fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Polecane > Promocje > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Bieg 1000 Drzew – pobiegnijmy wspólnie, by zasadzić las!

Czymże byłoby bieganie, gdyby nie możliwość obcowania z naturą? Nawet najbardziej zagorzali fani rywalizacji mają czasem ochotę po prostu pobiegać po leśnych ścieżkach, pooddychać świeżym powietrzem i nacieszyć oczy pięknymi widokami przyrody. Dzięki inicjatywie Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie oraz przy udziale Funduszy Norweskich i EOG teraz każdy biegacz może nie tylko czerpać z dobra natury, ale równocześnie dać środowisku coś od siebie

Są takie inicjatywy biegowe, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jako że temat zmian klimatycznych dotyczy bezpośrednio każdego z nas, Bieg 1000 Drzew, który ma na celu zwrócenie uwagi na to wyzwanie, niewątpliwie jest właśnie taką inicjatywą. Dzięki niej wspólnie możemy tchnąć nowe życie w jeden z polskich lasów wymagający odnowienia po zniszczeniach spowodowanych wichurą.

Aż 9 dni na wykonanie zadania

Formuła Biegu 1000 Drzew jest bardzo oryginalna. Impreza ma charakter wirtualny i w zasadzie… nie ma zasad. Każdy uczestnik może samodzielnie określić, jaki pokona dystans, w jakim zrobi to miejscu oraz może dobrać dogodny dla siebie dzień i godzinę. Co więcej, nie musi nawet biegać – organizatorzy zachęcają po prostu do ruchu na świeżym powietrzu, dzięki czemu możemy także jeździć na rowerze, rolkach czy wybrać się na spacer z kijkami do nordic walking.

Czasu na włączenie się do akcji jest dużo. Bieg 1000 Drzew odbędzie się w terminie od 13 do 21 listopada. Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować się na stronie www.bieg1000drzew.pl i w podanym terminie wykonać wybrane przez siebie zadanie sportowe. Ważnym elementem zabawy jest udokumentowanie swojej aktywności. W trakcie treningu można zrobić sobie zdjęcie, a następnie umieścić je na swoim Instagramie lub innym kanale social media. Alternatywnie możemy także udostępnić status aktywności z aplikacji, którą wykorzystujemy do monitorowania naszych treningów. Publikując zdjęcie koniecznie dodajmy hashtag #bieg1000drzew i zaprośmy znajomych do zasadzenia drzewa. Wszystkie zdjęcia i statusy z hashtagiem zamieszczona na Instagramie zostaną wykorzystane do stworzenia wirtualnej galerii uczestników biegu na stronie www.bieg1000drzew.pl – sprawdź koniecznie, czy i Twoje zdjęcie się tam znalazło.

Szczytny cel

Już sama nazwa wskazuje, jaki cel wyznaczyli sobie organizatorzy Biegu 1000 Drzew. Przy udziale biegaczy z całej Polski chcą wspólnie zasadzić las. Kluczowa jest pod tym względem liczba uczestników, bowiem każde zgłoszenie oznacza 1 drzewo. Wyznaczona liczba 1000 osób jest ambitna, ale, znając wrażliwość polskich biegaczy na środowisko, realna. Wszystko w naszych rękach!

Dlaczego warto wziąć udział w tym biegu i zachęcać do tego inne osoby? Im więcej z nas zgłosi się do Biegu 1000 Drzew, tym większy wkład będziemy mieli w odnowę lasu na ternie gminy Ogrodzieniec i okolicach. Na początku 2020 r. północną część województwa Śląskiego nawiedziły silne wichury, tworząc poważne spustoszenia w tkance leśnej. Wspólnie z Ambasadą Królestwa Norwegii, dzięki Funduszom Norweskim i EOG oraz aktywności środowiska biegaczy, wspólnie możemy przyczynić się do odnowienia zniszczonego lasu.

Do udziału w tej wyjątkowej inicjatywie zaprasza sam Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie Anders H. Eide:

Ochrona planety, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i redukcja CO2, znajdują się wśród priorytetów Funduszy Norweskich i EOG, dlatego cel biegu, który sobie wyznaczyliśmy, to wspólne zasadzenie lasu w nadleśnictwie dotkniętym skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Sadzenie drzew to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów walki ze zmianami klimatu oraz działanie, które może podjąć każdy z nas. Z kolei wspólne działanie na rzecz bliskiego sercu celu buduje więzi międzyludzkie, a tym samym wzmacnia społeczeństwo obywatelskie. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich do przyłączenia się do Biegu 1000 Drzew i dołożenia swojej cegiełki do tej ekologicznej inicjatywy.

Fundusze Norweskie i EOG na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu

Fundusze Norweskie i EOG to bezzwrotna pomoc finansowa dla nowych członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 roku otrzymała ponad 1 miliard euro na wsparcie projektów w wielu obszarach. W III edycji Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021 największa ich część została przeznaczona na „zielone projekty”, których celem jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu. Projekty obejmują m.in.: poprawę jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizację zielonych inwestycji w miastach. Dotacja na te cele jest możliwa dzięki programowi „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” i wyniesie ok. 140 mln euro. Więcej informacji i zapisy na Bieg 1000 Drzew znajdziecie na stronie www.bieg1000drzew.pl.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]