Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt
ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 – dynamika zamknięta w miękkości
Nimbusy od ASICS to znane od lat modele butów do biegania po twardych nawierzchniach. Najnowsze dziecko japońskiego producenta – ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 to jak dotąd najbardziej odchudzona wersja w całej serii. Obietnice producenta mówią o takim samym komforcie biegania, wysokiej amortyzacji i zachęcającej dynamice przy mniejszej wadze. Jak but sprawdza się na treningach? Sprawdziliśmy to!
Czy naprawdę Lite?
Opisywany model ma ważyć mniej niż klasyczne, poprzednie modele tej serii – ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 jest aż o 30 gramów lżejszy od od ASICS GEL-NIMBUS 24. Odczucie po założeniu butów – faktycznie lekkie, mimo że ich budowa nie jest jednowarstwowa i cienka.
Względem wcześniejszych modeli, w tym nie znajdziemy usztywnień w okolicy śródstopia czy cholewce, przy sznurówkach. But wydaje się naprawdę odchudzony z elementów, które mogłyby niepotrzebnie dodawać wagi.
Ekologia na stałe w obuwiu ASICS?
Opisywany model jest najbardziej ekologicznym butem spośród wszystkich dotychczasowych butów marki ASICS. Ponad 60 procent cholewki powstało z materiałów pochodzących z recyklingu, podeszwa środkowa (pianka FlyteFoam) jest pochodzenia organicznego, a wewnętrzna wkładka – Solution Dye Sockliner, została wyprodukowana przy zmniejszonym zużyciu wody oraz emisji dwutlenku węgla. Dobrze wiedzieć, że marki starają się wykorzystywać ekologiczne rozwiązania, a także na własnej skórze przekonywać się, że technologie te działają. Brawo dla ASICS za takie dążenia.
ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 – język, cholewka i otulający zapiętek
Cholewka w bucie jest stworzona z elastycznego, rozciągliwego materiału. Całość jest całkiem solidnie wentylowana – po pierwsze dzięki lekkości materiału, jak i maleńkim perforacjom. Tym samym – idealny na lato i suche jesienne dni. Podczas pluchy zapewne szybko nasiąknie, ale ten but nie ma być wodoodporny. Koniec końców lepsza jest wentylacja i szybkie schnięcie, niż poczucie “ukiszenia” 🙂
Zobacz inne testy obuwia ASICS >>>
Miękko i elastycznie
Elastyczność całego materiału jest bardzo duża – można powiedzieć, że but jest trochę “skarpetkowy”. Ci, którzy mają wąską stopę poczują w nim być może trochę luzu (szczególnie w przedniej części). Jednak nie powinno to przeszkadzać. Osoby, które mają szerszą stopę – poczują się w tych butach idealnie.
Taka pracująca dzianina może okazać się zbawienna przy pracy na długich wybieganiach latem, gdy stopy rzeczywiście “powiększają” nam się wraz z pokonanymi kilometrami. Z kolei rozciągliwość języka jest zaskakująca. Takie rozwiązanie na pewno sprawia, że but wydaje się lepiej przylegać do wierzchu stopy i poprawia komfort.
A co się dzieje z tyłu?
Warto również zwrócić uwagę na bardzo stabilny zapiętek. To rzecz, która dość nieoczekiwanie, zaskoczyła mnie w tym bucie najmocniej! Bardzo przyjemne uczucie otulenia pięty sprawia, że stopa, a właściwie tył i boki pięty wydają się mieć maksymalne wsparcie. Wrażenie jest bardzo komfortowe – szczególnie docenią to ci, którzy lubią czuć, że mają na sobie buty. Warto podkreślić, że nie mowa o ciężarze, a specyficznym dociśnięciu buta. Wrażenie potwierdza mięsistość buta w tym obszarze – nie jest to jedna warstwa materiału, a dobrze wypełniony, lekko pękaty zapiętek.
