fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Slider > Wydarzenia

100 twarzy na 100-lecie maratonu. Zostań jedną z nich! Henryk Szost bohaterem pierwszego odcinka

W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę pierwszych mistrzostw Polski w maratonie, które odbyły się wtedy jeszcze w podwarszawskim Rembertowie. To historia 100 lat z pewnością warta opowiedzenia. Pragniemy ją Wam przybliżyć, dlatego ruszamy z wyjątkowym projektem „100 twarzy maratonu”, w którym także każdy z Was ma szansę zabłysnąć na maratońskiej scenie.

Pragniemy oddać hołd nie tylko liczbom, ale przede wszystkim ludziom, którzy uczestniczyli w tym niezwykłym biegu życia, który wciąż trwa. Projekt „100 twarzy maratonu” to podróż przez niezwykłe historie, które kształtowały oblicze polskiego maratonu na przestrzeni lat. Przyłącz się do nas, by odkryć, jak maraton wpłynął na życie i serca biegaczy, a najlepiej podziel się swoją historią, aby inspirować i zachęcać ludzi do stawiania sobie wyzwań.

Projekt „100 twarzy maratonu” stanowi integralną część obchodów stulecia Polskiego Maratonu. Więcej fascynujących szczegółów znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej: www.100latmaratonu.pl.

Pierwsza karta historii polskiego maratonu

W podwarszawskim w tamtym czasie Rembertowie w 1924 roku, na starcie maratonu stanęło zaledwie ośmiu biegaczy, z których trzech dzielnie przekroczyło metę. Zwycięzcą okazał się Szelestowski, pokonując drugiego w kolejności Bielaka o ponad godzinę. Co interesujące, na półmetku dystansu Szelestowski utrzymywał czas zaledwie o 12 sekund gorszy niż zwycięzca olimpijski, Fin Albin Stenroos, w 1924 roku. Jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne – deszcz i wiatr wiejący w twarz po nawrocie – skutecznie zakłóciły jego rytm biegu.

To wydarzenie było początkiem i otworzyło historię królewskiego dystansu, który dziś jest jednym z najpopularniejszych wyzwań i pragnień miłośników biegania.

Uczestnicy pierwszego maratonu na starcie w Rembertowie: od lewej Mirtenbaum (ŁKS Łódź), Kędzia (Korona), Niesobski (70 Pułk K.S. Jarocin), Bill (4 Pułk Artylerii Ciężkiej), szewc Jackowski, Szelestowski (Polonia Warszawa), Bielak (Flota Morska), Kwitowski (4 P.A.C.), Wanat (Strzelec Warszawa). 2 listopada 1924. Stefan Szelestowski zwycięża w pierwszym polskim maratonie.

„Sto twarzy maratonu”

W naszym cyklu publikacji swoimi wspomnieniami podzielą się zasłużone postacie dla polskiego maratonu, jak: mistrzyni świata w maratonie i zwyciężczyni maratonów w Nowym Jorku, Londynie i Bostonie -Wanda Panfil, mistrzyni Europy – Aleksandra Lisowska czy rekordzista Polski Henryk Szost, którego wynik nie został pobity od 2012 roku.

Dobrze jednak wiemy, że maraton to nie tylko zmagania z czasem, ale także barwne opowieści, które piszą tysiące biegaczy, oraz emocje, które stają się nieodłącznym elementem tego sportowego widowiska.

Podziel się swoją historią

Pragniemy, abyście stali się nie tylko widzami, ale głównymi aktorami tej sceny, dzieląc się z nami swoimi życiowymi i biegowymi doświadczeniami, refleksjami oraz dotąd niewypowiedzianymi myślami.

Maraton to sposób na pokonanie własnych lęków i słabości, a także impuls do głębokich zmian w życiu. Jak maraton wpłynął na Twój los? Daj się poznać, podziel się swoimi unikalnymi ścieżkami biegowymi i życiowymi sukcesami.

Podziel się swoją niezwykłą opowieścią związaną z maratonem! Powiedz nam, jak bieganie wpłynęło na Twoje życie, jakie lekcje z niego wyciągasz, oraz co dostarcza Ci motywacji. Zostań bohaterem jednego z odcinków w naszym cyklu publikacji „100 twarzy maratonu”.

