fbpx

Bez kategorii > Polecane > Wydarzenia

Worldloppet – przygoda pełna przyjaźni!

Nie musisz świetnie biegać na nartach ani mieć doskonałej kondycji. Wystarczy, że potrafisz się na nich poruszać i jesteś otwarty na świat i ludzi. Wordloppet to bowiem znacznie więcej, niż tylko rywalizacja. To organizacja, która łączy biegaczy narciarskich z całego świata bez względu na poziom sportowy.

 

20 biegów, 4 kontynenty, 110 tysięcy zawodników, 18 tysięcy paszportów Worldloppet – jedna PASJA! Oto Worldloppet International Ski Federation – Międzynarodowa Federacja Narciarska, do której od 2008 roku należy nasz Bieg Piastów.

Worldloppet powstało w 1978 roku w Szwecji. Zrzesza biegi narciarskie z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.  To między innymi szwedzki Bieg Wazów, włoska Marcialonga, czeska Jizerska Padesatka, szwajcarski Engadin. Pełna lista na stronie www.worldloppet.com.

W Polsce pierwszym, który poznał, o co chodzi w Worldloppet i docenił uroki poznwania świata na biegówkach, był Stanisław Michoń – wspaniały biegacz (niestety nieżyjący od 2016), który swego czasu trenował w kadrze narodowej z samym Józefem Łuszczkiem – mistrzem świata.

To były zupełnie inne czasy. O Wordloppet w Polsce mało kto wiedział. Stanisław Michoń przecierał ślady, startując w zawodach w różnych krajach, gdy potrzebne były wszędzie wizy, a koszty podróży dla Polaków, zarabiających socjalistyczne pensje o niskiej wartości w krajach demokratycznych, były niebotyczne. Na szczęście, gdzie się nie pojawił, mógł liczyć na życzliwość innych zawodników, trenerów i organizatorów biegów, a czasem także ludzi, których początkowo zupełnie nie znał, a których żegnał jako swoich przyjaciół.

Stanisław Michoń jako pierwszy Polak zdobył tytuł Mastera Wordloppet, przysługujący po ukończeniu określonej ilości zawodów (obecnie jest to 10, szczegóły poniżej). W jego ślady poszła ukochana Dorota Dziadkowiec-Michoń, która nie tylko zdobyła tytuł Mastera WL, ale także zwyciężyła w klasyfikacji generalnej kobiet WL.

Później – wraz z otwieraniem się naszego kraju i umacnianiem się złotówki – naszych rodaków startujących w biegach Wordloppet, zwłaszcza po wejściu do tego grona Biegu Piastów, było coraz więcej. Wszyscy zachwycają się cudownymi trasami, świetną organizacją oraz kapitalną, przyjacielską atmosferą.

O tym, że biegi Wordloppet są dla wszystkich, najlepiej przekonuje historia Adama Andrzeja Fijałkowskiego. Ten 68-letni emeryt, a do niedawna pracownik spółdzielni inwalidów, z potężną wadą wzroku (minus 14 dioptrii) zwiedził świat na biegówkach! Startował w różnych zakątkach Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej. Podczas podróży nie tylko biegał na nartach, ale także odwiedzał parki narodowe i fascynujące metropolie.

Nie jest majętny, więc jak tego dokonał? Bo bardzo tego chciał, a że jest osobą niebywale otwartą i kontaktową (choć nie zna żadnego języka obcego), mógł liczyć na wielką życzliwość bliskich (wspierali jego sportowe podróże) i tych, których poznawał w trasie. Przyjaciół ma całym świecie!

 

Worldloppet

Główne cele Wordloppet to globalna promocja maratonów narciarskich, co odbywa się poprzez dbałość o wysoki poziom organizacyjny, dostępność dla wszystkich, udział zawodników ze światowej elity oraz regularność i kontynuację – każdy bieg musi mieć swoją tradycję i stały termin.

16 biegów ma status członków pełnoprawnych Worldloppet, a cztery stowarzyszonych. Bieg Piastów należy do pierwszej grupy, czyli spełnia wszystkie warunki przyjęcia. Starania o to trwały przez wiele lat.

Uczestnicy biegów Worldloppet mogą kupować paszporty i zbierać w nich stemple potwierdzające dotarcie do mety. Gdy ukończą dziesięć różnych biegów, w tym co najmniej jeden na innym kontynencie, przysługuje im prawo do tytułu Master Wordloppet oraz pamiątkowego medalu i dyplomu.

Można zostać Masterem Złotym i Masterem Srebrnym. Pierwszy tytuł zdobywa się po ukończeniu dziesięciu biegów długich, a drugi – krótkich. Można mieć dwa paszporty i starać się o dwa takie tytuły jednocześnie.

Jeśli ukończy się 16 biegów o statusie pełnoprawnego członka Worldloppet, można otrzymać tytuł Worldloppet Global Skier.

Więcej o Worldloppet: www.worldloppet.cm

Ewelina Pawłowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali