fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

ASICS NOVABLAST 3 – but treningowy o różnych obliczach [TEST]

Sprężystość, dynamika, lekkość i energia – to cechy, które zdaniem ASICS ma oferować najnowsza, 3. już odsłona modelu NOVABLAST. Pomóc w tym ma m.in. zastosowanie nowej pianki FF Blast. Jak w praktyce wypada ten but i czy rzeczywiście NOVABLAST 3 jest tak energetyzujący?

ASICS NOVABLAST 3 – informacje podstawowe

ASICS NOVABLAST 3 to but przeznaczony to biegania po twardych nawierzchniach (biegi uliczne). Pod względem kategorii, do jakiej należy, bywa określany mianem „lekkiego obuwia treningowego”. I rzeczywiście waga, jak na but do codziennego biegania, jest stosunkowo nieduża. W rozmiarze US 9 waży 253 g i jest to znaczna redukcja wagi względem poprzednika, bo aż o 30 g. But ma nieco zwiększoną amortyzację, co można stwierdzić w zasadzie już na podstawie jednego zdjęcia. Drop w ACICS NOVABLAST 3 to 8 mm. Nowością w tegorocznej odsłonie tego modelu jest zastosowanie nowej pianki amortyzującej FF Blast w podeszwie.

ASICS NOVABLAST 3 w ognistych kolorach sprawiają, że chce się biec szybko | fot: Maciej Krüger

Pierwsze wrażenia

Wiedząc, że będę miał okazję testować ASICS NOVABLAST 3, czytałem nieco o tym bucie, zanim do mnie dotarł. To oznacza, że widziałem również jego zdjęcia i wydawało mi się, że wiem, czego się spodziewać. Kiedy jednak otrzymałem paczkę i wyjąłem buty z pudełka, aż zacmokałem z wrażenia. ASICS NOVABLAST 3 na żywo prezentują się naprawdę imponująco. Charakterystyczne linie w konstrukcji bocznej podeszwy, ostro zakończona pięta i odważne, żywe, przywodzące na myśl ogień, kolory. Wszystko to sprawiło, że od pierwszego wejrzenia ten but po prostu mi się wizualnie spodobał. Zwłaszcza, że dodatkowo cholewka połyskuje, niemal jakby była obsypana bardzo drobnym brokatem. Widać, że projektanci naprawdę dopracowywali ten model w każdym detalu.

Tym, co uderza przy okazji pierwszego kontaktu z ASICS NOVABLAST 3, oprócz designu, jest również lekkość. Na papierze 253 g to może nie jakiś rekordowy wynik, ale w zestawieniu z ogólną prezencją, wyciągając but z pudełka spodziewamy się czegoś znacznie cięższego. Rzeczywiście nowa pianka w podeszwie spełnia swoją rolę i „odchudza” but. Tę lekkość czuć zarówno w ręku, jak też już po założeniu butów. Chociaż nie jest to może absolutnie najistotniejsza cecha w bucie do codziennych treningów, to ja zdecydowanie doceniam starania producenta o zniwelowanie wagi buta. Chociaż najważniejsze oczywiście jest to, jak sprawdza się podczas biegania.

Amortyzacja i stabilność

But do codziennych treningów po twardej nawierzchni powinien cechować się dobrą amortyzacją, pozwalającą wykonywać różne jednostki – od krótszych i dynamiczniejszych aż po długie rozbiegania. Oprócz amortyzacji kluczowe znaczenie ma także ogólny komfort. ASICS NOVABLAST 3 zaskakuje pozytywnie pod tym względem. Po wyjęciu z pudełka podeszwa wydawała mi się dość sztywna. Obawiałem się, że to wrażenie będzie również utrzymywało się podczas biegania, to w praktyce oferuje zaskakujące wrażenie miękkości podczas biegu. Przypomina to trochę wrażenie biegania po czymś lekkim i puchatym. Za ogólne odczucie komfortu odpowiada również przyjemna w dotyku i elastyczna cholewka.

W przypadku butów biegowych z grubą podeszwą i dużą amortyzacją, jednym z potencjalnych zagrożeń takiej konstrukcji jest niestabilność. Zwłaszcza, kiedy cholewka jest tak elastyczna, jak w modelu NOVABLAST 3. Co ciekawe, w tym przypadku nie mamy mowy o jakiejkolwiek niestabilności. Wręcz przeciwnie, ASICS oferuje zaskakującą pewność kroku. Mam wrażenie, że w głównej mierze zawdzięcza to rozszerzającej się ku dołowy bryle. Chodzi o to, że cholewka stosunkowo ciasno opina stopę. W środku w bucie miejsca na palce jest wystarczająco. Osoby o szerszych stopach mogą jednak czuć jego lekki niedosyt. Z drugiej zaś strony, jeśli chodzi o sam spód podeszwy, to but jest dość szeroki. Im bliżej podłoża, tym bardziej konstrukcja się rozszerza, dzięki czemu podczas każdego kroku znajdujemy solidne podparcie. Swoje robi na pewno także nieco usztywniona konstrukcja zapiętka, który solidnie trzyma piętę. Jednocześnie, dla zwiększenia komfortu, został wykończony przyjemnym materiałami, a w górnej części również elastycznie się ugina.

ASICS NOVABLAST 3 przypadł Jakubowi Karaskowi do gustu | fot: Maciej Krüger

Lekkość i sprężystość

Chociaż o wrażeniu lekkości wspominałem już na początku tej recenzji, to warto podkreślić, że podczas biegania ASICS NOVABLAST 3 faktycznie jest odczuwalnie lekki, jak na but o przeznaczeniu treningowym. Najwięcej treningów w NOVABLAST 3 wykonałem biegając spokojne, zwykłe rozbiegania. But sprawdza się w takich warunkach doskonale, jak na moje potrzeby, będąc dość lekkim, miękkim, wygodnym i dobrze amortyzującym. Jednak lekkie buty mają to do siebie, że zachęcają do szybszego kręcenia nogami. Dlatego, oprócz zwykłych rozbiegań, postanowiłem sprawdzić ten model zarówno na szybkich przebieżkach, jak i biegu jednostajnym, ale wykonywanym w szybszym tempie.

