fbpx

Informacje prasowe > Polecane > Promocje > Slider > Wiadomości > Zdrowie i motywacja

Plogging – jak połączyć bieganie z dbaniem o środowisko?

Zdaniem ekologów, jeśli tempo zaśmiecania środowiska nie zmaleje w przeciągu najbliższych lat, wkrótce ilość odpadów znajdujących się w w oceanach przekroczy ilość ryb, a pożywieniem większości ptaków staną się pozostałości plastiku. Dlatego też, w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska naturalnego, rodzą się nowe trendy, takie jak filozofia Zero Waste, czy też weganizm. Powstają także przyjazne naturze rozwiązania techniczne, jak chociażby idea domów pasywnych, oraz rodzą się nawet ekologiczne dyscypliny sportu. Do tych ostatnich należy plogging.

Czym jest plogging?

Plogging to nowa dyscyplina sportu polegająca na bieganiu i zbieraniu śmieci, które biegacze znajdują na swojej drodze. Zapoczątkowaną ją w Szwecji, gdzie w 2016 roku osoby zainteresowane bieganiem postanowiły połączyć aktywność sportową ze zbieraniem odpadów, zabierając ze sobą worki i sprzątając zanieczyszczony teren. Wkrótce działanie to nazwane zostało ploggingiem. Nazwa ta powstała z połączenia słów: angielskiego „jogging”, czyli bieganie i szwedzkiego „plock upp” oznaczającego „podnosić”. Dzięki mediom społecznościowym, lokalne grupy ploggersów zaczęły organizować akcje wspólnego sprzątania śmieci, i tak narodziła się nowa dyscyplina stojąca na pograniczu sportu i ekologii .

Jaka jest historia ploggingu?

Ojcem ploggingu jest szwedzki aktywista Erik Ahlström, uprawiający dyscyplinę sportu zwaną „cross adventure”, dziś określaną jako „bieganie w terenie”, który podczas codziennego biegania rozpoczął zbieranie śmieci. Po przeprowadzce do Sztokholmu z górskiego miasteczka, Åre doznał on szoku, gdy zobaczył jak bardzo zaśmiecone są ulice w stolicy. Z czasem zaczął zachęcać on do takiej aktywności swoich znajomych. Akcja Erika znalazła odzew medialny. W coraz większej ilości szwedzkich miast zaczęły się pojawiać grupy biegaczy sprzątających odpady porozrzucane po trawnikach, chodnikach, lasach czy ulicach.

Większość ploggersów biegała zaopatrzona w plastikowe worki ale ci którzy ich nie mieli zbierali drobne śmieci do kieszeni, większe wpychając za ubranie. Wkrótce okazało się , że ludzie ci nie tylko dobrze się bawili uprawiając sport ale po każdym biegu powracali do domu z satysfakcją, że robią „coś dobrego” dla natury. Sukcesy zbierających śmieci biegaczy sprawiły, że plogging okrzyknięty został mianem ekosportu i spowodował duży oddźwięk społeczny, rozprzestrzeniając się w całej Skandynawii, a z czasem w pozostałych krajach Europy: Belgii, Danii, Norwegii, Francji czy we Włoszech a także w Polsce.

Ploggersi pojawili się również na innych kontynentach. Wkrótce można było zobaczyć ich w Stanach Zjednoczonych, różnych krajach Ameryki Południowej oraz w Indiach a nawet na Tajlandii oraz w krajach takich jak: Republika Południowej Afryki, Kuwejt, Chiny, Ekwador, czy Korea. W obecnym roku, produkująca roślinne mleko i jogurty marka Silk ze Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła starania o uznanie ploggingu za sport olimpijski i będzie ona dążyć do wprowadzenia go do igrzysk olimpijskich, które w 2028 roku będą odbywać się w Los Angeles.

Słowo „plogga” nie tylko znalazło swoje miejsce w słowniku języka angielskiego ale wręcz weszło w wielu krajach do powszechnego użytku. Jak mówi sam założyciel ruchu „Ludzie są dumni, że zbierają śmieci”i dzięki temu pomagają oni innym nabierać właściwych nawyków.

