Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening
Joga dla biegaczy – rozciąganie przed i po treningu
Rozciąganie to jedna z obowiązkowych czynności, jakie biegacz powinien regularnie wykonywać. Czy jednak joga dla biegaczy to dobry pomysł? Czy może zastąpić klasyczny stretching? A jeśli tak, to kiedy wykonywać ćwiczenia – przed czy po treningu? Odpowiadamy!
Joga dla biegaczy – czy warto?
Dawniej joga kojarzona była głównie z rozwojem duchowym i szukaniem równowagi między ciałem a duchem. Obecnie jednak stanowi ona również jedno z polecanych narzędzi, które można wykorzystać jako uzupełnienie treningu biegowego.
Nic dziwnego! Wszak asany rozciągające są niczym innym, jak formą stretchingu. Ponadto joga wzmacnia mięśnie, pomaga wrócić do prawidłowej postawy, ciało staje się sprawniejsze, bardziej sprężyste.
Joga dla biegaczy pozwala zmniejszyć ryzyko pojawiania się kontuzji, w tym także zredukować bóle pleców, spowodowane np. nadmiernym siedzeniem przy komputerze.
Jak każda forma stretchingu, pozwala także się wyciszyć i zrelaksować.
Korzyści zatem jest wiele. Ważne jednak aby pozycje jogi dla biegaczy wykonywać prawidłowo. Czyli jak? O tym za chwilę.
Joga dla biegaczy przed czy po treningu?
Sesję jogi zdecydowanie warto wdrażać po treningu biegowym. Przed treningiem należy wykonać kilka bardziej dynamicznych ćwiczeń. Rozciąganie przed bieganiem ma bowiem nieco inną funkcję: ma rozgrzać organizm i przygotować go w ten sposób do większego wysiłku.
Rozgrzewka przed bieganiem będzie polegała zatem na wykonywaniu wszelkiego wymachów, krążeń, skipów – tak, aby pozbyć się przykurczów, napięć, a przy tym pobudzić mięśnie i serce.
Po bieganiu można już oddać się relaksującym asanom. Warto jednak zaznaczyć, że yoga dla biegaczy nie jest idealnym rozwiązaniem po intensywnym treningu lub zawodach. Można bowiem w ten sposób tylko pogłębić mikrourazy i zamiast regeneracji, ryzykujemy kontuzją.
Dobrym pomysłem jest jednak włączenie ćwiczeń rozciągających w dniu wolnym od biegania. Nie zaszkodzi wręcz godzinna sesja jogi, w której wejdziesz głębiej w pozycje i popracujesz nad swoimi słabymi ogniwami w ciele.
Jakie asany dla biegacza?
Jeśli planujemy włączyć asany do swojej biegowej codzienności, warto zacząć od podstaw. Tu niezastąpione mogą być sekwencje oparte na takich pozycjach jak:
- pies z głową w dół (adha mukha),
- siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana),
- siad skrzyżny ze skłonem do przodu (adho mukha sukhasana)
- pozycja kota (marjaryasana)
- pozycja krowy (bitilasana)
- skręty wykonywane w leżeniu (jatara parivartanasana)
- pozycja półksiężyca (ardha candrasana)
- pozycja wojownika 1 (virabhadrasana 1)
Pamiętaj także, że tego typu ćwiczenia dla biegaczy muszą być wykonywane z uwagą. Poszczególne asany rób dokładnie, zwracaj uwagę na ustawienie poszczególnych części ciała. Jeśli nie czujesz rozciągania, spróbuj ustawić się dokładniej, albo lekko pogłębiaj pozycję. Nie doprowadzaj do momentu, w którym czujesz ból!
Joga czy bieganie – co jest lepsze?
Są też osoby, które zastanawiają się, czy nie zrezygnować z biegania na rzecz jogi. Niestety jedno drugiego nie zastąpi. Są to bowiem zupełnie inne rodzaje aktywności. Joga wzmacnia mięśnie, rozciąga je, a także pomaga zachować prawidłową postawę ciała. Doskonała przy wszelkich bólach kręgosłupa.
Bieganie z kolei zwiększa wydolność i wytrzymałość. Pomaga również efektywnie spalać kalorie, co może być solidnym argumentem dla osób odchudzających się.
A zatem joga i bieganie doskonale się uzupełniają, pomagają jeszcze lepiej zachować zdrowie i witalność. Warto je łączyć – byle z głową.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.