Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Joomla Import
Bieganie marzec 2011
Biegi przełajowe – dlaczego schodzą na margines? Powrót do treningów po zimowym śnie, niekonwencjonalne porady na maraton, trening przełamujący, rozmowa z Marcinem Chabowskim i trenerem Sławomirem Nowakiem. Wyprawa na Lanzarote, staniki dla biegaczek i rola celu. Te i inne tematy w marcowym Bieganiu z 2011 roku.
TEMAT NUMERU: Na przełaj
Błoto zasysające stopy, brud po pas i ostre, siekące ziemię kolce. Biegi przełajowe, bardzo popularne w Wielkiej Brytanii odchodzą na świecie na margines. Z drugiej pada argumentacja nad włączeniem ich do programu zimowych igrzysk olimpijskich. Na czym polega ta zabawa?
Przeczytaj artykuły z numeru marzec 2011 on-line.
NIEZBĘDNIK:
Jeśli chcesz wyrzucić swoje spracowane buty biegowe dobrze się zastanów. Fundacja Shoe4Africa może z nich jeszcze zrobić dobry użytek…
TRENING: Powrót z zimowego snu
Co zrobić, jeśli dopadł nas zimowy leń i na jakiś czas odpuściliśmy sobie trening? Jak wrócić do pracy nad formą?
AKADEMIA BIEGANIA: Porady niekonwencjonalne
Zamiast raczyć się miejscowymi specjałami na zagranicznych maratonach idź do McDonalds, a jeśli nie chce Ci się biegać zimą – rób trzy razy w tygodniu 6 km na maksa. Darek Kaczmarski zdradza kilka biegowych tajemnic. Niekonwencjonalnych.
TRENING: Przełamanie
Raz na jakiś czas można, a nawet warto pójść na całość w treningu. Podwoić kilometraż i ilość jednostek intensywnych. Ale żeby taki trening nas nie popsuł, tylko przyniósł efekt, trzeba to zrobić z głową.
HISTORIA: Gdzie Kucharów sześciu
Synów było sześciu. A w ich głowach setki pomysłów na to jak się bawić sportem. Jeden chciał być lepszy od drugiego. Opowiadamy o wszechstronnie utalentowanych braciach Kuchar.
OBIEŻYŚWIAT: Lanzarote
Błękitny ocean, plaża u stóp wulkanu i marsjańskie krajobrazy. Lanzarote jest wyspą znaną wśród amatorów zimowych wędrówek do ciepłych krajów. Dla nas dodatkową atrakcją jest maraton.
ZDROWIE: Kinesiotaping na kolanie
Prezentujemy metody kinesiotapingu stosowane przy leczeniu dolegliwości w stawie rzepkowo-udowym.
WYWIAD: Marcin Chabowski
Mistrz Europy Juniorów w biegu na 3000 metrów z przeszkodami z 2005 roku będzie w tym roku debiutował w maratonie. Zapytaliśmy go o jego plany, przedstawiamy też schemat jego treningów.
SPRZĘT: Staniki dla biegaczek
Powracamy do elementu garderoby przeznaczonego tylko dla kobiet. Testujemy staniki na mały, średni i bardzo duży biust.
HISTORIA: Zola Budd i Mary Decker
Niewinne potrącenia, szturchnięcia, aż w końcu trafne kopniaki, które doprowadziły obie faworytki w olimpijskim finale biegu na 3000 metrów – Zolę Budd i Mary Decker, do utraty szans na walkę o złoto.
WYPRAWA: Na przedmieściach San Francisco
50 mil – ulubiony dystans amerykańskich biegaczy ultra, piękna sceneria północnych przedmieść San Francisco i kapryśna pogoda. O rywalizacji na TNF Endurance Challenge opowiada jego uczestniczka – Kasia Zając.
ZBLIŻENIE: Misjonarz
Razem z żoną i córeczką wyjechał do małej peruwiańskiej miejscowości Majes, żeby uczyć ludzi jak być dobrym chrześcijaninem. Michał Jarosz – były chodziarz i trener biegów opowiada o swojej misji i o tym jak wygląda bieganie w Peru.
TRENING UMYSŁU: Cel
Połowa sukcesu w osiągnięciu celu tkwi w jego poprawnym sformułowaniu i opracowaniu skutecznej metody na kontrolę naszych postępów.
ZBLIŻENIE: Trener Nowak
Mirosław Nowak – jeden z najwybitniejszych trenerów średniego dystansu w historii lekkiej atletyki. Był ojcem sukcesu Grażyny Rabsztyn i Wilsona Kipketera. Opowiadamy historię cudotwórcy.
POLSKA W BIEGU: Polski biegacz
Kim jest polski biegacz? Skąd pochodzi, czy startuje w zawodach? Czy jego pierś zdobi pulsometr a rękę wypasiony zegarek z GPS-em? Czym różnią się biegające kobiety od swoich kolegów „po fachu”?
KALENDARZ
ŻYCIÓWKA:
Alena Shumchyk przyjechała do Polski 6 lat temu. Maraton dodał jej pewności siebie. Została wolontariuszką Kampanii przeciw Homofobii. Ze swoją dziewczyną myślą teraz o triatlonie.