Plogging, nowy zyskujący na popularności ekologiczny trend wśród biegaczy na całym świecie

Plogging – dla kogo taki trening będzie odpowiedni?

Plogging, w róznych jego odmianach, tak naprawdę może uprawiać każda osoba. Wprawdzie nie wszyscy lubią bieganie ale aktywność ta nie ogranicza się już tylko do samego joggingu i można ją obecnie uprawiać jeżdżąc na rowerze albo na rolkach. Z myślą o osobach mniej wysportowanych, które jednak lubią spacery na świeżym powietrzu, utworzono już nawet pokrewny rodzaj aktywności o nazwie “plalking”. Jest to określenie będące połączeniem słów “plock upp” i angielskiego “walking” czyli chodzenie. Staje się ono popularne również pośród grzybiarzy często łączących poszukiwanie grzybów ze sprzątaniem śmieci.

Plogging nie wymaga wielkich poświęceń ani kosztów. Do treningu, niezbędne są jedynie gumowe rękawiczki oraz plastikowa torba najlepiej pochodząca z recyklingu lub wielorazowa. W działalności tej nie chodzi wcale o to, by przenosić z miejsca na miejsce tony śmieci. Sprzątnięcie nawet kilku plastikowych butelek, puszek, czy innych odpadków stanowi już wymierne działanie wykonane dla dobra planety.

Dziś plogging stał się powszechnym społecznym ruchem, który silnie wpływa na odpowiedzialność społeczną za problem śmieci zalewających naszą planetę. W wielu miejscach, odbywają się nawet zawody ploggingowe przeprowadzane w różnych konkurencjach i oparte na rywalizacji pomiędzy osobami, które mogą pochwalić się największa ilością zebranych śmieci lub najcenniejszym albo najdziwniejszym znaleziskiem. Jak większość sportowych dyscyplin, plogging doczekał się już nawet własnych technik uprawiania go. Należą do nich: zbieranie śmieci podczas biegania, w czasie rozgrzewki lub pod sam koniec aktywności.

Ploggingiem zainteresowały się także szkoły a nauczyciele wychowania fizycznego często organizują zbieranie śmieci podczas biegania na lekcjach. Z czasem, pojawiła się również popularna szczególnie w krajach skandynawskich zimowa odmiana ploggingu polegająca na sprzątaniu śmieci w górach i lasach w czasie jazdy na nartach biegówkach. W wielu dużych miastach, regularnie organizowane są imprezy ploggingowe, w których, jak w stolicy Meksyku, potrafi brać udział kilka tysięcy osób. W Polsce, ciekawą inicjatywą jest obchodzony na Śląsku Dzień Ziemi, który uznano za dobrą okazję do wspólnego biegania i zbierania śmieci. Inne imprezy połączone ze zbieraniem śmieci organizowane były w jednym z toruńskich lasów.

Aby znaleźć lokalną grupę ploggersów, wystarczyć odwiedzić Facebooka i poszukać na nim zorganizowanych w najbliższej okolicy grup; jest ich bowiem już coraz więcej.

Bieganie i zbieranie śmieci – jakie są zalety ploggingu?

Plogging to aktywność o ogromnej ilości zalet. Są one istotne nie tylko w aspekcie ekologii ale również zdrowia, rozwoju osobistego a nawet ekonomii.

  • Bieganie i zbieranie śmieci w doskonały sposób wpływa na urozmaicenie treningu, ponieważ obciążone workiem ze śmieciami mięśnie pracują ciężej a pochylanie się co jakiś czas, robienie skłonów, regularne spowolnienie i przyspieszanie pulsu daje w efekcie, bardzo skuteczny interwałowy trening całego ciała,
  • Wpływ ploggingu na zdrowie nie kończy się na podnoszeniu aktywności organizmu, jest on również wielkim sprzymierzeńcem w walce z otyłością, gdyż pozwala spalać około 300 kalorii w przeciągu pół godziny.
  • Plogging pozwala również na zwiększenie motywacji uprawiających go osób. Dzięki potrzebie zbierania śmieci, biegacze mają poczucie zrobienia czegoś nie tylko dla siebie ale również dla środowiska, co wzmacnia u nich poczucie misji i odpowiedzialności.
  • Bieganie i zbieranie odpadów w oczywisty sposób wpływa na zmniejszenie kosztów wywozu śmieci i sprzątania ulic, co pozwala przeznaczać zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na inne cele społeczne.
  • Plogging wpływa silnie na zainteresowanie pomocą środowisku, umożliwia poprawienie estetyki miejsca oraz redukcję powiększającego się z każdym dniem zanieczyszczenia mikroplastikiem. W mniej niezanieczyszczonym środowisku