Wyślij krótki e-mail (do 500 znaków) na adres: stulecie@magazynbieganie.pl do dnia 20 marca 2024 roku. Najbardziej inspirujące historie zostaną nagrodzone możliwością prezentacji w naszym projekcie w formie nagrania video.

Henryk Szost i rekord Polski z popsutym zegarkiem

Pierwszym gościem w naszym cyklu jest Henryk Szost, postanowił on zakończyć swoją wieloletnią karierę sportową w bardzo symboliczny sposób. To nieprzypadkowy rok pożegnania, gdyż nasz utytułowany maratończyk żegna się z wyczynowym sportem w wieku 42 lat, biorąc udział w biegu, którym rozpoczął swoją maratońską przygodę – Dębno Maratonie. Henryk Szost odchodzi ze sceny w glorii, zachowując swój rekord życiowy wynoszący 02:07:39 z 2012 roku, który do dziś jest rekordem Polski. Podzielił się z nami fascynującą historią z tego rekordowego biegu, w którym decydujący wpływ na jego wynik miała…awaria zegarka. Zachęcamy do wysłuchania tej niezwykłej opowieści.

Henryk Szost bohaterem pierwszego odcinka z cyklu „100 twarzy polskiego maratonu”

Cykl publikacji otwarty!

Zapraszamy Was do udziału w kolejnych odsłonach akcji „100 twarzy maratonu” i dzielenia się swoimi niezwykłymi historiami związanymi z królewskim dystansem.

Przygotujcie się na kolejne publikacje oraz serię rolek, gdzie bohaterami filmów będą znane postacie polskiego biegania, ale najważniejszymi aktorami – właśnie Wy! Obserwujcie nasz fanpage Facebook oraz Youtube, gdzie znajdziecie bardziej obszerne materiały.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Krzysztof Wojciechowski

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Tym razem gościem cyklu Czy tu się biega? jest Dominik Milewski aka Bagienny Góral – jeden z najlepszych biegaczy górskich w Polsce, ze świetnymi wynikami także na asfalcie. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Chcesz […]

Moim marzeniem jest umrzeć na mecie. Ale najpierw jeszcze trochę powalczę! Dominik Milewski w Czy tu się biega?

To już 12. edycja największego w Polsce festiwalu biegów trailowych. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozpocznie się 18 lipca startem najdłuższych dystansów – 240 i 130 km. Trasy prowadzą po najpiękniejszych ścieżkach Ziemi Kłodzkiej, a zawodnicy […]

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich po raz kolejny rozbiega Ziemię Kłodzką

9. Nocny Półmaraton Praski oraz towarzyszący mu bieg na 5 km, znany jako Piątka Praska, zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się już 7 września, a start i meta obydwu dystansów znajdować się będą na […]

9. Nocny Półmaraton Praski wyróżniony certyfikatem World Athletics! Elita powalczy o rekord Polski

Każdy z nas nie raz słyszał od rodziców: „Siedź prosto!” albo „Nie garb się!”. Choć mało kto się tym przejmował, rodzice mieli rację! Tym razem skupimy się na tym, jak ich nakazy wprowadzić w życie, […]

Technika biegu okiem fizjoterapeuty

Już prawie 8 tysięcy osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego. 27 lipca wspólnie, w sportowym duchu i podniosłej atmosferze oddamy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnimy wydarzenia z 1944 roku. Pamiątkowe medale dla […]

Bieg Powstania Warszawskiego: ponad 8 tysięcy uczestników i pamiątkowe medale z motywem olimpijskim

Maraton to wyzwanie, któremu co sezon poświęcają się tysiące kolejnych osób. Każdego roku wielu “kanapowców” zrywa się z miejsca z postanowieniem o ukończeniu tego legendarnego dystansu.W tym roku, 2024, jest to być może związane chociażby […]

Czy warto zaczynać bieganie od maratonu?

14 czerwca rozpoczęła się letnia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej ULTRAKREW. Do 31 sierpnia w każdej placówce krwiodawstwa w kraju będzie można oddać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew”. Hasło to należy podać podczas rejestracji […]

Razem w górę dla życia – dołącz do akcji ULTRAKREW i wbiegnij na Warsaw Trade Tower!

Bieganie po ciąży, jeszcze w trakcie okresu karmienia, to wciąż temat tabu. Jednak świeżo upieczone mamy pokazują, że sport nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Coraz więcej z nich nie tylko startuje, ale i staje na […]

Bieganie po ciąży – jak zdrowo wrócić do formy?