fbpx

Bez kategorii > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Rekordzistka świata w półmaratonie, Kenijka Peres Jepchirchir – rozmowa

Przedstawiamy krótki wywiad z rekordzistką świata w półmaratonie, Kenijką Peres Jepchirchir. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki współpracy z firmą adidas, w ramach kampanii reklamowej buta adidas adizero adios Pro 2.

Zwykle rozmowa z kenijskimi biegaczami i biegaczkami ze światowej czołówki jest trudna do przeprowadzenia. Po pierwsze dlatego, że przez większość część roku pozostają w swoich rodzinnych stronach, ograniczeni do grupy treningowej, z rzadka przyjeżdżając na biegi do Europy. Ale jest i drugi powód – Kenijczycy zwykle mają niewiele do powiedzenia na temat swojego biegania. Traktują trening i zawody jak pracę do wykonania, sposób na zdobycie pieniędzy. Wykonują polecenia trenerów, niespecjalnie przejmując się innymi czynnikami. Daje im to odporność psychiczną na poziomie nieosiągalnym dla większości zawodników i zawodniczek europejskich. W czasie startu Kenijczyk dostaje zadanie typu „biegnij za czołówką – i to właśnie robi, nie zastanawiając się zbytnio, czy da radę i jak szybko jest rozgrywany bieg.

Dokładnie ten przypadek możemy zaobserwować na przykładzie Peres Jepchirchir. Wywiad był przeprowadzany zdalnie, przez połączenie głosowe i wideo. Kenijce towarzyszył niesprecyzowany bliżej mężczyzna – prawdopodobnie trener albo menedżer, który nadzorował rozmowę. Biegaczka sama w sobie wyglądała na nieśmiałą, nieco zamkniętą w sobie. Odpowiadała bardzo krótko na czasami szczegółowe pytania. Na przeprowadzenie rozmowy miałem tylko 10 minut, z czego co najmniej dwie zostały stracone wskutek zerwania połączenia, do tego doszło wprowadzenie i pożegnanie przez zewnętrzną moderatorkę (oprócz trenera). To norma w czasach covidowych – był to mój kolejny w ostatnim czasie wywiad on line, każdy z nich był mocno skomplikowany ze względu na logistykę, zrywanie połączenia, wady oprogramowania. W czasach lotów na księżyc nadal w wielu punktach na Ziemi, również w Warszawie, jest problem z zapewnieniem stabilnego łącza internetowego.

Peres Jepchirchir jest dwukrotną mistrzynią świata w półmaratonie oraz rekordzistką świata na tym dystansie w biegu rozgrywanym bez mężczyzn. W długich biegach ulicznych istnieją dwie kategorie – biegi z mężczyznami (którzy mogą służyć kobietom przez cały dystans jako pacemakerzy), tutaj rekordzistką jest Kenijka Ruth Chebngetich – 1:04:02 – oraz biegi wyłącznie kobiet. Podczas mistrzostw świata w półmaratonie, rozgrywanych w zeszłym roku w Gdyni, Peres uzyskała rekordowy czas 1:05:16 w biegu wyłącznie kobiecym. Było to mocne wejście na rynek kolejnych startówek nowego typu, adidas adios Pro, z karbonową podeszwą, nową konstrukcją oraz najnowszym rodzajem pianki amortyzującej. Peres Jepchirchir jest kolejną rekordzistką świata w biegach ulicznych ze stajni adidasa, po m.in. Haile Gebreselassie i Dennisie Kimetto. Wszyscy biegali w kolejnych modelach buta adios.

PRAGUE, CZECH REPUBLIC – SEPTEMBER 04: Peres Jepchirchir poses for a picture on September 4, 2020 in Prague, Czech Republic. (Photo by Reinaldo Coddou H./Reinaldo Coddou H./Getty Images for Hill+Knowlton Strategies / adidas)

Marcin Nagórek, Magazyn „Bieganie”: Cześć Peres, miło Cię widzieć, mam nadzieję, że jesteś zdrowa i w dobrym nastroju?

Peres Jepchirchir: Tak jest, dziękuję, wszystko gra.

