fbpx
Po co biegaczowi rozciąganie?

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Teoria treningu > Trening

5 sposobów na poprawę biegowej formy

Po co biegaczowi rozciąganie?
Po co biegaczowi rozciąganie?

Biegasz od niedawna, ale czujesz, że postępy idą zbyt wolno? Masz wrażenie, że nie możesz przekroczyć kolejnych barier w swoich treningach? Spróbuj naszych pomysłów na poprawę biegowej formy!

Początkujący biegacze często bardzo szybko osiągają spektakularny progres w pierwszych tygodniach regularnych treningów. Później jednak nierzadko dochodzą do punktu, w którym coś zaczyna blokować dalszy postęp. Nie są w stanie pokonać dłuższego dystansu niż dotychczas, tempo również pozostaje niezmienne. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, zachęcamy do zastosowania poniższych pomysłów.

1) Dorzuć trochę szybkości…

Jednostajne, spokojne biegi są bardzo dobrym pomysłem dla osób początkujących. Pozwalają stopniowo poprawić kondycję i budują ogólną wytrzymałość. Na samym początku przynoszą doskonałe rezultaty. Jednak powinniście wiedzieć, że nie są one jedynym sposobem na bieganie.

Chcąc osiągać lepsze wyniki, trzeba sięgnąć po inne treningowe narzędzia, które pozwolą zmienić tempo także na treningach. Nie musimy od razu za każdym razem biegać na 100% swoich możliwości. Jest to wręcz niewskazane. Aby dodać trochę szybkości do swojego biegania wystarczy nawet kilka minut w tygodniu!

istock.com

Najprostszy sposób na wprowadzenie pierwszych elementów szybszego biegania to wykonywanie przebieżek. Są to kilkudziesięciometrowe odcinki szybszego biegu, (żwawego, ale nie sprintu), z przerwami np. w spacerze. Nie trzeba wykonywać ich wiele – wystarczy nawet 5-6 odcinków na końcu treningu. Poprawiając technikę i pobudzając dodatkowe włókna mięśniowe do pracy, mogą pomóc nam poprawić naszą formę.

2) …albo zwolnij!

Ta porada może wydawać się zaskakująca. Czasami jednak, aby zacząć biegać szybciej lub dłużej, należy biegać… wolniej! Dotyczy to tych osób, które na każdym treningu chcą poprawiać swoje osiągnięcia. A nie na tym polega trening.

Dawanie z siebie zbyt wiele na każdym treningu prowadzi do zmęczenia i stagnacji, często także zniechęcenia. Bieganie wolniej w wybrane dni nie jest wcale ujmą ani czasem spędzonym bezproduktywnie. Jeżeli pozwolimy sobie na spokojniejszy, lżejszy trening, na kolejnym będziemy mieli więcej sił, by pobiec szybciej lub dłużej. Większe zróżnicowanie w obrębie realizowanych treningów to dobra droga do progresu.

3) Baw się podczas treningów

Większe zróżnicowanie możemy wprowadzić nawet w tamach pojedynczego treningu. Chodzi tutaj o zmiany tempa w trakcie biegu, często określane mianem zabaw biegowych czy fartleku. Polegają one na tym, by podczas treningu biec w bardzo różnorodnych tempach, od spokojnego truchtu przez tempo normalnego biegu aż po naprawdę żwawe przebieranie nogami.

Początkowo zabawy biegowe możemy wykonywać nawet w formie marszobiegów. Najważniejsze, by zmieniać prędkość i bawić się nią. Możemy obierać sobie punktu w przestrzeni i wyznaczać je za cele, do których chcemy dobiec z określoną prędkością. Jest to typ treningu, który daje nam nieograniczone możliwości aranżacji. Więcej o zabawach biegowych przeczytacie w artykule pt.: “Zabawa biegowa – co to jest i jak się ją wykonuje?”

4) Nie tylko biegaj!

Jednym ze sposobów na poprawę formy biegowej jest dodanie innych form aktywności fizycznej. Docenią to zwłaszcza osoby, które potrzebują dużo pracy ogólnorozwojowej, chcą schudnąć lub są na bardzo początkowym etapie budowania formy. W takiej sytuacji każdy sport i aktywność fizyczna mogą pomóc nam w bieganiu.