Podeszwa zewnętrzna i konstrukcja
Podeszwę wykonano z gumy węglowej AHAR Plus – trudnościeralnej i wydaje się, że bardzo wytrzymałej. W części, czyli w najważniejszych miejscach – by zmniejszyć wagę buta. Dzięki wykonanym w podeszwie nacięciom, stykając się z podłożem nie pokonujemy oporu całej powierzchni podeszwy, a jedynie części “wystających”.
Wszystkie “wcięcia” grają na naszą korzyść, ułatwiają przetaczanie i finalnie ułatwiają zrobienie kroku biegowego. Ahar+ jak możemy przeczytać na stronie dystrybutora, jest aż o 50% bardziej wytrzymała od standardowego materiału stosowanego w podeszwach butów biegowych. Sama nazwa AHAR to skrót od pierwszych liter terminu: ASICS High Abrasion Rubber.
Na słońce i niepogodę
Sam bieżnik wydaje się być wystarczający na asfaltowe i treningowe bieganie, trzyma się powierzchni dobrze, pewnie. Nie testowałam go w typowo jesiennych warunkach – na mokrych chodnikach lub zmrożonej po nocy ulicy; a to właśnie tam but może mieć problem z przyczepnością, bo choć wydrążenia w podeszwie są, to na pewno nie takie, które pozwolą na bieganie w trudnych warunkach. Jednak pamiętajmy, do czego stworzono ASICS GEL NIMBUS LITE 3.
Amortyzacja
Pierwsze wrażenie po założeniu buta – bardzo miękko. Jednak najpierw kilka kroków, marsz i bieg pozwoliły mi stwierdzić, że ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 to wcale nie są “poduszki”. Jest miękko, ale nie tak, aby zapomnieć, że biegamy po twardej nawierzchni.
W podeszwie środkowej ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 zastosowano system Rearfoot & Forefoot. Są to żelowe/silikonowe mini-wkładki o różnych gęstościach. Znajdują się one pod piętą (ulokowane w tym miejscu redukuje siłę uderzenia o podłoże), jak i pod śródstopiem (zmniejszenie siły wstrząsów powstających przy odbiciu). W teorii mamy podniesioną wygodę i ekonomikę biegu. W praktyce jest po prostu dobrze i komfortowo.
Technologia FLYTEFOAM to znana już pianka ASICSA. Flytefoam jest najlżejszym materiałem, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany przez firmę! But daje amortyzację i sprężystość, ale tylko gdy biegniemy naprawdę energicznie. Przy leniwym tupaniu nie wykorzystamy potencjału pianki. Musi być z czego oddać 🙂
ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 – dla kogo?
Przeznaczone do treningu, ważące 224 g w wersji damskiej, z dropem 13 mm wydają się być naprawdę uniwersalnym wyborem dla miejskich biegaczy. Buty są przeznaczone dla stopy neutralnej. Model Asics Gel-Nimbus LITE 3 będzie dobrym wyborem dla biegów średnich i dłuższych – od piątki do półmaratonu, lub maratonu, jeśli stopie podpasują technologie stosowane w bucie. To dość uniwersalny wybór.
Twardość/miękkość podeszwy – but nie sprawdzi się dla biegaczy uwielbiających miękkie pianki pod stopą. Choć amortyzacja jest spora, to nie jest to but, w którym będziemy się zapadać podczas biegu. Sprężystość i oddanie energii – tak, jednak nie doświadczycie tu uczucia “zapadania” w pluszu. ASICS GEL-NIMBUS LITE 3 będzie idealny dla biegaczy, którzy już trochę trenują i cały czas czują możliwości poprawy i przyspieszania.
Ocena ogólna redakcji: 9/10
Buty są dostępne na ASICS.com i sklepbiegacza.pl.
Powinno Cię zainteresować:
Stabilność, lekkość i amortyzacja. ASICS wprowadza nową odsłonę butów biegowych GEL-KAYANO 29
Legendarny ASICS GEL-CUMULUS doczekał się 24. edycji. Co nowego?
Asics zapowiada rewolucję. Testujemy Asics MetaSpeed Sky+!
Artykuł powstał w wyniku współpracy z marką ASICS. Jednocześnie zapewniamy, że recenzja jest obiektywną opinią redakcji.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.