fbpx

Bez kategorii > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Patriotyzm, pasja i sportowy duch… Warszawska Triada Biegowa 2023 – przyglądamy się statystykom

Warszawska Triada Biegowa to niezwykle popularny cykl imprez sportowych – znają go nie tylko warszawiacy. Na biegi związane z najważniejszymi państwowymi świętami ściągają uczestnicy z różnych zakątków Polski! Piękniej niż na biegowo takich świąt nie można spędzić! Solidaryzujemy się, biegamy razem z bliskimi, celebrujemy i promujemy patriotyczne postawy.

“Jesteśmy przekonani, że za rok świętować będziemy w jeszcze liczniejszym gronie – Warszawska Triada Biegowa to wyjątkowe imprezy gromadzące wyjątkową społeczność” – mówią organizatorzy.

Jak prezentuje się tegoroczne podsumowanie cyklu? Ilu uczestników przekroczyło mety biegów, jakie były średnie czasy pokonywania dystansów i czasy zwycięzców? Przeczytajcie!

Dystanse dla każdego na przełomie całego sezonu

Nie obędzie się bez wstępu, który przybliży i uporządkuje Triadę. Jakie dystanse i formy rywalizacji obserwowaliśmy w tym roku?

Bieg Konstytucji:

  • bieg główny na 5 km;
  • Nordic Walking na 5 km;

Bieg Powstania Warszawskiego:

– bieg główny na 5 i 10 km;

– edycja wirtualna (5 i 10 km);

Bieg Niepodległości:

  • bieg główny na 10 km;
  • Nordic Walking na 6,5 km;
  • Mila Niepodległości (1918 m) dla młodzieży w wieku 10-14 lat;
  • edycja wirtualna (10 km).

Zróżnicowanie dystansów jest dla uczestników zachętą – 5 kilometrów jako pierwsza odsłona, następnie 5 lub 10 kilometrów i 10 na zakończenie sezonu. Stopniowanie odległości jest jedną z taktyk startowych. Ponadto – obie odległości są bardzo dostępne i najchętniej wybierane przez biegaczy, szczególnie na początku przygody ze sportem!

Jak zaczynać to właśnie tu…

Na debiut wybiera się najczęściej krótsze dystanse – Triada jest strzałem w dziesiątkę. Co więcej, terminarz oraz motyw Biegów Warszawskiej Triady Biegowej związany jest z ważnymi dla Polski datami historycznymi – stanowi to dodatkową motywację dla uczestników.

– Wiem, że decyzja o debiucie to zawsze wyjątkowy moment. Pierwszy start na tak wyjątkowym biegu – nawiązującym do wydarzeń historycznych – to świetna opcja. Myślę, że to dla biegaczy dodatkowy, a czasami nawet główny impuls do startu – mówi Magda Skrocka, dyrektor biegów. – Świętujemy wspólnie ważne daty, prezentujemy patriotyczną postawę, podejmujemy próbę edukowania dzieci i pokazywania sposobów na spędzanie wolnego czasu. To pięknie i wartościowo spędzony czas!

Skąd są uczestnicy biegów Warszawskiej Triady?

34% finszerów Biegu Konstytucji oraz 43% Biegu Powstania i Biegu Niepodległości było spoza Warszawy. W podanej statystyce nieujętę są biegi wirtualne, które z założenia dedykowane są tym, którzy w Warszawie nie mieszkają i nie mogą stawić się na starcie.

W ogólnym rozrachunku ponad 40% uczestników Triady “Zabiegaj o Pamięć” przyjeżdża na biegi spoza stolicy! Wynik świadczy o dużej popularności na skalę ogólnopolską.

Ilu finiszerów w tym roku?

Warszawskie historyczne rekordy frekwencji bite były właśnie na biegach Triady – Bieg Niepodległości w 2019 r. był najliczniejszym biegiem w historii stolicy. Na mecie zameldowało się niemal 19 tys. osób. W tym roku dystans 10 kilometrów w kultowym i największym biegu w Polsce pokonało ponad 13 tysięcy osób! W biegach towarzyszących – prawie tysiąc. To wydarzenie okazało się największym biegiem w Polsce w mijającym roku.

Ogółem, Warszawska Triada Biegowa, odnotowała w tym sezonie ponad 26 tysięcy finiszów – tyle razy przekroczono metę biegów z cyklu.

Przegląd demograficzny

Udział kobiet we wszystkich biegach Triady waha się od 32% do 38%. Ta statystyka pokrywa się z ogólnym trendem w podziale na płeć podczas wydarzeń biegowych. Podczas Nice To Fit You Warszawskiej Dychy kobiety stanowiły 39% wszystkich uczestników. Inaczej sprawa się ma w przypadku biegów dłuższych – w 45. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim kobiety stanowiły 17% całej stawki, zaś podczas 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego 25%.

W każdym biegu Triady najliczniej reprezentowane były kategorie “30” i “40”, zaś najstarszy uczestnik cyklu miał 86 lat! Drugi koniec skali wieku definiowany był przez wymogi regulaminowe. Mila Niepodległości – bieg towarzyszący Biegowi Niepodległości obejmował uczestników w wieku 10-14 lat. Z kolei biegi na dystansie 10 kilometrów otwarte są dla sportowców od 15 roku życia. Wyjątkowy był Bieg Konstytucji – na dystansie 5 kilometrów mierzyli się zawodnicy już od 13 roku życia.

