fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

Saucony Endorphin Shift 2 – szybkość i dynamika [TEST]

Od blisko trzech miesięcy, mam możliwość testowania i biegania w butach tak bardzo nieoczywistych i niesztampowych, że testowanie tego modelu i odkrywanie jego specyfiki jest czystą przyjemnością. Mowa o nowej odsłonie, dobrze znanego modelu butów biegowych rodem z USA, czyli Saucony Endorphin Shift 2. Zazwyczaj jestem dość sceptycznie nastawiony do butów, które w dużym uproszczeniu można nazwać uniwersalne, jednak z doświadczenia wiem, że zdarzają się wyjątki. I ten model, zdecydowanie takim jest.

Traf chciał, że akurat w okresie gdy po dwóch latach przerwy spowodowanej covidowymi zawirowaniami postanowiłem wystartować w zawodach, dostałem możliwość zrecenzowania dwóch modeli butów marki Saucony, a to zdecydowanie dobry czas na testowanie butów biegowych. W tym artykule przedstawię Wam pierwszy z nich.

Pierwsze wrażenia

To może nie jest najbardziej istotny aspekt przy wyborze butów do biegania, ale umówmy się: wygląd ma znaczenie! Saucony Endorphin Shift 2 idealnie trafia w mój gust. Wyglądają nowocześnie i efektownie, a charakterystyczna podeszwa od razu rzuca się w oczy. W mojej opinii, wygląd jest zdecydowanie na plus.

Saucony Endorphin Shift 2 / fot. Patryk Ptak

Endorphin Shift 2 w praktyce

Według producenta, Shift 2 przeznaczony jest do spokojnych, długich wybiegań na twardej nawierzchni i codziennego treningu. Po kilku tygodniach solidnego biegania mogę śmiało powiedzieć, że mimo wysokiej amortyzacji, buty zachowują dużą dynamikę, co da się odczuć przy zmianie tempa biegu. Osobiście, bardzo lubię trening BNP, czyli bieg z narastającą prędkością, a Shift 2 świetnie sprawdza się w tego typu jednostkach treningowych. Spokojny początek to wygoda i komfort biegu, z czasem potrzebna jest większa dynamika oraz szybkość i mam wrażenie, że Endrophin Shift 2 bez problemu „podążają” za oczekiwaniami.

Saucony Endorphin Shift 2 / fot. Patryk Ptak

Nie chciałbym szufladkować tego modelu jako but treningowy do spokojnych codziennych treningów lub długich wybiegań, bo to zdecydowanie za mało jak na ten model. Jestem przekonany, że dla większości amatorów biegania, Shift 2 będzie czymś więcej. Uniwersalność tego buta to świetne połączenie amortyzacji, dynamiki na bardzo dobrym poziomie, a przy tak niskim dropie, i technologii Speedroll, model ten, w mojej opinii, może być butem wielozadaniowym – począwszy od spokojnych (długich) jednostek, po szybkie i intensywne tempówki.

Saucony Endorphin Shift 2 / fot. Patryk Ptak

Technologie

Jak podaje producent, w Saucony Endorphin Shift 2 zastosowano: piankę POWERRUN, technologię Speedroll, TPU heelcounter, podeszwę XT – 900.

W praktyce, amortyzacja w tym modelu daje uczucie dużego komfortu i wygody, jednak całość podeszwy zachowuje dużą sprężystość. Pianka POWERRUN, w zależności od nacisku w trakcie biegu, układa się i dopasowuje do stopy. Szczególnie mocno odczuwane jest to w okolicach palców, gdzie po dłuższym treningu miałem wrażenie, że bardziej odczuwam nawierzchnię, po której biegam. Jest to na pewno jeden z najbardziej „miękkich” modeli butów, w jakich do tej pory miałem możliwość biegać.

Saucony Endorphin Shift 2 / fot. Patryk Ptak

Przy tym cała podeszwa jest dość sztywna, wymuszając lądowanie na śródstopiu i szybkie przetaczanie stopy. A zatem dzieje się dokładnie to, o czym mówi producent, opisując technologię Speedroll. Dla osób, które po raz pierwszy założą buty z tą technologią, będzie to na pewno odczuwalne.

