fbpx
Merrell Moab Speed

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie trailowe > Polecane > Slider > Sprzęt

Merrell Moab Speed -doskonały kompan na górską przygodę [TEST]

Merrell zaprezentował jeden z najpopularniejszych modeli butów hikingowych, w zupełnie nowej odsłonie. Merrell Moab Speed, bo o nim mowa, to odchudzona, lżejsza i bardziej zwrotna konstrukcja, która powinna doskonale sprawdzić się zarówno na biegach, jak i pieszych wędrówkach w trudnym terenie. W samym teście spacerowania będzie zdecydowanie mniej. Skupię się na jego czysto biegowych walorach.

Pierwowzór testowanego modelu – Moab Speed, przez dekadę bił rekordy popularności szczególnie w Wielkiej Brytanii, będąc najchętniej wybieranym butem na piesze wędrówki. Marka Merrell postanowiła wykorzystać to dziedzictwo i poddać metamorfozie sprawdzoną już konstrukcję, wzbogacając ją o nowe technologiczne rozwiązania.

Merrell Moab Speed – pierwsze wrażenia

Na pierwszy rzut oka model ten wydaje się być dość masywny i szeroki. Jednak jak wskazuje producent, ten model to swego rodzaju hybryda butów hikkingowych z butami biegowymi. Model, który dobrze sprawdzi się na szlaku, a przy tym nie przeszkadza w bieganiu, może być naprawdę dobrym kompromisem.

Merrell Moab Speed
Merrell Moab Speed to bardzo dobry wybór dla fanów hikingu

Materiał i wykonanie

Cholewkę Merrell Moab Speed wykonano z przewiewnej siateczki, oraz wzmocniono tworzywem TPU. To połączenie znane i sprawdzone w butach biegowych i turystycznych tej marki. Zapewnia to dobrą wentylację, a wzmocnione miejsca otrzymują dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi (szczególnie noski). Buty wydają się być szerokie ale daje się to odczuć jedynie z przodu buta, gdzie faktycznie jest więcej miejsca na palce stóp. Poza tym buty dobrze przylegają i trzymają stopy. Wzmocniony, gruby zapiętek wzmaga poczucie trzymania stopy w bucie. Kołnierz cholewki jest dość mięsisty, kończy się tuż pod kostką i dobrze przylega do górnej części stopy, nie odgina się w trakcie biegu. Język w Moab Speed, mimo że dość duży, nie ma tendencji do przekręcania się.

Podstawa buta to wyjmowana wkładka z pianki Eva, podeszwa wewnętrzna z pianki FloatPro, wkładka Rock Plate włożona między podeszwę wewnętrzną i zewnętrzną (ma chronić stopy przed ostrymi kamieniami itp.) i wspomniana wcześniej podeszwa z gumy Vibram. Bieżnik w Moab Speed ma długość 4mm i raczej nie można go nazwać „agresywnym”.

Merrell Moab Speed
Ten model hikingowy doskonale sprawdzi się zarówno podczas biegania, jak i wędrówek

Spadek pięta – palce, czyli tzw. drop wynosi 10mm. W rozmiarze 42 but waży 326g, co pozytywnie zaskakuje, biorąc pod uwagę jego wygląd.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Merrell dość powszechnie stosuje materiały z recyklingu i tak też jest w tym modelu: sznurowadła pochodzą w 100% z materiału z recyklingu, siateczkowa wyściółka oraz podeszwa zewnętrzna Vibram Ecodura – 30% materiał z recyklingu.

Moab Speed w praktyce

Biegając w tym modelu, pierwsze co przychodzi do głowy, to komfort i chyba też o to chodziło jego twórcom. Bez znaczenia czy robiłem w nich krótką jednostkę, czy dłuższe wybieganie, od początku biega się w nich po prostu wygodnie. Wiem, banał, jednak czy nie tego głównie oczekujemy od butów, w których mamy zamiar biec lub maszerować kilkadziesiąt kilometrów?

Merrell Moab Speed
Merrell Moab Speed

Kolejna rzecz to amortyzacja i zabezpieczenie stopy. Moab Speed, w mojej ocenie, najlepiej sprawdzają się na żwirowych, szutrowych i kamienistych ścieżkach, wtedy oddają pełnię swoich możliwości. Dobra trakcja (przyczepność), zabezpieczenie stóp przed ostrymi kamieniami, solidna amortyzacja i trzymanie stopy, dają poczucie bezpieczeństwa nawet przy mocnym zbiegu. Buty są przewiewne, nie „ciążą” na nogach, nie ocierają w żadnym miejscu. Nieco gorzej model ten wypada na piaszczystych i grząskich podbiegach. Tu przydałby się bardziej agresywny bieżnik.

