Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Polecane > Zdrowie i motywacja
Zobacz, jak leczyć: staw skokowy [WIDEO]
Fot. Marta Tittenbrun
Skręcenie stawu skokowego to kontuzja spowodowana urazem mechanicznym. Wystarczy szybkie hasanie po górach, trochę złośliwych korzeni i patrzenie na piękne widoki zamiast pod nogi. Jak radzić sobie z obrzękiem i bólem? Obejrzyj kilka przydatnych filmików.
Medycyna wyróżnia trzy stopnie skręcenia stawu skokowego:
- w pierwszym dochodzi tylko do naciągnięcia więzadeł, a oprócz bólu pojawia się również niewielki obrzęk. Nie przeszkadza to jednak w codziennym funkcjonowaniu, a staw nie ma cech niestabilności czy tendencji do „uciekania”;
- w drugim stopniu (naderwanie więzadeł) obrzęk jest znaczący, a próby chodzenia, wspinania się na palce czy skręcania stawu kończą się ostrym bólem;
- stopień trzeci charakteryzuje się ograniczeniami ruchu w stawie, a kostka wydaje się niestabilna i niepewna. Dochodzi do całkowitego zerwania więzadeł, towarzyszyć temu może również poważne uszkodzenie torebki stawowej.
„Najczęstsze kontuzje biegaczy. Kolano, staw skokowy i łydki”.
Kontuzje stawu skokowego (pol.):
https://www.youtube.com/watch?v=4YJTrlwRXv0
Skręcenie stawu skokowego – anatomia (ang):
Skręcenie stawu skokowego – jak leczyć?
Obrzęknięty obszar należy chłodzić, pomóc może trzymanie kończyny w górze, stosowanie opatrunków kompresyjnych, niektórzy lekarze zalecają również leki przeciwzapalne. Rozsądne podejście zakłada odpoczynek od biegania oraz używanie stabilizatorów lub usztywniających opatrunków. Czas trwania leczenia zależy od stopnia uszkodzenia.
Tomasz Kowalski
Ćwiczenia:
Leczenie stawu skokowego (ang.):
5 ćwiczeń na staw skokowy (ang.):
https://www.youtube.com/watch?v=DtPkvFBrCJE
Skręcenie stawu skokowego – kinesiotaping (ang.):