fbpx
Biegi przełajowe. Fot. Getty Images

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Ciekawe wyniki Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Biegi przełajowe. Fot. Getty Images

Tomaszów Lubelski był gospodarzem 93. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, które odbyły się w ostatni weekend. Na trasach biegów na dystansach od 2 do 8 km nie zabrakło interesujących i zaskakujących rozstrzygnięć.

Rywalizacja w Tomaszowie Lubelskim odbywała się nie tylko o medale Mistrzostw Polski, ale także o kwalifikację na 27. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, które zostaną rozegrane 12 grudnia 2021 r. w Dublinie. Znając wyniki weekendowych zawodów, możemy już typować skład, jaki pojedzie na zawody do Irlandii.

Biegi seniorek i seniorów

W przypadku rywalizacji wśród seniorów, dystanse na jakich zawodnicy walczyli o medale wynosiły 4 i 6 km wśród pań oraz 4 i 8 km wśród mężczyzn. W krótszych biegach zwycięstwa odnieśli Aleksandra Płocińska i Dariusz Boratyński. Szczególnie emocjonująca walka o zwycięstwo toczyła się w biegu mężczyzn, gdzie 2. na mecie Patryk Kozłowski osiągnął taki sam czas, co zwycięzca. Jednocześnie zawodnik, który stanął na najniższym stopniu podium – Oliwier Mutwil, został także mistrzem Polski w kategorii młodzieżowców (do lat 23). W przypadku kobiet, Aleksandra Płocińska zgarnęła oba tytuły.

Na dłuższym dystansie rozstrzygnięcia przyniosły kilka niespodzianek. Przede wszystkim zakończyła się fenomenalna passa Tomasza Grycko. Od 2016 r. zawodnik UKS Bliza Władysławowo pozostawał niepokonany na krajowym podwórku w rywalizacji w Mistrzostwach Polski w przełajach na długim dystansie. Tym razem musiał zadowolić się dopiero 6. miejscem. Zwycięzcą został natomiast wicemistrz sprzed roku, czyli Kamil Jastrzębski, pokonując Artura Olejarza. Na 3. pozycji uplasował się Mikołaj Czeronek, zostając jednocześnie Mistrzem Polski Młodzieżowców.

W rywalizacji kobiet na 6 km sytuacja była podobna do biegu na krótszym dystansie. Tutaj również mistrzyni Polski zgarnęła 2 tytuły – seniorski i w kategorii do lat 23. Dokonała tego Beata Topka, zostawiając w pokonanym polu utytułowane i bardziej doświadczone rywalki. Na kolejnych pozycjach za nią uplasowały się bowiem Aleksandra Lisowska, Monika Jackiewicz, Iwona Bernardelli i Aleksandra Brzezińska. Tym samym Beata Topka może być jedyną, obok Alicji Konieczek, „seniorką” w składzie reprezentacji na Mistrzostwa Europy.

Inne kategorie

Również młodsi biegacze i biegaczki, startujący na dystansach 6 i 4 km, rywalizowali o wyjazd do Dublina. Szczególną motywację miały zwłaszcza zawodniczki, gdyż zgodnie z zasadami kwalifikacji aż 3 najlepsze juniorki miały zostać powołane na Mistrzostwa Europy, a dodatkowa procedura zakłada, że szansę otrzymać mogą także 4. i 5. biegaczka na mecie. Zawodniczki, które zajęły 5 pierwszych miejsc to kolejno: Oliwia Warzyniak, Olimpia Breza, Julia Koralewska, Natalia Bielak i Julia Jaguścik.

W rywalizacji juniorów najlepszy okazał się Filip Rak i to on wywalczył sobie prawo do startu w Dublinie. Pozostałe biegi nie były już kwalifikacjami do Mistrzostw Europy, jednak wciąż miały rangę mistrzostw Polski. Złote medale wywalczyli: Paulina Rębacz (bieg na 2 km, kategoria do lat 18), Julia Ścisłowska (bieg na 2 km, kategoria do lat 20), Katarzyna Napiórkowska (bieg na 3 km, kategoria do lat 18), Adam Bajorski (bieg na 5 km, kategoria do lat 18), Robert Kulik (bieg na 3 km, kategoria do lat 20).

W Tomaszowie Lubelskim rywalizowali także weterani zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn na dystansie 3 km. Najlepsi w poszczególnych kategoriach okazali się: Katarzyna Sękowska (K35), Danuta Woszczek (K40), Joanna Andrzejewska (K50), Łukasz Wietecki (M35), Artur Kern (M40), Adam Draczyński (M45), Andrzej Ulidowski (M50), Zbigniew Bartkowski (M55), Andrzej Macioł (M65), Tadeusz Dziekoński (M70).

Pełne wyniki zawodów dostępne są pod tym linkiem.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]

Za nami jubileuszowy, 20. Cracovia Maraton, a już niebawem – 14 czerwca, w samo południe, rozpoczną się zapisy do 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego! Meta ponownie w TAURON Arenie Kraków! Największa pod względem frekwencji impreza z […]

9. Cracovia Półmaraton Królewski: 14 czerwca początek zapisów!

Jedynie do 30 maja potrwają zapisy elektroniczne na Plum Ekiden 2023. To oznacza, że impreza dla biegowych zespołów, która odbędzie się w Białymstoku w pierwszy weekend czerwca jest już za pasem. Kto jeszcze nie zdążył […]

Plum Ekiden w Białymstoku – to już ostatnie dni zapisów!