fbpx

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

To (nie) pora na testy

screenplay-408252_1280

Czy robienie badań wydolnościowych jest potrzebne każdej osobie aktywnej? Moda na tego typu testy sprawia, że coraz więcej ludzi im się poddaje. Tymczasem mają one sens, ale nie u wszystkich osób, które trenują.

Badania wydolnościowe są nieodzowną częścią treningu, ale dopiero na pewnym poziomie. Ich przeprowadzanie pozwala na wyznaczenie między innymi maksymalnego tętna i pułapu tlenowego, progów: tlenowego i beztlenowego oraz zakresów tętna. Oczywiście wraz z postępującym treningiem parametry te będą ulegać zmianie, dlatego testy warto powtarzać co około 6-8 tygodni. Wszystkie dane pomogą m.in. dokładniej planować treningi. I to jest całe clou badań wydolnościowych – dokładniejsze planowanie. Jednak potrzebne są do tego wiedza i doświadczenie.

Kto powinien robić badania?

Czy osobie rozpoczynającej przygodę z bieganiem, która na dodatek nie będzie korzystała z pomocy trenera, potrzebne są te dane? Jeżeli celem jest zaspokojenie własnej ciekawości i możliwość błyśnięcia w towarzystwie znajomością aktualnej wartości maksymalnego pułapu tlenowego, a koszt badań wydolnościowych nie jest problemem, to teoretycznie nie ma przeciwskazań, żeby je robić. Choć nie do końca… Jednak pieniądze te o wiele lepiej zostałyby wydane, gdyby przeznaczyć je na badania lekarskie. Oprócz analizy krwi i moczu oraz EKG spoczynkowego warto poddać się także EKG wysiłkowemu. Zestaw takich badań w połączeniu z konsultacją u lekarza specjalizującego się w medycynie sportowej pozwoli wykluczyć przeciwskazania do treningu biegowego. Świadomość i pewność bycia wolnym od ukrytych wad, czy nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego zarówno w spoczynku, jak i podczas aktywności fizycznej, jest ważniejsza niż aktualne zakresy tętna.

Najpierw trening…

A jak to jest z osobami, które są na początku przygody ze sportem? Z pewnością najgorsze, co możemy zrobić, to rzucić się w wir treningów i zostać niewolnikiem objętości. Te pierwsze tygodnie i miesiące należy poświęcić na marszobiegi, a następnie truchtanie, a nie na realizację określonych zadań treningowych, czy realizację planów pod tytułem: „Maraton w dwa miesiące”.
Tak więc, drogi Czytelniku, jeśli na początku swojej triathlonowej drogi przyjdzie Ci do głowy myśl o zrobieniu badań wydolnościowych, zadaj sobie pytanie, czego chcesz się na ich podstawie dowiedzieć i jak planujesz tę wiedzę wykorzystać. Jeżeli nie będziesz w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na te pytania, to… wstrzymaj się z testami.


Artykuł pochodzi z magazynu „Triathlon” będącego częścią miesięcznika „Bieganie”, maj 2016

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]