fbpx

Bez kategorii > Trening > Teoria treningu

Biegaczu, zacznijmy od d… strony, czyli jak (i po co) dbać o pośladki?

istock.com

istock.com

O „treningu core” można przeczytać na każdym blogu i w każdym poradniku. To wspaniale, bo choć krążące w biegowej sieci ćwiczenia są pokazywane raczej niezbyt dokładnie, to wystarczająco, by w miarę wszechstronnie wzmocnić mięśnie brzucha oraz grzbietu. To jednak nie wystarczy, by cieszyć się wysoką sprawnością biegową.

Pośladki, a szerzej mięśnie obręczy miednicznej, są dla biegacza kluczowymi mięśniami, których osłabienie prowadzi do najpopularniejszych kontuzji. Na każdym z naszych tygodniowych obozów, moja żona Agnieszka, okiem fizjoterapeuty i trenera sportów siłowych, ocenia aparat ruchowy uczestników wyjazdu. Po ponad 350 analizach mówi zdecydowanie: „Mięśnie obręczy miednicznej są bardzo zaniedbane: pospinane lub osłabione. Występują duże dysproporcje w sile poszczególnych jednostek współpracujących przy danym ruchu, co w praktyce powoduje dalszy wzrost różnic – mięsień silny wyręcza w pracy słabszy, wzmacniając się bardziej kosztem dalszego osłabiania gorszego. Biorąc pod uwagę znaczenie tej grupy mięśniowej, trzeba zakrzyknąć zdecydowanie: „Pośladki, biegaczu!”.

A poza tym bez mocnych pośladków (i znajdujących się z przodu mięśni biodrowo-lędźwiowych), nawet najmocniejszy brzuch nie utrzyma sylwetki – bo to tak, jakby wzmacniać krzesło pogrubiając mu nogi po jednej stronie, a cieniując z drugiej. Aby ustabilizować miednicę i ustawić ją w prawidłowej pozycji, potrzebujemy zadbać o obie te grupy mięśniowe.

Z czego składa się obręcz miedniczna?

Abyśmy wiedzieli, co tam pod naszym brzuchem czy plecami siedzi, proponuję prześledzić podstawowe mięśnie obręczy miednicznej i ich funkcje:

Mięsień pośladkowy wielki – główny prostownik stawu biodrowego („ciągnie” kość udową do tyłu). Wspiera także ruch odwodzenia, przywodzenia oraz rotacji. Czyli stabilizuje nogę w stawie biodrowym.

Mięśnie pośladkowe średni i mały – odwodzą w stawie biodrowym (średni jest najsilniejszym odwodzicielem) oraz wspierają pozostałe ruchy (zginanie, przywodzenie, prostowanie, rotację).

Mięsień gruszkowaty – odpowiada za ruch rotacji na zewnątrz oraz ruch prostowania. W pewnych pozycjach pochyla miednicę oraz tułów do przodu.

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej – odwodzi i rotuje do wewnątrz, zgina nogę, stabilizuje staw kolanowy, gdy noga jest wyprostowana oraz zgina nogę w stawie kolanowym.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy – wspiera mięsień prosty uda w ruchu zginania oraz rotuje na zewnątrz nogę w stawie biodrowym, a jego górna część – przyczepiona do kręgosłupa – pociąga część lędźwiową do przodu, powodując pogłębienie naturalnej krzywizny, jaką jest lordoza lędźwiowa.

Jeżeli teoria nie pobudza waszej wyobraźni, to powiedzmy sobie po prostu, że bieganie (zwłaszcza w trudniejszym terenie) to – z punktu widzenia stawu biodrowego – naprzemienny cykl ruchów zginania i prostowania, rotacji i stabilizacji. Zatem w czasie biegu wszystkie mięśnie intensywnie pracują. Jeżeli są przykurczone – czyli skrócone – ruch kończyny odbywa się w niepełnym zakresie (nie jest więc efektywny) lub w nieprawidłowej płaszczyźnie (co ma wpływ na pracę stawów). Poza tym skrócone mięśnie blokują swoich antagonistów, czyli np. przykurczone („spięte”) mięśnie biodrowo-lędźwiowe (zginacze) blokują pracę mięśni pośladkowych (prostowników), uniemożliwiając pełne wykorzystanie ich siły. Słabe mięśnie nie tylko nie wykorzystują swojego potencjału, ale też mają tendencję do przykurczy.

