fbpx

Dieta > Polecane > Zdrowie i motywacja

Dzienniczek żywieniowy – kontroler jakości diety i kalorii

Dzienniczek żywieniowy - sposób na kontrolę diety. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

Dziennik posiłków to najprostszy i najszybszy sposób, aby kontrolować naszą dietę. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć nasze błędy i unikać ich w przyszłości. Często zdarza się, że wydaje się nam, że nasza dieta jest dopracowana. Może się jednak okazać, że nasze odżywianie znacznie odbiega od ideału.

„Człowiek nie żyje, aby jadł, ale je, aby żył”, mawiał Sokrates. W odniesieniu do biegacza brzmiałoby to trochę inaczej – człowiek nie biega, aby jadł, ale je, aby biegał. Pożywienie ma służyć sportowcom jako niezbędne paliwo, dzięki któremu nie opadają z sił i są w stanie bezproblemowo wykonać trening. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nie powinniśmy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Nie możemy spożywać niskiej jakości pokarmów lub niewystarczającej jego ilości i oczekiwać świetnych efektów. Jeżeli będziemy regularnie śledzić to, co jemy, na pewno nic nas nie zaskoczy, a możliwe, że forma wzrośnie.

Dlaczego warto?

Dziennik posiłków to najprostszy i najszybszy sposób, aby kontrolować naszą dietę. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć błędy i unikać ich w przyszłości. Często zdarza się, że wydaje się nam, że nasza dieta jest dopracowana. Niejednokrotnie sportowcy uważają, że skoro trenują, to mogą sobie pozwolić na konsumowanie sporej ilości jedzenia, co skutkuje dodatnią podażą kalorii, a w konsekwencji prowadzi do przybierania na wadze. Z kolei kurczowe zbijanie wagi lub chęć utrzymania wagi za cenę dostarczania za małej podaży kalorii sprzyja problemowi niedożywienia, deficytowi witamin i mikorelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Za mało kalorii może być wstępem do wielu poważnych chorób i kontuzji.

Według Marty Chmury, dietetyczki, „dzienniczek posiłków warto prowadzić z dwóch powodów. Po pierwsze, pacjent sam zauważa ile i co je w ciągu dnia, bo tak naprawdę rzadko, jedząc kolację, myślimy o tym, co jedliśmy na śniadanie czy podjadaliśmy między posiłkami (psychologiczne oddziaływanie). […] Na podstawie dobrze uzupełnionego dzienniczka dietetyk może wyliczyć spożycie poszczególnych składników odżywczych i odnieść je do indywidualnie dostosowanych norm, dzięki czemu wiemy na czym pracować.”

Poleca prowadzenie dzienniczka zwłaszcza osobom o zwiększonych obciążeniach treningowych, osobom z zaburzeniami składu krwi, np. niskimi wskaźnikami żelazowymi, osobom z problemami ze strony przewodu pokarmowego oraz każdej innej osobie, która chce ocenić jakość swojej diety.

Podkreśla, że dane uzyskane z aplikacji dietetycznych na telefon powinny być traktowane czysto orientacyjnie. Jedną z najbardizej popularnych i łatwych w obsłudze jest FatSecret czy MyFitnessPal. Liczą one spożyte kalorie w ciągu dnia. Nie pokazują natomiast spożycia składników odżywczych. Inną aplikacją wartą polecenia jest E-food, która po zeskanowaniu kodu kreskowego pokazuje nam listę składników, z których produkt się składa i na czerwono zaznacza sztuczne dodatki.

fat01

Aplikacja FatSecret

MyFitnessPal-Review

Aplikacja MyFitnessPal

IM2Calories z kolei po wykonaniu zdjęcia pokazuje nam składniki, jakie zawiera dany posiłek, jednak powinien być traktowany jako „bajer”. Nawet na stronie producenta widnieje informacja, że wynik analizy ze zdjęcia zależy np. od jakości aparatu w telefonie. Poza tym np. zamiana mąki pszennej na mąkę gryczaną w omlecie czy zamiana ryżu w gołąbkach nie pokaże dokładnych danych.

Jak kontrolować to, co jemy?

Oczywiście najprostszy sposób kontroli wagi jest kontrola tego, co spożywamy i zapisywanie poszczególnych posiłków. Najlepiej zacząć od kupna wagi elektronicznej. Chociaż początkowo nie należy to do przyjemności, ponieważ to żmudna praca, po miesiącu nie będziemy musieli z niej korzystać, bo będziemy znać przybliżoną gramaturę poszczególnych produktów. Waga elektroniczna to niewielki koszt. Warto się w nią zaopatrzyć, bo będzie nam służyć latami.

Kolejnym krokiem jest zapisywanie spożywanych pokarmów, najlepiej w formie dziennika. Obecnie nie ma potrzeby sprawdzania po kolei każdego posiłku. Istnieją aplikacje, gdzie wypisane są produkty, składniki odżywcze oraz kalorie. Darmowym i bardzo prostym w obsłudze jest dziennik posiłków Mr. Big (Vitalmax) – jego starsza, darmowa wersja. Pomaga on ułożyć dietę według dziennego zapotrzebowania kalorycznego rozbitego na odpowiednie ilości tłuszczy, białek i węglowodanów na kilogram masy ciała.

eFood2

Aplikacja E-food

Baza zawiera ponad 1000 produktów. Istnieje możliwość dodawania własnych, jeśli nie znajdziemy ich w bazie. Najlepiej wyszukać je na stronie ilewazy.pl lub tabela-kalorii.pl. Dziennik posiłków pozwala monitorować nasze nawyki żywieniowe i w razie potrzeby modyfikować je w taki sposób, aby to, co spożywamy, spełniało nasze dzienne zapotrzebowanie na określone produkty. Po miesiącu będziemy wiedzieć, czy spożywamy odpowiednią liczbę kalorii, czy nasze posiłki są odpowiednie w odniesieniu do treningu, jaki wykonaliśmy w ciągu dnia, a co najważniejsze, pokaże nasz tygodniowy bilans kaloryczny.

Nie należy jednak brać wszystkich produktów i zawartych w nich składników bezkrytycznie, ponieważ mogą pojawić się błędy jako że aplikacja jest uzupełniana przez użytkowników. W tym celu najlepiej zweryfikować dane z innymi źródłami.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Karolina Grądzka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu