fbpx

Trening

Bieganie po schodach – kiedy stosować i jakie daje efekty?

Bieganie po schodach stosuje się czasem jako urozmaicenie, w tym także element przygotowawczy do biegów górskich. Czy jednak z punktu widzenia treningowego ma to sens? A jeśli tak – to co daje i jak go stosować mądrze?

Na początek spojler – tak, bieganie po schodach może przynosić całkiem spore korzyści. I to zarówno osobom, które przygotowują się do zawodów górskich, jak i ulicznych. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy zamieszkują tereny płaskie, pozbawione znaczących wzniesień. Jednak tak jak z każdym treningowym bodźcem – warto wykorzystywać go w sposób najbardziej optymalny.

Bieganie po schodach – efekty

Bieganie po schodach pomaga wzmacniać duże grupy mięśniowe i tym samym buduje siłę. Podczas takiego treningu angażujemy mięśnie nóg (w tym łydek i ud), pośladków, ale również górne partie mięśniowe. Aby dynamicznie pokonywać poszczególne stopnie, pracujemy intensywnie rękami – działają one bowiem jak napęd dla reszty ciała.

Oczywiście bieganie po schodach wpływa również na budowanie kondycji, a zatem regularnie wdrażane, przełoży się na szybkość i wytrzymałość.

Czy bieganie po schodach zastąpi klasyczne podbiegi i zbiegi? Nie do końca.Specyfika pracy ciała jest tu jednak nieco inna. Jeśli więc przygotowujesz się do biegu górskiego, warto raz na jakiś czas poszukać wzniesienia, na którym możesz potrenować.

Kto skorzysta na bieganiu po schodach?

Rozsądne wplatanie treningu tego typu przyniesie korzyść zarówno biegaczom, którzy przygotowują się do pierwszej “piątki”, jak i ultramaratończykom. Jest to bowiem dodatkowy bodziec, który przełoży się na naszą formę.

Jak wdrażać treningi biegania po schodach?

Jeśli biegasz 3-4 razy w tygodniu, nie ma sensu wykonywać tego typu treningu częściej, niż 1 raz tygodniowo (chyba, że przygotowujesz się do zawodów polegających na bieganiu po schodach). Nie powinno to bowiem zdominować “klasycznego” biegania.

Warto pamiętać także o technice: podczas biegania po schodach nie należy się garbić, podciągać wysoko ramion i pamiętać o ruchu rąk w przód i tył. Sam bieg powinien być dynamiczny, względnie swobodny.

Jednak schody warto wykorzystać nie tylko do biegania. Możesz wykonywać na nich różnego rodzaju ćwiczenia np. wspięcia, wykroki, skoki obunóż z przysiadem.

Kiedy odpuścić bieganie po schodach?

Tak jak w przypadku innych treningów – warto odpuścić w przypadku kontuzji, a także gdy samo bieganie po schodach generuje niepokojący ból.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

67:45:51 – tyle czasu zajęło Polakowi pokonanie 19km w wodzie, 900 km rowerem i 211 km biegiem. W ramach Bretzel Ultra Triathlon wystartował 27 czerwca, do mety dotarł w nocy 30 czerwca. Poprzednim rekordzistą dystansu […]

Adrian Kostera ustanowił rekord świata w pięciokrotnym IRONMAN!

Stowarzyszenie Biegów Ulicznych w Pile informuje, że ruszyły już zgłoszenia elektroniczne do 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify, który odbędzie się w dniu 4 września 2022 roku. W ramach tegorocznego półmaratonu odbędzie się Puchar Komendanta Policji, Otwarte […]

Ruszyły elektroniczne zgłoszenia do 31. Półmaratonu Signify Piła

Po zimowym okresie budowy bazy siłowej i wytrzymałościowej oraz dużych objętościowo treningach do półmaratonu, warto zmienić charakter naszego biegania – zmniejszyć kilometraż i przyspieszyć. Przygotuj się z nami do biegu na 10 km, na złamanie 50, 45 lub 40 minut.

Plan treningowy na 10 km. Przyspieszamy!

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne […]

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Już 30 lipca w godzinach wieczornych wystartuje w Warszawie 31. Bieg Powstania Warszawskiego. Na uczestników na mecie biegu na 5, a także 10 kilometrów czekać będzie wyjątkowa pamiątka. Organizatorzy, Fundacja „Maraton Warszawski” i Aktywna Warszawa, […]

Prezentacja medalu 31. Biegu Powstania Warszawskiego

Maraton Warszawski ponownie rozbiega stolicę w pierwszy jesienny weekend. Już 25 września po raz 44. wystartuje jedna z największych imprez biegowych w tej części Europy, która jako jedna z nielicznych na świecie odbywa się nieprzerwanie […]

Niespełna 100 dni do 44. Maratonu Warszawskiego. Ruszyła akcja treningowa!

Na tę chwilę czekaliśmy prawie trzy lata. Przez Poznań po długiej przerwie przebiegną fani królewskiego dystansu. Zapisy na 21. Poznań Maraton wystartowały dziś, a 16 października zawodnicy wyruszą na trasę! – Wiemy, że zawodnicy stęsknili […]

Poznań Maraton wraca na ulice Poznania – ruszyły zapisy!

Chcesz wziąć udział w Biegu Powstania Warszawskiego, ale 30 lipca nie możesz być w stolicy? Nic straconego! Wciąż możesz uczcić pamięć bohaterów i oddać honor uczestnikom Powstania razem z tysiącami innych biegaczy. Weź udział w […]

Weź udział w Biegu Powstania Warszawskiego w dowolnym miejscu na świecie!