Muzyka a sport – jak tworzyć playlisty dostosowane do różnych aktywności?
Biegasz, jeździsz na rowerze, a może ćwiczyć na siłowni? Muzyka może towarzyszyć Ci w każdej dziedzinie sportu. Sprawdź, jak tworzyć playlisty dostosowane do różnych aktywności.
Gatunek muzyki, a ćwiczenia
Muzyka i ruch to dwa pojęcia, które wzajemnie się łączą. Dlatego załóż słuchawki sportowe, włącz playlistę i rozpocznij ćwiczenia. I właśnie w tym momencie nasuwa się pytanie „Jaka muzyka będzie odpowiednia do treningu?”.
Hip-hop polecamy do ćwiczeń siłowych, sportów zespołowych, a także treningów funkcjonalnych. Przykładowi artyści, których możesz słuchać to Eminem, Drake czy Jay-Z.
EDM (Electronic Dance Music) to z kolei świetny wybór do biegania czy ćwiczeń kardio. David Guetta, Calvin Harris czy Avicii – złóż playlistę składającą się z piosenek właśnie tych artystów.
Potrzebujesz motywacji do ćwiczeń siłowych lub wspinaczki? Postaw na rok. Linkin Park, AC/DC czy Foo Fighters to kapele, które mają świetne kawałki. Koniecznie się z nimi zapoznaj.

A co powiesz na muzykę pop? To uniwersalny wybór, który pasuje do różnych rodzajów aktywności – od biegania, aż po jogę. Piosenek pop jest tak wiele, że z pewnością utworzysz playlistę, do której z chęcią będziesz powracał. Możesz odsłuchać albumów Madonny, Dua Lipy, czy Bruno Mars i wybrać hity, które wpadną Ci w ucho.
Jeśli masz trudność ze stworzeniem swojej playlisty, skorzystaj z gotowych składanek dostępnych na platformach streamingowych jak YouTube, Spotify czy Apple Music. Są one specjalnie stworzone pod kątem różnych typów treningów.
Muzyka szybka – jakie korzyści w sporcie?
Czy wiesz, że mocne i rytmiczne utwory mogą pomóc Ci w osiągach sportowych? Tak, to prawda. Jeśli szukasz motywacji do działania, bądź zamierzasz narzucić sobie szybkie tempo, utwórz playlistę składającą się z energetycznych kawałków. Dzięki nim nawet bardzo trudne ćwiczenia stają się bardziej znośne.
Już wiesz, że muzyka pomaga się zmobilizować, zmotywować i napędza do działania. Potwierdzają to teorie psychologiczne, a także doświadczenie trenerów. Szybkie rytmy przyspieszają liczbę uderzeń serca. W tym czasie zwiększa się tempo oddychania i wydzielanie potu. Powtarzający się rytm jest niezwykle pomocny w dyscyplinach, gdzie wykonuje się powtarzalny ruch. To biegi, wioślarstwo czy kolarstwo.

Spokojna muzyka – do jakich ćwiczeń?
Spokojna muzyka to bardzo ciekawy dodatek do jogi, ćwiczeń pilates i callanetics. Dzięki relaksującym dźwiękom płynącym z głośników słuchawek z pewnością się odprężysz. Utwory o wolnym tempie nie tylko wprowadza w stan wyciszenia i harmonii, ale również koją nerwy. Właśnie z tego powodu polecane są osobom, które chcą zmniejszyć poziom stresu.
Możesz stworzyć playlistę składającą się z melodyjnych, wolnych utworów z tekstem. Wykorzystaj taką składankę w trakcie pilatesu czy zumby. Z kolei w przypadku medytacji, postaw na dźwięki natury: śpiew ptaków, szum wody, czy odgłosy lasu. Jej zadaniem jest wyłączenie umysłu, aby nie odbierał bodźców dochodzących z zewnątrz.
Artykuł sponsorowany