fbpx
Jakie są dobre treningi na szybkość?

Trening > Na 5 i 10 km > Trening > Teoria treningu > Trening

10 najlepszych treningów na szybkość

Jakie są dobre treningi na szybkość?

Rys. Krzysztof Dołęgowski

Przeprowadziliśmy ankietę z udziałem ośmiu polskich trenerów (Jan Fus, Grzegorz Gajdus, Edward Motyl, Grzegorz Stefanko, Piotr Mańkowski, Stanisław Bąk, Zbigniew Król, Zbigniew Nadolski). Zapytaliśmy o to, jakie elementy treningu mają największy wpływ na właściwe zbudowanie pożądanej szybkości startowej. Ciekawi wyników?

Spośród 10 wskazanych przez nas elementów trenerzy mieli wybrać najważniejsze, przypisując każdemu z nich wartość od 10 (maksymalna) do 1 (najmniejsza). Zsumowaliśmy punkty i podzieliśmy je przez 8. Otrzymane średnie wyniki pozwoliły nam uszeregować poszczególne elementy treningowe według stopnia ich ważności. Oto lista przebojów treningu szybkościowego wg najlepszych polskich trenerów.

1. Trening interwałowy. Wykonywany regularnie w znakomity sposób wpływa na poprawę szybkości. Może być niebezpieczny dla zdrowia (kontuzje!), ale umiejętnie stosowany potrafi czynić cuda.
Średnia ocena – 8,5.

2. Ogólne wybieganie. Ceniony szczególnie przez starszych trenerów. Przez dłuższą chwilę z naszych wyliczeń wynikało nawet, że wybieganie może wyprzedzić interwały, ale końcówka przyniosła inne rozstrzygnięcie – 8,1.

3. Przyspieszenia. Pewnie wyniki byłby trochę inne, gdyby nie fakt, że poprosiliśmy naszych ekspertów o wzięcie pod uwagę tego, że ankietę będą czytać głównie biegacze amatorzy. Wśród zawodowców przyspieszenia nie są aż tak popularne i istotne – 8,0.

4. Trening z szybkością startową. Ten element cenią zwłaszcza trenerzy młodszego pokolenia, ale i ci starsi wiedzą, że jest ważny. O treningu z prędkością startową piszemy w osobnym artykule, więc zwolennicy tego treningu mogą się poczuć usatysfakcjonowani – 7,4.

5. Prawidłowe odżywanie. W pierwszej chwili wzbudziło pewne zdziwienie niemal u wszystkich pytanych. Ale po namyśle – zaczynało nabierać znaczenia. I nabrało – 5,6.

6. Trening siłowy. Im człowiek starszy, tym trening siłowy ważniejszy. Ale i młodzi nie powinni o nim zapominać – 5,4.

7. Regularność treningów. Dla szybkości ma może mniejsze znaczenie. Ale dla ogólnej formy biegowej – kluczowe – 3,8.

8. Trening typu fartlek. Może mniej popularny w Polsce (mimo, że istnieje tzw. polski fartlek). Ale pewnie gdyby tę ankietę przeprowadzić z udziałem trenerów anglosaskich, to jego pozycja była o wiele wyższa – 3,3.

9. Trening z narastającą prędkością. Ważny, ale z punktu widzenia budowania i podtrzymania prędkości docelowej. Najpierw jednak tę prędkość trzeba zbudować. Lepiej służą temu elementy wymienione powyżej – 2,7.

10. Trening uzupełniający (cross-training). Do rozbicia monotonii – jak znalazł. Do zrobienia szybkości – nie za bardzo się nadaje. Chyba że kontuzja uniemożliwia szybkie bieganie. Wtedy taki na przykład aqua running jest jak znalazł – 2,2.

 „10 najlepszych treningów szybkościowych według polskich trenerów”, Bieganie, kwiecień 2008

mm
Krzysztof Dołęgowski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Sprzęt często decyduje o sukcesie lub porażce zawodnika. Dla aktywnej kobiety bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego biustonosza. Powinien zapewniać piersiom komfort i bezpieczeństwo. O tym, jak dobrać odpowiedni rozmawiamy z Marzeną Abramowicz, certyfikowaną brafitterką z […]

Biustonosz sportowy – jak wybrać ten idealny?

Już w najbliższy weekend 1300 zawodników z Polski i świata weźmie udział w PKO Poznań Virtual Run. Do piątku (16.10) do godz. 20.00 można zgłosić chęć udziału w evencie, a minutę po północy będzie można […]

PKO Poznań Virtual Run coraz bliżej!

Podobnie, jak organizatorzy, także i biegacze nie wyobrażają sobie października bez biegu w Poznaniu. W nadchodzący weekend miał odbyć się 21. PKO Poznań Maraton. I choć epidemia pokrzyżowała wszystkim plany to możemy połączyć się w […]

Od Pomorza do Tatr – Poznań rozbiega Polskę w najbliższy weekend!

Znalezienie programu zrzucenia 5 kilogramów wagi w 7 dni jest w obecnych czasach jedną z łatwiejszych rzeczy pod słońcem. Diety-cud, magiczne formuły, fantastyczne odkrycia rewolucjonizujące dotychczasowe myślenie o utracie wagi, akcje typu “jedz ile chcesz i chudnij” obiecują dokładnie to, o czym marzy każda osoba z nadwagą – szybki efekt. Prawda jest jednak okrutna i my nie zamierzamy nikogo zwodzić: walka z nadwagą nie jest prosta.

Pierwsze kroki: bieganie a odchudzanie – zrzucamy masę

Czy bieganie na bieżni mechanicznej jest łatwiejsze czy trudniejsze niż na zewnątrz? Zapewne odpowiedź każdego biegacza będzie uzależniona od jego preferencji. A co na ten temat mówią badania? Wraz z pogarszającą się pogodą oraz wprowadzeniem […]

Bieżnia mechaniczna – trudniejsza czy łatwiejsza niż bieganie na zewnątrz?

Po wyczerpujących treningach sportowcy nierzadko sięgają po napoje specjalnie dla nich przeznaczone. Co takiego mają w sobie izotoniki i kiedy oraz kto powinien je stosować? Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym są napoje […]

Napoje izotoniczne. Po co? Kiedy? Dla kogo?

Pobicie rekordu świata w lekkoatletyce to coraz rzadszy widok. Jednak ustanowienie 2 najlepszych w historii rezultatów jednego wieczora to historia wręcz unikatowa. I znów byliśmy jej świadkami w tym zupełnie niestandardowym sezonie! Joshua Cheptegei i […]

2 rekordy świata padły w Walencji!

Osoby, które stresują się wysiłkiem biegowym, nie muszą już czuć obaw. Dzięki metodzie japońskiego profesora nie zmęczą się ani nadmiernie nie spocą, a aktywnie spędzą czas. Co ciekawe, w dużym komforcie i z uśmiechem na […]

Slow jogging – po co i dla kogo?