Ciekawą obserwację z korzystania z tego modelu podczas różnego rodzaju szybszych biegów stanowi fakt, że wraz ze zmianą tempa biegu, zmianie ulega nieco charakterystyka buta. Podczas spokojnego biegania, dominującym odczuciem jest miękkość i amortyzacja. Czyli wrażenia pożądane zwłaszcza przy dłuższych dystansach. Kiedy przyspieszamy, możemy w większym stopniu odczuć sprężystość podeszwy i energię, jaką zwraca podczas odbicia. To najlepiej czuć zwłaszcza przy jednostajnych biegach w szybszym tempie. Przy najszybszych przebieżkach również czujemy, że but zachęca nas do wyrywania do przodu. Jednocześnie odczuwa się, że nie są to dla niego najbardziej naturalne warunki. Dynamika NOVABLAST 3 jest na poziomie pozwalającym z powodzeniem wykorzystać go na szybszych jednostkach, a przy tym wszystkim but pozostaje cały czas komfortowy.

ASICS NOVABLAST 3 | fot: Maciej Krüger

ASICS NOVABLAST 3 – dla kogo?

Moje ogólne wrażenia z biegania w ASICS NOVABLAST 3 sprawiają, że trudno jest jednoznacznie wskazać grupę docelową dla tego modelu. Pod względem konstrukcji na pewno będzie to odpowiedni wybór dla osób o normalnej i wąskiej stopie. Jeśli zaś chodzi o przeznaczenie tego buta, to osobiście najchętniej wybieram go na codzienne treningi w „normalnym” tempie. Ewentualnie biegi tempowe, gdy potrzebuję połączenia poczucia dynamiki, stabilności, a jednocześnie komfortu. Na najszybsze jednostki i zawody dla mnie jest to już nieco zbyt treningowy model. Z drugiej strony osoby, które mocno cenią sobie komfort i potrzebują zwiększonej amortyzacji także przy szybkich jednostkach, mogą korzystać z NOVABLAST 3 nawet jako startówki. Zwłaszcza na dłuższych dystansach jak półmaraton czy nawet maraton. To model, który doskonale czuje się przy stosunkowo jednostajnym tempie, nawet, jeżeli jest ono dość szybkie. I właśnie w ten sposób ASICS NOVABLAST 3 potwierdza, że określenie „lekki but treningowy” jest w tym przypadku jak najbardziej trafne.

Ocena ogólna redakcji: 8,5/10

ASICS NOVABLAST 3 – ocena redakcji

ASICS NOVABLAST 3 są dostępne na ASICS.com i eobuwie.pl.

Artykuł powstał w wyniku współpracy z marką ASICS. Jednocześnie zapewniamy, że recenzja jest niezależną opinią redakcji.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Wiosna to czas, gdy biegacze chętniej zbiegają z asfaltu na wyboiste ścieżki parków, lasów czy gór. Jeśli także i w Was odezwał się zew przygody, warto się na nią odpowiednio przygotować. I to właśnie ta […]

Przegląd obuwia trailowego – adidas, ASICS, New Balance

Dobra wiadomość dla fanów biegania! W najbliższą niedzielę biegacze z Polski i ze świata wybiegną na ulice stolicy, aby po raz siedemnasty zmierzyć się z trasą Półmaratonu Warszawskiego i biegu na 5 km. Wydarzeniem towarzyszącym […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness przed 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim

Bieganie jest takie proste! Zakładasz buty, odpowiedni strój i lecisz przed siebie. Czyżby? A nie zapomniałeś czasem o… rozgrzewce? Rozgrzewka powinna być bowiem nieodłącznym elementem każdej jednostki treningowej, a szczególnie przed startem w zawodach. Główne […]

Rozgrzewka przed bieganiem – jak NAPRAWDĘ powinna wyglądać?

Na konferencji prasowej Fundacji „Maraton Warszawski” – organizatora największych biegów ulicznych w Polsce poznaliśmy szczegółowe informacje dotyczące nachodzącego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego oraz New Balance Biegu na Piątkę. Zostali też zaprezentowani faworyci, którzy mają spore […]

Już w niedzielę startuje 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę!

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Mazowiecki Track to półmaraton oraz bieg na 10 km. Start i meta znajdują się w warszawskiej Falenicy. Trasa wiedzie wyłącznie przez las – ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Tak jak w poprzednich latach, nie zabraknie podbiegów, […]

Wystartowały zapisy na Mazowiecki Track. Biegacze ponownie ruszą trailową trasą u stóp Warszawy

„Najbardziej zaawansowany technicznie”, „zaprojektowany z myślą o dniu startowym”, mający „pomóc zoptymalizować przebieg Twojego maratonu” – to określenia, jakimi New Balance reklamuje model FuelCell SC Elite V3. Za nami test maratońskiej startówki amerykańskiego producenta. Czy […]

New Balance FuelCell SuperComp Elite V3 – startówka z innego wymiaru

Zapraszamy Was do obejrzenia naszego LIVE będącego częścią akcji treningowej, przygotowującej do startu w 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. Podczas spotkania z dietetykiem – Karoliną Madej, dowiecie się jak zaplanować odżywianie w okresie przedstartowym. O treningu […]

[LIVE] Ostatnie dni do 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Co jeść i jak trenować?