fbpx

Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening

Joga dla biegaczy – rozciąganie przed i po treningu

Rozciąganie to jedna z obowiązkowych czynności, jakie biegacz powinien regularnie wykonywać. Czy jednak joga dla biegaczy to dobry pomysł? Czy może zastąpić klasyczny stretching? A jeśli tak, to kiedy wykonywać ćwiczenia – przed czy po treningu? Odpowiadamy!

Joga dla biegaczy – czy warto?

Dawniej joga kojarzona była głównie z rozwojem duchowym i szukaniem równowagi między ciałem a duchem. Obecnie jednak stanowi ona również jedno z polecanych narzędzi, które można wykorzystać jako uzupełnienie treningu biegowego.

Nic dziwnego! Wszak asany rozciągające są niczym innym, jak formą stretchingu. Ponadto joga wzmacnia mięśnie, pomaga wrócić do prawidłowej postawy, ciało staje się sprawniejsze, bardziej sprężyste.

Joga dla biegaczy pozwala zmniejszyć ryzyko pojawiania się kontuzji, w tym także zredukować bóle pleców, spowodowane np. nadmiernym siedzeniem przy komputerze.

Jak każda forma stretchingu, pozwala także się wyciszyć i zrelaksować.

Korzyści zatem jest wiele. Ważne jednak aby pozycje jogi dla biegaczy wykonywać prawidłowo. Czyli jak? O tym za chwilę.

Joga dla biegaczy przed czy po treningu?

Sesję jogi zdecydowanie warto wdrażać po treningu biegowym. Przed treningiem należy wykonać kilka bardziej dynamicznych ćwiczeń. Rozciąganie przed bieganiem ma bowiem nieco inną funkcję: ma rozgrzać organizm i przygotować go w ten sposób do większego wysiłku.

Rozgrzewka przed bieganiem będzie polegała zatem na wykonywaniu wszelkiego wymachów, krążeń, skipów – tak, aby pozbyć się przykurczów, napięć, a przy tym pobudzić mięśnie i serce.

Po bieganiu można już oddać się relaksującym asanom. Warto jednak zaznaczyć, że yoga dla biegaczy nie jest idealnym rozwiązaniem po intensywnym treningu lub zawodach. Można bowiem w ten sposób tylko pogłębić mikrourazy i zamiast regeneracji, ryzykujemy kontuzją.

Dobrym pomysłem jest jednak włączenie ćwiczeń rozciągających w dniu wolnym od biegania. Nie zaszkodzi wręcz godzinna sesja jogi, w której wejdziesz głębiej w pozycje i popracujesz nad swoimi słabymi ogniwami w ciele.

Jakie asany dla biegacza?

Jeśli planujemy włączyć asany do swojej biegowej codzienności, warto zacząć od podstaw. Tu niezastąpione mogą być sekwencje oparte na takich pozycjach jak:

  • pies z głową w dół (adha mukha),
  • siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana),
  • siad skrzyżny ze skłonem do przodu (adho mukha sukhasana)
  • pozycja kota (marjaryasana)
  • pozycja krowy (bitilasana)
  • skręty wykonywane w leżeniu (jatara parivartanasana)
  • pozycja półksiężyca (ardha candrasana)
  • pozycja wojownika 1 (virabhadrasana 1)

Pamiętaj także, że tego typu ćwiczenia dla biegaczy muszą być wykonywane z uwagą. Poszczególne asany rób dokładnie, zwracaj uwagę na ustawienie poszczególnych części ciała. Jeśli nie czujesz rozciągania, spróbuj ustawić się dokładniej, albo lekko pogłębiaj pozycję. Nie doprowadzaj do momentu, w którym czujesz ból!

Joga czy bieganie – co jest lepsze?

Są też osoby, które zastanawiają się, czy nie zrezygnować z biegania na rzecz jogi. Niestety jedno drugiego nie zastąpi. Są to bowiem zupełnie inne rodzaje aktywności. Joga wzmacnia mięśnie, rozciąga je, a także pomaga zachować prawidłową postawę ciała. Doskonała przy wszelkich bólach kręgosłupa.

Bieganie z kolei zwiększa wydolność i wytrzymałość. Pomaga również efektywnie spalać kalorie, co może być solidnym argumentem dla osób odchudzających się.

A zatem joga i bieganie doskonale się uzupełniają, pomagają jeszcze lepiej zachować zdrowie i witalność. Warto je łączyć – byle z głową.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

4.5 / 5. 2

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!