fbpx

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Teoria treningu > Trening

Ostatnie dni przed startem w zawodach – czy możesz coś jeszcze poprawić?

Jak trenować w ostatnich dniach przed startem w 21. Cracovia Maratonie? Co można zrobić, by jeszcze poprawić naszą formę? Co zrobić, jeżeli czujemy się niepewnie? Przekonajcie się, jak postępować, by nie zepsuć swojego biegu.

Zbliżający się weekend będzie dla wielu z Was okazją do startu w zawodach. Niektórzy już niebawem staną wśród rzeszy innych biegaczy, by zmierzyć się z wybranym dystansem w Krakowie, Poznaniu czy Łodzi. Zanim to nastąpi, wciąż w kalendarzu pozostaje nam jeszcze kilka dni na ewentualne treningi. Pomysłów, jak je wykorzystać, biegacze mają wiele. Niestety, często nie są one najlepsze.

Bodźcowanie i adaptacja

Jednym z najpowszechniejszych pomysłów na treningi w ostatnich dniach przed startem, jaki przychodzi do głowy zwłaszcza początkującym biegaczom (choć nie tylko), jest wykonanie wymagającej jednostki. Wszystko z myślą o tym, by jak najwięcej wycisnąć z okresu przygotowawczego i maksymalnie podnieść formę. W takim podejściu jest jednak pewien haczyk, który może istotnie wpłynąć na naszą dyspozycję w dniu zawodów. I nie będzie to wpływ pozytywny.

Wykonanie treningu, który jest dla nas mocno obciążający (np. długi bieg przed startem w półmaratonie/maratonie albo intensywny, ciężki trening tempowy czy interwałowy przed zawodami na krótszym dystansie), chwilowo obniża zdolności naszego organizmu. Wszystko dlatego, że mówiąc obrazowo trening jest bodźcem, który wytrąca nasz organizm z równowagi, a następnie w trakcie odpoczynku ten odbudowuje się silniejszy (zachodzi adaptacja). Ujmując to inaczej, podczas treningu dokonujemy pewnego zniszczenia, które następnie jest naprawiane i powinno zostać odbudowane solidniejsze (stąd wzrost formy).

Ten proces powtarzamy przez cały okres przygotowawczy, wykonując poszczególne jednostki treningowe. Rzecz w tym, że wspomniana odbudowa nie zachodzi z dnia na dzień. Według różnych badań, u przeciętnych biegaczy proces adaptacji po wymagającym treningu może trwać nawet 9-12 dni, a u początkujących nierzadko trwa to jeszcze dłużej.

Cracovia Maraton

Sprawdzaj się na zawodach, nie na trening

Jak to przekłada się na praktykę? Weźmy na warsztat początkującego biegacza, który szykuje się do debiutu w półmaratonie. Jego najdłuższy bieg w przygotowaniach do startu miał ok. 15 km i został wykonany na 3 tygodnie przed zawodami. Jednak mając jeszcze ok. 1,5 tygodnia do półmaratonu, zawodnik dochodzi do wniosku, że nie jest pewien, czy poradzi sobie z biegiem na 21 km (15 km nie weszło lekko, więc wątpliwość wydaje się być uzasadniona). Dlatego postanawia w ostatnich dniach przed startem pobiec jeszcze raz 15 km, a może nawet więcej: 18, a nawet 21 km. Wydaje się być to uzasadnione myślenie, skoro dam radę na treningu przebiec dystans półmaratonu, to na zawodach pójdzie już gładko.

Trening być może wyjdzie nawet zaskakująco dobrze (w końcu przez jakiś czas szykowaliśmy się do tego, żeby pokonać tak długi dystans). Biegacz podbuduje się psychicznie, będzie zadowolony, że jest w wysokiej formie, a następnie na zawodach prawdopodobnie nastąpi klapa. Dlaczego? Jak to się mogło stać? Sprawa jest banalnie prosta – po wymagającym bodźcu, jakim było wykonanie bardzo długiego (jak na konkretnego biegacza) treningu, organizm nie zdążył się zregenerować i na starcie stanął z niepełnym bakiem.

Warto pamiętać, że to zawody są od tego, by sprawdzać swoją formę (tak, nawet te pierwsze), a nie treningi. A już na pewno nie treningi wykonywane w ostatnich dniach przed startem. Po więcej informacji na ten temat odsyłam do tekstu: „Czy trzeba przebiec półmaraton, żeby przebiec półmaraton?”.

Cracovia Maraton

90%>101%

Z powyższych rozważań płynie 1 bardzo istotny wniosek. Największym błędem, jakim możemy popełnić w ostatnich dniach przed startem jest przeszarżowanie z przygotowaniami. Przez to staniemy na linii podmęczeni, nie w pełni zregenerowani i od samego początku będzie nam się biegło trudniej.

