fbpx

Bez kategorii > Slider > Sprzęt

adidas Ultraboost – historia, jakiej nie znacie

Zaangażowanie do współpracy największego na świecie koncernu chemicznego, korzystanie z technologii opracowywanych z myślą o misjach kosmicznych, zastosowanie elementów opracowanych przez jednego z czołowych producentów opon samochodowych. To wcale nie są etapy projektu łazika marsjańskiego czy też nowego zderzacza hadronów, tylko sposób na opracowanie… jednych z najpopularniejszych na świecie butów biegowych!

14 stycznia odbyła się premiera kolejnej odsłony flagowego buta biegowego od marki adidas. Chodzi o model Ultraboost 21, o którym pisaliśmy już na łamach naszego portalu: adidas pokazuje nowe buty Ultraboost. Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję do tego, by przyjrzeć się nieco głębiej procesowi projektowania butów biegowych na przykładzie modeli z serii Boost. I chociaż wiedzieliśmy, że nie jest to prosta sprawa, to poziom zaawansowania i komplikacji całego procesu zaskoczył nawet nas. Przekonajcie się sami!

Poczuć chemię do butów

Chociaż dzisiaj niemal każdy fan biegania słyszał o piance Boost, technologia ta została zastosowana w obuwiu biegowym po raz pierwszy zaledwie 8 lat temu. Przez dekady podstawowym materiałem wykorzystywanym w butach biegowych była pianka EVA. Jednak wprowadzenie na rynek innowacji w postaci Boost zmieniło zasady gry. A wszystko dzięki… chemii.

Technologia, która stała się podstawą do wyprodukowania pierwszych butów z pianką Boost została opracowana przez największy na świecie koncern chemiczny, niemiecki BASF. Nawiązanie współpracy pomiędzy BASF a adidas Innovation Team zaowocowało opracowaniem technologii Boost. Pierwszy model buta z zastosowaniem nowego rozwiązania pojawił się na rynku w 2013 r. i od razu podbił serca biegaczy na całym świecie.

Kluczem do sukcesu okazały się właściwości nowego materiału. Ten, kto śledził wówczas biegowe trendy, pamięta zapewne wideo porównujące 3 piłki odbijające się od 3 różnych materiałów. Pierwsza piłka, która odbiła się najniżej, trafiała na beton. Druga, która odbiła się nieco wyżej, lądowała na piance EVA. Trzecia, w przypadku której zwrot energii był największy, lądowała na piance Boost. Przejmujące w swojej prostocie wideo oddziaływało na wyobraźnię biegaczy, przekonując, że technologia Boost, to prawdziwa rewolucja w biegowym świecie.

Proces powstawania adidas Ultraboost 21
Proces powstawania adidas Ultraboost 21

Za ciosem

Po zaprezentowaniu pierwszego modelu z technologią Boost, czyli adidas Energy Boost, w 2013 r., wkrótce na rynku zaczęły pojawiać się kolejne modele z tym rozwiązaniem. Niewątpliwym sukcesem i potwierdzeniem skuteczności innowacyjnej pianki, było ustanowienie przez Denisa Kimetto rekordu świata w maratonie w Berlinie w 2014 r. Kenijczyk pokonał 42,195 km w czasie 2:02:57, biegnąc w modelu adizero adios Boost.

Mając w ręku tak mocne karty, adidas poszedł za ciosem i zaprezentował kolejne modele butów z Boostem w podeszwie. W ten sposób światło dzienne ujrzał projekt, do którego opracowania wykorzystano technologię stosowaną wcześniej przez… NASA w procesie testowania strukturalnej integralności statków kosmicznych. ARAMIS, bo tak nazywa się ta technologia, polegająca na precyzyjnym przechwytywaniu ruchu, pozwoliła projektantom adidasa lepiej zrozumieć pracę stopy podczas biegu.

adidas Ultraboost 21 w akcji
adidas Ultraboost 21 w akcji

Efektem badań był zaprezentowany światu w 2015 r. model Ultraboost, który błyskawicznie podbił serca nie tylko biegaczy, ale także ludzi świata mody. W ten sposób nowa technologia, opracowywana z myślą o sportowcach, zyskała ogromną popularność również wśród nie-biegaczy. Ciekawostką jest fakt, że w podeszwie modelu Ultraboost zastosowano warstwę gumy sygnowaną marką Continental – czołowego globalnego producenta opon samochodowych.

Kolejne odsłony

adidas Ultraboost niemal z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej pożądanych butów biegowych na świecie. Pozytywne recenzje, jakie zbierał model, jego uniwersalność i niejednokrotnie określanie jako „najlepszego buta biegowego w historii” sprawiły, że projekt odniósł ogromny rynkowy sukces. Fakt, że model doczekał się kolejnych odsłon, nie powinien być zatem zaskoczeniem. Ba! Boost uzyskał sławę jako ikona biegania i stał się tak popularny, że wdarł się także do świata mody ulicznej.

adidas Ultraboost
Pierwszy i tegoroczny model adidas Ultraboost 21 / Photo: Lukas Schulze

Z czasem w kolejnych edycjach modelu pojawiały się nowe rozwiązania. Jednym z nich było wykorzystanie plastiku wydobytego z oceanów i zebranego z plaż, wysp i linii brzegowej, do konstrukcji cholewki. Projekt „Parley” stał się dużym wkładem niemieckiej marki w promocję ekologicznych rozwiązań i działań na rzecz planety.

Pomimo zwrócenia uwagi na zagadnienia środowiskowe, projektanci adidas nie stracili z oczu głównego celu, jaki przyświecał im przy projektowaniu butów z serii Boost, czyli maksymalizowania osiągów. Przejawem tego był choćby model Ultraboost 19, wykonany w bezszwowej konstrukcji, zawierający 20% więcej pianki Boost. Jego następca, model opatrzony liczbą „20” został opracowany już po ogłoszeniu przez adidas współpracy z… ISS National Lab na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

https://youtu.be/NJ5nIboLwOk
Tak powstawał adidas Ultraboost 21

W nową erę!

Niewątpliwie rok 2020 w bieganiu stał pod znakiem nowych modeli butów biegowych, które pozwoliły poprawić szereg rekordów świata. W tym zacnym gronie nie zabrakło obuwia marki adidas. Szczególne piętno niemiecki producent odcisnął na dystansie półmaratonu, gdzie padły rekordy świata zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, a najlepsze rezultaty były osiągane właśnie w butach adidasa. O modelu adizero adios Pro, możecie przeczytać w jednym z naszych artykułów: buty do biegania, nadchodzi era adidas. Dynamiczne przyspieszenie, jakie obserwujemy w wynikach biegowych w ostatnich latach, to zasługa m.in. coraz lepszych i coraz szybszych butów. Nic zatem dziwnego, że oprócz wygody i amortyzacji, to właśnie maksymalizacja osiągów ma być główną cechą nowego modelu Ultraboost 21. Ten model będzie posiadał jeszcze 6% więcej kapsułek Boost, zostanie także wyposażony w udoskonalone rozwiązania, rozwijane przez producenta na przestrzeni kolejnych odsłon butów z serii Ultraboost. Pierwsi chętni będą mogli na własnej skórze sprawdzić model „21” już 4 lutego, kiedy pojawi się w sklepach adidas oraz Sklepie Biegacza.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!