fbpx
Po co biegaczowi rozciąganie?

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Teoria treningu > Trening

5 sposobów na poprawę biegowej formy

Po co biegaczowi rozciąganie?
Po co biegaczowi rozciąganie?

Biegasz od niedawna, ale czujesz, że postępy idą zbyt wolno? Masz wrażenie, że nie możesz przekroczyć kolejnych barier w swoich treningach? Spróbuj naszych pomysłów na poprawę biegowej formy!

Początkujący biegacze często bardzo szybko osiągają spektakularny progres w pierwszych tygodniach regularnych treningów. Później jednak nierzadko dochodzą do punktu, w którym coś zaczyna blokować dalszy postęp. Nie są w stanie pokonać dłuższego dystansu niż dotychczas, tempo również pozostaje niezmienne. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, zachęcamy do zastosowania poniższych pomysłów.

1) Dorzuć trochę szybkości…

Jednostajne, spokojne biegi są bardzo dobrym pomysłem dla osób początkujących. Pozwalają stopniowo poprawić kondycję i budują ogólną wytrzymałość. Na samym początku przynoszą doskonałe rezultaty. Jednak powinniście wiedzieć, że nie są one jedynym sposobem na bieganie.

Chcąc osiągać lepsze wyniki, trzeba sięgnąć po inne treningowe narzędzia, które pozwolą zmienić tempo także na treningach. Nie musimy od razu za każdym razem biegać na 100% swoich możliwości. Jest to wręcz niewskazane. Aby dodać trochę szybkości do swojego biegania wystarczy nawet kilka minut w tygodniu!

istock.com

Najprostszy sposób na wprowadzenie pierwszych elementów szybszego biegania to wykonywanie przebieżek. Są to kilkudziesięciometrowe odcinki szybszego biegu, (żwawego, ale nie sprintu), z przerwami np. w spacerze. Nie trzeba wykonywać ich wiele – wystarczy nawet 5-6 odcinków na końcu treningu. Poprawiając technikę i pobudzając dodatkowe włókna mięśniowe do pracy, mogą pomóc nam poprawić naszą formę.

2) …albo zwolnij!

Ta porada może wydawać się zaskakująca. Czasami jednak, aby zacząć biegać szybciej lub dłużej, należy biegać… wolniej! Dotyczy to tych osób, które na każdym treningu chcą poprawiać swoje osiągnięcia. A nie na tym polega trening.

Dawanie z siebie zbyt wiele na każdym treningu prowadzi do zmęczenia i stagnacji, często także zniechęcenia. Bieganie wolniej w wybrane dni nie jest wcale ujmą ani czasem spędzonym bezproduktywnie. Jeżeli pozwolimy sobie na spokojniejszy, lżejszy trening, na kolejnym będziemy mieli więcej sił, by pobiec szybciej lub dłużej. Większe zróżnicowanie w obrębie realizowanych treningów to dobra droga do progresu.

3) Baw się podczas treningów

Większe zróżnicowanie możemy wprowadzić nawet w tamach pojedynczego treningu. Chodzi tutaj o zmiany tempa w trakcie biegu, często określane mianem zabaw biegowych czy fartleku. Polegają one na tym, by podczas treningu biec w bardzo różnorodnych tempach, od spokojnego truchtu przez tempo normalnego biegu aż po naprawdę żwawe przebieranie nogami.

Początkowo zabawy biegowe możemy wykonywać nawet w formie marszobiegów. Najważniejsze, by zmieniać prędkość i bawić się nią. Możemy obierać sobie punktu w przestrzeni i wyznaczać je za cele, do których chcemy dobiec z określoną prędkością. Jest to typ treningu, który daje nam nieograniczone możliwości aranżacji. Więcej o zabawach biegowych przeczytacie w artykule pt.: „Zabawa biegowa – co to jest i jak się ją wykonuje?”

4) Nie tylko biegaj!

Jednym ze sposobów na poprawę formy biegowej jest dodanie innych form aktywności fizycznej. Docenią to zwłaszcza osoby, które potrzebują dużo pracy ogólnorozwojowej, chcą schudnąć lub są na bardzo początkowym etapie budowania formy. W takiej sytuacji każdy sport i aktywność fizyczna mogą pomóc nam w bieganiu.

Celem dodatkowych aktywności jest w tej sytuacji albo pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów albo poprawa ogólnej kondycji albo poprawa siły, sprawności czy szybkości. Dlatego dobrze spełnią się tutaj niemal wszystkie sporty, od kolarstwa, pływania przez siłownię aż po różnego rodzaju sporty zespołowe (np. mecz piłki nożnej może być świetną formą zabawy biegowej). Ważne, by po prostu być aktywnym!

5) Wyśpij się!

Ostatnia nasza porada zachęca do zażycia sporej dawki snu, ale ma szerszy kontekst. Trenując, warto bowiem przyjrzeć się także innym aktywnościom, które na co dzień realizujemy. Brak snu, nadmierny stres, wciskanie treningu na jedyny wolny moment w ciągu dnia – to wszystko nie sprzyja progresowi. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy przemęczeni.

Chociaż we współczesnym świecie nie jest to łatwe zadanie, czasami powinniśmy zwolnić, dać sobie trochę czasu na odpoczynek. Musimy szanować swój organizm, który czasem powie nam, że zbytnio go forsujemy i objawem może być właśnie brak postępu w bieganiu, pomimo systematycznych treningów. Rozwiązanie tego typu sytuacji dla każdego jest indywidualne. Warto jednak mieć świadomość, że czasami brak postępów bierze się ze spraw pozatreningowych.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 4

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział