fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Trening > Strefa kobiet > Wydarzenia

Kenijska niania w barwach Izraela zostaje najszybszą biegaczką w Europie

BAswim [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

BAswim [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

31-letnia Kenijka Lornah Salpeter zszokowała świat progresem, w trzy lata przechodząc szczeble kariery od totalnej amatorki do jednej z najszybszych biegaczek świata. To szalona historia: kenijska opiekunka dzieci, biegając w barwach Izraela, została mistrzynią Europy.

Mając 20 lat, wcale nie chciała być biegaczką. Zajęła się poważniejszą pracą: ambasador Kenii w Izraelu zatrudnił ją jako opiekunkę swoich dzieci oraz pomoc domową. Trudno powiedzieć, jakie koneksje o tym zdecydowały, ale zamieszkała w Izraelu. Tam poznała Dana Salpetera i wkrótce wyszła za mąż. Biegała, owszem, bo trudno być Kenijczykiem i nie biegać, ale do pewnego momentu startowała tylko jako amatorka, biegając po nadmorskiej promenadzie w Tel-Awiwie przez 30-40 minut, 3-4 razy w tygodniu. Co jednak znaczy talent? Przy takim treningu osiągnęła wynik 35:01 na dystansie 10 kilometrów, 1:14:11 w półmaratonie oraz 2:40:17 w maratonie, równocześnie zajmując się już własnym dzieckiem, które urodziło się w 2014.

Maraton pojawił się tylko dlatego, że Izrael miał na tym dystansie bardzo niskie minimum olimpijskie i amatorska biegaczka mogła spróbować je wypełnić. Lornah Salpeter otrzymała obywatelstwo kilka miesięcy wcześniej, a wynik 2:40:17 oznaczał, że zakwalifikowała się na Igrzyska do Rio de Janeiro w roku 2016. Ten bieg poszedł jej słabo – zeszła z trasy po 33 kilometrach. Narzekała na ból ramienia spowodowany noszeniem dziecka, ale mąż dodaje, że nie była wtedy w ogóle przygotowana treningowo. Postanowiła jednak, że weźmie się porządnie za trening. Dan Salpeter sam był przed laty zawodnikiem, z życiówką maratońską 2:31:41. Postanowił trenować żonę, zasięgając wcześniej porad najlepszych szkoleniowców świata, w tym Włocha Renato Canovy. A ponieważ w Izraelu Lornah nie miała właściwie żadnej konkurencji, we współpracy z miejscowym związkiem sportowym uzyskała dostęp do najlepszych fizjologów sportowych oraz dietetyków. Schudła kilka kilogramów, dorzuciła trening siłowy, zwiększyła czterokrotnie objętość trneingu i w ciągu dwóch lat awansowała do czołówki światowej.

Nazwisko Salpeter stało się powszechnie rozpoznawalne, gdy Kenijka 5. maja tego roku wygrała maraton w Pradze z fenomenalnym czasem – 2:19:45. Tym samym stała się jedną z faworytek przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Niektórzy kojarzą ją także z zeszłorocznych mistrzostw Europy w Berlinie, gdzie zwyciężyła na dystansie 10 000 metrów z czasem 31:43,29. Zyskała wątpliwą sławę także innym wyczynem: w biegu na 5000 metrów prowadziła, ale przez pomyłkę finiszowała o jedno okrążenie za wcześnie. Dobiegła do mety na czwartym miejscu i wkrótce okazało się, że została zdyskwalifikowana: w czasie startu przekroczyła niewłaściwą linię.

Fantastyczny progres Salpeter oczywiście wzbudza wątpliwości, w świetle dopingowych afer w Kenii w ostatnich latach. Tym niemniej historia wydaje się wiarygodna i ciekawa – niezwykle utalentowana Kenijka podejmuje wyczynowy trening w późnym wieku i osiąga niesamowite wyniki. Z pewnością posiada niezwykły talent, jeśli uzyskała wynik 2:40 w maratonie bez zorganizowanego treningu, długich rozbiegań i żadnego doświadczenia. Izrael ma przy tym jedno z najbardziej surowych praw antydopingowych na świecie i wpadka kończy się często dożywotnią dyskwalifikacją. Wątpliwości wzbudza jednak fakt, że Salpeter startuje w mistrzostwach Europy. Została pierwszą w historii biegową mistrzynią Europy w barwach Izraela, który nie może startować w mistrzostwach Azji ze względu na bojkot przez kraje arabskie. Tym samym 31-letnia Kenijka, która wcześniej nie postawiła w Europie nawet kroku, może na linii startu stanąć obok reprezentantek Polski. I jak mówi mąż, Dan Salpeter, Lornah dopiero się rozkręca. Ponieważ nie startowała jako młoda biegaczka, ma w sobie jeszcze rezerwy. 2:19 w Pradze uzyskała po samotnym biegu w drugiej części dystansu, na przeciętnej trasie. Co osiągnie w szybkim maratonie typu Berlin czy Frankfurt?

Jak trenuje Lornah Salperter? O tym w kolejnym numerze e-tygodnika Magazynu Bieganie.

wiecej-znajdziesz-w-tygodniku-bieganie-3

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca