fbpx

Trening

Bieganie po schodach – kiedy stosować i jakie daje efekty?

Bieganie po schodach stosuje się czasem jako urozmaicenie, w tym także element przygotowawczy do biegów górskich. Czy jednak z punktu widzenia treningowego ma to sens? A jeśli tak – to co daje i jak go stosować mądrze?

Na początek spojler – tak, bieganie po schodach może przynosić całkiem spore korzyści. I to zarówno osobom, które przygotowują się do zawodów górskich, jak i ulicznych. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy zamieszkują tereny płaskie, pozbawione znaczących wzniesień. Jednak tak jak z każdym treningowym bodźcem – warto wykorzystywać go w sposób najbardziej optymalny.

Bieganie po schodach – efekty

Bieganie po schodach pomaga wzmacniać duże grupy mięśniowe i tym samym buduje siłę. Podczas takiego treningu angażujemy mięśnie nóg (w tym łydek i ud), pośladków, ale również górne partie mięśniowe. Aby dynamicznie pokonywać poszczególne stopnie, pracujemy intensywnie rękami – działają one bowiem jak napęd dla reszty ciała.

Oczywiście bieganie po schodach wpływa również na budowanie kondycji, a zatem regularnie wdrażane, przełoży się na szybkość i wytrzymałość.

Czy bieganie po schodach zastąpi klasyczne podbiegi i zbiegi? Nie do końca.Specyfika pracy ciała jest tu jednak nieco inna. Jeśli więc przygotowujesz się do biegu górskiego, warto raz na jakiś czas poszukać wzniesienia, na którym możesz potrenować.

Kto skorzysta na bieganiu po schodach?

Rozsądne wplatanie treningu tego typu przyniesie korzyść zarówno biegaczom, którzy przygotowują się do pierwszej “piątki”, jak i ultramaratończykom. Jest to bowiem dodatkowy bodziec, który przełoży się na naszą formę.

Jak wdrażać treningi biegania po schodach?

Jeśli biegasz 3-4 razy w tygodniu, nie ma sensu wykonywać tego typu treningu częściej, niż 1 raz tygodniowo (chyba, że przygotowujesz się do zawodów polegających na bieganiu po schodach). Nie powinno to bowiem zdominować “klasycznego” biegania.

Warto pamiętać także o technice: podczas biegania po schodach nie należy się garbić, podciągać wysoko ramion i pamiętać o ruchu rąk w przód i tył. Sam bieg powinien być dynamiczny, względnie swobodny.

Jednak schody warto wykorzystać nie tylko do biegania. Możesz wykonywać na nich różnego rodzaju ćwiczenia np. wspięcia, wykroki, skoki obunóż z przysiadem.

Kiedy odpuścić bieganie po schodach?

Tak jak w przypadku innych treningów – warto odpuścić w przypadku kontuzji, a także gdy samo bieganie po schodach generuje niepokojący ból.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Dołącz do Suunto Commuting Day i razem z nami walcz z emisją CO2!Aby zmotywować ludzi do jeżdżenia rowerem bądź biegania do pracy, jednocześnie redukując emisję CO2, Suunto z radością ogłasza inauguracyjny Suunto Commuting Day, który […]

Dołącz do Suunto Commuting Day i razem z nami walcz z emisją CO2!

Najciekawszą historią 44. Maratonu Warszawskiego jest walka Iwony Bernardelli o wynik i zwycięstwo po tym, gdy nie została włączona do składu na niedawne Mistrzostwa Europy.

44. Maraton Warszawski – Polka pobiegnie na złość PZLA

Już niebawem odbędzie się długo wyczekiwane wydarzenie sportowe. Biegacze z Polski i ze świata w niedzielę 25 września wystartują w Maratonie Warszawskim, część zmierzy się z królewskim dystansem, część uczestników rejestruje się na krótsze trasy. […]

Marka Saucony na Expo Maratonu Warszawskiego. Będzie się działo!

Odpowiednia regeneracja po przebytym maratonie jest bardzo istotna. Nie powinno się jej lekceważyć, niezależnie od tego, czy uczestniczyło się w nim pierwszy raz czy po raz kolejny. Bieg na ponad 40 km jest bardzo wyczerpujący, […]

Dieta a regeneracja po maratonie

adidas 4DFWD 2

Marka adidas wprowadziła nową odsłonę znanego modelu 4DFWD 2. To pierwszy na rynku but biegowy, który na masową skalę powstaje dzięki technologii druku 3D. Czym charakteryzuje się nowa generacja buta? Czym różni się od poprzednika? […]

adidas 4DFWD 2: (r)ewolucja w dobrym stylu [TEST]

Już 25 września br. w Warszawie wystartuje 44. Maraton Warszawski, który w tym roku na stołeczne ulice przyciągnie ponad 8 tys. zawodników. Firma Jabra, Oficjalny Partner i Partner Technologiczny biegu, we współpracy z Fundacją Maraton […]

Jabra zaprasza na 44. Maraton Warszawski – weź udział w konkursach i wygraj sportowe słuchawki Elite Active

Ostatnia niedziela września będzie stała pod znakiem 44. Maratonu Warszawskiego jak również biegów towarzyszących – Mini Maratonu, Bridgestone Sztafety Maratońskiej oraz po raz pierwszy w historii, biegu na 10 kilometrów, Pekao S.A. Warszawskiej Dychy. Zbliża […]

44. Maraton Warszawski rozbiega stolicę w najbliższy weekend!

Zapraszamy Was do obejrzenia OSTATNIEGO LIVE będącego częścią akcji treningowej, przygotowującej do startu w 44. Maratonie Warszawskim. Podczas spotkania z dietetykiem dowiecie się jak zaplanować odżywianie w okresie przedstartowym. O treningu w tym specyficznym okresie […]

[LIVE] Tydzień do 44. Maratonu Warszawskiego. Co jeść i jak trenować?