fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Polecane > Promocje > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

9. PKO Białystok Półmaraton już w ten weekend!

Nawet ponad 4 tysiące biegaczy może pobiec w najbliższy weekend ulicami Białegostoku w ramach 9. PKO Białystok Półmaratonu, PKO Biegu na 5 i innych biegów towarzyszących. Ostatnią szansą na start są zgłoszenia w Biurze Zawodów w dniach 13-14 maja 2022 r. Organizatorzy, sponsorzy i partnerzy biegu podkreślają, że uczestnicy znów odetchną pełną piersią, m.in. dzięki zniesieniu ograniczeń covidowych.

Półmaraton, który odbywa się w Białymstoku od 2013 r. jest jednym z największych biegowych wydarzeń nie tylko na Podlasiu, ale także należy do czołowych imprez w Polsce. Jego wysoki poziom potwierdzają pozytywne recenzje wśród uczestników, którzy chętnie wracają do Białegostoku, a także przyznanie rozgrywanemu w 2021 r. 8. PKO Białystok Półmaratonowi nagrody „Podlaska Marka”. Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze okazalej, co podkreślali uczestnicy konferencji prasowej przed imprezą.

– Jest we mnie duża radość, że w majowy weekend odbędzie się tak ważna impreza. To propagowanie zdrowego stylu życia, bo na tych biegach w większości występują amatorzy. Biegają dlatego, żeby mieć lepszą kondycję, żeby się ruszać. Na pewno uczestnicy biegnący w szpalerach świeżo wypuszczonych liści będą czuli się znacznie lepiej – powiedział Tadeusz Truskolaski Prezydent Miasta Białegostoku.

9. PKO Białystok Półmaraton / fot: Aleksandra Szmigiel

9. PKO Białystok Półmaraton to zawody sportowe na bardzo wysokim poziomie sportowym. To też bardzo dobra promocja miasta oraz całego naszego regionu, z czego niezmiernie się cieszę. Oczywiście, jako Zarząd Województwa Podlaskiego wspieramy tę inicjatywę i wiele innych organizowanych przez Fundację Białystok Biega – podkreślił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Głównymi punktami programu biegowego weekendu są 9. PKO Białystok Półmaraton i PKO Bieg na 5 km, zaplanowane na 15 maja. Jednak już w sobotę 14 maja o godzinie 9:00 z placu Marszałka J. Piłsudskiego wyruszy wyjątkowy Bieg Śniadaniowy, w którym udział może wziąć każdy. Tego samego dnia o godzinie 14:00 na Rynku Kościuszki rozpoczną się biegi dziecięce w ramach PKO Biegu Juniora. Główne biegi, rozgrywane w niedziele wystartują o 9:30 (półmaraton) i 13:30 (bieg na 5 km).

W tym całym fantastycznym, rodzinnym wydarzeniu podejmujemy też słuszne społecznie inicjatywy. Chciałbym zachęcić wszystkich do udziału w charytatywnym wątku biegu. W Biurze Zawodów będzie można pobrać karteczki, które każdy z uczestników będzie mógł przypiąć do koszulki oprócz numeru startowego. Dobrze się bawiąc, możemy też pomóc 2-letniemu Julkowi, który walczy po leczeniu choroby nowotworowej. Jeśli wszystkie 100 karteczek zostanie wykorzystanych podczas biegu, to Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki na dalsze leczenie – zapowiedział dyrektor Zbigniew Bohdziewicz, przedstawiciel PKO Banku Polskiego – tytularnego sponsora imprezy

Uczestnicy konferencji prasowej podkreślali, że impreza w Białymstoku charakteryzuje się wysokim poziomem organizacyjnym, a także sportowym.

Bardzo się cieszę, że możemy wspierać Fundację Białystok Biega w organizowaniu wydarzeń sportowych. Warto je wspierać, gdyż Fundacja Białystok Biega organizuje najlepsze wydarzenia sportowe w naszym regionie, biegi miejskie, a od pewnego czasu biegu przełajowe, które promują na całą Polskę, a także poza nasze granice sławią piękno Białegostoku i województwa podlaskiego.– podsumował Łukasz Kierus, prezes księgarni TaniaKsiążka.pl, jednego ze sponsorów biegu.

