fbpx

Bez kategorii > Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja

Regularne bieganie kluczem do zdrowego serca

Fot. istockphoto.com

Dla każdego biegacza jasne jest, że aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie. Szczególnie wiele korzyści odnosi z niej układ sercowo-naczyniowy, co zostało udowodnione wielokrotnie w badaniach naukowych. Powstaje jednak pytanie, ile trzeba biegać tygodniowo, by zacząć odczuwać pozytywne skutki swojej pasji?

Zgodnie z nowymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opublikowanymi w 2020 r., osoby dorosłe (w wieku od 18 do 64 lat) powinny wykonywać od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej. W przypadku ćwiczeń o dużej intensywności zakres czasowy zmniejsza się do przedziału 75-150 minut. Natomiast dzieci i młodzież powinny ruszać się (bez względu na intensywność ćwiczeń) 60 minut, ale w wymiarze dziennym, a nie tygodniowym. Już kilka tych liczb może uzmysłowić nam rolę aktywności fizycznej w prawidłowym codziennym funkcjonowaniu.

Aktywność to szereg korzyści

Według ekspertów WHO, aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy stanu zdrowia na wielu polach. Z jednej strony, pełni rolę prewencyjną, np. w przypadku chorób układu krążenia, nowotworowych, cukrzycy. Z drugiej, pozwala łagodzić symptomy wybranych chorób, co ma zastosowanie np. w walce z depresją. Jednocześnie poprawia nasze zdolności poznawcze, przyswajania nowej wiedzy i ma pozytywny wpływ na samopoczucie. I chociaż korzyści jest wiele, to obraz światowej populacji jest pod tym względem dość smutny.

Chociaż regularnie uprawiany sport mógłby przyczynić się globalnie nawet do 5 milionów zgonów rocznie mniej, to wciąż ponad 25% dorosłej populacji dorosłych nie realizuje aktywności na zalecanym poziomie. Jeszcze bardziej przerażający obraz przedstawia się w przypadku dzieci i młodzieży. W ich przypadku niewystarczający poziom aktywności fizycznej dotyczy aż ponad 80% przypadków.

Minimum 7 tysięcy

Zakres czasowy rekomendowanego poziomu aktywności fizycznej, określony przez WHO można przełożyć także na zalecaną minimalną dzienną liczbę kroków. W tym kontekście istotną liczbą jest 7 tysięcy. Jak tłumaczy prof. Łukasz Małek, kardiolog z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie w wypowiedzi dla Pulsu Medycyny, tyle kroków dziennie pozwala odczuć pozytywne skutki aktywności.

Już niewielka ilość aktywności wystarcza, by osiągnąć korzyści zdrowotne. W niedawno opublikowanym badaniu w JAMA wykazano, że pokonywanie 7 tys. kroków dziennie przekłada się na zmniejszenie śmiertelności nawet o 50-70 proc.

Puls Medycyny, https://pulsmedycyny.pl/prof-malek-7-tys-krokow-dziennie-przeklada-sie-na-zmniejszenie-smiertelnosci-nawet-o-50-70-proc-1128728

W przypadku biegania oznacza to, że osoby, które pokonują ok. 5-6 km dziennie w połączeniu z dodatkową, nawet podstawową aktywnością, bez większych problemów powinny dziennie wykonać minimalną zalecaną liczbę kroków. Już taki poziom istotnie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Optymalną wartością z punktu widzenia badań jest natomiast ok. 50-60 minut dziennej aktywności, co dla wielu biegaczy będzie przekładało się na 8-12 km biegu w umiarkowanym tempie i wyraźnie ponad 10 tysięcy (nierzadko nawet ponad 15 tysięcy) kroków dziennie.

Regularna aktywność fizyczna to jeden ze sposobów na zdrowie serce. Fot. istockphoto.com

Warto się badać i.. ruszać

Nawet u osób z pozoru zdrowych i aktywnych fizycznie, regularne badania stanu zdrowia to podstawa. W przypadku biegaczy, zwłaszcza intensywnie i objętościowo trenujących, szczególną rolę odgrywa monitorowanie pracy serca. Wszystko dlatego, że ewentualne wady serca mogą z jednej strony być maskowane przez aktywność fizyczną, z drugiej, mogą z czasem zostać przez nią pogłębione, co w skrajnych przypadkach może mieć skutki nawet śmiertelne.

Badania profilaktyczne warto wykonywać nie tylko ze względu na uprawiany sport, ale także dlatego, że jest to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie. Jeżeli jednak po zasięgnięciu opinii lekarskiej nie mamy żadnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko regularnie się ruszać!

Źródła:
1) WHO (https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity)
2) A. Puchalska, A. Mamcarz, K. Narkiewicz, Rekreacyjny maratończyk — nowe wyzwanie w codziennej praktyce lekarskiej?, Choroby Serca i Naczyń 2013;10(3):137-140
3) Puls Medycyny (https://pulsmedycyny.pl/prof-malek-7-tys-krokow-dziennie-przeklada-sie-na-zmniejszenie-smiertelnosci-nawet-o-50-70-proc-1128728)

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

4.8 / 5. 4

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]