Jak ważne są poszczególne ruchy?

Ruch zgięcia to ruch, od którego zaczyna się każdy krok biegowy. Są za niego odpowiedzialne mięśnie: prosty (część mięśnia czworogłowego) i biodrowo-lędźwiowy. Zatem przy bieganiu pracują one zawsze, a bardzo intensywnie przy ćwiczeniach siły biegowej (skipy A, B), sprintach, ostrych podbiegach. W utrzymaniu sprawności zginaczy stawu biodrowego nie pomaga też siedzący tryb życia, podczas którego są one notorycznie skrócone. Zbyt spięty mięsień biodrowo-lędźwiowy pogłębia lordozę lędźwiową, przez co cierpimy na bóle tej części pleców. Pochylona do przodu miednica – przy słabym core – sprawia, że pochyla się cała nasza sylwetka, pogłębiając różnorodne problemy z plecami czy kolanami.

Wyprost w stawie biodrowym – to od jego sprawności i dynamiki zależy szybkość naszego biegania. Od wytrzymałości – możliwość pokonania dłuższego dystansu i utrzymania przy tym poprawnej sylwetki. Jeżeli możemy określić krótko, czym jest poprawna technika biegu, to na pewno jednym z najważniejszych punktów będzie efektywne używanie mięśni prostowników stawu biodrowego. A pełny wyprost jest wtedy, gdy kość udowa jest odchylona od pionu o ok. 15-30 stopni do tyłu. Jak pamiętamy, nie będzie on możliwy przy przykurczonych zginaczach.

Mniejsze mięśnie – pośladkowy średni i mały, gruszkowaty – przyczyniają się do stabilizacji nogi w stawie podczas różnych faz ruchu, co zmniejsza nań obciążenia. Osłabienie, idący za tym przykurcz lub zbytnie napięcie mięśni stabilizujących – w tym przypadku mięśnia pośladkowego średniego wraz z naprężaczem powięzi szerokiej – to przyczyny popularnej kontuzji zwanej ITBS (zespół napięcia pasma biodrowo-piszczelowego, który objawia się bólami w okolicach kolana, biodra lub kostki, często uniemożliwiając w ogóle bieganie). Nadmierna rotacja kości udowej do wewnątrz lub na zewnątrz – wynikająca z osłabienia lub długotrwałego przykurczu – wymusza pracę kończyny w nieprawidłowej płaszczyźnie, co powoduje różnego rodzaju bóle w stawie kolanowym.

Jak dbać o mięśnie obręczy miednicznej?

Tak jak w przypadku wszystkich innych, są trzy główne metody: wzmacnianie, rozciąganie, rolowanie. Warto dodać, że gdy mamy do czynienia z kontuzją, to rozciąganie i rolowanie są tylko leczeniem objawowym i bez wzmacniania kontuzja ma dużą szansę pojawić się ponownie.

 Wzmacnianie 

Kto chce wykorzystać zimę do efektywnego poprawienia siły, zwłaszcza siły obręczy miednicznej, tego zachęcam do sięgnięcia do artykułu „Trening siłowy w okresie przygotowawczym” (BIEGANIE, listopad 2015). Znajdziecie tam wiele różnorodnych ćwiczeń na interesujące nas grupy mięśniowe – od prostych, po złożone, wraz z dokładnym opisem wykonania. Jeżeli macie możliwość skonsultowania się z dobrym trenerem, który ustawi was w odpowiednich pozycjach – zachęcamy. To inwestycja warta swojej ceny, bo nieprawidłowa postawa, zwłaszcza przy ćwiczeniach funkcjonalnych, z dużym ciężarem, działa bardzo niekorzystnie. Zachęcamy także, byście nie unikali prostych ćwiczeń, także na maszynach. Pomogą one wam wzmocnić te grupy mięśniowe, które w przypadku wspomnianej dysproporcji, przy ćwiczeniach funkcjonalnych, angażujących wiele mięśni i różnych stawów, stają się coraz słabsze.

