fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Norweg, co przemierza Kenię w tempie 3:12/km

Sondre Nordstad Moen. Fot. Erik van Leeuwen [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Wielu biegaczom Kenia kojarzy się z mekką biegania. Pomimo biegowego „sezonu ogórkowego”, w tym państwie przebywa obecnie wielu światowej klasy zawodników. Jeden z nich udostępnił szczegóły wykonanego niedawno treningu. Liczby robią wrażenie!

Przeciętny kibic czy amator rzadko ma okazję poznać szczegóły treningów najlepszych biegaczy świata. Kiedy zapis jakiejś jednostki pojawi się w sieci, często wzbudza duże zainteresowanie. Nic w tym dziwnego. Niektórzy szukają w takich informacjach jakiejś tajemnej wiedzy, recepty na sukces. Inni po prostu są pod wrażeniem liczb, które widzą. Kilka dni temu szczegóły jednego ze swoich treningów opublikował Sondre Nordstad Moen.

Szybki biały

Sondre Moen to rekordzista Norwegii w maratonie, półmaratonie i biegu na 10 000 m, były rekordzista Europy na królewskim dystansie i jeden z najlepszych maratończyków świata. Jego rekordy życiowe w półmaratonie (59:48) i maratonie (2:05:48) mówią same za siebie. Ten drugi wynik przez rok był rekordem Europy, został jednak poprawiony przez Mo Faraha. Na listach all-time Moen jest drugim najszybszym nieczarnoskórym biegaczem. Lepszy czas (o 19 sekund) od niego ma Japończyk Suguru Osako. Nie powinno dziwić, że wiele osób chce wiedzieć, jak trenuje Norweg. Co nieco na ten temat, pisaliśmy już na łamach naszego portalu.

Polskim kibicom Sondre Nordstad Moen zaprezentował się w marcu 2019 r., wygrywając półmaraton w Gdyni. Cały rok 2019 był dla niego całkiem udany. Po problemach zdrowotnych, z jakimi zmagał się po sezonie 2017, w końcu zaczął osiągać wyniki na miarę swojego talentu. Oprócz wspomnianego zwycięstwa w Gdyni, poprawił rekord Norwegii w biegu na 10 000 m (27:24,78), osiągnął także 2. w karierze rezultaty w półmaratonie (1:00:14) i maratonie (2:06:16).

Wciąż w treningu

W tym sezonie Moen szykował się do startu w maratonie londyńskim. Jeszcze w lutym podczas półmaratonu we włoskiej Weronie nabiegał 1:01:28, zajmując 4. miejsce. Później nadszedł jednak cios dla całego świata sportu ze strony koronawirusa. W związku z tym wszelkie plany na pierwszą część roku trzeba było zmieniać.

Moen, jak zdecydowana większość zawodowych biegaczy, nie zaprzestał treningów. Najlepiej świadczy o tym jednostka, jaką opublikował w ostatni weekend na Stravie. Było to weekendowe 30-kilometrowe wybieganie. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego w przypadku maratończyka, gdyby nie pozostałe liczby. Norweg pokonał cały dystans w średnim tempie 3:12/km (tempo na maraton w 2:15), trening był realizowany na wysokości powyżej 2000 m n.p.m., a czasy ostatnich 10 km wyglądały następująco: 3:12, 3:09, 3:06, 3:09, 3:09, 3:03, 3:08, 3:12, 3:05, 3:03.

Z perspektywy zwykłego śmiertelnika powyższe liczby robią niesamowite wrażenie. Ba, nawet wiedząc co nieco o tym, jak trenuje wielu europejskich czołowych maratończyków, widać, że jednostka, którą podzielił się Moen jest bardzo mocna. To jednak charakterystyka szkoły treningowej Norwega, który nie boi się biegać szybko ani podczas treningów, ani na zawodach. Wydaje się, że były rekordzista Europy przygotował naprawdę wysoką formę na ten sezon. Pozostaje tylko liczyć na to, że będzie miał okazję jeszcze w tym roku zaprezentować ją na zawodach.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

3 / 5. 4

Przeczytaj też

Mordercze wyzwanie – Krwawa Pętla – bieg zespołowy na dystansie około 250 kilometrów, limit czasu 24 godzin, zróżnicowane podłoże i brak supportu. Jak ją pokonać? Jaką taktykę przyjąć? Czy liczba osób w grupie ma znaczenie […]

Krwawa Pętla – najbardziej hardcorowy bieg ultra na Mazowszu [WYWIAD]

Już 25 września, po raz pierwszy podczas 44. Maratonu Warszawskiego, będzie można wystartować w biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Począwszy od tego roku, bieg na 10 km będzie odbywać się cyklicznie jesienią, jako wydarzenie towarzyszące […]

Wielkimi krokami zbliża się Pekao S.A. Warszawska Dycha!

Aleksandra Lisowska zostaje MISTRZYNIĄ EUROPY W MARATONIE! Polka wygrywa bieg w Monachium, odrywając się na ostatnich dwóch kilometrach od kilkuosobowej grupy rywalek. Do mety dobiega z czasem 2:28:36, z lekkim negative splitem, po pierwszej połowie w 1:14:33 (1:14:33 + 1:14:03). To największy sukces polskiego maratonu od mistrzostwa świata Wandy Panfil z 1991 roku z Tokio. Gratulacje także dla trenera – Jacka Wośka! Polki zajmują także 3. miejsce w drużynie!

Aleksandra Lisowska Mistrzynią Europy w maratonie!

Małgorzata Pazda-Pozorska po śmierci klinicznej zmieniła swoje życie. Jej pasją zostało bieganie, które szybko przerodziło się w coś więcej. Zdobyła wiele nagród, w tym mistrzostwo Polski w biegu dwudziestoczterogodzinnym, pobijając tym samym rekord Europy. Swoją […]

Małgorzata Pazda-Pozorska o swojej książce biograficznej „Żyć jakby nie było jutra”, spełnianiu marzeń i sile do działania.

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

10 sierpnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października 2022 roku. W jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim będzie mogło wziąć udział 3500 osób, […]

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Trening po plaży dużo bardziej angażuje mięśnie nóg niż wtedy, gdy biegniemy po twardej, ubitej nawierzchni. Stopa nie odbija się z dużą energią od podłoża. Trzeba zaangażować w to więcej siły, co w efektywny sposób […]

Bieganie po plaży – dlaczego warto (i jak) to robić?

Planujesz start w adidas Półmaratonie Praskim lub adidas Runners Piątce Praskiej? A może jeszcze wahasz się, czy w miesiąc zdążysz przygotować się do biegu na 5 km? Przekonaj się, jak trenować w ostatnim miesiącu przed […]

Ostatni miesiąc przed adidas Runners Piątką Praską i adidas Półmaratonem Praskim. Jak trenować?