fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Bez kategorii > Wydarzenia

Znika Korona Maratonów Polskich! Rok 2024 to ostatni, w którym można ją zdobyć. Wiemy, co będzie dalej!

Rok 2024 przyniesie dla amatorów duże zmiany w polskich biegach. Będzie bowiem ostatnim, w którym biegaczki i biegacze będą mogli skompletować Koronę Maratonów Polskich. Jeżeli ktoś do końca 2024 r. nie zdecyduje się na zdobycie Korony, nie będzie mógł już w przyszłości stać się posiadaczem unikalnej odznaki. Organizatorzy największych polskich maratonów szykują jednak nowy cykl, który będzie funkcjonował od 2025 r.

Pomysł utworzenia Korony Maratonów Polskich, czyli specjalnego odznaczenia dla biegaczek i biegaczy, którzy ukończyli początkowo 5, a później 4 maratony w wyznaczonym okresie czasu miał swój początek w 2007 r. Wtedy z inicjatywy jednego z organizatorów Cracovia Maratonu, nieżyjącego już Wiesława Maczka, utworzono cykl łączący 5 największych maratonów w Polsce. Były to wówczas Cracovia Maraton, Maraton Dębno, Maraton Warszawki, Maraton Wrocław i Poznań Maraton.

Korona Maratonów Polskich – ponad 10 tysięcy zdobywców

Zadaniem osób, które chciały zdobyć odznakę Korony Maratonów Polskich było przebiegnięcie każdego z wyżej wymienionych maratonów w ciągu 24 miesięcy. Dzięki temu biegaczki i biegacze mogli zacząć „zbierać” potrzebne starty np. w drugiej części sezonu, wybierając pierwsze maratony w terminie jesiennym i rozkładając pokonanie każdego z nich w czasie.

Pomysł padł na podatny grunt i szybko pojawili się pierwsi śmiałkowie, którzy postanowili powalczyć o tytuł zdobywcy Korony. Do końca 2019 r., kiedy projekt funkcjonował w pełnej formule, osiągnięciem tym mogło pochwalić się 9555 osób.

Co ciekawe, najwięcej odznak, aż 1440, przyznano w 2019 r. Niestety, pandemia COVID-19 bardzo negatywnie wpłynęła na całe środowisko imprez biegowych, w tym także na cykl Korony Maratonów Polskich. Jednym z przejawów kryzysu było zakończenie organizacji Wrocław Maratonu, którego ostatnia edycja odbyła się w 2019 r. To wydarzenie oraz odwoływanie imprez sportowych spowodowało, że w kolejnych 2 sezonach tylko 50 osobom udało się skompletować Koronę.

Gdy sytuacja pandemiczna została opanowana i imprezy biegowe zaczęły ponownie być organizowane, organizatorzy cyklu podjęli działania, umożliwiające kontynuację projektu. Korona Maratonów Polskich została jednak okrojona, ze względu na brak wrocławskiej imprezy i tym razem do jej zdobycia wystarczało ukończenie 4 biegów. W sezonach 2022 i 2023 znów projekt zyskał na popularności, co zaowocowało kilkuset kolejnymi odznakami. Łącznie do końca 2023 r. tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich przyznano 10 319 razy.

– Jestem dumny, że idea tej prestiżowej nagrody dla maratończyków narodziła się w Krakowie i przez tyle lat – jako organizatorzy Cracovia Maraton – prowadziliśmy ten projekt. W tym czasie do elitarnego grona zdobywców Korony Maratonów Polskich dołączyły tysiące osób, które mogą pochwalić się godnym podziwu osiągnięciem, jakim niewątpliwie jest fakt ukończenia pięciu, a ostatnio czterech najstarszych maratonów w naszym kraju – i to w ciągu wyznaczonej liczby miesięcy. Niezapomniane wrażenie pozostawia radość biegaczek i biegaczy przekraczających metę naszego maratonu na krakowskim Rynku Głównym na przykład w specjalnie przygotowanych przez siebie czy bliskich koronach, co świadczy o tym, że właśnie tutaj skompletowali wszystkie biegi potrzebne do uzyskania odznaczenia – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Cracovia Maraton.

Ostatnia szansa na koronację

Organizatorzy 4 biegów wchodzących w skład Korony Maratonów Polskich podjęli decyzję o zakończeniu cyklu wraz z końcem sezonu 2024. Oznacza to, że osoby, które rozpoczęły kompletowanie potrzebnych biegów do uzyskania odznaki w 2022 lub 2023 r., mają jeszcze szanse ukończyć cykl w tym roku. Jeżeli ktoś czuje się na siłach, by przebiec 4 maratony w ciągu jednego sezonu, wciąż jeszcze jest szansa na dołączenie do wyzwania od początku. By móc zdobyć Koronę Maratonów Polskich w ostatnim roku funkcjonowania projektu, trzeba ukończyć następujące 4 maratony:

  • 21. Cracovia Maraton (21 kwietnia 2024 r.);
  • 50. Maraton Dębno (12 maja 2024 r.);
  • 46. Maraton Warszawski (29 września 2024 r.);
  • 23. Poznań Maraton (13 października 2024 r.).

Wyzwanie na pewno nie należy do łatwych, ale jest to rzeczywiście ostatnia szansa, by zdobyć unikalną odznakę Korony Maratonów Polskich.

– Udział w Koronie Maratonów Polskich był na pewno fantastyczną przygodą nie tylko dla biegaczy, ale także dla organizatorów imprez biegowych. Kończymy tę przygodę, ale na pewno nie rezygnujemy z promowania biegów długodystansowych w Polsce. Będziemy kontynuować stawianie wyzwań maratończykom oraz współpracę w gronie organizatorów najważniejszych maratonów w naszym kraju. Nie możemy jeszcze zdradzić szczegółów, ale myślę, że już teraz możemy powiedzieć wszystkim pasjonatom biegania, by wypatrywali pomysłów, którymi podzielimy się niebawem z wszystkimi – mówi Łukasz Miadziałko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Poznań Maraton. 

Co dalej?

Organizatorzy biegów wchodzących w skład Korony Maratonów Polskich, pomimo podjęcia decyzji o zakończeniu projektu, nie zamierzają pozostawić biegaczek i biegaczy bez specjalnych wyzwań. Dlatego już rozpoczęli prace nad nowym przedsięwzięciem, które będzie funkcjonować od sezonu 2025. W tym momencie szczegóły dotyczące nowego cyklu nie są jeszcze znane. Jednak jak zapowiadają jego inicjatorzy, liczą na to, że wniesie on powiew świeżości do świata polskiego biegania i stanie się inspiracją dla wielu biegaczek i biegaczy. Oczywiście, gdy tylko pojawią się szczegóły dotyczące nowego przedsięwzięcia, będziemy o tym pisać na łamach naszego portalu.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

1.6 / 5. 8

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?