fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Wydarzenia

Darek „Zwycięzca” Strychalski rusza w Polskę

Darek Strychalski Badwater 2014 Fot. Jakub Górajek

Darek Strychalski podczas Badwater Ultramarathon 2014. Fot. Jakub Górajek

W sobotę 17 stycznia Darek Strychalski, niepełnosprawny ultramaratończyk, finiszer ubiegłorocznego Badwater Ultramarathon, ruszy w Polskę, by podczas charytatywnego biegu zbierać pieniądze dla Asi – podopiecznej swojej Fundacji „Zwycięzca”.

Darka Strychalskiego nie trzeba chyba przedstawiać. Oczy biegaczy skierowały się na niego, gdy w minionym roku rozpoczął przygotowania do Badwater Ultramarathon – imprezy, z której dwa lata wcześniej wrócił na tarczy. Postanowił jednak nie dać za wygraną i jeszcze raz pojawić się w Dolinie Śmierci na biegu rozgrzewającym do czerwoności każdą tkankę ciała, łącznie ze zwojami mózgowymi. Fundusze uzbierane przez portal PolakPotrafi.pl pozwoliły Darkowi polecieć do USA ze wspaniałym supportem i sporym wyprzedzeniem. Setki osób wsparły Darka finansowo i mentalnie, więc nie było szans na przegraną. Tym razem w meczu „Darek Strychalski vs. Dolina Śmierci” wygrał Polak.

Fundacja Zwycięzca logo

Zwycięzca

Darek jako niepełnosprawny biegacz doskonale wie, że sport potrafi wydobyć ludzi z cienia i pozwolić im wrócić do normalnego życia. Tak było w jego przypadku. Teraz chce się dzielić swoimi doświadczeniami i pomóc innym. Razem z przyjaciółmi założył Fundację „Zwycięzca”, która ma na celu pomaganie takim jak on. Bo jemu też kiedyś ktoś pomógł w podobny sposób.

Asia

Już w sobotę 17 stycznia Darek wyruszy w trasę „Biegu dla Asi”. Kim jest ta dziewczyna? Asia Serdyńska z Poznania to 26-letnia piękność, pierwsza podopieczna Fundacji „Zwycięzca”, u której 12 lat temu badaniami genetycznymi potwierdzono zanik mięśni. Asia jest bardzo aktywna – ma mnóstwo zajęć, którym oddaje się z pasją, chętnie angażuje się w akcje pro publico bono. Niestety choroba postępuje i coraz więcej czynności zaczyna sprawiać problemy.

Asia Serdyńska

Asia Serdyńska – pierwsza podopieczna Fundacji „Zwycięzca”. Fot. facebook.com/filmthewinner

Kilka słów od Asi:

Ciągle jesteś w biegu? Brakuje Ci czasu? Daj mi pół chwili i przeczytaj. Mój świat też ciągle pędzi. Mnóstwo rzeczy do zrobienia, zobaczenia, spotkania – takie czasy – mówią. Jasne! Mam wyznaczony cel, chcę go zrealizować. Ale stawiam sprawę jasno, i choć nie jest mi łatwo do tego się przyznać: sama nie dam rady. Podobno trzeba mówić o swoich problemach, by inni mieli okazję zrobić dobry uczynek. Może będziemy mogli zawiązać taką umowę? Ty mi pomożesz – a ja Cię nie zawiodę? Świat ciągle pędzi. Ja też chcę biegać. Kiedyś biegałam. Dziś biegnie tylko czas, który działa na moją niekorzyść. Ale zanik mięśni można zatrzymać. A ja chcę pobiec. Jak mi się to uda, to z radości nie będę chciała się zatrzymać. Wiem, że jest to realne. Lekarze i oddani fizjoterapeuci to potwierdzają. Brakuje tylko pieniędzy na przeszczepienie komórek macierzystych i dalszą fizjoterapię. Zmobilizuj mnie i nie pozwól poddać się chorobie. Potrzebuję Twojego wsparcia. Razem nam się uda – dogonimy świat!

Bieg

Asi może pomóc przeszczep komórek macierzystych – zabieg wykonany w placówce Medical Magnus Clinic w Łodzi, zaplanowany na marzec tego roku. Brakuje jednak jeszcze 5 tysięcy złotych. Do roboty bierze się sam Darek Strychalski, który w sobotę ruszy ze swojego domu w Łapach do Poznania, żeby po drodze zbierać fundusze na przeszczep. Jako support będzie mu towarzyszył przyjaciel Mikołaj Kowalski-Barysznikow, który był częścią teamu Darka również podczas zmagań w Badwater.