Moje bieganie w Moab Speed to głównie leśne ścieżki (dość mokre o tej porze roku), kamieniste i szutrowe drogi i trochę… asfaltu. Dlaczego? Dla mnie ważne jest jak but terenowy zachowuje się na twardej asfaltowej nawierzchni, bo i takich przecież nie brakuje na biegach ultra. Nie dostrzegam tu dużej utraty jego właściwości, bieżnik nie przeszkadza w biegu po twardej nawierzchni, nie odczuwałem mocnych, twardych uderzeń o podłoże, jednak nie są to na pewno „demony szybkości”, dzięki którym pomkniemy po asfalcie z lekkością sarenki.

Merrell Moab Speed
Merrell Moab Speed

Dla kogo jest Merrell Moab Speed? Myślę, że ten model znajdzie bez problemu swoich fanów. Czy poleciłbym ten model biegaczowi ultra? Na pewno, chociaż przypuszczam, że ci najszybsi, na zawody wybrali by nieco bardziej ukierunkowany model. Piesza wędrówka w Moab Speed? Bez problemu i z dużym komfortem. Biegacze początkujący, osoby , które poza plecakiem mają nadbagaż w postaci zbędnych kilogramów na pewno docenią ten model, a jeśli do tego masz szeroką stopę, to śmiało polecam sprawdzenie Merrell Moab Speed.

Merrell Moab Speed
Merrell Moab Speed

Podsumowanie

Nie lubię określać butów biegowych słowem „uniwersalne”, wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, jednak w tym przypadku, ich uniwersalność sprowadza się do podobnych nawierzchni, a to w jakim tempie będziemy je pokonywać, zależy już tylko od nas. Merrell Moab Speed na pewno za nami nadążą i dobrze się sprawdzą.

Czy dostrzegam wady w tym modelu? Na ten moment nic konkretnego, może zwróciłbym uwagę na system wiązania. W moim przypadku, musiałem poświęcić temu sporo czasu (nie wiedzieć czemu, tylko w prawym bucie), żeby dobrze zawiązać but. Nie chcę pisać o trwałości tego modelu, po 200km nie ma na nich śladu zużycia, ale to zdecydowanie za krótki okres, żeby powiedzieć coś więcej. Na mnie ten model zrobił naprawdę dobre wrażenie. Połączenie, lub jak ktoś woli – hybryda butów do biegania i hikkingu ma duże szanse na powodzenie. Z resztą sam często chodziłem po górach w butach typowo biegowych (górskich) i to się sprawdzało.

Ocena obuwia hikingowego Merrell Moab Speed
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
Damian Orzechowski

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

21 Cracovia Maraton to więcej niż tylko bieg ulicami miasta – to podróż pełna emocji i niepowtarzalnych widoków. Przygotujcie się na niezwykłą przygodę, podczas której wzrok warto trzymać ponad szerokie ulice stolicy Małopolski. Zapraszamy do […]

„Z historią w tle” – taka właśnie jest trasa 21. Cracovia Maratonu. Poznajcie szczegóły!

Wielka biegowa euforia nad Wisłą! Do startu 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień, a listy startowe „połówki” i „piątki” wciąż się wydłużają! W sumie na obu dystansach zamelduje się prawie 20 tysięcy biegaczy. […]

10 dni do biegu i niemal 20 tysięcy uczestników na listach startowych!

Czy nowoczesne buty startowe muszą mieć w swojej konstrukcji karbon, żeby zapewniać świetną dynamikę? Jak się okazuje – niekoniecznie. Udowadnia to Saucony Endorphin Speed 4, który ma płytkę… nylonową. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jak […]

Saucony Endorphin Speed 4 – buty z płytką, która daje szybkość i sporo… przyjemności [RECENZJA]

Gościem kolejnego podcastu z cyklu Czy tu się biega? jest Greg Albrecht – coach i doradca biznesowy, przedsiębiorca, który wylicytował start z numerem „1” w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim zasilając konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. […]

Sport jest niezbędny do życia i do prowadzenia biznesu. Greg Albrecht

Zapraszamy Was na transmisję LIVE, będącą integralną częścią naszej akcji treningowej, mającej przygotować Was do udziału w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W trakcie spotkania z doświadczoną dietetyczką, a także pasjonatką biegania, Agnieszką Tokarz, odkryjecie tajniki […]

Dieta i trening na 10 dni do 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego [LIVE]

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Patrycji Wyciszkiewicz chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To utytułowana i ambitna sprinterka, która startując na najwyższym poziomie nam, kibicom, dostarczyła wielu pięknych emocji. Dziś Patrycja walczy o powrót do najwyższej ligi i za główny cel […]

Na bieżni czuję się jak rekin na polowaniu. Patrycja Wyciszkiewicz nie tylko o powrocie do formy

Już za nieco ponad miesiąc krakowskie ulice wypełnią biegacze podczas 21. Cracovia Maratonu oraz towarzyszącemu mu sobotniemu Biegowi Nocnemu na 10 km. W tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję pokonać dystans w ekologicznych koszulkach technicznych […]

Pokonaj trasę 21. Cracovia Maratonu lub Biegu Nocnego na 10km w oficjalnej koszulce!