MN: Twój najlepszy czas półmaratoński jest niewiarygodnie mocny. Moje pierwsze pytanie jest następujące: czy zawsze wierzyłaś, że możesz zostać rekordzistką świata?

Peres Jepchirchir: Tak, zawsze w to wierzyłam, właściwie byłam pewna.

MN: Bieganie przez kobiety czasów typu 1:05 czy 1:04 w półmaratonie to coś niesamowitego. Jak myślisz, gdzie leżą granice twoich możliwości oraz kobiecych w ogóle?

Peres Jepchirchir: Jestem pewna, że mogę pobiec co najmniej 63 minuty w półmaratonie. Czuję się mocna i wierzę w siebie. A jeśli uda się zrobić 63, to dlaczego nie 62?

MN: Czyli uważasz, że kobieta może pobiec 62 minuty w półmaratonie? [Dla kontekstu: rekord Polski mężczyzn w półmaratonie to 1:01:32, rekord Polski kobiet – 1:10:06]

Peres Jepchirchir: Tak. Ale najpierw pobiegnijmy te 63, wtedy zastanowimy się, co dalej.

MN: Czy to oznacza, że uważasz, że wszystko jest możliwe?

Peres Jepchirchir: Dokładnie tak, wszystko jest możliwe.

MN: A co z maratonem? Czy uważasz, że jesteś zdolna do pobicia rekordu świata na tym dystansie?

Peres Jepchirchir: Tak. Wierzę w to i wręcz wiem, że to zrobię. Przed ostatnim maratonem modliłam się o to, żeby pobiec 2:17. Udało się, zrobiłam 2:17:16. Teraz moim celem będzie 2:15. A gdy już zrobię 2:15, wtedy pobiegnę 2:14 [Rekord świata kobiet w maratonie w biegu z mężczyznami wynosi 2:14:04 – dopowiedź MN]

MN: A czy myślisz również o krótszych dystansach, typu 5 kilometrów czy wręcz 1500 metrów?

Peres Jepchirchir: Nie, raczej nie. Biegałam na zawodach dychy i może pobiegnę jeszcze jakąś. Nie sądzę natomiast, żebym miała kiedykolwiek pobiec piątkę. Skupiam się na dłuższych dystansach, od dychy wzwyż. Nie sądzę też, żebym kiedykolwiek miała startować na bieżni.

PRAGUE, CZECH REPUBLIC – SEPTEMBER 05: Peres Jepchirchir smashes the women’s only Half Marathon World Record at the RunCzech Prague race this morning, wearing adizero adios pro – adidas’ fastest ever running shoe. She set a new World Record breaking time of 1:05:34h on September 5, 2020 in Prague, Czech Republic. (Photo by Reinaldo Coddou H./Reinaldo Coddou H./Getty Images for Hill+Knowlton Strategies / adidas)

MN: Opowiesz nam co nieco o swoim treningu? Na przykład, jaki rodzaj biegania jest twoim ulubionym? Dłuższe biegi czy raczej interwały? Jak ciężko trzeba trenować na wyniki tak mocne jak twoje?

Peres Jepchirchir: Uwielbiam biegać zabawy biegowe w terenie. Na nich można przełamywać swoje ograniczenia, sprawdzić, jak szybko da się pobiec na przykład pojedynczy kilometr. Dlatego zabawy biegowe są moim ulubionym rodzajem treningu, poza tym także długie rozbiegania.

MN: Co powiesz na temat nowego typu butów startowych, które zrewolucjonizowały świat biegów ulicznych? Da się określić, na ile pomagają w osiąganiu wyników?

Peres Jepchirchir: Mogę powiedzieć, że uwielbiam swoje adiosy. To bardzo miękkie, wygodne buty. Czuję różnicę w stosunku do poprzednich modeli, moje mięśnie nie są tak obciążone. Na pewno sporo pomagają, uwielbiam je. A adidas adizero adios Pro 2 jest jeszcze lepszy niż poprzedni model.

PRAGUE, CZECH REPUBLIC – SEPTEMBER 04: Peres Jepchirchir poses for a picture on September 4, 2020 in Prague, Czech Republic. (Photo by Reinaldo Coddou H./Reinaldo Coddou H./Getty Images for Hill+Knowlton Strategies / adidas)

MN: A czy zdarza Ci się trenować także w kolcach?

