fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

ASICS NOVABLAST 3 – but treningowy o różnych obliczach [TEST]

Sprężystość, dynamika, lekkość i energia – to cechy, które zdaniem ASICS ma oferować najnowsza, 3. już odsłona modelu NOVABLAST. Pomóc w tym ma m.in. zastosowanie nowej pianki FF Blast. Jak w praktyce wypada ten but i czy rzeczywiście NOVABLAST 3 jest tak energetyzujący?

ASICS NOVABLAST 3 – informacje podstawowe

ASICS NOVABLAST 3 to but przeznaczony to biegania po twardych nawierzchniach (biegi uliczne). Pod względem kategorii, do jakiej należy, bywa określany mianem „lekkiego obuwia treningowego”. I rzeczywiście waga, jak na but do codziennego biegania, jest stosunkowo nieduża. W rozmiarze US 9 waży 253 g i jest to znaczna redukcja wagi względem poprzednika, bo aż o 30 g. But ma nieco zwiększoną amortyzację, co można stwierdzić w zasadzie już na podstawie jednego zdjęcia. Drop w ACICS NOVABLAST 3 to 8 mm. Nowością w tegorocznej odsłonie tego modelu jest zastosowanie nowej pianki amortyzującej FF Blast w podeszwie.

ASICS NOVABLAST 3 w ognistych kolorach sprawiają, że chce się biec szybko | fot: Maciej Krüger

Pierwsze wrażenia

Wiedząc, że będę miał okazję testować ASICS NOVABLAST 3, czytałem nieco o tym bucie, zanim do mnie dotarł. To oznacza, że widziałem również jego zdjęcia i wydawało mi się, że wiem, czego się spodziewać. Kiedy jednak otrzymałem paczkę i wyjąłem buty z pudełka, aż zacmokałem z wrażenia. ASICS NOVABLAST 3 na żywo prezentują się naprawdę imponująco. Charakterystyczne linie w konstrukcji bocznej podeszwy, ostro zakończona pięta i odważne, żywe, przywodzące na myśl ogień, kolory. Wszystko to sprawiło, że od pierwszego wejrzenia ten but po prostu mi się wizualnie spodobał. Zwłaszcza, że dodatkowo cholewka połyskuje, niemal jakby była obsypana bardzo drobnym brokatem. Widać, że projektanci naprawdę dopracowywali ten model w każdym detalu.

Tym, co uderza przy okazji pierwszego kontaktu z ASICS NOVABLAST 3, oprócz designu, jest również lekkość. Na papierze 253 g to może nie jakiś rekordowy wynik, ale w zestawieniu z ogólną prezencją, wyciągając but z pudełka spodziewamy się czegoś znacznie cięższego. Rzeczywiście nowa pianka w podeszwie spełnia swoją rolę i „odchudza” but. Tę lekkość czuć zarówno w ręku, jak też już po założeniu butów. Chociaż nie jest to może absolutnie najistotniejsza cecha w bucie do codziennych treningów, to ja zdecydowanie doceniam starania producenta o zniwelowanie wagi buta. Chociaż najważniejsze oczywiście jest to, jak sprawdza się podczas biegania.

Amortyzacja i stabilność

But do codziennych treningów po twardej nawierzchni powinien cechować się dobrą amortyzacją, pozwalającą wykonywać różne jednostki – od krótszych i dynamiczniejszych aż po długie rozbiegania. Oprócz amortyzacji kluczowe znaczenie ma także ogólny komfort. ASICS NOVABLAST 3 zaskakuje pozytywnie pod tym względem. Po wyjęciu z pudełka podeszwa wydawała mi się dość sztywna. Obawiałem się, że to wrażenie będzie również utrzymywało się podczas biegania, to w praktyce oferuje zaskakujące wrażenie miękkości podczas biegu. Przypomina to trochę wrażenie biegania po czymś lekkim i puchatym. Za ogólne odczucie komfortu odpowiada również przyjemna w dotyku i elastyczna cholewka.