9. PKO Białystok Półmaraton / fot: Aleksandra Szmigiel

Pod względem sportowym rywalizacja o zwycięstwo w 9. PKO Białystok Półmaratonie zapowiada się bardzo emocjonująco. Na trasie stanie bowiem m.in. aktualny rekordzista imprezy, Kenijczyk Cosmas Kyeva, legitymujący się rekordem życiowym na poziomie 1:02:32. W 2019 r. w Białymstoku osiągnął czas 1:03:41. Wśród jego głównych rywali znajdą się Boniface Nduva z Kenii (r.ż. 1:02:04), Tomasz Grycko (r. ż. 1:04:26), Adam Głogowski (r. ż. 1:05:26), Przemysław Dąbrowski (r. ż. 1:06:00), a także jedyny polski zwycięzca białostockiego półmaratonu, najlepszy przed rokiem w 8. PKO Białystok Półmaratonie Emil Dobrowolski (r. ż. 1:04:17).

Również wśród kobiet rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie. Gwiazdą imprezy miała być mistrzyni Polski w maratonie, Monika Jackiewicz. Na jej rezygnacji może skorzystać rekordzistka Mołdawii na tym dystansie (1:10:45) Lilia Fisikovici. Oprócz tego w walkę o czołowe lokaty powinny włączyć się m.in. Ukraina Valentyna Veretska (r. ż. 1:15:50) – zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji oraz reprezentantka Litwy, uczestniczka mistrzostw świata i mistrzostw Europy w maratonie Remalda Kergyte (1:16:23).

O tym, kto okaże się najlepszy w rywalizacji w ramach 9. PKO Białystok Półmaratonu przekonamy się już w niedzielę 15 maja. Ci, którzy jeszcze w ostatniej chwili zdecydują się wziąć udział w biegu mogą zapisywać się w Biurze Zawodów w piątek w godzinach 17:00-20:00, w sobotę w godzinach 10:00-20:00 i w niedzielę 7:00-9:00.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Praca, studia, dziecko, sprzątanie, pranie, obiad, wizyta u fryzjera, kosmetyczka, spotkanie z kumplami, kino, książka, bieganie. Kolejność bywa różna, część z tych zajęć wypada, ale bieganie jest codziennie. Dlaczego? Co ci to daje?

Jak często biegać. 7 razy w tygodniu – czy warto?

Klasycznie okrągłe, ale z wplecionymi ażurami i elementami podkreślającymi charakter imprezy – 7. Nocny adidas Półmaraton Praski zaprezentował medale, jakie będą czekać na finiszerów biegu głównego oraz towarzyszącej im adidas Runners Piątki Praskiej. Rozgrywane wieczorową […]

Nocny adidas Półmaraton Praski zaprezentował medale

Mikołaj Raczyński to główny trener Speed Squad – nowej inicjatywy adidas Runners w Warszawie. Są to wspólne, grupowe treningi ambitnych biegaczy, odbywające się co tydzień na stadionie „Skry”. Z Mikołajem rozmawiam o zaletach treningu w […]

Czy warto trenować w grupie? Wywiad Marcina Nagórka z Mikołajem Raczyńskim, trenerem grupy Speed Squad

Położone w województwie łódzkim miasto Żychlin po raz drugi z rzędu stanie się areną zmagań biegaczy na dystansach 5 i 10 km. Impreza odbędzie się 12 czerwca (niedziela). Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe. Miasteczko biegowe […]

„Żychlin W BIEGU” po raz drugi! 12 czerwca wystartują biegi na 5 i 10 km

Ostroga piętowa

Gdy podczas biegania wydaje ci się, że coś uciska stopę, jakbyś miał siniaka na podeszwie, lepiej zawczasu wybierz się do lekarza. Wkrótce ból rozcięgna podeszwowego może uniemożliwić bieganie. Ból pięty i wewnętrznej części podeszwy to jedne z najczęstszych dolegliwości biegaczy.

Ból w stopie? Rozcięgno podeszwowe

9 maja ruszyła piąta edycja adidas Run For The Oceans. Jest to globalna akcja, której głównym celem jest zmniejszenie ilości plastiku w morzach i oceanach. Ruszaj z nami w drogę i od 23 maja zbieraj […]

10 minut aktywności to 1 plastikowa butelka mniej. Rusza akcja adidas Run For The Oceans!

Kolejny niezapomniany weekend biegowy w Białymstoku przeszedł do historii. W 9. PKO Białystok Półmaratonie najlepsi okazali się Mateusz Kaczor (1:04:51) i Lilia Fisikovici (1:13:58). We wszystkich organizowanych w trakcie weekendu biegach udział wzięło 3,5 tysiąca […]

Mateusz Kaczor i Lilia Fisikovici wygrywają 9. PKO Białystok Półmaraton!

Od strony biologii wygląda to następująco: cykl menstruacyjny trwa około 28 dni. Dzieli się on na dwie fazy: folikularną i lutealną. Granicą pomiędzy nimi jest owulacja, inaczej jajeczkowanie, czyli początek wędrówki komórki jajowej z „nadzieją” […]

Kobieca strona biegania, czyli o cyklu miesiączkowym słów kilka