fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Slider > Wydarzenia

100 twarzy na 100-lecie maratonu. Zostań jedną z nich! Henryk Szost bohaterem pierwszego odcinka

W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę pierwszych mistrzostw Polski w maratonie, które odbyły się wtedy jeszcze w podwarszawskim Rembertowie. To historia 100 lat z pewnością warta opowiedzenia. Pragniemy ją Wam przybliżyć, dlatego ruszamy z wyjątkowym projektem „100 twarzy maratonu”, w którym także każdy z Was ma szansę zabłysnąć na maratońskiej scenie.

Pragniemy oddać hołd nie tylko liczbom, ale przede wszystkim ludziom, którzy uczestniczyli w tym niezwykłym biegu życia, który wciąż trwa. Projekt „100 twarzy maratonu” to podróż przez niezwykłe historie, które kształtowały oblicze polskiego maratonu na przestrzeni lat. Przyłącz się do nas, by odkryć, jak maraton wpłynął na życie i serca biegaczy, a najlepiej podziel się swoją historią, aby inspirować i zachęcać ludzi do stawiania sobie wyzwań.

Projekt „100 twarzy maratonu” stanowi integralną część obchodów stulecia Polskiego Maratonu. Więcej fascynujących szczegółów znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej: www.100latmaratonu.pl.

Pierwsza karta historii polskiego maratonu

W podwarszawskim w tamtym czasie Rembertowie w 1924 roku, na starcie maratonu stanęło zaledwie ośmiu biegaczy, z których trzech dzielnie przekroczyło metę. Zwycięzcą okazał się Szelestowski, pokonując drugiego w kolejności Bielaka o ponad godzinę. Co interesujące, na półmetku dystansu Szelestowski utrzymywał czas zaledwie o 12 sekund gorszy niż zwycięzca olimpijski, Fin Albin Stenroos, w 1924 roku. Jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne – deszcz i wiatr wiejący w twarz po nawrocie – skutecznie zakłóciły jego rytm biegu.

To wydarzenie było początkiem i otworzyło historię królewskiego dystansu, który dziś jest jednym z najpopularniejszych wyzwań i pragnień miłośników biegania.

Uczestnicy pierwszego maratonu na starcie w Rembertowie: od lewej Mirtenbaum (ŁKS Łódź), Kędzia (Korona), Niesobski (70 Pułk K.S. Jarocin), Bill (4 Pułk Artylerii Ciężkiej), szewc Jackowski, Szelestowski (Polonia Warszawa), Bielak (Flota Morska), Kwitowski (4 P.A.C.), Wanat (Strzelec Warszawa). 2 listopada 1924. Stefan Szelestowski zwycięża w pierwszym polskim maratonie.

„Sto twarzy maratonu”

W naszym cyklu publikacji swoimi wspomnieniami podzielą się zasłużone postacie dla polskiego maratonu, jak: mistrzyni świata w maratonie i zwyciężczyni maratonów w Nowym Jorku, Londynie i Bostonie -Wanda Panfil, mistrzyni Europy – Aleksandra Lisowska czy rekordzista Polski Henryk Szost, którego wynik nie został pobity od 2012 roku.

Dobrze jednak wiemy, że maraton to nie tylko zmagania z czasem, ale także barwne opowieści, które piszą tysiące biegaczy, oraz emocje, które stają się nieodłącznym elementem tego sportowego widowiska.

Podziel się swoją historią

Pragniemy, abyście stali się nie tylko widzami, ale głównymi aktorami tej sceny, dzieląc się z nami swoimi życiowymi i biegowymi doświadczeniami, refleksjami oraz dotąd niewypowiedzianymi myślami.

Maraton to sposób na pokonanie własnych lęków i słabości, a także impuls do głębokich zmian w życiu. Jak maraton wpłynął na Twój los? Daj się poznać, podziel się swoimi unikalnymi ścieżkami biegowymi i życiowymi sukcesami.

Podziel się swoją niezwykłą opowieścią związaną z maratonem! Powiedz nam, jak bieganie wpłynęło na Twoje życie, jakie lekcje z niego wyciągasz, oraz co dostarcza Ci motywacji. Zostań bohaterem jednego z odcinków w naszym cyklu publikacji „100 twarzy maratonu”.

Wyślij krótki e-mail (do 500 znaków) na adres: [email protected] do dnia 20 marca 2024 roku. Najbardziej inspirujące historie zostaną nagrodzone możliwością prezentacji w naszym projekcie w formie nagrania video.

