fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon: 2 tysiące biegaczy, setki Uśmiechów i jedno święto sportu w sercu miasta

W niedzielę ulice Gdyni ożyły intensywnym rytmem kroków, gdy tysiące zawodników wzięło udział w pierwszej imprezie z cyklu Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2024 – Biegu Urodzinowym Gdyni z Decathlon. Zawody zgromadziły zarówno doświadczonych uczestników, jak i amatorów pragnących aktywnie uczcić urodziny miasta.

Jako mieszkańcy po raz kolejny pokazaliśmy, że Gdynia chce, potrafi i uwielbia świętować swoje urodziny w sposób różnorodny, w tym również na sportowo. Było wspaniale pobiec pośród tylu uśmiechniętych biegaczy. Wierzę, że dzisiejszy start był tylko przedsmakiem tego, jak będzie wyglądało to wydarzenie za dwa lataświętując setne urodziny Gdyni – podsumowuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wspólne świętowanie

Jako pierwszy wystartował Bieg 1926, którego długość nawiązywała do roku, w którym Gdynia uzyskała prawa miejskie. Honorowym starterem był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który wraz z wiceprezydentem ds. rozwoju Markiem Łucykiem, radnymi miasta i innymi zawodnikami, ruszył na historyczną trasę. W biegu wzięli również udział stali bywalcy zajęć „Gdyńskiego Poruszenia” w tym liczne grono osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Atmosfera była niesamowita, pełna entuzjazmu i przyjacielskiej rywalizacji.

Ten bieg to już nasza tradycja. Bez niego obchody urodzin Gdyni nie byłyby takie same. Bezpośrednie uczestnictwo w nich mieszkańców, to znak, że żywo i aktywnie chcą brać udział w tak ważnym dniu. A do tego propagują aktywność fizyczną – to idealne połączenie – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon fot. Agnieszka Modelska, Agata Górska

Dycha z widokiem

Godzinę później, niespełna 2000 zawodniczek i zawodników z całej Polski, ruszyło na 10 km trasę Biegu Głównego, która tydzień wcześniej otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Start nastąpił z ulicy Olimpijskiej, gdzie biegacze pełni energii i determinacji zgromadzili się by zmierzyć się z dystansem. Z obiektów Gdyńskiego Centrum Sportu uczestnicy imprezy skierowali swoje kroki na Aleję Zwycięstwa, ulicę Świętojańską, Bulwar Nadmorski i Aleję marszałka Józefa Piłsudskiego, by finiszować przed stadionie miejskim. Na trasie nie brakowało licznych punktów dopingowania, gdzie tłumnie zgromadzeni kibice, swoim głośnym dopingiem dodawali skrzydeł biegaczom.

Sportowe emocje

Na półmetku, znajdującym się nieopodal pomnika gdyńskich rybek na Bulwarze Nadmorskim, jako pierwszy z czasem 14 minut oraz 33 sekund zameldował się Andrzej Rogiewicz i to on, po samotnym biegu, został zwycięzcą zawodów. Kocówy rezultat 29 minut i 42 sekund idealnie pokazuje, że w Gdyni można uzyskiwać bardzo dobre rezultaty.

Biegło mi się bardzo dobrze, jak na dzisiejsze warunki. Już na drugim kilometrze nie słyszałem dźwięku stóp kolejnego zawodnika, więc była to tak zwana „solówka”. Pierwsze 5 km bardzo szybkie, lekko pod wiatr. W drugiej połowie trasy po bulwarze i 500-metrowym podbiegu nieco wybiłem się z rytmu i nie udało mi się utrzymać zakładanego tempa. Gdyni na urodziny życzę rozwoju, przede wszystkim dalszego rozwoju – komentuje na mecie najszybszy zawodnik.

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon fot. Agnieszka Modelska, Agata Górska

Drugie miejsce zajął Mateusz Niemczyk, a na trzecim miejscu finiszował Aleksander Dragan. Przypomnijmy, że Rogiewicz triumfował również w ubiegłorocznym Nocnym Biegu Świętojańskim.

Wśród kobiet od samego początku do zwycięstwa typowano Martę Łagownik – topową polską triathlonistkę, która dwukrotnie zwyciężała w Gdyńskim Biegu Niepodległości, Sabinę Jarząbek – mistrzynię Polski na 10 km z ubiegłego roku oraz Beatę Niemyjską. Ostatecznie po 33 minutach i 51 sekundach zwyciężyła Jarząbek i to ona stanęła na najwyższym stopniu podium Biegu Urodzinowego Gdyni z Decathlon. Kolejne miejsca zajęły Łagownik i Niemyjska.

– Było ciężko, tempo było bardzo szybkie. Na początku druga zawodniczka mocno naciskała, więc moje plany na spokojny początek legły w gruzach. Ogólnie jestem zadowolona ze startu, na początek sezonu był to super bieg – komentuje najlepsza kobieta na trasie Sabina Jarząbek. – Urodzinowe życzenia to życzenia dla mnie – abym częściej tu przyjeżdżała. Mam nadzieję, że po biegu zdążę jeszcze przejść się nad morze. Pokonałam kawał drogi, aby tu dotrzeć, bo przyjechałam z Kielc. Znajdujemy się w pięknym centrum sportu i wszystko tutaj zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Miastu zaś życzę dalszego rozwoju i mam nadzieję, że będę przyjeżdżać tu w kolejnych edycjach biegu – dodaje.

