fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Polecane > Zdrowie i motywacja

Regeneracja po maratonie. Co warto wiedzieć?

O regeneracji po maratonie napisano już wiele, ale niektóre rzeczy warto wciąż powtarzać. Jak rozsądnie wrócić do treningów po pokonaniu królewskiego dystansu? Zebraliśmy najbardziej przydatne artykuły.

Regeneracja po maratonie. Rys. Krzysztof Dołęgowski

Rys. Krzysztof Dołęgowski

Aby przeczytać artykuł – kliknij jego tytuł.

„REGENERACJA PO MARATONIE – JAK DOJŚĆ DO SIEBIE? CZĘŚĆ I”

„Kiedy mijasz linię mety maratonu, twój organizm przypomina pobojowisko. W dodatku takie po przegranej bitwie” – pisze Marek Tronina. Pisze też o tym, co robić bezpośrednio po biegu, czy warto położyć się na stole masażysty, czy okładać się lodem, czy zażywać jakieś środki przeciwbólowe, co z rozciąganiem. Znajdziecie tu uwagi o pierwszym, drugim, trzecim i czwartym tygodniu po maratonie – jak biegać i kiedy zacząć startować.

„REGENERACJA PO MARATONIE – JAK DOJŚĆ DO SIEBIE? CZĘŚĆ II: DIETA”

Tym razem Marek Tronina skupia się na jedzeniu i piciu. Nie tylko na tym, CO jeść, ale też KIEDY jeść. O uzupełnianiu płynów, odbudowie zapasów glikogenu, o roli witamin i przeciwutleniaczy oraz o tym, jak odzyskujemy równowagę systemu odpornościowego.

„PIERWSZY TYDZIEŃ PO MARATONIE – 10 RAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH MARATOŃCZYKÓW”

Jarek Chrabałowski zebrał dziesięć praktycznych rad dotyczących tego, o czym warto pomyśleć po przebiegnięciu maratonu – zarówno tuż za linią mety, jak i w pierwszych i kolejnych dniach. Pisze m.in. o pomaratońskim piwku, jedzeniu, powrocie do sprawności, analizie startu oraz planowaniu kolejnych tygodni.

„PORADY OD TRENERA: ZAKWASY PO BIEGANIU – JAK SIĘ Z NIMI OBCHODZIĆ?”

Zakwasy po maratonie, a właściwie poetycko nazywana opóźniona bolesność mięśniowa, pojawi się u zdecydowanej większości finiszerów. Co robić z zakwasami? Okładać lodem? Trzymać nogi w zimnej wodzie? Zakładać odzież kompresyjną? Czy nic nie robić i tylko czekać? Na pytania odpowiada Marcin Nagórek – trener z przeszłością zawodniczą.

Zakwasy fot. istockphoto

Maraton? Jedno jest pewne: będzie bolało. Fot. istockphoto.com

„ODNOWA BIOLOGICZNA DLA BIEGACZA”

Piotr Ślęzak pisze o odnowie biologicznej w cyklu treningowym, ale niektóre informacje można wykorzystać również po przebiegniętym maratonie. Przeczytaj o różnych środkach odnowy biologicznej oraz o właściwym ich dobieraniu.

„STARTY NA KRÓTSZYCH DYSTANSACH PO MARATONIE? NIEKONIECZNIE”

Są biegacze, którzy już tydzień po maratonie czują się zupełnie świeżo. Może się jednak okazać, że to tylko pozory – maraton jest na tyle wyczerpującym wysiłkiem, że organizm – choć nie zawsze to okazuje – potrzebuje więcej czasu na „pozbieranie się”. O tym, dlaczego od razu po maratonie nie warto planować bliskiego startu, opowiada Marcin Nagórek.

„KOMPRESJA – NIEDŹWIEDZIA PRZYSŁUGA W TRENINGU BIEGACZA?”

Kompresja jako narzędzie do regeneracji. Ma to sens? Szerzej o odzieży kompresyjnej opowiada Tomek Kowalski – trener triathlonistów i biegaczy oraz aktywny zawodnik. Czym jest, jakie ma zadania, jak wpływa na organizm i czy amatorzy powinni ją stosować.

Kompresja. Rys. Tomasz Ślesicki

Rys. Tomasz Ślesicki

„MASAŻ LODEM – CO DAJE BIEGACZOWI?”

„W niektórych krajach po zakończeniu walki sportowej zawodnicy mają dostęp do wanien napełnionych bardzo zimną wodą (około 4-7°C), w których zanurzają się na dwie do siedmiu minut po zakończonym wysiłku”. Parę słów o masażu lodem pisze Ewa Witek-Piotrowska z Kliniki Rehabilitacji Sportowej „Ortoreh”.

„KONTUZJE BIEGACZY? WYROLUJ JE!”

Roller, czyli wałek do masażu, przyda się nie tylko w przypadku kontuzji, ale też do zregenerowaniu mięśni po masakrze, którą jest dla nich maraton. Jeśli nazajutrz po maratonie mięśnie bolą za bardzo – wstrzymaj się z rolowaniem dzień lub dwa. O szczegółach rolowania pisze Zuza Sobczak – fizjoterapeutka i trenerka personalna. Przeczytaj też artykuł „ROLLER do masażu – do it yourself!”.

„DLACZEGO BIEGACZ POWINIEN SIĘ WYSYPIAĆ?”

To tekst, który warto było przeczytać na długo przed maratonem. Ale może po ukończeniu królewskiego dystansu, kiedy będziesz miał więcej czasu, bo przez jakiś czas nie wrócisz do normalnego trybu treningowego, zadbasz porządnie o swój sen? Szczegółowy artykuł Magdy Ostrowskiej-Dołęgowskiej.

Coś się stało?
Jeśli podczas maratonu poczułeś jakiś niepokojący ból, który towarzyszył Ci do końca biegu lub jesteś przekonany, że odnowiła się któraś z dawnych kontuzji – zajrzyj do naszego działu „Ciało biegacza” i poszukaj odpowiednich porad.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Salomon Ultra Glide 3

Testowany przeze mnie model Salomon Ultra Glide 3 to propozycja, która ma zagwarantować niesamowity komfort podczas długich biegów, nawet w trudnym terenie. Stabilne, dobrze pochłaniające wstrząsy i inspirowane uznaną linią S/lab, ale dostępne w bardziej […]

Salomon Ultra Glide 3 – test bez litości jednego z najbardziej komfortowych modeli terenowych

Startują zapisy na wyjątkowy bieg na dystansie 10 km, który zostanie przeprowadzony równoleglez 47. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim – Nice To Fit You Warszawską Dychę.28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się biegowym centrum […]

Ruszają zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę. Poczuj atmosferę Wielkiego Biegu!

Nieprzerwany maraton codziennych obowiązków i chroniczny brak czasu odbijają się na poziomie energii. Szacuje się, że nawet co czwarta osoba dorosła doświadcza spadków energii w ciągu dnia, które utrudniają koncentrację i wpływają na wydajność wykonywania […]

Co zrobić, żeby mieć więcej energii? Sposoby na zmęczenie i senność 

19. edycja Maratonu Sztafet zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2025 roku na warszawskiej Kępie Potockiej. Drużynowy bieg w formule ekidenu to wyjątkowa okazja, by wspólnie z zespołem z pracy, przyjaciółmi albo […]

Trwają zapisy na Maraton Sztafet – ostatnie wolne miejsca startowe!

Już 8 czerwca br. biegacze po raz siedemnasty wyruszą na trasę Biegu Ursynowa. Trasę uważaną przez wielu za idealną do bicia rekordów życiowych na dystansie pięciu kilometrów. Bieg Ursynowa jest od lat jednym z ważniejszych […]

Najszybsza „piątka” w mieście. Trwają zapisy na 17. Bieg Ursynowa

Saucony zaprezentowało niedawno najnowszą odsłonę swojego podstawowego buta treningowego, czyli Ride. To już 18. generacja tego modelu. Chociaż o wrażeniach z testu wypadałoby napisać dopiero na końcu, by potrzymać Was nieco w niepewności, to w […]

Saucony Ride 18: Idealny towarzysz treningów i zawodów! [test]

Plan treningowy na wynik 3:50 to propozycja dla początkujących średniozaawansowanych biegaczy, którzy mają za sobą półmaraton pokonany w czasie poniżej 2 godzin i szykują się do debiutu w maratonie lub są już na poziomie pozwalającym […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:50 [20 tygodni]

Do realizacji planu można przystąpić w zasadzie z marszu, mając na koncie kilka tygodni w miarę regularnych treningów biegowych, pod warunkiem, że jest się w stanie przebiec 10 km w czasie poniżej 55 minut. Plan […]

Plan treningowy do maratonu na wynik 3:40 [20 tygodni]

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział