fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Slider > Wydarzenia

100 twarzy na 100-lecie maratonu. Zostań jedną z nich! Henryk Szost bohaterem pierwszego odcinka

W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę pierwszych mistrzostw Polski w maratonie, które odbyły się wtedy jeszcze w podwarszawskim Rembertowie. To historia 100 lat z pewnością warta opowiedzenia. Pragniemy ją Wam przybliżyć, dlatego ruszamy z wyjątkowym projektem „100 twarzy maratonu”, w którym także każdy z Was ma szansę zabłysnąć na maratońskiej scenie.

Pragniemy oddać hołd nie tylko liczbom, ale przede wszystkim ludziom, którzy uczestniczyli w tym niezwykłym biegu życia, który wciąż trwa. Projekt „100 twarzy maratonu” to podróż przez niezwykłe historie, które kształtowały oblicze polskiego maratonu na przestrzeni lat. Przyłącz się do nas, by odkryć, jak maraton wpłynął na życie i serca biegaczy, a najlepiej podziel się swoją historią, aby inspirować i zachęcać ludzi do stawiania sobie wyzwań.

Projekt „100 twarzy maratonu” stanowi integralną część obchodów stulecia Polskiego Maratonu. Więcej fascynujących szczegółów znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej: www.100latmaratonu.pl.

Pierwsza karta historii polskiego maratonu

W podwarszawskim w tamtym czasie Rembertowie w 1924 roku, na starcie maratonu stanęło zaledwie ośmiu biegaczy, z których trzech dzielnie przekroczyło metę. Zwycięzcą okazał się Szelestowski, pokonując drugiego w kolejności Bielaka o ponad godzinę. Co interesujące, na półmetku dystansu Szelestowski utrzymywał czas zaledwie o 12 sekund gorszy niż zwycięzca olimpijski, Fin Albin Stenroos, w 1924 roku. Jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne – deszcz i wiatr wiejący w twarz po nawrocie – skutecznie zakłóciły jego rytm biegu.

To wydarzenie było początkiem i otworzyło historię królewskiego dystansu, który dziś jest jednym z najpopularniejszych wyzwań i pragnień miłośników biegania.

Uczestnicy pierwszego maratonu na starcie w Rembertowie: od lewej Mirtenbaum (ŁKS Łódź), Kędzia (Korona), Niesobski (70 Pułk K.S. Jarocin), Bill (4 Pułk Artylerii Ciężkiej), szewc Jackowski, Szelestowski (Polonia Warszawa), Bielak (Flota Morska), Kwitowski (4 P.A.C.), Wanat (Strzelec Warszawa). 2 listopada 1924. Stefan Szelestowski zwycięża w pierwszym polskim maratonie.

„Sto twarzy maratonu”

W naszym cyklu publikacji swoimi wspomnieniami podzielą się zasłużone postacie dla polskiego maratonu, jak: mistrzyni świata w maratonie i zwyciężczyni maratonów w Nowym Jorku, Londynie i Bostonie -Wanda Panfil, mistrzyni Europy – Aleksandra Lisowska czy rekordzista Polski Henryk Szost, którego wynik nie został pobity od 2012 roku.

Dobrze jednak wiemy, że maraton to nie tylko zmagania z czasem, ale także barwne opowieści, które piszą tysiące biegaczy, oraz emocje, które stają się nieodłącznym elementem tego sportowego widowiska.

Podziel się swoją historią

Pragniemy, abyście stali się nie tylko widzami, ale głównymi aktorami tej sceny, dzieląc się z nami swoimi życiowymi i biegowymi doświadczeniami, refleksjami oraz dotąd niewypowiedzianymi myślami.

Maraton to sposób na pokonanie własnych lęków i słabości, a także impuls do głębokich zmian w życiu. Jak maraton wpłynął na Twój los? Daj się poznać, podziel się swoimi unikalnymi ścieżkami biegowymi i życiowymi sukcesami.

Podziel się swoją niezwykłą opowieścią związaną z maratonem! Powiedz nam, jak bieganie wpłynęło na Twoje życie, jakie lekcje z niego wyciągasz, oraz co dostarcza Ci motywacji. Zostań bohaterem jednego z odcinków w naszym cyklu publikacji „100 twarzy maratonu”.

Wyślij krótki e-mail (do 500 znaków) na adres: stulecie@magazynbieganie.pl do dnia 20 marca 2024 roku. Najbardziej inspirujące historie zostaną nagrodzone możliwością prezentacji w naszym projekcie w formie nagrania video.

Henryk Szost i rekord Polski z popsutym zegarkiem

Pierwszym gościem w naszym cyklu jest Henryk Szost, postanowił on zakończyć swoją wieloletnią karierę sportową w bardzo symboliczny sposób. To nieprzypadkowy rok pożegnania, gdyż nasz utytułowany maratończyk żegna się z wyczynowym sportem w wieku 42 lat, biorąc udział w biegu, którym rozpoczął swoją maratońską przygodę – Dębno Maratonie. Henryk Szost odchodzi ze sceny w glorii, zachowując swój rekord życiowy wynoszący 02:07:39 z 2012 roku, który do dziś jest rekordem Polski. Podzielił się z nami fascynującą historią z tego rekordowego biegu, w którym decydujący wpływ na jego wynik miała…awaria zegarka. Zachęcamy do wysłuchania tej niezwykłej opowieści.

Henryk Szost bohaterem pierwszego odcinka z cyklu „100 twarzy polskiego maratonu”

Cykl publikacji otwarty!

Zapraszamy Was do udziału w kolejnych odsłonach akcji „100 twarzy maratonu” i dzielenia się swoimi niezwykłymi historiami związanymi z królewskim dystansem.

Przygotujcie się na kolejne publikacje oraz serię rolek, gdzie bohaterami filmów będą znane postacie polskiego biegania, ale najważniejszymi aktorami – właśnie Wy! Obserwujcie nasz fanpage Facebook oraz Youtube, gdzie znajdziecie bardziej obszerne materiały.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Krzysztof Wojciechowski

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach