Sprzęt > Akcesoria > Informacje prasowe > Polecane > Sprzęt
3 wskazówki, jak wybrać słuchawki bezprzewodowe
Najwięksi giganci z branży elektronicznej stawiają na bezprzewodowe rozwiązania, m.in. komputery, myszki, klawiatury lub słuchawki. Te ostatnie budzą wiele emocji, ponieważ to gadżet, którego używa niemal każdy z nas. Słuchawki bezprzewodowe bez wątpienia są bardzo popularne, jednak czy rzeczywiście warto w nie inwestować?
- Jak działają słuchawki bezprzewodowe?
- Dlaczego warto kupić słuchawki bezprzewodowe?
- Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki bezprzewodowe?
Za zakupem słuchawek bezprzewodowych przemawia wygoda użytkowania. Przeciwko głównie cena i fakt, że słuchawki trzeba ładować. Wygoda okazuje się jednak być ważniejsza – słuchawki bezprzewodowe są znacznie częściej kupowane niż modele przewodowe i trudno znaleźć osobę, która nie posiadałaby chociaż jednej pary tego rodzaju słuchawek.
Jak działają słuchawki bezprzewodowe?
Jak sama nazwa wskazuje, słuchawki bezprzewodowe łączą się z jednostką bazową bez pomocy przewodu. W zależności od wybranego modelu, wykorzystywana jest jedna z trzech technologii – bluetooth, podczerwień lub fale radiowe. Każda z nich ma liczne zalety i kilka wad, których świadomość zwykle skutkuje wyborem słuchawek działających z zastosowaniem najmniej wadliwej technologii.
Słuchawki na bluetooth są zdecydowanie najpopularniejsze. Najprostsze modele wykorzystujące tę technologię można kupić już na niewiele ponad 50 zł, jednak ich jakość zadowoli jedynie najmniej wymagających użytkowników. Bluetooth to sygnał radiowy, który umożliwia cyfrowe przesyłanie dźwięku z jednostki bazowej do słuchawek. Tego rodzaju słuchawki sprawdzają się dla sportowców, graczy czy użytkowników, którym zależy na dużym komforcie i dobrej jakości dźwięku. Inaczej jest ze słuchawkami, które do przesyłania dźwięku używają podczerwieni. Do niezakłóconego działania jej wiązka, tzw. IR, potrzebuje bowiem czystego pola między jednostką bazową a słuchawkami. Słuchawki na podczerwień mogą nie spełnić swojej roli w przypadku użytkowników, którzy chodzą z nimi po domu lub używają słuchawek podczas uprawiania sportu, będą za to idealne dla graczy czy amatorów kina domowego, a więc do użytku biernego. Niejako pośrodku znajdują się słuchawki bezprzewodowe na fale radiowe. Działają podobnie jak te z modułem bluetooth, jednak wykorzystują typowe fale radiowe w systemie FM. Dzięki temu można ich używać bez zakłóceń w domu czy ogrodzie, jednak trzeba zadbać o sprzęt, który umożliwia wybór co najmniej dwóch lub trzech kanałów, co pozwala uniknąć zakłóceń.
Chcąc kupić odpowiednie słuchawki bezprzewodowe, warto więc zwrócić szczególną uwagę na wykorzystaną przez producenta technologię nawiązywania połączenia. Ze względu na fakt, że obecnie niemal każdy smartfon, telewizor czy inny tego rodzaju sprzęt ma wbudowany moduł bluetooth i możliwość parowania z dodatkowymi urządzeniami, najpopularniejsze wydają się być słuchawki na bluetooth.
Dlaczego warto kupić słuchawki bezprzewodowe?
Brak kabla to nie jedyna zaleta słuchawek bezprzewodowych, chociaż pozostałe zalety wynikają poniekąd właśnie z braku przewodu. Dzięki słuchawkom bezprzewodowym można wygodnie słuchać muzyki czy odbierać połączenia telefoniczne bez konieczności posiadania pod ręką smartfonu. Gracze i osoby aktywne fizycznie doceniają możliwość zachowania swobody ruchów, którą przewód znacznie ogranicza. Bezprzewodowe słuchawki pozwalają więc na nieskrępowane uprawianie sportu, np. bieganie czy ćwiczenia na siłowni, bez obawy, że smartfon ulegnie uszkodzeniu podczas aktywności. Ze słuchawek bezprzewodowych można wygodnie korzystać również podczas jazdy samochodem. Jak wiadomo, rozmowy telefoniczne podczas prowadzenia auta są niewskazane, chyba że kierowca posiada system głośnomówiący. Dobre słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem mogą go z powodzeniem zastąpić – ich używanie pozostawia wolne ręce, a więc nie wpływa na możliwość sterowania samochodem. Słuchawki bezprzewodowe są po prostu wygodne, a wybierając ich odpowiedni model, można zyskać sprzęt, który znacznie ułatwi aktywność fizyczną, pracę czy spędzanie wolnego czasu w komfortowy sposób.
Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki bezprzewodowe?
Wybierając słuchawki bezprzewodowe, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które mogą zaważyć na wygodzie użytkowania. Pierwszą z nich jest rodzaj słuchawek – na rynku dostępne są zarówno słuchawki nauszne, połączone pałąkiem zakładanym na głowę, słuchawki douszne połączone kablem, które można powiesić na szyi, jak i słuchawki całkowicie bezprzewodowe, tzw. pchełki. Zaletą tych ostatnich jest etui, które jednocześnie stanowi baterię. Po umieszczeniu w nim słuchawek, ładują się one i są gotowe do użytku niemal non stop. Przed zakupem warto sprawdzić również czas działania na baterii deklarowany przez producenta i wybrać taki model, który wytrzyma długi czas bez ładowania. Ogromne znaczenie ma jakość dźwięku – lepszej jakości można oczekiwać w przypadku słuchawek nausznych w porównaniu z tymi dousznymi, jednak nie jest to reguła. Kropką nad „i” będzie rodzaj portu ładującego. Warto wybrać słuchawki, które ładuje się za pośrednictwem portu micro-USB.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.