– Uczestnicy biegów reprezentują pełną rozpiętość wiekową. Największą grupą wiekową są trzydziesto i czterdziestolatkowie, ale widzimy w grupie dwudziestolatków oraz nastolatków potencjał i chęć biegania – od tego, jak zaktywizujemy te grupy zależeć będzie przyszłość polskiego sportu amatorskiego i ogólna kondycja, usportowienie Polaków. Z nieskrywanym podziwem z kolei przyglądamy się zawsze startującym seniorom – są motywacją, wzorem do naśladowania – komentuje Magda Skrocka.

Biegi Wirtualne

Biegi wirtualne były remedium na brak wydarzeń stacjonarnych w czasie pandemii. Okazuje się jednak, że nawet gdy biegi powróciły na ulice miast, to nadal warto umożliwić bieganie w popularnych “virtualach”. W tym roku przy okazji Triady zorganizowano dwie edycje wirtualne – w sumie do systemu swój wynik wgrało ponad 500 osób.

– Udział w biegu wirtualnym może być motywacją do wyjścia z domu – często w towarzystwie dziecka lub partnera. Wiemy, że nasi biegacze łączą pokonanie zakładanego dystansu z okazją do poczytania o aktualnie obchodzonym “święcie” – to dobra opcja na edukowanie i budowanie dobrych nawyków. Część uczestników wirtuala motywuje także chęć otrzymania medalu lub koszulki z biegu – takie opcje także przewidzieliśmy – dodaje Marek Tronina, dyrektor Fundacji “Maraton Warszawski”.

Wyróżnienie dla aktywnych

Na każdego finiszera na mecie czeka pamiątkowy medal. Twórcy za każdym razem starają się, aby był wyjątkowy i symboliczny, nawiązywał do obchodzonej rocznicy. Otrzymanie za linią mety “krążka” to dla wielu uczestników cel i metafora zakończenia pewnego etapu.

W tym roku dodatkowo, dla biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich trzech wydarzeniach Triady, przygotowano dodatkowe certyfikaty uczestnictwa. Już niebawem w Panelu Biegacza ci, którzy kolekcjonują patriotyczne starty w stolicy będą mieli możliwość pobrania pamiątkowego certyfikatu z tegorocznego cyklu. Sprawdzajcie swoje profile i śledźcie nas, by być na bieżąco!

Już po raz drugi biegi wspólnie zorganizowały Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Dziękujemy za bardzo liczne uczestnictwo i wspólne radosne świętowanie! Wierzymy, że w przyszłym sezonie znów spotkamy się, by świętować najważniejsze dla Polski daty i wydarzenia.

Warszawska Triada Biegowa była również częścią Ligi Mistrzów Warszawy – rywalizacji indywidualnej na przestrzeni sezonu. Wyniki tegorocznej Ligi i finalna klasyfikacja oraz informacje na temat gali wręczenia nagród dostępne będą już niebawem. Do zobaczenia w 2024 roku!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Tym razem gościem cyklu Czy tu się biega? jest Dominik Milewski aka Bagienny Góral – jeden z najlepszych biegaczy górskich w Polsce, ze świetnymi wynikami także na asfalcie. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Chcesz […]

Moim marzeniem jest umrzeć na mecie. Ale najpierw jeszcze trochę powalczę! Dominik Milewski w Czy tu się biega?

To już 12. edycja największego w Polsce festiwalu biegów trailowych. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozpocznie się 18 lipca startem najdłuższych dystansów – 240 i 130 km. Trasy prowadzą po najpiękniejszych ścieżkach Ziemi Kłodzkiej, a zawodnicy […]

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich po raz kolejny rozbiega Ziemię Kłodzką

9. Nocny Półmaraton Praski oraz towarzyszący mu bieg na 5 km, znany jako Piątka Praska, zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się już 7 września, a start i meta obydwu dystansów znajdować się będą na […]

9. Nocny Półmaraton Praski wyróżniony certyfikatem World Athletics! Elita powalczy o rekord Polski

Każdy z nas nie raz słyszał od rodziców: „Siedź prosto!” albo „Nie garb się!”. Choć mało kto się tym przejmował, rodzice mieli rację! Tym razem skupimy się na tym, jak ich nakazy wprowadzić w życie, […]

Technika biegu okiem fizjoterapeuty

Już prawie 8 tysięcy osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego. 27 lipca wspólnie, w sportowym duchu i podniosłej atmosferze oddamy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnimy wydarzenia z 1944 roku. Pamiątkowe medale dla […]

Bieg Powstania Warszawskiego: ponad 8 tysięcy uczestników i pamiątkowe medale z motywem olimpijskim

Maraton to wyzwanie, któremu co sezon poświęcają się tysiące kolejnych osób. Każdego roku wielu “kanapowców” zrywa się z miejsca z postanowieniem o ukończeniu tego legendarnego dystansu.W tym roku, 2024, jest to być może związane chociażby […]

Czy warto zaczynać bieganie od maratonu?

14 czerwca rozpoczęła się letnia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej ULTRAKREW. Do 31 sierpnia w każdej placówce krwiodawstwa w kraju będzie można oddać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew”. Hasło to należy podać podczas rejestracji […]

Razem w górę dla życia – dołącz do akcji ULTRAKREW i wbiegnij na Warsaw Trade Tower!

Bieganie po ciąży, jeszcze w trakcie okresu karmienia, to wciąż temat tabu. Jednak świeżo upieczone mamy pokazują, że sport nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Coraz więcej z nich nie tylko startuje, ale i staje na […]

Bieganie po ciąży – jak zdrowo wrócić do formy?