Trasa „Biegu dla Asi”:

  • 17 stycznia: Łapy – Zaręby Kościelne – 65 km
  • 18 stycznia: Zaręby Kościelne – Tłuszcz – 67,5 km
  • 19 stycznia: Tłuszcz – Warszawa – 40 km
  • 20 stycznia: Warszawa – Żyrardów – Skierniewice – 71 km
  • 21 stycznia: Skierniewice – Łódź – 59 km
  • 22 stycznia: Łódź – Uniejów – 54 km
  • 23 stycznia: Uniejów – Konin – 53 km
  • 24 stycznia: Konin – Września – 50 km
  • 25 stycznia: Września – Poznań – 51 km

Bieg dla Asi trasa

Trasa „Biegu dla Asi”

Spotkania z Darkiem Strychalskim na trasie:

Podczas każdego spotkania będzie można dorzucić swoją cegiełkę dla Asi do fundacyjnej puszki.

Więcej bieżących informacji o biegu na profilu „Zwycięzca” na Facebooku.

Wspomóż Asię Serdyńską! Przywróć jej moc!

Wszyscy przyjaciele Fundacji, Darka i Asi mogą pomóc uzbierać brakujące 5 tysięcy złotych na zabieg. Przyda się oczywiście każda kwota. Pieniądze wpłacajcie na konto Fundacji Darka Strychalskiego „Zwycięzca” w Banku PKO BP nr 26 1020 1156 0000 7502 0132 7527 z tytułem przelewu: „Dla Asi”.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wiele osób twierdzi, że bieganie jest potwornie nudnym zajęciem. Rzeczywiście, jeśli za każdym razem pokonuje się tę samą trasę, w tym samym tempie, po pewnym czasie takie bieganie może nudzić. Ale przecież sposobów na urozmaicenie treningu nie brakuje!

7 propozycji jak urozmaicić trening biegowy

Ćwiczenia rozciągające – czy jest potrzebne? Czy lepiej rozciągać się statycznie czy dynamicznie? Czy robić to przed treningiem, po nim, czy może w trakcie? A jeśli już się rozciągamy, to jak długo to robić i […]

Ćwiczenia rozciągające – rozciąganie dynamiczne, rozciąganie statyczne. Zestaw ćwiczeń

Przygotowujesz się do półmaratonu i nie wiesz, na jakie treningi postawić w ostatnich tygodniach przed startem? Zachęcamy do skupienia się na treningach specyficznych do docelowego dystansu. Poniżej znajdziesz kilka propozycji jednostek, na które warto zwrócić uwagę.

Ostatnie tygodnie do półmaratonu: co robić? Zestaw niezbędnych jednostek treningowych

To już ostatnie chwile na dołączenie do charytatywnej akcji biegowej #BiegamDobrze przed 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim oraz towarzyszącym mu New Balance Biegiem na Piątkę. Termin dołączenia do akcji i uzyskania kwoty minimalnej upływa 28 lutego. […]

Ostatnia szansa na udział w #BiegamDobrze w ramach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego

Poszukujecie motywacji do biegania? Przedstawiamy Wam Emmę Marię Mazzenga, 90-latkę, która niedawno ustanowiła rekord świata w biegu na 200 metrów w swojej kategorii wiekowej, pokonując ten dystans w imponującym czasie poniżej minuty. Co więcej, Emma […]

90-latka bije rekordy: Emma Maria Mazzenga zawita do Polski na kolejne wyzwanie!

Gościem kolejnego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Kamil Werner, znany w warszawskiej społeczności biegacz i organizator małego, ale okrzykniętego jako najtrudniejszy na Mazowszu, Dzikiego Biegu. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Jak […]

Lubię, gdy jest ciężko. Tak, jestem biegowym masochistą. Kamil Werner

Jest takie powiedzenie, że nie ma złej pogody do biegania, są tylko źle ubrani biegacze. Oczywiście, jest to powiedzenie mocno żartobliwe, ale jest w nim ziarno prawdy: dobrze dobrana odzież pozwoli skupić się na treningu […]

Sezonowe zmiany w garderobie biegacza: jak dostosować się do różnych warunków

GEL-NIMBUS 26 i NOVABLAST 4 – ultralekkie, dopasowujące się do stopy, z maksymalną amortyzacją i bardzo wygodne modele biegowe, które stanowią trzon tegorocznej kolekcji marki ASICS. Ponadto, zaawansowana technologicznie odzież wyprodukowana z szybkoschnących materiałów pochodzących […]

ASICS przybliża biegowe nowości w duchu „Move Your Mind”. GEL-NIMBUS 26 i NOVABLAST 4 w rolach głównych