fbpx

Trening

Bieganie po schodach – kiedy stosować i jakie daje efekty?

Bieganie po schodach stosuje się czasem jako urozmaicenie, w tym także element przygotowawczy do biegów górskich. Czy jednak z punktu widzenia treningowego ma to sens? A jeśli tak – to co daje i jak go stosować mądrze?

Na początek spojler – tak, bieganie po schodach może przynosić całkiem spore korzyści. I to zarówno osobom, które przygotowują się do zawodów górskich, jak i ulicznych. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy zamieszkują tereny płaskie, pozbawione znaczących wzniesień. Jednak tak jak z każdym treningowym bodźcem – warto wykorzystywać go w sposób najbardziej optymalny.

Bieganie po schodach – efekty

Bieganie po schodach pomaga wzmacniać duże grupy mięśniowe i tym samym buduje siłę. Podczas takiego treningu angażujemy mięśnie nóg (w tym łydek i ud), pośladków, ale również górne partie mięśniowe. Aby dynamicznie pokonywać poszczególne stopnie, pracujemy intensywnie rękami – działają one bowiem jak napęd dla reszty ciała.

Oczywiście bieganie po schodach wpływa również na budowanie kondycji, a zatem regularnie wdrażane, przełoży się na szybkość i wytrzymałość.

Czy bieganie po schodach zastąpi klasyczne podbiegi i zbiegi? Nie do końca.Specyfika pracy ciała jest tu jednak nieco inna. Jeśli więc przygotowujesz się do biegu górskiego, warto raz na jakiś czas poszukać wzniesienia, na którym możesz potrenować.

Kto skorzysta na bieganiu po schodach?

Rozsądne wplatanie treningu tego typu przyniesie korzyść zarówno biegaczom, którzy przygotowują się do pierwszej “piątki”, jak i ultramaratończykom. Jest to bowiem dodatkowy bodziec, który przełoży się na naszą formę.

Jak wdrażać treningi biegania po schodach?

Jeśli biegasz 3-4 razy w tygodniu, nie ma sensu wykonywać tego typu treningu częściej, niż 1 raz tygodniowo (chyba, że przygotowujesz się do zawodów polegających na bieganiu po schodach). Nie powinno to bowiem zdominować “klasycznego” biegania.

Warto pamiętać także o technice: podczas biegania po schodach nie należy się garbić, podciągać wysoko ramion i pamiętać o ruchu rąk w przód i tył. Sam bieg powinien być dynamiczny, względnie swobodny.

Jednak schody warto wykorzystać nie tylko do biegania. Możesz wykonywać na nich różnego rodzaju ćwiczenia np. wspięcia, wykroki, skoki obunóż z przysiadem.

Kiedy odpuścić bieganie po schodach?

Tak jak w przypadku innych treningów – warto odpuścić w przypadku kontuzji, a także gdy samo bieganie po schodach generuje niepokojący ból.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]