Trening > Teoria treningu > Trening
Trening na szybkość – 10 wskazówek, jak biegać szybciej
Najlepszy trening na szybkość? Przeprowadziliśmy ankietę z udziałem ośmiu polskich trenerów (Jan Fus, Grzegorz Gajdus, Edward Motyl, Grzegorz Stefanko, Piotr Mańkowski, Stanisław Bąk, Zbigniew Król, Zbigniew Nadolski). Zapytaliśmy o to, jakie elementy treningu mają największy wpływ na właściwe zbudowanie pożądanej szybkości startowej.
Który trening na szybkość jest najbardziej skuteczny? Spośród 10 wskazanych przez nas elementów trenerzy mieli wybrać najważniejsze, przypisując każdemu z nich wartość od 10 (maksymalna) do 1 (najmniejsza). Zsumowaliśmy punkty i podzieliśmy je przez 8. Otrzymane średnie wyniki pozwoliły nam uszeregować poszczególne elementy treningowe według stopnia ich ważności. Oto lista najlepsze treningi na szybkość wg najlepszych polskich trenerów.
1. Trening na szybkość – interwały
Wykonywany regularnie w znakomity sposób wpływa na poprawę szybkości. Może być niebezpieczny dla zdrowia (kontuzje!), ale umiejętnie stosowany potrafi czynić cuda.
Średnia ocena – 8,5.
2. Ogólne wybieganie
Ceniony szczególnie przez starszych trenerów. Przez dłuższą chwilę z naszych wyliczeń wynikało nawet, że wybieganie może wyprzedzić interwały, ale końcówka przyniosła inne rozstrzygnięcie – 8,1
3. Trening na szybkość – przyspieszenia
Pewnie wyniki byłby trochę inne, gdyby nie fakt, że poprosiliśmy naszych ekspertów o wzięcie pod uwagę tego, że ankietę będą czytać głównie biegacze amatorzy. Wśród zawodowców przyspieszenia nie są aż tak popularne i istotne – 8,0.
4. Trening z szybkością startową
Ten element cenią zwłaszcza trenerzy młodszego pokolenia, ale i ci starsi wiedzą, że jest ważny. O treningu z prędkością startową piszemy w osobnym artykule, więc zwolennicy tego treningu mogą się poczuć usatysfakcjonowani – 7,4.
5. Prawidłowe odżywanie
W pierwszej chwili wzbudziło pewne zdziwienie niemal u wszystkich pytanych. Ale po namyśle – zaczynało nabierać znaczenia. I nabrało – 5,6.
6. Trening siłowy
Im człowiek starszy, tym trening siłowy ważniejszy. Ale i młodzi nie powinni o nim zapominać – 5,4.
7. Regularność treningów
Dla szybkości ma może mniejsze znaczenie. Ale dla ogólnej formy biegowej – kluczowe – 3,8.
8. Trening na szybkość – fartlek
Może mniej popularny w Polsce (mimo, że istnieje tzw. polski fartlek). Ale pewnie gdyby tę ankietę przeprowadzić z udziałem trenerów anglosaskich, to jego pozycja była o wiele wyższa – 3,3.
9. Trening z narastającą prędkością
Ważny, ale z punktu widzenia budowania i podtrzymania prędkości docelowej. Najpierw jednak tę prędkość trzeba zbudować. Lepiej służą temu elementy wymienione powyżej – 2,7.
10. Trening uzupełniający (cross-training)
Do rozbicia monotonii – jak znalazł. Do zrobienia szybkości – nie za bardzo się nadaje. Chyba że kontuzja uniemożliwia szybkie bieganie. Wtedy taki na przykład aqua running jest jak znalazł – 2,2.
ZOBACZ TEŻ: 30 minut na szybki trening? Poznaj 5 różnorodnych pomysłów
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.