Kiedy do zawodów pozostaje nam tylko kilka-kilkanaście dni, powinniśmy skupić się przede wszystkim na podtrzymaniu dotychczas wypracowanej formy i odpowiednim odpoczynku. W treningach nie powinniśmy sięgać po żadne nowe bodźce ani środki, których wcześniej nie wykonywaliśmy. Podstawowe spokojne bieganie z elementami pobudzenia, jak np. zabawy biegowe, lekki interwał czy nawet przebieżki będą wystarczające do tego, by utrzymać dyspozycję i nie przemęczać się.

Warto pamiętać o tym, że istnieje zasada, która mówi, że na starcie najlepiej stanąć niedotrenowanym niż przetrenowanym. Inaczej mówiąc, w bieganiu czasami 90%>101%. Jeżeli damy z siebie 101% w przygotowaniach, tego jednego procenta może zabraknąć nam na starcie docelowym. Nie wspominając o tym, że sięganie po nowe bodźce treningowe w ostatnich dniach przed zawodami powodują wzrost ryzyka kontuzji, co może zupełnie wyeliminować nas z wymarzonego biegu.

Pierwszy start zawsze jest wielką niewiadomą i towarzyszą mu różne emocje i spora dawka niepewności. Nie warto jednak próbować na ostatnią chwilę podbudowywać swojego samopoczucia wykonywaniem eksploatujących treningów. W dniu biegu najważniejsze jest, by stanąć na starcie wypoczętym i z pozytywnym nastawieniem. Kluczowe znaczenie ma bowiem nie to, co próbujemy zrobić w ostatnich dniach, a tygodnie i miesiące sumiennej pracy, którą wykonaliśmy w całych przygotowaniach.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W drugim dniu zawodów World Athletics Relays na Bahamach polskie sztafety zanotowały osiągnięcia, zapewniając sobie kwalifikacje olimpijskie. Do wczorajszych trzech sztafet, które uzyskały kwalifikacje olimpijskie, dołączyła czwarta – mężczyzn 4×400 metrów. Do pełni szczęścia zabrakło […]

Srebro Aniołków Matusińskiego i 4 nominacje olimpijskie w World Athletics Relays na Bahamach

W niedzielę 5 maja 265 818 uczestników ze 192 krajów ruszyło do ucieczki przed ruchomą linią mety podczas 11. edycji Wings for Life World Run. W Polsce dobroczynny bieg odbył się w dwóch formułach. Na […]

Dominika Stelmach globalną zwyciężczynią Wings For Life! 21 tysięcy uczestników z Polski

W pierwszym dniu rywalizacji podczas World Athletics Relays na Bahamach, trzy polskie sztafety zapewniły sobie kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Sukces odnieśliśmy zarówno w sztafecie 4×100 metrów, jak i 4×400 metrów kobiet, oraz w […]

Kwalifikacje olimpijskie na Bahamach – trzy polskie sztafety już z biletami na Igrzyska Olimpijskie

To już dziś! Punktualnie o godzinie 13:00 na całym świecie ruszy wielka fala biegnących dla tych, którzy nie mogą. Mowa oczywiście o Wings For Life, największym biegu charytatywnym, w którym co roku bierze udział wiele […]

Polecą jak na skrzydłach dla tych, którzy biegać nie mogą. 11. edycja Wings For Life World Run 2024 już w tę niedzielę

Zgodnie z tytułem, w tym odcinku zaskoczenia nie będzie: w zdrowym jedzeniu i odchudzaniu nie ma drogi na skróty. Nawet jeśli w planie dnia i tygodnia uwzględnimy bieganie, dużo biegania. Czy zatem istnieje przepis na […]

Odchudzanie przez bieganie: tu nie ma drogi na skróty. Dietetyk Katarzyna Biłous

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run odbędzie się w Łodzi 25 maja 2024 r. Impreza cieszy się tak dużą popularnością, że pakiety, nawet pomimo zwiększenia pierwotnej puli dostępnych miejsc, zostały już w pełni wyprzedane. Jednak […]

Bieg wirtualny w 2024 roku? Na ten ja sam już się zapisałem!

32. Bieg Konstytucja 3 Maja był pierwszą tegoroczną imprezą z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Organizatorzy biegu, Fundacja „Maraton Warszawski” wraz ze Stołecznym Centrum Sportu Aktywna Warszawa przyjęli na mecie ponad pięć tysięcy […]

32. Bieg Konstytucji 3 Maja przechodzi do historii! Na mecie ponad pięć tysięcy uczestników! [GALERIA ZDJĘĆ]

Gościem kolejnego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Sławek Konopka – organizator zawodów spod szyldu Tour de Zbój, czyli legendarnego Janosika w wydaniu letnim i zimowym, Ultra Roztocza czy Smoczego Cross Maratonu. Sławek […]

Natura znajdzie nas sama, gdy się na nią otworzymy. Sławek Konopka nie tylko o Ultra Roztoczu