Celem dodatkowych aktywności jest w tej sytuacji albo pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów albo poprawa ogólnej kondycji albo poprawa siły, sprawności czy szybkości. Dlatego dobrze spełnią się tutaj niemal wszystkie sporty, od kolarstwa, pływania przez siłownię aż po różnego rodzaju sporty zespołowe (np. mecz piłki nożnej może być świetną formą zabawy biegowej). Ważne, by po prostu być aktywnym!

5) Wyśpij się!

Ostatnia nasza porada zachęca do zażycia sporej dawki snu, ale ma szerszy kontekst. Trenując, warto bowiem przyjrzeć się także innym aktywnościom, które na co dzień realizujemy. Brak snu, nadmierny stres, wciskanie treningu na jedyny wolny moment w ciągu dnia – to wszystko nie sprzyja progresowi. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy przemęczeni.

Chociaż we współczesnym świecie nie jest to łatwe zadanie, czasami powinniśmy zwolnić, dać sobie trochę czasu na odpoczynek. Musimy szanować swój organizm, który czasem powie nam, że zbytnio go forsujemy i objawem może być właśnie brak postępu w bieganiu, pomimo systematycznych treningów. Rozwiązanie tego typu sytuacji dla każdego jest indywidualne. Warto jednak mieć świadomość, że czasami brak postępów bierze się ze spraw pozatreningowych.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

W ostatnią niedzielę listopada odbył się bieg 5 MIL WARSZAWY, który rozbiegał dzielnicę Włochy, jak nikt dotąd! Nie tylko dystans jaki pokonali biegacze był wyjątkowy. Impreza uświetniła 70. rocznicę przyłączenia Włoch do Warszawy. Bieg posiadał […]

Bieg 5 MIL WARSZAWY za nami!

Biegi przełajowe. Fot. Getty Images

Tomaszów Lubelski był gospodarzem 93. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, które odbyły się w ostatni weekend. Na trasach biegów na dystansach od 2 do 8 km nie zabrakło interesujących i zaskakujących rozstrzygnięć. Rywalizacja w […]

Ciekawe wyniki Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Liczba uczestników pierwszej, pilotażowej edycji, przekroczyła oczekiwania organizatorów, którzy wobec tak dużego, […]

Bieg 1000 Drzew z rewelacyjną frekwencją. Ambasada Norwegii posadzi dwa razy więcej drzew

W najbliższą niedzielę Warszawę rozbiega ostatni bieg uliczny w tym sezonie. Przed nami bieg, jakiego w Warszawie jeszcze nie było – 5 MIL WARSZAWY. W ramach biegu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Warszawy oraz rywalizacja dzielnic […]

5 MIL WARSZAWY zakończy sezon biegów ulicznych w stolicy. Start już w ten weekend!

Sezon biegowy 2021 dobiega końca. Jeżeli jednak nadal czujesz formę i chcesz sprawdzić się na zawodach, wciąż masz ku temu co najmniej kilka dobrych okazji. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie 4 biegów, w których na […]

Jesienne biegi: sprawdź swoją formę na koniec sezonu!

Saucony Endorphin Pro 2

Można powiedzieć, że dla biegacza testowanie butów biegowych to sama przyjemność i generalnie rzecz ujmując jest to prawda. Jasne, zdarzają się sytuacje, w których ciężko jest napisać coś nowego czy konstruktywnego, jednak gdy na testy […]

Saucony Endorphin Pro2 – test amerykańskiego „ścigacza”

Zdaniem ekologów, jeśli tempo zaśmiecania środowiska nie zmaleje w przeciągu najbliższych lat, wkrótce ilość odpadów znajdujących się w w oceanach przekroczy ilość ryb, a pożywieniem większości ptaków staną się pozostałości plastiku. Dlatego też, w celu […]

Plogging – jak połączyć bieganie z dbaniem o środowisko?

Od blisko trzech miesięcy, mam możliwość testowania i biegania w butach tak bardzo nieoczywistych i niesztampowych, że testowanie tego modelu i odkrywanie jego specyfiki jest czystą przyjemnością. Mowa o nowej odsłonie, dobrze znanego modelu butów […]

Saucony Endorphin Shift 2 – szybkość i dynamika [TEST]