Mimo masywnej, mięsistej podeszwy, drop wynosi zaledwie 4 mm, co również zmienia nieco ustawienie stopy i wymusza lądowanie na śródstopiu. Podeszwa zewnętrzna z XT – 900 daje poczucie bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. Podczas testów, nie zdarzyło mi się stracić kontroli nawet przy ostrych zakrętach na mokrym tartanie.

Cholewka FORMFIT wykonana jest z przewiewnej siateczki (co ważne, wykorzystane zostały materiały z recyklingu) i bardzo dokładnie otula stopę. Dodatkowe, charakterystyczne dla tego modelu wsparcie w okolicach pięty (w postaci plastikowej płytki TPU), sprawia, że buty dają poczucie stabilności. Kształt tego wzmocnienia został zmieniony w porównaniu do starszego modelu, dzięki czemu otacza właściwie całą piętę.

Saucony Endorphin Shift 2 / fot. Patryk Ptak

Całość dopełnia wyjmowana wkładka z pianki EVA, bardzo dobry system sznurowania i częściowo zintegrowany z cholewką, dość masywny język który opina stopę od góry. To co mnie najbardziej przypadło do gustu w cholewce, to fakt, że w trakcie biegu nie ma mowy o jakimkolwiek zbędnym ruchu stopy w bucie.

Dla kogo Saucony Endorphin Shift 2?

Jak wspomniałem, jest to model przeznaczony głównie na twarde nawierzchnie. Ja przebiegłem w nich ok. 400km, głównie po chodnikach, ulicach i tartanie, jednak zdarzały się utwardzone drogi leśne i polne ścieżki. Jesień to dobra pora by sprawdzić jak zachowuje się podeszwa na mokrym asfalcie (i mokrych liściach, które są wszędzie!) Nie mogę powiedzieć, że na mokrej nawierzchni miałem problem, jednak przy szybkim biegu na pewno trzeba uważać, bo but potrafi „odjechać”.

Saucony Endorphin Shift 2 / fot. Patryk Ptak

Zdecydowanie najwięcej swoich dobrych cech (amortyzacja, sprężystość, stabilizacja w trakcie biegu) buty oddają na asfalcie. Podeszwa XT – 900 „lubi” suchą i stabilną nawierzchnię i tam najlepiej się sprawdzi.

Jeśli przygotowujesz się do maratonu, półmaratonu lub po prostu pokonujesz biegiem dużo kilometrów, a Twoim żywiołem są miejskie chodniki i asfaltowe trasy, to polecam sprawdzić ten model. Nie zawiodą w treningu, ale nie miałbym żadnych obaw wybierając je na zawody, np. maraton. Jeśli szukasz amortyzacji, ale nie „miękkich kapci”, a przy okazji wymagasz od buta wsparcia stopy podczas biegu, śmiało możesz celować w Endorphin Shift 2. Jeśli lubisz, gdy but (cholewka) dokładnie przylega do stopy, a wręcz otula ją, to biegając w tym modelu poczujesz się wręcz świetnie.

Komu nie polecam Saucony Endorphin Shift 2?

Buty są dość wąskie, mają niezbyt dużo miejsca wewnątrz cholewki, dlatego osoby z szeroką stopą prawdopodobnie mogłyby czuć dyskomfort podczas biegu.

Saucony Endorphin Shift 2 / fot. Patryk Ptak

Podsumowanie

Można powiedzieć, że nowa odsłona modelu Endorphin Shift jest bardziej fit w stosunku do pierwszej wersji i nie chodzi tylko o nowy wygląd butów. Saucony wykorzystało maksimum swoich nowinek technologicznych, żeby ulepszyć model Saucony Endorphin Shift 2, a jednocześnie zadbało o komfort i wygodę w trakcie jego użytkowania. Model promowany jest jako typowy but treningowy. Jednak w mojej ocenie nie brakuje mu dynamiki i spokojnie można w nim robić szybsze akcenty treningowe.

Shift 2 jest chyba najlepszym kompromisem między dużą amortyzacją, a szybkością/dynamiką buta.

Ocena obuwia Saucony Endorphin Shift 2
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
Damian Orzechowski

Podoba ci się ten artykuł?

3.8 / 5. 10

Przeczytaj też

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach