fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia

Biegi Niepodległości 2015 – przegląd

bn_2014_fot.dorota.swiderska_5

Bieg Niepodległości w Warszawie (2014 r.). Fot. Dorota Świderska / maratończyk.pl

Trzeba mieć solidny powód, żeby wystartować w biegu w środku tygodnia. Uczczenie 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja. 11 listopada w tym roku wypada w środę. Przygotowaliśmy przegląd wybranych imprez niepodległościowych.

 

 Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim – Gdynia 

Dystanse: 10 km, biegi młodzieżowe, Bieg Malucha, nordic walking
Start: godz. 15:00 (bieg główny)

Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza na popołudniowy Bieg Niepodległości, który tradycyjnie ruszy ze Skweru Kościuszki (na wysokości ORP Błyskawica). Zawodnicy będą startować falowo, w odstępach 1-3-minutowych. Będzie to bieg uliczny posiadający atest PZLA, oznakowany zostanie każdy kilometr trasy. Limit czasu jest nieco krótszy niż w zeszłym roku – tym razem na pokonanie trasy zawodnicy mają 1 godzinę i 45 minut. Opłata startowa w biegu głównym wynosi jedynie 30 zł (w biurze zawodów w dniu imprezy – 100 zł). Zgłoszeń można dokonywać do 26 października. Oprócz biegu głównego wystartują też biegi młodzieżowe, Bieg Malucha oraz marsze nordic walking – dla dorosłych i dla młodzieży.

Więcej informacji: www.gpx.gdyniasport.pl/bieg-niepodleglosci-z-pko-bankiem-polskim

 Niepodległościowa Jedenastka – Biały Kościół k. Krakowa 

Dystans: 11 km
Start: godz. 11:00

Niepodległościowa jedenastka zostanie rozegrana na terenie gminy Wielka Wieś, która położona jest ok. 15 km od Krakowa. Trasa w większości prowadzi drogami asfaltowymi, nie jest atestowana. Na odcinku ok. jednego kilometra wiedzie drogą polną. Uczestnicy będą przebiegać przez Ojcowski Park Narodowy oraz Dolinę Prądnika. Limit na pokonanie trasy to 110 minut (10 min na każdy kilometr). Oprócz standardowych klasyfikacji (generalnej kobiet i mężczyzn oraz w kategoriach wiekowych) będzie też prowadzona klasyfikacja małżeństw, dziennikarzy i mieszkańców gminy Wielka Wieś. Małżeństwa zostaną dodatkowo podzielone według stażu: 1-10 lat, 11-20 lat, 21-30 lat oraz powyżej 30 lat. Do końca października opłata startowa wynosi 80 zł, zapisujący się na początku listopada zapłacą 90 zł, a w dniu biegu wpisowe wzrośnie do 100 zł.

Więcej informacji: www.niepodleglosciowa11.pl

Niepodleglosciowa11

Fragment trasy Niepodległościowej 11 – w tym miejscu biegacze przekroczą granicę Ojcowskiego Parku Narodowego. Fot. facebook.com/WielkaWies

 II Zakopiański Bieg Niepodległości – Zakopane 

Dystanse: 5 km, 10 km, nordic walking (5 km)
Start: godz. 10:00

Bieg uliczny w Zakopanem wystartuje spod Urzędu Miasta na ul. Kościuszki. Zawodnicy będą biegli wzdłuż ul. 3 Maja i Zamoyskiego – od Ronda Solidarności do Ronda Jana Pawła II, gdzie będzie nawrót i prosto ulicą Chałubińskiego, a następnie Sienkiewicza – do mety. To przebieg 5-kilometrowej pętli, którą uczestnicy biegu na 10 km pokonają dwa razy, a uczestnicy marszu nordic walking – raz. Limit czasu dla wszystkich to 1,5 godziny. W pakiecie startowym uczestnicy dostaną m.in. pamiątkową koszulkę techniczną, a po ukończeniu biegu pamiątkowy medal i posiłek regeneracyjny. Opłata startowa do 5 listopada wynosi 40 zł dla mieszkańców Zakopanego i 60 zł dla pozostałych, a w dniu zawodów wpisowe dla wszystkich wynosić będzie 100 zł.

Więcej informacji: www.mosir.zakopane.eu/9-aktualnosci/264-ii-zakopianski-bieg-niepodleglosci-ruszaja-zapisy

 5. Luboński Bieg Niepodległości – Luboń k. Poznania 

Dystans: 10 km
Start: godz. 11:11

Niepodległościowy bieg w wielkopolskim Luboniu (niecałe 10 km od centrum Poznania) to bieg uliczny poprowadzony w całości drogami asfaltowymi. Trasa posiada atest PZLA, oznakowany będzie każdy jej kilometr. W okolicach piątego kilometra biegacze będą mogli skorzystać z punktu z wodą. Limit czasu na pokonanie trasy to 1 godz. i 30 min. Standardowa opłata startowa wynosi 40 zł, a dla osób powyżej 60. roku życia – 10 zł. Można też kupić Pakiet Premium, który oprócz podstawowych świadczeń zawiera też koszulkę techniczną New Balance. Koszt takiego pakietu to 90 zł, a dla seniorów 60 zł. Zapisywać się można do końca października. Każdy uczestnik otrzyma na mecie posiłek regeneracyjny oraz pamiątkowy medal. Dla pięciu najszybszych kobiet i pięciu najszybszych mężczyzn przewidziano nagrody finansowe: odpowiednio 600 zł, 500 zł, 400 zł, 300 zł i 200 zł. Jeśli wśród pierwszej trójki pojawią się Polacy, ich nagrody zostaną podwojone. Dodatkowo zawodnik i zawodniczka, którzy poprawią męski lub kobiecy rekord trasy (odpowiednio: 30:35 lub 34:31), otrzymają premię w wysokości 250 zł.

Więcej informacji: www.lubonskibiegniepodleglosci.pl

 Bieg Niepodległości – Warszawa 

Dystanse: 10 km (bieg główny), 6,5 km (nordic walking), 1918 m (Mila Niepodległości – dla młodzieży)
Start: godz. 11:11 (bieg główny)

Bieg Niepodległości w stolicy to jeden z największych biegów ulicznych w Polsce. Od kilku lat gromadzi na starcie ponad 10 000 biegaczy. Poprzednia edycja została największym biegiem masowym 2014 roku – metę przekroczyło 12 746 osób (biegaczy, wózkarzy i nordic walkerów).  Bieg główny o długości 10 km to dystans z atestem PZLA. Cały Bieg Niepodległości rozegrany zostanie na ulicach centrum stolicy – pobiegnie al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego (nawrót na wysokości ul. Rakowieckiej i powrót drugą stroną wymienionych ulic). Na pokonanie całego dystansu wszyscy mają 2 godziny. Ze względu na dużą liczbę uczestników start będzie odbywał się falami – według zadeklarowanych rekordów życiowych na dystansie 10 km. Najpierw na trasę ruszą zawodnicy na wózkach, o godz. 11:11 wystartuje elita, zawodnicy z życiówkami powyżej 60 minut będą ruszać o godz. 11:35, a uczestnicy marszu nordic walking – o 11:40. Przed biegiem głównym – o godz. 10:35 – nastąpi start Mili Niepodległości, czyli biegu na dystansie 1918 m dla młodzieży z klas I gimnazjów im. Marszałka Piłsudskiego. Limit uczestników w imprezie to 15 000 osób. Do 3 listopada opłata startowa wynosi 50 zł, po tym terminie – 60 zł. Z opłaty startowej w biegu zwolnione są osoby z rocznika 1945 i starsze. W pakiecie startowym uczestnicy otrzymują numer startowy, agrafki do jego przypięcia i pamiątkową koszulkę techniczną, a po ukończeniu biegu pamiątkowy medal, napój AA Drink, posiłek regeneracyjny i pamiątkowy dyplom do pobrania ze strony internetowej.

Przeczytaj: „Jak się robi wielki bieg? Wywiad z organizatorem Biegu Niepodległości”

Więcej informacji: www.aktywnawarszawa.waw.pl/bieg-niepodleglosci

bn_2014_fot.dorota.swiderska_13

Standardowy widok podczas warszawskiego Biegu Niepodległości – biegacze tworzą jedną wielką flagę (przynajmniej na początku). Fot. Dorota Świderska / maratończyk.pl

 II Górski Bieg Niepodległości – Skawina – Mogilany 

Dystans: 8 km
Start: godz. 12:00

Skawina jest położona ok. 15 km na południowy-zachód od Krakowa. Trasa prowadząca do pobliskich Mogilan będzie przebiegała po drogach asfaltowych. Całkowita różnica wzniesień to 160 metrów, a organizatorzy określają trasę jako średnio trudną. Organizator zapewnia transport bagażu osobistego uczestników biegu ze startu na metę. W ramach opłaty startowej każdy uczestnik otrzyma m.in. pamiątkową koszulkę techniczną w kolorze białym lub czerwonym, w której ma obowiązek wystartować. Dodatkowo każdy dostanie pamiątkowy medal, dyplom z wydrukowanym miejscem i czasem oraz posiłek regeneracyjny. Opłata startowa przy płatności przelewem do 8 listopada wynosi 30 zł dla mieszkańców gmin Skawina i Mogilany, 10 zł dla osób niepełnoletnich (16-17 lat) oraz 40 zł dla pozostałych. Przy płatności gotówką w dniu zawodów wpisowe wynosić będzie 60 zł.

Więcej informacji: www.biegskawina.pl

 XXVII Goleniowska Mila Niepodległości – Goleniów 

Dystanse: 1,6 km, 10 km, biegi dla dzieci i młodzieży
Start: godz. 14:00 (1,6 km), 14:35 (10 km)

Goleniowska Mila Niepodległości jest organizowana od 1989 roku. Jak na niewielką miejscowość to całkiem długa tradycja biegowa. Impreza wciąż się rozwija. W tym roku dorośli mogą wystartować na dystansie jednej mili lub w Biegu GAZ-SYSTEM SA na dystansie 10 km. Przedszkolaki mogą przebiec dystans 300 m, młodsze dzieci – 600 m, a młodzież 1609 m, czyli również milę. Biegi dla dorosłych – mila i 10 km – posiadają atest PZLA. Start biegu na 10 km będzie się odbywał ze stref czasowych, uczestnicy będą mieli do pokonania trzy okrążenia. Na pokonanie biegu zawodnicy mają 1 godzinę i 40 minut. Wpisowe na milę oraz na bieg 10 km do końca października wynosi 55 zł, a po tym terminie – 65 zł. Z opłaty są zwolnione osoby powyżej 70. roku życia. W biegach dla dzieci i młodzieży obowiązuje opłata 4 zł. Uczestnicy biegów dla dorosłych otrzymają pamiątkowe medale, dyplomy i koszulki. Każde dziecko również otrzyma medal, dyplom i upominek.

Więcej informacji: www.osir.goleniow.pl/index.php/xxvii-goleniowska-mila-niepodleglosci

 Bieg Niepodległości… z wąsem – Wrocław 

Dystans: 10 km
Start: godz. 11:00

Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. Uczestnicy wystartują z okolic Stadionu Olimpijskiego i będą mieli do pokonania dwie pętle o długości ok. 5000 m każda. Trasa będzie płaska, oznaczona co kilometr, z nawierzchnią asfaltową. Po drodze biegacze będą mogli skorzystać z jednego punktu odświeżania, odżywiania i nawadniania. Limit czasu na pokonanie trasy to 1 godzina i 30 minut. Pierwszych 1000 uczestników na mecie otrzyma pamiątkowy medal. Opłata startowa w tej chwili wynosi 50 zł. W dniu zawodów – o ile będą wolne miejsca – wpisowe będzie wynosiło 60 zł. Dzieci do lat 7 będą mogły wystartować w towarzyszącym Biegu Krasnala na dystansie ok. 100 m, po zakończeniu biegu głównego. Organizatorzy zapewniają, że w pakietach startowych nie zabraknie symbolicznego wąsa!

Więcej informacji: www.pro-run.pl/index.php/bieg-niepodleglosci

goleniowska mila

Medale z Goleniowskiej Mili Niepodległości. Fot. archiwum organizatora

 NIC Niepodległości (…nie mamy) – Chorzów 

Dystans: z założenia 42,195 km, ale tak naprawdę wedle ochoty!
Start: 11:00

Maraton w chorzowskim Parku Śląskim to ciekawa propozycja, bo organizator w ramach dobrowolnej opłaty startowej nie zapewnia prawie nic. Cel imprezy określony jest następująco: „Pobiegać w towarzystwie, zrobić dłuższe wybieganie, spotkać się, pogadać, nabić startowe statystyki zerowym kosztem. Jak wiadomo w zawodach ma się więcej pary”. W regulaminie określone są obowiązki zawodnika: zmierzenie swojego czasu, policzenie przebytych pętli (jedna pętla ma długość 3,4 km), posiadania własnego pojemnika na picie (butelka, bidon), przekazanie wyników na koniec sędziemu. Wpisowe – dobrowolne. Dystans – dowolny. Organizator zapewnia namiot na depozyty, numery startowe i agrafki, trochę herbaty i odrobinę zimnej wody.

Więcej informacji: www.facebook.com/events/500152880145573

 Bieg Niepodległości – Elbląg 

Dystanse: 11,11 km, sztafeta 5×2222 m, bieg dzieci i młodzieży – 1,11 km
Start: godz. 11:11 (bieg główny)

Elbląski Bieg Niepodległości zostanie rozegrany na pętli o długości 1111 metrów. Oznacza to, że uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania 10 okrążeń. Uczestnicy sztafet będą mieli do pokonania po 2 okrążenia. Dzieci i młodzież będą pokonywać jedną pętlę, podobnie jak uczestnicy Marszu Niepodległości. Każdy uczestnik biegu głównego otrzyma na mecie pamiątkowy medal, posiłek regeneracyjny, ciastko oraz kawę lub herbatę. Wpisowe wynosi 30 zł (20 zł dla osób niepełnoletnich). Zamknięcie listy startowej nastąpi 2 listopada.

Więcej informacji: www.elaktywni.pl/index.php/211-regulamin-biegu-niepodleglosci-zapisy

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Przeprowadziliśmy ankietę z udziałem ośmiu polskich trenerów (Jan Fus, Grzegorz Gajdus, Edward Motyl, Grzegorz Stefanko, Piotr Mańkowski, Stanisław Bąk, Zbigniew Król, Zbigniew Nadolski). Zapytaliśmy o to, jakie elementy treningu mają największy wpływ na właściwe zbudowanie pożądanej szybkości startowej. Ciekawi wyników?

Trening na szybkość – 10 wskazówek, jak biegać szybciej

Pierwszy weekend grudnia przyniósł wiele pozytywnych wieści dla polskiego świata biegowego. Padły rekordy Polski, fenomenalne wyniki, a nasi biegacze zdobyli nawet medale mistrzostw świata. Zapraszamy do podsumowania wydarzeń z ostatnich dni. Mistrzostwa świata w biegu […]

Rekord Polski w maratonie, drużynowe mistrzostwo świata w biegu 24-godzinnym i halowe rekordy Polski w biegu na 5000 metrów [podsumowanie weekendu]

Etiopczyk Sisay Lemma ustanowił dziś nowy rekord maratonu Valencia Trinidad Alfonso ze spektakularnym czasem 2:01:48, co czyni go czwartym najszybszym człowiekiem w historii. Wśród kobiet zwyciężyła Worknesh Degefa, która przekroczyła linię mety z czasem 2:15:51. […]

Sisay Lemma z Etiopii z rekordem imprezy, Aleksandra Lisowska bije rekord Polski w maratonie [relacja z Valencia Marathon]

Maraton w Walencji to jeden z najszybszych biegów na dystansie 42,195 km na świecie. Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie emocjonująco, ponieważ maratoński debiut zaliczy w Hiszpanii aktualny rekordzista świata w biegach na 5000 i 10 […]

Niedzielny Valencia Marathon z jednym z najciekawszych debiutów w historii. Prezentacja elity i Polaków

Jeszcze nie zdarliśmy „dwudziestek piątek”, a właśnie na rynku pojawia się ASICS GEL-NIMBUS 26. Jak zapewnia producent, to udoskonalona wersja tego obuwia zapewnia jeszcze lepsze dopasowanie i chwyt stopy. 26-sta edycja flagowego, amortyzowanego modelu dostarczać […]

Premiera ASICS GEL-NIMBUS 26 – maksymalny komfort po kilku modyfikacjach

Mistrzostwa Polski, walka o olimpijskie paszporty i bieg po nieco zmienionej, szybkiej i ciekawej trasie. To tylko część atrakcji, jaka czeka na uczestników DOZ Maratonu Łódź w 2024 r. W dniach 5-7 kwietnia 2024 r. […]

Zapisy na DOZ Maraton Łódź 2024 rozpoczęte! 12. edycja zapowiada się niezwykle atrakcyjnie

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz – tak o zdrowiu mówił wieki temu mistrz Kochanowski. A jak dziś zadbać o zdrowie? W 32. odcinku naszego cyklu podcastowego gościem Ewy Paciorek […]

Twoje zdrowie w Twoich rękach i… nogach. Rozmowa z dr Tadeuszem Oleszczukiem [podcast]

33. Biegiem Niepodległości zakończyła się rywalizacja w ramach drugiej edycji Ligi Mistrzów Warszawy. Znamy już końcowe klasyfikacje w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oficjalne podsumowanie cyklu odbędzie się 7 stycznia 2024 r. – jesteś na podium Liga […]

Liga Mistrzów Warszawy rozstrzygnięta! Biegaliście w tym roku w stolicy? Aż 38 nagrodzonych