fbpx

Czytelnia > Felietony

Najładniejsze pośladki Igrzysk, czyli seksizm w sporcie wiecznie żywy [FELIETON]

CC BY-ND 2.0 Flickr.com/ Tim Kelley

Igrzyska w Rio pokazały, jak różnie relacjonuje się sport kobiet oraz mężczyzn. Podejście sporej grupy dziennikarzy jest nie tylko dyskryminujące i niewłaściwe, ale także zwyczajnie niegrzeczne.

Lektura gazet sportowych, a jeszcze bardziej portali internetowych, bywa przygnębiająca. Szczególnie ostatnio, podczas Igrzysk Olimpijskich. Sport w pierwotnym zamyśle miał być kształtowaniem charakteru i oazą równości. Nieważne, skąd jesteś, nieważne kim jesteś, jeśli przestrzegasz zasad, na starcie jesteś wart dokładnie tyle samo, ile wszyscy rywale. Wydawać by się mogło, że co jak co, ale standardem powinno być przynajmniej równe traktowanie uprawiających sport kobiet i mężczyzn. Tak jednak nie jest.

Już lektura samych tytułów dotyczących Igrzysk pokazuje, w jaki sposób traktuje się sport kobiet. “Najpiękniejsze lekkoatletki Igrzysk”. “Najładniejsze pośladki w Rio”. “Medalistka pokazuje się w nagiej sesji”. “Piękna Polka awansuje do finału”. “Wybieramy miss bieżni”. Czy tylko ja widzę w tym coś niewłaściwego?

Od razu narzucają się dwa aspekty tej sprawy. Po pierwsze, że wyniki sportowe kobiet są odbierane przez pryzmat ich urody. Mam wrażenie, że rzadziej pisze się o tym, co osiągnęła dana zawodniczka, a częściej – jaki ma tyłek i czy jest ładna. Po drugie – sprawa dotyczy tylko kobiet. W nagłówkach gazet i portali nie wybiera się misterów bieżni, nie zachwyca nad męskimi tyłkami, ani nie podkreśla, że ten czy inny medalista jest ładny. U mężczyzn liczy się osiągnięcie, u kobiet osiągnięcie jest ważne w kontekście urody.

Ewa Swoboda, fot: CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/IOC Young Reporters

Chociaż jestem mężczyzną i zdarza mi się rozmawiać z kolegami na temat urody konkretnych zawodniczek, nigdy w życiu nie spotkałem kogoś, kto byłby tak zafiksowany na punkcie piękna i seksapilu sportsmenek jak dziennikarze. Wiadomo, seks i przemoc dobrze się klikają. Jest wiedzą powszechną, że różnimy się urodą i że ludzie ładni mają w życiu nieco łatwiej niż brzydcy. Niektórzy mogą nawet nie dostrzegać, w jaki sposób seksizm jest społecznie szkodliwy. Ale nawet zupełny ignorant powinien dostrzec, że podkreślanie urody danej zawodniczki w przestrzeni publicznej to, po pierwsze, dezawuowanie jej sukcesu, a po drugie – zachowanie niewłaściwe wobec innych sportsmenek. Czy ktoś wyobraża sobie, że witając gości w domu, powie: “Witam piękną Joannę oraz… pozostałe panie.” A tak to wygląda, gdy w stosunku do niektórych zawodniczek podkreślamy ich walory wizualne, w stosunku do innych – nie. Dziennikarz nie pomyśli, jak czują się te inne, które może są szybsze, lepsze, zdobyły medal, ale nikt nie określi ich słowem “piękna”. Tymczasem sport to nie wybory miss, tu nie rozdaje się medali za kształt czy wielkość biustu.

Pozostaje też kwestia kultury. Może zawodniczka nie życzy sobie, aby dziennikarz pisał o niej per “piękna”? Oceniajmy jej osiągnięcia sportowe, a nie wygląd – przynajmniej w przestrzeni publicznej. Ocenianie wyglądu jest w dziennikarstwie tak samo niewłaściwe jak żarty z nazwiska czy kalectwa. Dlaczego nie widzę w gazetach nagłówków typu: “Mądra Polka wygrywa swój bieg” czy “Odpowiedzialna biegaczka pokonała rywalki”? Dlaczego nie skupiamy się na tym, co dana sportsmenka osiągnęła w życiu, kim jest, tylko wszystko kręci się wokół jej tyłka? Pisanie o urodzie to pójście na łatwiznę oraz zachowanie zwyczajnie niegrzeczne. Mam wrażenie, że część kolegów dziennikarzy nie bardzo zdaje sobie z tego sprawę.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Maraton i Półmaraton w Poznaniu to dwie imprezy, które najbardziej w Polsce zasłużyły się idei czystego sportu. Konsekwentnie prowadzone badania antydopingowe skutkują kolejnymi dyskwalifikacjami. Na dopingu wpadła właśnie zwyciężczyni ostatniej edycji półmaratonu – Kenijka Tabitha Gicha.

W Poznaniu znowu łapią na dopingu! Zwyciężczyni półmaratonu zdyskwalifikowana

Przed kontuzją, w trakcie i po kontuzji – tak nieco żartobliwie można określić cykl życia niektórych biegaczy. Czarny to humor, śmiech przez łzy. Ciągłe urazy skutecznie rozbijają nawet najlepiej skonstruowany i solidnie realizowany trening, który […]

Dieta a kontuzje. Co jeść, by biegać zdrowo?

Od dziś (13.01.2022) można się zapisywać do 14. Poznań Półmaratonu, którego organizacja zaplanowana jest na dzień 3 kwietnia 2021 roku. Zapisy potrwają do 2 kwietnia pod warunkiem, że wcześniej nie zostanie przekroczony limit opłaconych miejsc […]

Ruszyły zapisy do 14. Poznań Półmaratonu

W ramach Akcji Treningowej do 16. Półmaratonu Warszawskiego ruszamy z cyklem transmisji na żywo z udziałem naszych ekspertów i gości. Tematem pierwszego spotkania będzie korzystanie z przygotowanych przez nas planów treningowych. Osoby przygotowujące się do […]

Transmisja live: “Jak korzystać z planów treningowych?”

Chociaż wielu biegaczy wciąż jeszcze ma przed sobą ostatnie jesienne starty, nadchodzi najwyższy czas, żeby pomyśleć o planach na kolejny rok. Wiosna to tradycyjny okres półmaratonów, dlatego osoby, które w przyszłym roku planują debiut na 21,097 km już powinny rozpocząć przygotowania.

Przygotowania do 16. Półmaratonu Warszawskiego- 5 porad dla początkujących

Plany treningowe przygotowane są w dwóch wersjach z myślą o osobach trenujących 3 i 4 razy w tygodniu. Plany zostały skomponowane w taki sposób, by korzystać z nich mogły osoby na różnym stopniu zaawansowania. Niezależnie […]

Plany treningowe do 16. Półmaratonu Warszawskiego

Nowy Rok – nowa czy nowy Ty, wiadomo! Ale zanim na poważnie wkręcisz się w bieganie, przeczytaj 5 złotych rad, bez których będzie dużo, dużo trudniej. Udziela ich biegacz z 23-letnim stażem.

Zacznij biegać – 5 złotych zasad

Czy jest możliwe pokonanie półmaratonu bez treningu? Czy da się osiągnąć dobry wynik, biegając tylko 2 razy w tygodniu? A jak dużo to już za dużo? Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiecie się jak […]

Jak często i ile trzeba biegać, by przygotować się do startu w półmaratonie?