W przypadku butów biegowych z grubą podeszwą i dużą amortyzacją, jednym z potencjalnych zagrożeń takiej konstrukcji jest niestabilność. Zwłaszcza, kiedy cholewka jest tak elastyczna, jak w modelu NOVABLAST 3. Co ciekawe, w tym przypadku nie mamy mowy o jakiejkolwiek niestabilności. Wręcz przeciwnie, ASICS oferuje zaskakującą pewność kroku. Mam wrażenie, że w głównej mierze zawdzięcza to rozszerzającej się ku dołowy bryle. Chodzi o to, że cholewka stosunkowo ciasno opina stopę. W środku w bucie miejsca na palce jest wystarczająco. Osoby o szerszych stopach mogą jednak czuć jego lekki niedosyt. Z drugiej zaś strony, jeśli chodzi o sam spód podeszwy, to but jest dość szeroki. Im bliżej podłoża, tym bardziej konstrukcja się rozszerza, dzięki czemu podczas każdego kroku znajdujemy solidne podparcie. Swoje robi na pewno także nieco usztywniona konstrukcja zapiętka, który solidnie trzyma piętę. Jednocześnie, dla zwiększenia komfortu, został wykończony przyjemnym materiałami, a w górnej części również elastycznie się ugina.

ASICS NOVABLAST 3 przypadł Jakubowi Karaskowi do gustu | fot: Maciej Krüger

Lekkość i sprężystość

Chociaż o wrażeniu lekkości wspominałem już na początku tej recenzji, to warto podkreślić, że podczas biegania ASICS NOVABLAST 3 faktycznie jest odczuwalnie lekki, jak na but o przeznaczeniu treningowym. Najwięcej treningów w NOVABLAST 3 wykonałem biegając spokojne, zwykłe rozbiegania. But sprawdza się w takich warunkach doskonale, jak na moje potrzeby, będąc dość lekkim, miękkim, wygodnym i dobrze amortyzującym. Jednak lekkie buty mają to do siebie, że zachęcają do szybszego kręcenia nogami. Dlatego, oprócz zwykłych rozbiegań, postanowiłem sprawdzić ten model zarówno na szybkich przebieżkach, jak i biegu jednostajnym, ale wykonywanym w szybszym tempie.

Ciekawą obserwację z korzystania z tego modelu podczas różnego rodzaju szybszych biegów stanowi fakt, że wraz ze zmianą tempa biegu, zmianie ulega nieco charakterystyka buta. Podczas spokojnego biegania, dominującym odczuciem jest miękkość i amortyzacja. Czyli wrażenia pożądane zwłaszcza przy dłuższych dystansach. Kiedy przyspieszamy, możemy w większym stopniu odczuć sprężystość podeszwy i energię, jaką zwraca podczas odbicia. To najlepiej czuć zwłaszcza przy jednostajnych biegach w szybszym tempie. Przy najszybszych przebieżkach również czujemy, że but zachęca nas do wyrywania do przodu. Jednocześnie odczuwa się, że nie są to dla niego najbardziej naturalne warunki. Dynamika NOVABLAST 3 jest na poziomie pozwalającym z powodzeniem wykorzystać go na szybszych jednostkach, a przy tym wszystkim but pozostaje cały czas komfortowy.

ASICS NOVABLAST 3 | fot: Maciej Krüger

ASICS NOVABLAST 3 – dla kogo?

Moje ogólne wrażenia z biegania w ASICS NOVABLAST 3 sprawiają, że trudno jest jednoznacznie wskazać grupę docelową dla tego modelu. Pod względem konstrukcji na pewno będzie to odpowiedni wybór dla osób o normalnej i wąskiej stopie. Jeśli zaś chodzi o przeznaczenie tego buta, to osobiście najchętniej wybieram go na codzienne treningi w „normalnym” tempie. Ewentualnie biegi tempowe, gdy potrzebuję połączenia poczucia dynamiki, stabilności, a jednocześnie komfortu. Na najszybsze jednostki i zawody dla mnie jest to już nieco zbyt treningowy model. Z drugiej strony osoby, które mocno cenią sobie komfort i potrzebują zwiększonej amortyzacji także przy szybkich jednostkach, mogą korzystać z NOVABLAST 3 nawet jako startówki. Zwłaszcza na dłuższych dystansach jak półmaraton czy nawet maraton. To model, który doskonale czuje się przy stosunkowo jednostajnym tempie, nawet, jeżeli jest ono dość szybkie. I właśnie w ten sposób ASICS NOVABLAST 3 potwierdza, że określenie „lekki but treningowy” jest w tym przypadku jak najbardziej trafne.

Ocena ogólna redakcji: 8,5/10

ASICS NOVABLAST 3 – ocena redakcji

ASICS NOVABLAST 3 są dostępne na ASICS.com i eobuwie.pl.

Artykuł powstał w wyniku współpracy z marką ASICS. Jednocześnie zapewniamy, że recenzja jest niezależną opinią redakcji.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

4.3 / 5. 6

Przeczytaj też

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?