 Rolowanie 

Rolowanie przebojem zdobywa popularność wśród sportowców. Mechaniczne oddziaływanie na mięśnie powoduje ich rozluźnienie, poprawia ślizg powięziowy, może nawet rozluźniać punkty spustowe. Rolowanie jednak nie powinno zastępować nam rozciągania, a tylko mu towarzyszyć. Ponadto łatwo możemy rolować mięśnie podskórne, a do niektórych, głębiej położonych, dotrzeć jest trudno. Dlatego warto czasem odłożyć roller i udać się do dobrego masażysty.


 Rozciąganie 

To sposób na przywrócenie mięśniom ich prawidłowej długości, co rozpoznajemy po uzyskaniu fizjologicznych zakresów ruchu w danym stawie. Czy takie mamy, może określić fizjoterapeuta na podstawie krótkiego badania ortopedycznego. O rozciąganiu napisano już wiele, choć niestety mała część widzianych przeze mnie zestawów poświęca więcej uwagi efektywnym ćwiczeniom rozciągającym okolice obręczy miednicznej. Gdy będziecie szukali zestawu do wykorzystania – zwróćcie na to uwagę. Pamiętajcie, że rozciągamy rozgrzany mięsień. Zatem przed rozciąganiem dynamicznym (seriami wymachów czy intensywnych krążeń na początku treningu) pobiegajcie. A klasyczne rozciąganie (statyczne) róbcie po każdym treningu, przynajmniej 8-12 minut (60-90 sekund na każdą z 4 głównych grup mięśniowych miednicy i kończyny dolnej). Jeżeli wprowadzacie stretching jako oddzielną jednostkę, rozgrzejcie się wcześniej.

Jeżeli zatem ktoś, jak wspomniana na początku postać z prozy Sapkowskiego, wskaże na to szlachetne miejsce, w którym kończą się wasze plecy i zada podobne pytanie, możecie jej śmiało odpowiedzieć – TAK.

[yop_poll id=”99″]

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Aleksander Senk

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Wiosna to czas, gdy biegacze chętniej zbiegają z asfaltu na wyboiste ścieżki parków, lasów czy gór. Jeśli także i w Was odezwał się zew przygody, warto się na nią odpowiednio przygotować. I to właśnie ta […]

Przegląd obuwia trailowego – adidas, ASICS, New Balance

Dobra wiadomość dla fanów biegania! W najbliższą niedzielę biegacze z Polski i ze świata wybiegną na ulice stolicy, aby po raz siedemnasty zmierzyć się z trasą Półmaratonu Warszawskiego i biegu na 5 km. Wydarzeniem towarzyszącym […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness przed 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim

Bieganie jest takie proste! Zakładasz buty, odpowiedni strój i lecisz przed siebie. Czyżby? A nie zapomniałeś czasem o… rozgrzewce? Rozgrzewka powinna być bowiem nieodłącznym elementem każdej jednostki treningowej, a szczególnie przed startem w zawodach. Główne […]

Rozgrzewka przed bieganiem – jak NAPRAWDĘ powinna wyglądać?

Na konferencji prasowej Fundacji „Maraton Warszawski” – organizatora największych biegów ulicznych w Polsce poznaliśmy szczegółowe informacje dotyczące nachodzącego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego oraz New Balance Biegu na Piątkę. Zostali też zaprezentowani faworyci, którzy mają spore […]

Już w niedzielę startuje 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę!

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Mazowiecki Track to półmaraton oraz bieg na 10 km. Start i meta znajdują się w warszawskiej Falenicy. Trasa wiedzie wyłącznie przez las – ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Tak jak w poprzednich latach, nie zabraknie podbiegów, […]

Wystartowały zapisy na Mazowiecki Track. Biegacze ponownie ruszą trailową trasą u stóp Warszawy

„Najbardziej zaawansowany technicznie”, „zaprojektowany z myślą o dniu startowym”, mający „pomóc zoptymalizować przebieg Twojego maratonu” – to określenia, jakimi New Balance reklamuje model FuelCell SC Elite V3. Za nami test maratońskiej startówki amerykańskiego producenta. Czy […]

New Balance FuelCell SuperComp Elite V3 – startówka z innego wymiaru

Zapraszamy Was do obejrzenia naszego LIVE będącego częścią akcji treningowej, przygotowującej do startu w 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. Podczas spotkania z dietetykiem – Karoliną Madej, dowiecie się jak zaplanować odżywianie w okresie przedstartowym. O treningu […]

[LIVE] Ostatnie dni do 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Co jeść i jak trenować?