Peres Jepchirchir: Nie, nie biegam nigdy w kolcach, bo nie przygotowuję się do startów na stadionie. Moi znajomi ze stadionu, owszem, ale ja nie, nie używam ich teraz w ogóle. W przeszłości startowałam natomiast przełajach i wtedy biegałam w kolcach.

MN: Jakie są twoje cele na bieżący sezon?

Peres Jepchirchir: Oczywiście moim głównym celem są Igrzyska Olimpijskie, ponieważ jestem w reprezentacji Kenii. Moim celem jest zdobycie złotego medalu olimpijskiego w maratonie.

MN: A co potem, jesienią?

Peres Jepchirchir: O tym zdecyduję dopiero po Igrzyskach. Wygranie maratonu olimpijskiego to nie jest łatwe zadanie, dlatego na razie skupiam się tylko na tym i nie planuję dalej. Prawdopodobnie pobiegnę jednak kolejny maraton w październiku.

MN: Powiedz nam trochę o tym, jak podchodzisz do startów i jak reagujesz w ich trakcie. Czy biegniesz na samopoczucie czy może ustalasz wcześniej jakąś taktykę z trenerem?

Peres Jepchirchir: Najważniejsza jest siła mentalna. Wyścig zawsze rozgrywa się w głowie. Rozgrywam tę rywalizację w swoim umyśle, również w trakcie biegu. Wiem, że jestem w stanie tego dokonać. Biegam głową.

MN: Nasz czas niestety mija, więc dziękuję za tę krótką rozmowę!

Peres Jepchirchir: Dziękuję również!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Wiosna to czas, gdy biegacze chętniej zbiegają z asfaltu na wyboiste ścieżki parków, lasów czy gór. Jeśli także i w Was odezwał się zew przygody, warto się na nią odpowiednio przygotować. I to właśnie ta […]

Przegląd obuwia trailowego – adidas, ASICS, New Balance

Dobra wiadomość dla fanów biegania! W najbliższą niedzielę biegacze z Polski i ze świata wybiegną na ulice stolicy, aby po raz siedemnasty zmierzyć się z trasą Półmaratonu Warszawskiego i biegu na 5 km. Wydarzeniem towarzyszącym […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness przed 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim

Bieganie jest takie proste! Zakładasz buty, odpowiedni strój i lecisz przed siebie. Czyżby? A nie zapomniałeś czasem o… rozgrzewce? Rozgrzewka powinna być bowiem nieodłącznym elementem każdej jednostki treningowej, a szczególnie przed startem w zawodach. Główne […]

Rozgrzewka przed bieganiem – jak NAPRAWDĘ powinna wyglądać?

Na konferencji prasowej Fundacji „Maraton Warszawski” – organizatora największych biegów ulicznych w Polsce poznaliśmy szczegółowe informacje dotyczące nachodzącego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego oraz New Balance Biegu na Piątkę. Zostali też zaprezentowani faworyci, którzy mają spore […]

Już w niedzielę startuje 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę!

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Mazowiecki Track to półmaraton oraz bieg na 10 km. Start i meta znajdują się w warszawskiej Falenicy. Trasa wiedzie wyłącznie przez las – ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Tak jak w poprzednich latach, nie zabraknie podbiegów, […]

Wystartowały zapisy na Mazowiecki Track. Biegacze ponownie ruszą trailową trasą u stóp Warszawy

„Najbardziej zaawansowany technicznie”, „zaprojektowany z myślą o dniu startowym”, mający „pomóc zoptymalizować przebieg Twojego maratonu” – to określenia, jakimi New Balance reklamuje model FuelCell SC Elite V3. Za nami test maratońskiej startówki amerykańskiego producenta. Czy […]

New Balance FuelCell SuperComp Elite V3 – startówka z innego wymiaru

Zapraszamy Was do obejrzenia naszego LIVE będącego częścią akcji treningowej, przygotowującej do startu w 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. Podczas spotkania z dietetykiem – Karoliną Madej, dowiecie się jak zaplanować odżywianie w okresie przedstartowym. O treningu […]

[LIVE] Ostatnie dni do 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Co jeść i jak trenować?