Atrakcje i zabawa dla każdego

Impreza nie tylko skupiała się na rywalizacji dorosłych, ale także oferowała wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym biegi dziecięce i młodzieżowe. Na ich starcie zobaczyliśmy uśmiechnięte twarze najmłodszych, gotowych do pokonania swoich własnych słabości. Trasy biegów Malucha, Starszaka, Młodzika i Juniora były dostosowane do wieku i możliwości każdego uczestnika, co sprawiło, że każde dziecko mogło wziąć udział w tej radosnej imprezie.

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon fot. Agnieszka Modelska, Agata Górska

Bieg Malucha, przeznaczony dla najmłodszych biegaczy, był prawdziwym widowiskiem pełnym uroczych momentów i wzruszeń. Rodzice dopingowali swoje pociechy, a dzieci, które z wielkim zaangażowaniem przekraczały metę, otrzymywały gromkie brawa i medale, z którymi dumnie paradowały po miasteczku zawodów. Bieg Starszaka i Bieg Młodzika był swoistym wyzwaniem, w którym dzieci mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami. Widok energicznych i pełnych entuzjazmu biegaczy na starcie i mecie był niezwykle inspirujący. Natomiast Bieg Juniora, adresowany do młodzieży, był prawdziwym testem wytrzymałości i determinacji dla tych, którzy marzyli o przekroczeniu własnych granic i ścigali się z czasem oraz rówieśnikami.

Dla wielu uczestników Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon był okazją do przekraczania własnych granic i osiągania nowych celów. Po jego zakończeniu uczestnicy mieli okazję do spotkania się na mecie, gdzie czekały na nich medale oraz liczne atrakcje. Radość i satysfakcja malowały się na twarzach wszystkich, którzy pokonali 10 km trasę – komentuje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

Rodzinne świętowanie trwa

Impreza organizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu nie tylko promowała zdrowy styl życia i aktywność fizyczną wśród najmłodszych, ale także budowała silne więzi rodzinne i społecznościowe. Widok dzieci biegających u boku swoich rodziców, a także wzajemne wsparcie i dopingowanie, tworzyły niezapomnianą atmosferę.

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon fot. Agnieszka Modelska, Agata Górska

– Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon był nie tylko sportową rywalizacją, ale także świętem zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Wydarzenie to z pewnością zainspirowało wielu do dalszego uprawiania sportu oraz pielęgnowania pasji do biegania. Już teraz zapraszamy na kolejne imprezy wchodzące w skład Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2024 – dodaje Paweł Brutel, zastępca dyrektora GCS.

Najbliższy z nich odbędzie się 21 czerwca, a będzie nim Nocny Bieg Świętojański. Na obydwie trwa rejestracja, dlatego warto już dziś zakupić pakiet, a najlepiej dwupak, gdyż wtedy cena zawodów jest najniższa. Pakiet można kupić w formie voucheru i sprezentować bliskiej osobie. To świetny pomysł na aktywny prezent, np. na zbliżające się Walentynki.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Tym razem gościem cyklu Czy tu się biega? jest Dominik Milewski aka Bagienny Góral – jeden z najlepszych biegaczy górskich w Polsce, ze świetnymi wynikami także na asfalcie. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Chcesz […]

Moim marzeniem jest umrzeć na mecie. Ale najpierw jeszcze trochę powalczę! Dominik Milewski w Czy tu się biega?

To już 12. edycja największego w Polsce festiwalu biegów trailowych. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozpocznie się 18 lipca startem najdłuższych dystansów – 240 i 130 km. Trasy prowadzą po najpiękniejszych ścieżkach Ziemi Kłodzkiej, a zawodnicy […]

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich po raz kolejny rozbiega Ziemię Kłodzką

9. Nocny Półmaraton Praski oraz towarzyszący mu bieg na 5 km, znany jako Piątka Praska, zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się już 7 września, a start i meta obydwu dystansów znajdować się będą na […]

9. Nocny Półmaraton Praski wyróżniony certyfikatem World Athletics! Elita powalczy o rekord Polski

Każdy z nas nie raz słyszał od rodziców: „Siedź prosto!” albo „Nie garb się!”. Choć mało kto się tym przejmował, rodzice mieli rację! Tym razem skupimy się na tym, jak ich nakazy wprowadzić w życie, […]

Technika biegu okiem fizjoterapeuty

Już prawie 8 tysięcy osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego. 27 lipca wspólnie, w sportowym duchu i podniosłej atmosferze oddamy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnimy wydarzenia z 1944 roku. Pamiątkowe medale dla […]

Bieg Powstania Warszawskiego: ponad 8 tysięcy uczestników i pamiątkowe medale z motywem olimpijskim

Maraton to wyzwanie, któremu co sezon poświęcają się tysiące kolejnych osób. Każdego roku wielu “kanapowców” zrywa się z miejsca z postanowieniem o ukończeniu tego legendarnego dystansu.W tym roku, 2024, jest to być może związane chociażby […]

Czy warto zaczynać bieganie od maratonu?

14 czerwca rozpoczęła się letnia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej ULTRAKREW. Do 31 sierpnia w każdej placówce krwiodawstwa w kraju będzie można oddać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew”. Hasło to należy podać podczas rejestracji […]

Razem w górę dla życia – dołącz do akcji ULTRAKREW i wbiegnij na Warsaw Trade Tower!

Bieganie po ciąży, jeszcze w trakcie okresu karmienia, to wciąż temat tabu. Jednak świeżo upieczone mamy pokazują, że sport nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Coraz więcej z nich nie tylko startuje, ale i staje na […]

Bieganie po ciąży – jak zdrowo wrócić do formy?