ludzie chętniej będą podejmować korzystne dla zdrowia aktywności oraz utrzymywać stosunki towarzyskie.

  • Bieganie i zbieranie śmieci daje możliwość edukowania napotykanych osób i zwrócenia ich uwagi na kwestii zaśmiecania środowiska, co

daje szansę na zmianę sposobu ich myślenia oraz większą troskę o czystość naszej planety.

  • Plogging wywołuje u ludzi odruch zbierania śmieci, co w konsekwencji przyczynia się do coraz czystszego otoczenia wokół nas.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Jak bezpiecznie dotrzeć z punktu A do punktu B? Co robić w grudniu, jeśli planuję start w półmaratonie w maju i maratonie we wrześniu? Kiedy zaliczyć starty kontrolne lub biegi na krótszych dystansach? Jeżeli dręczą […]

Planowanie sezonu, czyli jak opracować swój własny plan treningowy? Część 1: periodyzacja

W ostatnią niedzielę listopada odbył się bieg 5 MIL WARSZAWY, który rozbiegał dzielnicę Włochy, jak nikt dotąd! Nie tylko dystans jaki pokonali biegacze był wyjątkowy. Impreza uświetniła 70. rocznicę przyłączenia Włoch do Warszawy. Bieg posiadał […]

Bieg 5 MIL WARSZAWY za nami!

Biegi przełajowe. Fot. Getty Images

Tomaszów Lubelski był gospodarzem 93. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, które odbyły się w ostatni weekend. Na trasach biegów na dystansach od 2 do 8 km nie zabrakło interesujących i zaskakujących rozstrzygnięć. Rywalizacja w […]

Ciekawe wyniki Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Liczba uczestników pierwszej, pilotażowej edycji, przekroczyła oczekiwania organizatorów, którzy wobec tak dużego, […]

Bieg 1000 Drzew z rewelacyjną frekwencją. Ambasada Norwegii posadzi dwa razy więcej drzew

W najbliższą niedzielę Warszawę rozbiega ostatni bieg uliczny w tym sezonie. Przed nami bieg, jakiego w Warszawie jeszcze nie było – 5 MIL WARSZAWY. W ramach biegu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Warszawy oraz rywalizacja dzielnic […]

5 MIL WARSZAWY zakończy sezon biegów ulicznych w stolicy. Start już w ten weekend!

Sezon biegowy 2021 dobiega końca. Jeżeli jednak nadal czujesz formę i chcesz sprawdzić się na zawodach, wciąż masz ku temu co najmniej kilka dobrych okazji. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie 4 biegów, w których na […]

Jesienne biegi: sprawdź swoją formę na koniec sezonu!

Saucony Endorphin Pro 2

Można powiedzieć, że dla biegacza testowanie butów biegowych to sama przyjemność i generalnie rzecz ujmując jest to prawda. Jasne, zdarzają się sytuacje, w których ciężko jest napisać coś nowego czy konstruktywnego, jednak gdy na testy […]

Saucony Endorphin Pro2 – test amerykańskiego „ścigacza”

Od blisko trzech miesięcy, mam możliwość testowania i biegania w butach tak bardzo nieoczywistych i niesztampowych, że testowanie tego modelu i odkrywanie jego specyfiki jest czystą przyjemnością. Mowa o nowej odsłonie, dobrze znanego modelu butów […]

Saucony Endorphin Shift 2 – szybkość i dynamika [TEST]