fbpx

Sprzęt

Muzyka a sport – jak tworzyć playlisty dostosowane do różnych aktywności?

Biegasz, jeździsz na rowerze, a może ćwiczyć na siłowni? Muzyka może towarzyszyć Ci w każdej dziedzinie sportu. Sprawdź, jak tworzyć playlisty dostosowane do różnych aktywności.

Gatunek muzyki, a ćwiczenia

Muzyka i ruch to dwa pojęcia, które wzajemnie się łączą. Dlatego załóż słuchawki sportowe, włącz playlistę i rozpocznij ćwiczenia. I właśnie w tym momencie nasuwa się pytanie „Jaka muzyka będzie odpowiednia do treningu?”.

Hip-hop polecamy do ćwiczeń siłowych, sportów zespołowych, a także treningów funkcjonalnych. Przykładowi artyści, których możesz słuchać to Eminem, Drake czy Jay-Z.

EDM (Electronic Dance Music) to z kolei świetny wybór do biegania czy ćwiczeń kardio. David Guetta, Calvin Harris czy Avicii – złóż playlistę składającą się z piosenek właśnie tych artystów.

Potrzebujesz motywacji do ćwiczeń siłowych lub wspinaczki? Postaw na rok. Linkin Park, AC/DC czy Foo Fighters to kapele, które mają świetne kawałki. Koniecznie się z nimi zapoznaj.

Słuchawki sportowe

A co powiesz na muzykę pop? To uniwersalny wybór, który pasuje do różnych rodzajów aktywności – od biegania, aż po jogę. Piosenek pop jest tak wiele, że z pewnością utworzysz playlistę, do której z chęcią będziesz powracał. Możesz odsłuchać albumów Madonny, Dua Lipy, czy Bruno Mars i wybrać hity, które wpadną Ci w ucho.

Jeśli masz trudność ze stworzeniem swojej playlisty, skorzystaj z gotowych składanek dostępnych na platformach streamingowych jak YouTube, Spotify czy Apple Music. Są one specjalnie stworzone pod kątem różnych typów treningów.

Muzyka szybka – jakie korzyści w sporcie?

Czy wiesz, że mocne i rytmiczne utwory mogą pomóc Ci w osiągach sportowych? Tak, to prawda. Jeśli szukasz motywacji do działania, bądź zamierzasz narzucić sobie szybkie tempo, utwórz playlistę składającą się z energetycznych kawałków. Dzięki nim nawet bardzo trudne ćwiczenia stają się bardziej znośne.

Już wiesz, że muzyka pomaga się zmobilizować, zmotywować i napędza do działania. Potwierdzają to teorie psychologiczne, a także doświadczenie trenerów. Szybkie rytmy przyspieszają liczbę uderzeń serca. W tym czasie zwiększa się tempo oddychania i wydzielanie potu. Powtarzający się rytm jest niezwykle pomocny w dyscyplinach, gdzie wykonuje się powtarzalny ruch. To biegi, wioślarstwo czy kolarstwo.

słuchawki sportowe na rower

Spokojna muzyka – do jakich ćwiczeń?

Spokojna muzyka to bardzo ciekawy dodatek do jogi, ćwiczeń pilates i callanetics. Dzięki relaksującym dźwiękom płynącym z głośników słuchawek z pewnością się odprężysz. Utwory o wolnym tempie nie tylko wprowadza w stan wyciszenia i harmonii, ale również koją nerwy. Właśnie z tego powodu polecane są osobom, które chcą zmniejszyć poziom stresu.

Możesz stworzyć playlistę składającą się z melodyjnych, wolnych utworów z tekstem. Wykorzystaj taką składankę w trakcie pilatesu czy zumby. Z kolei w przypadku medytacji, postaw na dźwięki natury: śpiew ptaków, szum wody, czy odgłosy lasu. Jej zadaniem jest wyłączenie umysłu, aby nie odbierał bodźców dochodzących z zewnątrz.

Artykuł sponsorowany

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Każda codzienna czynność może być inspiracją do biegania. Ba, nawet każda bezczynność może stać się inspiracją do biegania i aktywności fizycznej. Wystarczy odkryć w sobie na nowo naturalny instynkt. O jego istnieniu i potędze przypomina […]

PUMA GO WILD – kampania, która wyrwie z letargu każdego!

VO2max, czyli maksymalny pułap tlenowy, jest jednym z najważniejszych wskaźników wydolności fizycznej. Czym dokładnie jest VO2max, jakie czynniki na niego wpływają, jak go mierzyć oraz jak skutecznie zwiększyć jego wartość? Co to jest VO2max? Definicja […]

VO2max – Co to jest pułap tlenowy i jak go zwiększyć?

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń – półmaraton w Warszawie, który odbędzie się w niedzielę 30 marca. Jednak zanim zawodnicy staną na linii startowej, warto skorzystać z wyjątkowej okazji, by pogłębić swoją […]

Marka Saucony na EXPO Sport&Fitness wiosna 2025

W niedzielę, 23 marca 2025 roku, Radzymin stał się areną wyjątkowego wydarzenia sportowego – Biegu z PAZUREM. Na malowniczej, niemal siedmiokilometrowej trasie pełnej naturalnych i miejskich przeszkód, ponad 400 uczestników z całej Polski zmierzyło się […]

Adrenalina, przeszkody i pasja – Bieg z PAZUREM podbił Radzymin

O pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdza to raport CBOS, z którego wynika, że zdrowie jest najczęstszą – choć nie jedyną – motywacją do uprawiania sportu[1]. Jednak spora część ankietowanych […]

Zdrowie psychiczne i aktywność fizyczna – czy bieganie może wspierać w radzeniu sobie z kryzysem emocjonalnym?

W ostatnią niedzielę miesiąca, 30 marca, stolica ponownie stanie się biegowym centrum kraju. Na trasę 116 123. Półmaratonu Warszawskiego wyruszy 16 500 zawodników, co czyni tegoroczną edycję największym półmaratonem w historii Polski. Tego samego dnia […]

Warszawa gospodarzem największego półmaratonu w historii Polski. Ostatnia niedziela marca będzie rekordowa!

Biegasz ze stoperem, GPS-em czy „na czuja”? Starasz się biec równo czy polegasz na bardziej skomplikowanej taktyce? Wiele jest dróg dojścia do życiówki. Kontroluj tempo z głową!

Jak kontrolować tempo podczas zawodów?

Ruszyły Halowe Mistrzostwa Świata. Reprezentacja Polski liczy 14 lekkoatletów, którzy powalczą o medale. Zmagania potrwają od piątku do niedzieli. Jak wygląda harmonogram startów? O której godzinie na arenie pojawią się polscy zawodnicy? Ledwo co opadły […]

Halowe Mistrzostwa Świata Nankin 2025 – terminarz, szanse na medale

Zapraszamy do śledzenia relacji minuta po minucie z największego półmaratonu w historii Polski - 116 123. Półmaratonu Warszawskiego. Start w niedzielę o 11:00.
Dołącz