fbpx

Batony energetyczne, izotoniki i żele dla biegaczy – jakie są najlepsze?

Biegacz z żelem na treningu (ładowanie węglowodanami) Fot. istockphoto

Korzystanie z jak najmniej przetworzonych produktów o jak najkrótszym składzie – to zasady, którymi kieruje się w coraz szersza grupa osób przyglądająca się uważnie swojej diecie. Rynek dysponuje żelami, batonikami i izotonikami o skróconym składzie i jeśli jesteśmy właśnie nimi zainteresowani – dlaczego nie skorzystać?

Batony naturalne

Zdecydowanie największa i najczęściej kupowana grupa produktów z prostym składem. Ich bazę stanowią zwykle płatki owsiane, amarantus, suszone owoce różnego typu, orzechy, dodatki olejów (często występuje olej kokosowy ze względu na jego stałą konsystencję). Wykorzystywane są również dodatki tzw. superfoods – jagód goji, acai, spiruliny, nasion chia. Spotkać można również batony z kawą, które za sprawą zawartej w niej kofeiny mają za zadanie pobudzić.

Wiele z tych batonów spełnia kryteria diet eliminacyjnych – są wegańskie, bezglutenowe, bez laktozy. Możliwość zakupienia tego typu słodyczy jest niewątpliwie dużym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, dla których restrykcje dietetyczne nie są do końca wyłącznie wyborem, ale koniecznością. Popularnie stosowane źródła słodyczy to nie tylko wspomniane wyżej owoce czy owoce suszone ale także brązowy cukier, syrop złocisty (i innego typu syropy, np. z agawy) melasa, ksylitol, erytrytol.

Naturalne czyli bez cukru?

Jeśli szukamy batonu bez dodatku cukru (białego, trzcinowego) czy cukrów w postaci syropów, melasy – nie każdy baton spełni to wymaganie. Nie warto zatem kierować się wyłącznie skojarzeniami (wynikającymi z wyglądu opakowania czy własnych przekonań). Czasem tworzymy swego rodzaju ciąg przyczynowo skutkowy na podstawie bardzo okrojonych informacji. Batonik owsiany = zdrowy = bez cukru. Jeśli z różnych powodów takie składniki chcemy całkowicie wyeliminować, nie ma innej rady – wciąż należy czytać etykiety.

Pułapki

Należy mieć świadomość tego, że nie zawsze te batony będą odpowiednie dla biegaczy. Dlaczego? Wiele z nich bazuje na produktach wysokotłuszczowych – orzechach i ich przetworach (w tym kokosie i oleju kokosowym). Jeśli będziemy chcieli zastosować taki baton jako przekąskę przed treningową lub jako uzupełnienie energii już w jego trakcie, możemy się niemile zaskoczyć. Nadmiar tłuszczu w okresie okołotreningowym zwykle działa negatywnie, m.in. w przypadku biegaczy borykających się z problemami żołądkowo-jelitowymi, o czym pisaliśmy na łamach Magazynu Bieganie.

Podczas biegu zamiast dostarczyć sobie łatwoprzyswajalnej energii, obciążymy takim batonem żołądek i spowolnimy wchłanianie rzeczonych wcześniej węglowodanów. Dlatego tak ważne by zwrócić uwagę na składniki. Wśród dostępnych na rynku batonów bez problemu znajdziemy takie, które bazują głównie na owocach i w związku z tym będą przede wszystkim źródłem węglowodanów.

Równie uważnym trzeba być w kontekście błonnika – szczególnie w przypadku batonów, których głównym składnikiem są zboża oraz niektóre suszone owoce. Błonnik stymuluje perystaltykę jelit, zatem u wrażliwych może zakończyć się to biegunką.

Podsumowując – są one jak najbardziej świetnym zamiennikiem dla klasycznych słodyczy oraz jako źródła energii w okresie okołotreningowym czy treningowym, jednak jest to zależne od ich składu.

 ZOBACZ TEŻ: 6 PROSTYCH TRIKÓW, DZIĘKI KTÓRYM ZACZNIESZ JEŚĆ ZDROWIEJ 

 ZOBACZ TEŻ: CUKIER NIEJEDNO MA IMIĘ. WĘGLOWODANY W DIECIE BIEGACZA 

Naturalne izotoniki

Kilka firm na rynku wykonało ukłon w kierunku biegaczy poszukujących napojów izotonicznych, których składy nie są porównywalne długością do solidnego dzieła literackiego. Nowe napoje składają się zwykle z 4 składników: wody, dodatku soku (z cytrusów), substancji słodzącej – miodu lub cukru trzcinowego oraz soli. W tym przypadku substancja słodząca służy spełnieniu kryterium jakie musi spełniać taki napój, a więc dostarczać pewnej ilości energii z węglowodanów. Pod kątem walorów smakowych wcale nie ustępują klasycznym izotonikom. Zdecydowanie na plus! Na tych samych składnikach opierają się także przepisy na domowe napoje izotoniczne.

Żele naturalne

Tutaj asortyment jest zdecydowanie mniejszy, jednak jak najbardziej można spotkać żele z owoców, np. mango, węglowodanów złożonych, płynów typu woda kokosowa czy soku pomarańczowy i kilku innych składników. Dostępne są również takie, których głównym składnikiem i podstawą jest miód. Na pewno sprawdzą się u osób wrażliwych na dodatki do żywności.

Biorąc pod uwagę trendy w żywieniu można wnioskować, że rynek produktów o prostym składzie będzie się rozwijał. Nie powinno jednak uśpić to naszej czujności, zwłaszcza że napis „bio” czy „”eko” przyciąga, jednak nie jest gwarantem produktu o wysokiej wartości odżywczej i tzw. „czystym składzie”.

TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Przyprawy przyjazne biegaczowi

Jak powinna wyglądać dieta biegacza? Zderzenie teorii z praktyką

[yop_poll id=”107″]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger