fbpx

Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening

Joga dla biegaczy – rozciąganie przed i po treningu

Rozciąganie to jedna z obowiązkowych czynności, jakie biegacz powinien regularnie wykonywać. Czy jednak joga dla biegaczy to dobry pomysł? Czy może zastąpić klasyczny stretching? A jeśli tak, to kiedy wykonywać ćwiczenia – przed czy po treningu? Odpowiadamy!

Joga dla biegaczy – czy warto?

Dawniej joga kojarzona była głównie z rozwojem duchowym i szukaniem równowagi między ciałem a duchem. Obecnie jednak stanowi ona również jedno z polecanych narzędzi, które można wykorzystać jako uzupełnienie treningu biegowego.

Nic dziwnego! Wszak asany rozciągające są niczym innym, jak formą stretchingu. Ponadto joga wzmacnia mięśnie, pomaga wrócić do prawidłowej postawy, ciało staje się sprawniejsze, bardziej sprężyste.

Joga dla biegaczy pozwala zmniejszyć ryzyko pojawiania się kontuzji, w tym także zredukować bóle pleców, spowodowane np. nadmiernym siedzeniem przy komputerze.

Jak każda forma stretchingu, pozwala także się wyciszyć i zrelaksować.

Korzyści zatem jest wiele. Ważne jednak aby pozycje jogi dla biegaczy wykonywać prawidłowo. Czyli jak? O tym za chwilę.

Joga dla biegaczy przed czy po treningu?

Sesję jogi zdecydowanie warto wdrażać po treningu biegowym. Przed treningiem należy wykonać kilka bardziej dynamicznych ćwiczeń. Rozciąganie przed bieganiem ma bowiem nieco inną funkcję: ma rozgrzać organizm i przygotować go w ten sposób do większego wysiłku.

Rozgrzewka przed bieganiem będzie polegała zatem na wykonywaniu wszelkiego wymachów, krążeń, skipów – tak, aby pozbyć się przykurczów, napięć, a przy tym pobudzić mięśnie i serce.

Po bieganiu można już oddać się relaksującym asanom. Warto jednak zaznaczyć, że yoga dla biegaczy nie jest idealnym rozwiązaniem po intensywnym treningu lub zawodach. Można bowiem w ten sposób tylko pogłębić mikrourazy i zamiast regeneracji, ryzykujemy kontuzją.

Dobrym pomysłem jest jednak włączenie ćwiczeń rozciągających w dniu wolnym od biegania. Nie zaszkodzi wręcz godzinna sesja jogi, w której wejdziesz głębiej w pozycje i popracujesz nad swoimi słabymi ogniwami w ciele.

Jakie asany dla biegacza?

Jeśli planujemy włączyć asany do swojej biegowej codzienności, warto zacząć od podstaw. Tu niezastąpione mogą być sekwencje oparte na takich pozycjach jak:

  • pies z głową w dół (adha mukha),
  • siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana),
  • siad skrzyżny ze skłonem do przodu (adho mukha sukhasana)
  • pozycja kota (marjaryasana)
  • pozycja krowy (bitilasana)
  • skręty wykonywane w leżeniu (jatara parivartanasana)
  • pozycja półksiężyca (ardha candrasana)
  • pozycja wojownika 1 (virabhadrasana 1)

Pamiętaj także, że tego typu ćwiczenia dla biegaczy muszą być wykonywane z uwagą. Poszczególne asany rób dokładnie, zwracaj uwagę na ustawienie poszczególnych części ciała. Jeśli nie czujesz rozciągania, spróbuj ustawić się dokładniej, albo lekko pogłębiaj pozycję. Nie doprowadzaj do momentu, w którym czujesz ból!

Joga czy bieganie – co jest lepsze?

Są też osoby, które zastanawiają się, czy nie zrezygnować z biegania na rzecz jogi. Niestety jedno drugiego nie zastąpi. Są to bowiem zupełnie inne rodzaje aktywności. Joga wzmacnia mięśnie, rozciąga je, a także pomaga zachować prawidłową postawę ciała. Doskonała przy wszelkich bólach kręgosłupa.

Bieganie z kolei zwiększa wydolność i wytrzymałość. Pomaga również efektywnie spalać kalorie, co może być solidnym argumentem dla osób odchudzających się.

A zatem joga i bieganie doskonale się uzupełniają, pomagają jeszcze lepiej zachować zdrowie i witalność. Warto je łączyć – byle z głową.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

4.5 / 5. 2

Przeczytaj też

Mordercze wyzwanie – Krwawa Pętla – bieg zespołowy na dystansie około 250 kilometrów, limit czasu 24 godzin, zróżnicowane podłoże i brak supportu. Jak ją pokonać? Jaką taktykę przyjąć? Czy liczba osób w grupie ma znaczenie […]

Krwawa Pętla – najbardziej hardcorowy bieg ultra na Mazowszu [WYWIAD]

Już 25 września, po raz pierwszy podczas 44. Maratonu Warszawskiego, będzie można wystartować w biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Począwszy od tego roku, bieg na 10 km będzie odbywać się cyklicznie jesienią, jako wydarzenie towarzyszące […]

Wielkimi krokami zbliża się Pekao S.A. Warszawska Dycha!

Aleksandra Lisowska zostaje MISTRZYNIĄ EUROPY W MARATONIE! Polka wygrywa bieg w Monachium, odrywając się na ostatnich dwóch kilometrach od kilkuosobowej grupy rywalek. Do mety dobiega z czasem 2:28:36, z lekkim negative splitem, po pierwszej połowie w 1:14:33 (1:14:33 + 1:14:03). To największy sukces polskiego maratonu od mistrzostwa świata Wandy Panfil z 1991 roku z Tokio. Gratulacje także dla trenera – Jacka Wośka! Polki zajmują także 3. miejsce w drużynie!

Aleksandra Lisowska Mistrzynią Europy w maratonie!

Małgorzata Pazda-Pozorska po śmierci klinicznej zmieniła swoje życie. Jej pasją zostało bieganie, które szybko przerodziło się w coś więcej. Zdobyła wiele nagród, w tym mistrzostwo Polski w biegu dwudziestoczterogodzinnym, pobijając tym samym rekord Europy. Swoją […]

Małgorzata Pazda-Pozorska o swojej książce biograficznej „Żyć jakby nie było jutra”, spełnianiu marzeń i sile do działania.

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

10 sierpnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października 2022 roku. W jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim będzie mogło wziąć udział 3500 osób, […]

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Trening po plaży dużo bardziej angażuje mięśnie nóg niż wtedy, gdy biegniemy po twardej, ubitej nawierzchni. Stopa nie odbija się z dużą energią od podłoża. Trzeba zaangażować w to więcej siły, co w efektywny sposób […]

Bieganie po plaży – dlaczego warto (i jak) to robić?

Planujesz start w adidas Półmaratonie Praskim lub adidas Runners Piątce Praskiej? A może jeszcze wahasz się, czy w miesiąc zdążysz przygotować się do biegu na 5 km? Przekonaj się, jak trenować w ostatnim miesiącu przed […]

Ostatni miesiąc przed adidas Runners Piątką Praską i adidas Półmaratonem Praskim. Jak trenować?