Henryk Szost i rekord Polski z popsutym zegarkiem

Pierwszym gościem w naszym cyklu jest Henryk Szost, postanowił on zakończyć swoją wieloletnią karierę sportową w bardzo symboliczny sposób. To nieprzypadkowy rok pożegnania, gdyż nasz utytułowany maratończyk żegna się z wyczynowym sportem w wieku 42 lat, biorąc udział w biegu, którym rozpoczął swoją maratońską przygodę – Dębno Maratonie. Henryk Szost odchodzi ze sceny w glorii, zachowując swój rekord życiowy wynoszący 02:07:39 z 2012 roku, który do dziś jest rekordem Polski. Podzielił się z nami fascynującą historią z tego rekordowego biegu, w którym decydujący wpływ na jego wynik miała…awaria zegarka. Zachęcamy do wysłuchania tej niezwykłej opowieści.

Henryk Szost bohaterem pierwszego odcinka z cyklu „100 twarzy polskiego maratonu”

Cykl publikacji otwarty!

Zapraszamy Was do udziału w kolejnych odsłonach akcji „100 twarzy maratonu” i dzielenia się swoimi niezwykłymi historiami związanymi z królewskim dystansem.

Przygotujcie się na kolejne publikacje oraz serię rolek, gdzie bohaterami filmów będą znane postacie polskiego biegania, ale najważniejszymi aktorami – właśnie Wy! Obserwujcie nasz fanpage Facebook oraz Youtube, gdzie znajdziecie bardziej obszerne materiały.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Krzysztof Wojciechowski

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Wszyscy doskonale to wiemy – nawyki kształtuje się trudno, ale gdy już się to powiedzie, kolejne wyzwania stają się dla nas naturalne jak poranne mycie zębów. Co więcej, zmiany które wprowadzamy w życie, nie muszą być spektakularne i wymagać od nas gigantycznych poświęceń. Przyjrzyjmy się kilku drobnym zmianom, które mogą spowodować ogromną poprawę naszych wyników sportowych i samopoczucia.

Drobne nawyki, wielki efekt – co warto wdrożyć w codzienny plan dnia?

Najlepsza amortyzacja, jaką można sobie wyobrazić – nadchodzi Bondi 9, czyli upgrade ulubionego poduszkowca Hoka dedykowanego biegom po twardych nawierzchniach. Jeszcze więcej podeszwy pod stopą zapewni maksymalny komfort każdemu fanatykowi biegania. Bo liczy się radość […]

Everybody Bondi – premiera modelu Hoka Bondi 9

Stulecie polskiego maratonu, rekordowe frekwencje i wyniki, 10. edycja #BiegamDobrze, dziesiątki tysięcy kibiców na ulicach Warszawy i niemal 68 tysięcy uczestników – rok 2024 przechodzi do historii Fundacji „Maraton Warszawski” jako jeden z najbardziej udanych! […]

100 lat maratonu, 10 lat #BiegamDobrze i niemal 68 tysięcy startujących

ASICS przedstawia model GEL-NIMBUS 27, najnowszą odsłonę flagowego buta biegowego o neutralnej amortyzacji, zaprojektowanego, by zapewniać maksymalny komfort podczas długich dystansów. Dzięki amortyzacji przypominającej chmurę, zwiększonej wysokości podeszwy i nowemu materiałowi cholewki, buty GEL-NIMBUS 27 […]

ASICS GEL-NIMBUS 27 – najbardziej amortyzowane i komfortowe buty japońskiego producenta już w sklepach

Sezon 2025 zbliża się wielkimi krokami. To oznacza, że najwyższy czas, by planować swój biegowy kalendarz na przyszły rok. Jednym z punktów, które warto uwzględnić w takich planach są cykle biegowe. Jeżeli chcecie wystartować w […]

Przewodnik po cyklach biegowych w Polsce

Odpowiednia suplementacja może stanowić wartościowe uzupełnienie diety biegacza, szczególnie podczas intensywnych przygotowań do zawodów czy w okresach zwiększonych obciążeń treningowych. Warto jednak pamiętać, że suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety i właściwego treningu. Przyjrzyjmy się dwóm […]

Podstawowa suplementacja dla biegaczy – co warto wiedzieć?

Już wkrótce, 23 lutego, Wiązowna stanie się sercem polskiego biegania, goszcząc uczestników 45. Półmaratonu Wiązowskiego. Dla wielu biegaczy z całego kraju to tradycyjny start sezonu biegowego i doskonała okazja, by zmierzyć się z trasą na […]

45. Półmaraton Wiązowski – kultowe otwarcie sezonu biegowego

Czy jest możliwe pokonanie półmaratonu bez treningu? Czy da się osiągnąć dobry wynik, biegając tylko 2 razy w tygodniu? A jak dużo to już za dużo? Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiecie się jak […]

Jak często i ile trzeba biegać, by przygotować się do startu w półmaratonie?

Przewodnik po najpopularniejszych cyklach biegowych w Polsce.
Zobacz