
istock.com
Objawy:
Ból tego typu pojawia się najczęściej rano lub na początku biegu. Często przechodzi wraz z trwaniem treningu, ponieważ podnosi się temperatura i poprawia ukrwienie tkanek. Ból wraca ponownie po zakończeniu aktywności. Jest odczuwany jako kłucie lub ciągnięcie. W ostrzejszych przypadkach sprawia, że po treningu nie jesteśmy w stanie chodzić.
Przyczyny kontuzji:
Bardzo często jest to wynik zbyt szybkiego zwiększania obciążeń, np. kilometrażu czy liczby podbiegów i zbiegów na treningach. Czasem kontuzję tę powoduje specyficzny sposób biegu – zbytnie zadzieranie stopy. Przyczynami mogą być również: źle dobrane obuwie (buty pronatorskie u osób, które ich nie potrzebują), bieganie po twardym podłożu czy też zablokowanie stawu skokowego lub jego mniejsza ruchomość wynikające np. z braku lub złej rehabilitacji. Problemów z shin splints możemy nabawić się również przez brak dbałości o nasze stopy i dopuszczenie do osłabienia ich mięśni.
Więcej na ten temat w artykule: Jak leczyć i zapobiegać shin splints?
Objawy:
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego charakteryzuje się bólem pojawiającym się stopniowo, najczęściej po treningu. Gdy występuje w trakcie, kontynuacja biegu staje się zbyt bolesna.
Przyczyny kontuzji:
Osłabienie mięśni odwodzących udo, asymetryczne ustawienie miednicy co za tym idzie różnice w długości kończyn dolnych, zablokowanie stawów krzyżowo- biodrowych, skrócenie mięśnia biodrowo- lędźwiowego, dysbalans mięśniowy, przeciążenie treningowe, brak rozciągania mięśni, brak regeneracji.
Więcej na ten temat w artykułach:
Pasmo biodrowo-piszczelowe: leczenie i zapobieganie
Pasmo biodrowo-piszczelowe – zastosowanie metody tapingu
Rozcięgno podeszwowe łączy się przez kość piętową ze ścięgnem Achillesa
Objawy:
Typowym objawem są bolesne pierwsze kroki po wstaniu rano z łóżka, natomiast podczas treningu dolegliwości mogą stopniowo się zmniejszać, najczęściej ustępują po 10-15 minutach biegu. W zależności od stopnia uszkodzenia ból wraca w trakcie lub po biegu i potrafi utrzymywać się kilka godzin. W miarę postępu uszkodzenia ból potrafi pojawiać się podczas zwykłego chodzenia, zwłaszcza przy pierwszych krokach po chwili odpoczynku.
Przyczyny kontuzji:
Pewne typy budowy mogą predysponować do tej kontuzji: stopa wydrążona, nadmierna pronacja stopy, zbyt mała elastyczność ścięgna Achillesa. Często problem z rozcięgnem pojawia się u osób, które mają nadmiernie napięte mięśnie łydki, mięśnie zginające kolano czy nawet prostownika grzbietu po tej samej stronie. Dlatego tak ważne jest rozluźnienie tych mięśni, ich uelastycznienie i przywrócenie prawidłowej długości, a także praca na powięzi.
Więcej na ten temat w artykule:
Rozcięgno podeszwowe – leczenie i zapobieganie kontuzji
Jak leczyć rozcięgno podeszwowe? [ WIDEO]
Objawy:
Zapalenie ścięgna Achillesa objawia się poranną sztywnością i uczuciem lekkiego dyskomfortu, a słaby ból występuje jedynie w pierwszych minutach ćwiczeń. W wielu przypadkach problemy ze ścięgnem pojawiają się nieregularnie, raz na kilka treningów i zazwyczaj ustępują po zakończeniu biegu. Ból zazwyczaj nasila się podczas zbiegów i podbiegów, skipów czy wieloskoków.
Przyczyny kontuzji:
Najczęstszą przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa jest przeciążenie treningowe – niedopasowana objętość treningu, często połączona ze zbyt dużą ilością kilometrów bieganych w terenie górskim lub pagórkowatym. Na tego typu dolegliwości narażone są w szczególności pronatorzy oraz kobiety. Silna pronacja łączy się z odkształcaniem ścięgna, które musi wytrzymywać naprężenia nie tylko pionowe, ale i boczne. Z kolei kobiety często chodzące na obcasie mają naturalnie osłabione ścięgno, co czyni je podatnymi na wszelkie dolegliwości.
Więcej na ten temat: Jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa?
istock.com
Ból w dolnej części pleców pojawiający się po bieganiu lub w trakcie, spowodowany jest zazwyczaj złą techniką biegu, słabymi mięśniami posturalnymi, złymi butami. To także bardzo często efekt braku rozgrzewki oraz rozciągania (zobacz: rozciąganie statyczne, rozciąganie dynamiczne – ćwiczenia).
Więcej na ten temat: Bieganie a kręgosłup. Dlaczego bolą plecy?