fbpx
Biegi przełajowe. Fot. Getty Images

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Ciekawe wyniki Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Biegi przełajowe. Fot. Getty Images

Tomaszów Lubelski był gospodarzem 93. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, które odbyły się w ostatni weekend. Na trasach biegów na dystansach od 2 do 8 km nie zabrakło interesujących i zaskakujących rozstrzygnięć.

Rywalizacja w Tomaszowie Lubelskim odbywała się nie tylko o medale Mistrzostw Polski, ale także o kwalifikację na 27. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, które zostaną rozegrane 12 grudnia 2021 r. w Dublinie. Znając wyniki weekendowych zawodów, możemy już typować skład, jaki pojedzie na zawody do Irlandii.

Biegi seniorek i seniorów

W przypadku rywalizacji wśród seniorów, dystanse na jakich zawodnicy walczyli o medale wynosiły 4 i 6 km wśród pań oraz 4 i 8 km wśród mężczyzn. W krótszych biegach zwycięstwa odnieśli Aleksandra Płocińska i Dariusz Boratyński. Szczególnie emocjonująca walka o zwycięstwo toczyła się w biegu mężczyzn, gdzie 2. na mecie Patryk Kozłowski osiągnął taki sam czas, co zwycięzca. Jednocześnie zawodnik, który stanął na najniższym stopniu podium – Oliwier Mutwil, został także mistrzem Polski w kategorii młodzieżowców (do lat 23). W przypadku kobiet, Aleksandra Płocińska zgarnęła oba tytuły.

Na dłuższym dystansie rozstrzygnięcia przyniosły kilka niespodzianek. Przede wszystkim zakończyła się fenomenalna passa Tomasza Grycko. Od 2016 r. zawodnik UKS Bliza Władysławowo pozostawał niepokonany na krajowym podwórku w rywalizacji w Mistrzostwach Polski w przełajach na długim dystansie. Tym razem musiał zadowolić się dopiero 6. miejscem. Zwycięzcą został natomiast wicemistrz sprzed roku, czyli Kamil Jastrzębski, pokonując Artura Olejarza. Na 3. pozycji uplasował się Mikołaj Czeronek, zostając jednocześnie Mistrzem Polski Młodzieżowców.

W rywalizacji kobiet na 6 km sytuacja była podobna do biegu na krótszym dystansie. Tutaj również mistrzyni Polski zgarnęła 2 tytuły – seniorski i w kategorii do lat 23. Dokonała tego Beata Topka, zostawiając w pokonanym polu utytułowane i bardziej doświadczone rywalki. Na kolejnych pozycjach za nią uplasowały się bowiem Aleksandra Lisowska, Monika Jackiewicz, Iwona Bernardelli i Aleksandra Brzezińska. Tym samym Beata Topka może być jedyną, obok Alicji Konieczek, “seniorką” w składzie reprezentacji na Mistrzostwa Europy.

Inne kategorie

Również młodsi biegacze i biegaczki, startujący na dystansach 6 i 4 km, rywalizowali o wyjazd do Dublina. Szczególną motywację miały zwłaszcza zawodniczki, gdyż zgodnie z zasadami kwalifikacji aż 3 najlepsze juniorki miały zostać powołane na Mistrzostwa Europy, a dodatkowa procedura zakłada, że szansę otrzymać mogą także 4. i 5. biegaczka na mecie. Zawodniczki, które zajęły 5 pierwszych miejsc to kolejno: Oliwia Warzyniak, Olimpia Breza, Julia Koralewska, Natalia Bielak i Julia Jaguścik.

W rywalizacji juniorów najlepszy okazał się Filip Rak i to on wywalczył sobie prawo do startu w Dublinie. Pozostałe biegi nie były już kwalifikacjami do Mistrzostw Europy, jednak wciąż miały rangę mistrzostw Polski. Złote medale wywalczyli: Paulina Rębacz (bieg na 2 km, kategoria do lat 18), Julia Ścisłowska (bieg na 2 km, kategoria do lat 20), Katarzyna Napiórkowska (bieg na 3 km, kategoria do lat 18), Adam Bajorski (bieg na 5 km, kategoria do lat 18), Robert Kulik (bieg na 3 km, kategoria do lat 20).

W Tomaszowie Lubelskim rywalizowali także weterani zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn na dystansie 3 km. Najlepsi w poszczególnych kategoriach okazali się: Katarzyna Sękowska (K35), Danuta Woszczek (K40), Joanna Andrzejewska (K50), Łukasz Wietecki (M35), Artur Kern (M40), Adam Draczyński (M45), Andrzej Ulidowski (M50), Zbigniew Bartkowski (M55), Andrzej Macioł (M65), Tadeusz Dziekoński (M70).

Pełne wyniki zawodów dostępne są pod tym linkiem.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W ramach Akcji Treningowej do 16. Półmaratonu Warszawskiego ruszamy z cyklem transmisji na żywo z udziałem naszych ekspertów i gości. Tematem pierwszego spotkania będzie korzystanie z przygotowanych przez nas planów treningowych. Osoby przygotowujące się do […]

Transmisja live: “Jak korzystać z planów treningowych?”

Chociaż wielu biegaczy wciąż jeszcze ma przed sobą ostatnie jesienne starty, nadchodzi najwyższy czas, żeby pomyśleć o planach na kolejny rok. Wiosna to tradycyjny okres półmaratonów, dlatego osoby, które w przyszłym roku planują debiut na 21,097 km już powinny rozpocząć przygotowania.

Przygotowania do 16. Półmaratonu Warszawskiego- 5 porad dla początkujących

Plany treningowe przygotowane są w dwóch wersjach z myślą o osobach trenujących 3 i 4 razy w tygodniu. Plany zostały skomponowane w taki sposób, by korzystać z nich mogły osoby na różnym stopniu zaawansowania. Niezależnie […]

Plany treningowe do 16. Półmaratonu Warszawskiego

Nowy Rok – nowa czy nowy Ty, wiadomo! Ale zanim na poważnie wkręcisz się w bieganie, przeczytaj 5 złotych rad, bez których będzie dużo, dużo trudniej. Udziela ich biegacz z 23-letnim stażem.

Zacznij biegać – 5 złotych zasad

Czy jest możliwe pokonanie półmaratonu bez treningu? Czy da się osiągnąć dobry wynik, biegając tylko 2 razy w tygodniu? A jak dużo to już za dużo? Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiecie się jak […]

Jak często i ile trzeba biegać, by przygotować się do startu w półmaratonie?

Koniec roku to doskonały moment na podjęcie planów i postanowień na kolejne miesiące. Warto obrać sobie już teraz jasny cel i z myślą o nim zacząć przygotowania. Doskonałym pomysłem na inaugurację sezonu jest start w […]

Twój sezon wystartuje w Warszawie! Rusza akcja treningowa

Niedawno na rynku ukazała się nowa odsłona smartwatcha Huami Amazfit GTR3. To zegarek, który łączy w sobie klasyczną elegancję z nowoczesną funkcjonalnością. Dzięki czujnikowi BioTracker, wbudowanemu czujnikowi GPS i 150 trybom sportowym ma być dobrym […]

Huami Amazfit GTR3 – czy to dobry smartwatch dla biegacza? [RECENZJA]

Rynek suplementów jest potężny. Gdyby wierzyć we wszechobecny marketing, codziennie łykalibyśmy pełne garści tabletek. Tymczasem… wiemy, które suplementy działają i które warto brać. Działa tylko kilka i nie tak, jak myślicie. Plemiona pierwotne wierzą, że […]

Suplementy dla biegaczy – które warto brać?