Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia
Ciekawe wyniki Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Tomaszów Lubelski był gospodarzem 93. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, które odbyły się w ostatni weekend. Na trasach biegów na dystansach od 2 do 8 km nie zabrakło interesujących i zaskakujących rozstrzygnięć.
Rywalizacja w Tomaszowie Lubelskim odbywała się nie tylko o medale Mistrzostw Polski, ale także o kwalifikację na 27. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, które zostaną rozegrane 12 grudnia 2021 r. w Dublinie. Znając wyniki weekendowych zawodów, możemy już typować skład, jaki pojedzie na zawody do Irlandii.
Biegi seniorek i seniorów
W przypadku rywalizacji wśród seniorów, dystanse na jakich zawodnicy walczyli o medale wynosiły 4 i 6 km wśród pań oraz 4 i 8 km wśród mężczyzn. W krótszych biegach zwycięstwa odnieśli Aleksandra Płocińska i Dariusz Boratyński. Szczególnie emocjonująca walka o zwycięstwo toczyła się w biegu mężczyzn, gdzie 2. na mecie Patryk Kozłowski osiągnął taki sam czas, co zwycięzca. Jednocześnie zawodnik, który stanął na najniższym stopniu podium – Oliwier Mutwil, został także mistrzem Polski w kategorii młodzieżowców (do lat 23). W przypadku kobiet, Aleksandra Płocińska zgarnęła oba tytuły.
Na dłuższym dystansie rozstrzygnięcia przyniosły kilka niespodzianek. Przede wszystkim zakończyła się fenomenalna passa Tomasza Grycko. Od 2016 r. zawodnik UKS Bliza Władysławowo pozostawał niepokonany na krajowym podwórku w rywalizacji w Mistrzostwach Polski w przełajach na długim dystansie. Tym razem musiał zadowolić się dopiero 6. miejscem. Zwycięzcą został natomiast wicemistrz sprzed roku, czyli Kamil Jastrzębski, pokonując Artura Olejarza. Na 3. pozycji uplasował się Mikołaj Czeronek, zostając jednocześnie Mistrzem Polski Młodzieżowców.
W rywalizacji kobiet na 6 km sytuacja była podobna do biegu na krótszym dystansie. Tutaj również mistrzyni Polski zgarnęła 2 tytuły – seniorski i w kategorii do lat 23. Dokonała tego Beata Topka, zostawiając w pokonanym polu utytułowane i bardziej doświadczone rywalki. Na kolejnych pozycjach za nią uplasowały się bowiem Aleksandra Lisowska, Monika Jackiewicz, Iwona Bernardelli i Aleksandra Brzezińska. Tym samym Beata Topka może być jedyną, obok Alicji Konieczek, „seniorką” w składzie reprezentacji na Mistrzostwa Europy.
Inne kategorie
Również młodsi biegacze i biegaczki, startujący na dystansach 6 i 4 km, rywalizowali o wyjazd do Dublina. Szczególną motywację miały zwłaszcza zawodniczki, gdyż zgodnie z zasadami kwalifikacji aż 3 najlepsze juniorki miały zostać powołane na Mistrzostwa Europy, a dodatkowa procedura zakłada, że szansę otrzymać mogą także 4. i 5. biegaczka na mecie. Zawodniczki, które zajęły 5 pierwszych miejsc to kolejno: Oliwia Warzyniak, Olimpia Breza, Julia Koralewska, Natalia Bielak i Julia Jaguścik.
W rywalizacji juniorów najlepszy okazał się Filip Rak i to on wywalczył sobie prawo do startu w Dublinie. Pozostałe biegi nie były już kwalifikacjami do Mistrzostw Europy, jednak wciąż miały rangę mistrzostw Polski. Złote medale wywalczyli: Paulina Rębacz (bieg na 2 km, kategoria do lat 18), Julia Ścisłowska (bieg na 2 km, kategoria do lat 20), Katarzyna Napiórkowska (bieg na 3 km, kategoria do lat 18), Adam Bajorski (bieg na 5 km, kategoria do lat 18), Robert Kulik (bieg na 3 km, kategoria do lat 20).
W Tomaszowie Lubelskim rywalizowali także weterani zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn na dystansie 3 km. Najlepsi w poszczególnych kategoriach okazali się: Katarzyna Sękowska (K35), Danuta Woszczek (K40), Joanna Andrzejewska (K50), Łukasz Wietecki (M35), Artur Kern (M40), Adam Draczyński (M45), Andrzej Ulidowski (M50), Zbigniew Bartkowski (M55), Andrzej Macioł (M65), Tadeusz Dziekoński (M70).
Pełne wyniki zawodów dostępne są pod tym linkiem.