fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Trening > Strefa kobiet > Wydarzenia

Irena Szewińska: zawsze murem za kobietami w sporcie

24 maja przypada dzień urodzin Ireny Szewińskiej, najlepszej lekkoatletki w dziejach polskiego sportu z aż siedmioma medalami olimpijskimi zdobytymi w czasie długiej i pięknej kariery. Sportsmenka, która murem stała za kobietami i działała na ich rzecz w sporcie. Z czego dziś byłaby najbardziej dumna, jeśli chodzi o świat polskich biegów? Jakimi ideałami kierowała się w życiu? Dlaczego tak jej zależało na upowszechnianiu sportu wśród kobiet? I co to ma wspólnego z Biegiem Kobiet Irena’s Women Run? Odpowiada wnuczka pani Ireny, Ada Szewińska.

Pani Ireny Szewińskiej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Najlepsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, specjalizująca się w biegach sprinterskich, ale skacząca również w dal oraz startująca w biegu przez płotki i w pięcioboju. Magister ekonomii, spełniona żona i matka. Po zakończeniu kariery zawodniczej działała na rzecz polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, także tego na rzecz kobiet.

To z jej inicjatywy od ponad 10 lat jest w Warszawie organizowany bieg tylko dla pań właśnie – Bieg Kobiet Irena’s Women Run na dystansie 5 kilometrów. Bardzo dobry czas i miejsce, by zapalić i podtrzymać w kobietach iskrę do biegania, ale także do bycia zdrową i aktywną. W tym roku impreza odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca, na terenie Agrykoli i Łazienek Królewskich.

A z nami, w dniu urodzin babci, zgodziła się porozmawiać wnuczka Pani Ireny, ambasadorka imprezy, Ada Szewińska.

Kobieta Biega Ewa Paciorek:Ado, jak myślisz, z czego dziś byłaby najbardziej dumna Twoja babcia, pani Irena Szewińska, jeśli chodzi o świat polskich biegów, nie tylko na dystansach sprinterskich?

Ada Szewińska: Z pewnością moja babcia, Irena Szewińska, byłaby podekscytowana nadchodzącym największym wydarzeniem sportowym tego roku – igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Obecnie istnieje duża szansa, że jej prawie 47-letni rekord Polski na 400m (49.28 s.) zdobyty na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku zostanie pobity przez Natalię Kaczmarek. Na pewno babcia kibicowałaby tej uzdolnionej zawodniczce!

Jeśli chodzi o świat polskich biegów, to odniosę się do popularyzacji sportu właśnie wśród kobiet. Coraz więcej pań, niezależnie od wieku, decyduje się na uprawianie tego sportu. Przychodzi to stopniowo, ale już można zauważyć dużą różnicę na plus, jeśli chodzi o ich udział w wydarzeniach biegowych! Kobiety przestały się obawiać i chcą próbować swoich sił. Coraz więcej jest również wydarzeń w całej Polsce, które są dedykowane tylko Paniom. Daje to na pewno większą swobodę i w takim gronie na początku kariery biegowej łatwiej wystartować.

Ewa Paciorek: Jakimi ideałami kierowała się w życiu pani Irena? Co z tego starała się zaszczepić w Waszej rodzinie?

Ada Szewińska: Była to uczciwość, skromność oraz determinacja w dążeniu do celu. Poza sportem na najwyższym poziomie budowała swoje życiowe filary, które stanowiły dla niej dodatkowe wsparcie. Mimo ogromnej ilości treningów oraz wyjazdów zagranicznych zdobyła wykształcenie wyższe na Uniwersytecie Warszawskim, postanowiła także założyć rodzinę. Miała kochającego męża, który był również jej trenerem, a także fotoreporterem. Dzięki temu każdy ułamek życia był przeżywany wspólnie, co zresztą możemy zobaczyć w archiwach zdjęciowych.

Dodatkowo ceniła w swoim życiu spokój i dbanie o zdrowie. Po zakończeniu kariery sportowej wspólnie z ukochanymi psami chodziła pobiegać do Puszczy Kampinoskiej, a swój dzień rozpoczynała i kończyła od napicia się zielonej japońskiej herbaty.

fot. Janusz Szewiński

Ewa Paciorek: Dlaczego pani Irenie tak zależało na upowszechnianiu sportu kobiecego? Robiła to wszak na szczeblu międzynarodowym.

Ada Szewińska: Sport kobiet w przeszłości był w cieniu mężczyzn. W wielu konkurencjach kobiety nie startowały. Dosyć późno zaczęły biegać 400m, trenować skok o tyczce czy też biegać maratony. Kiedy babcia skończyła swoją karierę zawodniczą, a rozpoczęła pracę jako działaczka na szczeblu międzynarodowym postanowiła zrobić wszystko co możliwe, aby jej kobiecy głos również miał znaczenie. Nie było to trudne, ponieważ ludzie na całym świecie liczyli się z jej opinią i szanowali ją. Wiedziała, że dzięki temu mogła przyczynić się do polepszenia sytuacji kobiet.

Ewa Paciorek: W tym roku po raz kolejny odbędzie się w Warszawie Bieg Kobiet Irena’s Women Run – wydarzenie o ponad 10-letniej tradycji. To zaplanowane na 16 czerwca przyjemne 5 kilometrów w pięknej scenerii Łazienek Królewskich. Co takiego wyjątkowego jest w tym biegu? Kilka pierwszych edycji współorganizowała właśnie Pani Irena. Jaki cel jej w tym przyświecał?

Ada Szewińska: Jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ biorą w nim udział wyłącznie kobiety. Lokalizacja również jest piękna. Pięciokilometrowa trasa poprowadzi uczestniczki biegu przez zielone oraz magiczne Łazienki Królewskie. W naszym wydarzeniu nie chodzi o rywalizację, zapraszamy wszystkie Panie, niezależnie od wieku czy też poziomu kondycji. Trasę można pokonać biegiem lub marszobiegiem. Nie należy się stresować, ponieważ w powietrzu króluje pozytywna energia. Pragniemy, aby nasze uczestniczki stanowiły dla siebie inspirację i w trakcie biegu czuły się komfortowo. Trasę można pokonać w grupie swoich najlepszych koleżanek, bądź rodziny!

Jeśli ktoś jeszcze się zastanawia, czy warto wziąć udział w wydarzeniu, zapraszam do wzięcia udziału w naszych ostatnich 3 treningach biegowych, które odbywają się co sobotę, do 8 czerwca włącznie. Spotykamy się o 9:30 przed kawiarnią Sirenka (al. T. Hopfera 2). Biegamy, śmiejemy się oraz dbamy o naszą kondycję fizyczną! Czy można w lepszy sposób rozpocząć weekend? Przyjdź i przekonaj się sama!

Ewa Paciorek: Dziękuję za rozmowę i… tak, zapraszamy wszystkie panie – nie tylko na treningi, ale i do udziału w biegu. Wszystkie informacje o Biegu Kobiet Irena’s Women Run znajdują się na stronie internetowej TUTAJ oraz w social mediach FACEBOOK i INSTAGRAM.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Jak to jest być kobietą w sporcie? Zarówno w wymiarze amatorskim, jak i tym wyczynowym? Które jednostki z biegania przez płotki można wykorzystać w bieganiu amatorskim? Kto ma więcej gadżetów i butów do biegania: kobiety […]

Kobiety, bądźcie dla siebie dobre! Nie tylko w sporcie. Emilia Ankiewicz w Czy tu się biega?

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?