fbpx
Alkohol w sporcie?

Czytelnia > Dieta > Czytelnia > Felietony > Triathlon > Zdrowie i motywacja

Alkohol źródłem witamin?

Alkohol w sporcie?

Ok, wiem. Ten tytuł to zagrywka w tabloidowym stylu, ale zachęcam do przeczytania artykułu, bo temat jest ciekawy i dość popularny wśród polskich sportowców.

Zdecydowana większość z nas to ludzie dorośli, dla których sport jest jednym z elementów dnia codziennego. Nawet ci z nas, którzy do treningu podchodzą niezwykle poważnie, rzadko stają się całkowitymi abstynentami. Przecież  jedno piwko nie zaszkodzi, a nawet pomoże się zrelaksować. Również wiele treningów grup kolarskich, szczególnie latem, kończy się „małym z pianką” w jakimś lokalnym „Żagielku”. To była najbardziej rzucająca mi się w oczy różnica między Polską a treningami w południowej Europie. Tam trening kończy się małą kawką, koniecznie czarną. Cóż, co kraj, to obyczaj. Jak to jest więc z tym alkoholem? Jedni uciekają jak diabeł od święconej wody, inni opowiadają o źródle witamin i cudownych właściwościach izotonicznych.

Alkohol źródłem kalorii?

Alkohol zawiera około 7 kilokalorii na gram, jest więc wysokoskoncentrowanym źródłem energii. Tłuszcz zawiera nieco więcej, bo 9 kCal na gram, natomiast białko to tylko 4 kCal. Problem polega na tym, że energia z alkoholu wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji ciepła i nie tworzy wartościowych składników, jak glikogen używany przez mięśnie.

Czy kilka drinków obniża możliwości sportowca?

Po spożyciu alkoholu nasze ciało nie korzysta w żaden sposób na wydajności sportowej. Nawet mała zawartość alkoholu we krwi wpływa na obniżenie możliwości psychomotorycznych, koncentrację, czas reakcji, równowagę. Im więcej pijesz, tym bardziej sobie szkodzisz.

Czy alkohol odwadnia?

Arkohol jest diuretykiem. Doprowadza do utraty większej ilości płynów, niż sam ich zawiera. Obniża również produkcję hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Jeżeli więc masz ochotę na piwo czy drinka, pamiętaj o towarzystwie napoju bezalkoholowego, który ma zapobiec nadmiernemu odwodnieniu.

Alkohol źródłem witamin?

Tak i nie. Tak, ponieważ piwo zawierać może żelazo czy witaminę B2. Nie, ponieważ są to ilości śladowe. „Wystarczy” wypić 11 puszek piwa, aby dostarczyć organizmowi dzienną dawkę wspomnianej witaminy B2. A już 17 litrów Guinnessa zaopatrzy nas w wymaganą ilość żelaza na dobę. Przy okazji zablokujemy sobie możliwość trawienia i przyswojenia witamin B1, B9 i B12. Słaba wymiana. Dodatkowo osłabiamy możliwość absorpcji witaminy D oraz zwiększamy wydalanie magnezu, wapnia, cynku.

Pij odpowiedzialnie

To hasło ma wyjątkowe znaczenie dla sportowców. Nie oszukuj się, że wypity alkohol pomaga Ci w czymkolwiek związanym z treningiem. Dostosuj swoje zwyczaje do założonych priorytetów. Uważam, że nie ma złotej reguły rządzącej naszym życiem, wszyscy mamy inne cele. Jeżeli jednak stawiasz mocno na sportowy wynik, ogranicz się do napojów bezalkoholowych.

[yop_poll id=”24″]
mm
Maciej Żywek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Najbliższa edycja „Żyrardów w Biegu” zbliża się wielkimi krokami. Zmagania na dystansie 5 i 10 kilometrów odbędą się w dniu 30 sierpnia (niedziela). Organizator zapewni niezbędne środki bezpieczeństwa oraz zapowiada udział jednej z najlepszych polskich […]

Rywalizacja nad Zalewem Żyrardowskim już wkrótce!

Wprowadzenie do biegania treningu siły zależy od zrozumienia, jak to działa. Przedstawiamy prawdziwą encyklopedię, przegląd biegowego treningu siły od kuchni. Co, jak i dlaczego działa.

Siła w bieganiu – kompendium wiedzy

Dave Wottle kończy dziś 70 lat. Prawdopodobnie nie kojarzycie tego nazwiska. Ale jest również bardzo prawdopodobne, że widzieliście flimik z jego fenomenalnym wyczynem z 1972 r. Wyczynem, który dał mu mistrzostwo olimpijskie i wprawił cały […]

Dave Wottle – bohater jednego z najbardziej emocjonujących biegów kończy 70 lat!

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]