fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

Saucony Kinvara 13 – powrót do przyjemności [TEST]

Lekkość, minimalizm, prostota – to idee, które przyświecały projektantom buta biegowego Saucony Kinvara 13. Nie, nie miałem okazji rozmawiać bezpośrednio z inżynierami, ani nie widziałem briefu, jaki otrzymali. Wystarczy jednak jeden trening w tym modelu, by przekonać się, że amerykańska marka przygotowała nowoczesny but w… starym, dobrym stylu.

Współczesne buty biegowe nastawione na osiągi, korzystają najczęściej z niemal kosmicznych technologii. Ultragrube podeszwy, karbonowe płytki czy wstawki, to powszechne rozwiązania stosowane w obuwiu, określanym następnie w przekazach „szybkim” i „rewolucyjnym”. W modelu Kinvara 13, Saucony poszło pod prąd. Nie ma tutaj żadnych pręcików, karbonowych wkładek, ani podeszwy przypominającej omlet, do którego dodano zbyt dużo proszku do pieczenia. I wiecie co? Bardzo dobrze!

Sprawdź testy innych modeli marki SAUCONY >>>

Zapoznawcze macanko

Chociaż Saucony to światowa marka, mająca od dekad wypracowaną pozycję w świecie biegania, w Polsce wciąż nie jest szczególnie popularna. Sam dotychczas miałem do czynienia jedynie z 2 modelami butów od producenta z Bostonu. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie coraz częściej będziemy słyszeć i mieć okazję sięgnąć po buty Saucony. Zwiększona ekspozycja i nowe modele mogą przekonać do siebie wiele miłośniczek i miłośników biegania. Już model Kinvara 13 pokazuje, że warto zainteresować się butami amerykańskiej marki.

Kiedy trafiła do mnie nowa Kinvara 13, od samego początku wywarła bardzo pozytywne wrażenie. But prezentuje się bardzo atrakcyjnie wizualnie, w kolorystyce, jaką otrzymałem na pewno może przyciągać spojrzenia. Mniej zaznajomionym z butami biegowymi osobom, zamieszczone z boku cholewki wyraźne logo, może przywieść na myśl pytanie – co to za wynalazek? Możemy na nie z dumą odpowiedzieć, że to but od producenta z ponad 120-letnią historią w projektowaniu butów dla osób aktywnych.

Saucony Kinvara 13 | fot: Paweł Paciorek

Po wyjęciu moich Saucony z pudełka, od razu zacząłem obmacywać buty z każdej strony. Byłem niezwykle zaskoczony tym, jak ten model został zaprojektowany. Wiedząc, że Kinvara 13 to but przeznaczony do startów i szybszych treningów, spodziewałem się kolejnego sztywnego potworka na karbonowej koturnie. To jednak zupełne przeciwieństwo. Mamy do czynienia z lekkim butem, z cienką, elastyczną cholewką i niezbyt grubą, także dość elastyczną, zwłaszcza jak na dzisiejsze standardy, podeszwą. To but, który samą konstrukcją przypomina o minionej już erze minimalizmu w bieganiu.

Źródło niecierpliwości

Model, o którym mówimy to już 13 odsłona Kinvary. Chociaż nie miałem okazji biegać w żadnym z jego poprzedników, to wiedziałem, że jest to rozwijany od lat segment butów o przeznaczeniu treningowo-startowym. W przypadku najnowszej odsłony nie jest inaczej. Świadczą o tym m.in. niska waga (213 g), cienka, przewiewna cholewka, konstrukcja podeszwy, a nawet sam wygląd buta. Wyraźna kolorystyka sprawia wrażenie, jakby but mówił – „spójrz, jaka we mnie drzemie moc”.

Saucony Kinvara 13 | fot: Paweł Paciorek

Wystarczy szybka przymiarka, by poczuć, że Sauvony Kinvara to model opracowywany w nieco innym stylu niż najnowsze trendy. W porównaniu do wielu współczesnych butów biegowych, zwłaszcza startowych, jest zaskakująco miękki i lekki. Naprawdę przywodzi na myśl czasy, kiedy na rynku dominowały buty minimalistyczne. Nie jest pod tym względem może purystą, ale drop 4 mm to obecnie coraz rzadziej spotykana wartość. Co ciekawe, informację o wysokości dropu znajdziemy wydrukowaną na wkładce buta pod piętą. Cała idea, jaka przyświecała twórcom Kinvary 13 sprawiła, że z ogromną niecierpliwością czekałem na pierwsze treningi, by sprawdzić ten model w praktyce.

Nowoczesny oldschool

Zanim jednak przejdziemy do wrażeń z biegania, kilka słów jeszcze o samej konstrukcji buta. W podeszwie znajdziemy piankę PWRRUN, która sama w sobie jest lekka, a jej niezbyt duża ilość dodatkowo podkreśla charakter buta. Skoro jesteśmy przy podeszwie, nie sposób nie zwrócić uwagi na unikatowy bieżnik. Mamy sporo wyżłobień, ale jedynie w wybranych miejscach znajdziemy warstwę gumy. Buty ogólnie są przyczepne w przypadku biegania po suchym i mokrym asfalcie, ale prawdopodobnie w szczególnie trudnych warunkach znajdą się na rynku modele z lepszą trakcją.

Saucony Kinvara 13 | fot: Paweł Paciorek

W górnej części mamy bezszwową, jednowarstwową cholewkę. Nie ma w niej żadnych usztywnień, ale w tego typu bucie byłyby one wręcz nie na miejscu. Jest dość cienka i posiada siateczkowatą strukturę, mającą zapewnić lepszą wentylację. Warto dodać, że została wykonana z materiałów z recyklingu – pod tym względem nawet nieco oldschoolowa (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) Kinvara wpisuje się nowoczesny, słuszny trend. Cholewka jest bardzo elastyczna i przyjemna w dotyku.

Miejsca w środku znajdziemy wystarczająco nawet dla osób o szerszej stopie. Dopasowanie pod względem długości jest bardzo dobre – w ciemno wybierałem standardowy dla siebie rozmiar US11 i nie było żadnych problemów pod tym względem. Na szerokość zresztą również. Jeżeli ktoś potrzebuje jeszcze więcej przestrzeni w przedniej części buta, w ofercie Saucony występuje także model „Wide”. Jestem jednak przekonany, że dla przeważającej większości biegaczy „standardowa” wersja będzie właściwym wyborem.

Przywrócenie właściwej optyki

Mając okazję w ostatnich miesiącach, a nawet już latach, biegać w wielu modelach butów treningowo-startowych i startowych, które posiadały w swojej konstrukcji karbon, przyzwyczaiłem się, że buty z tej kategorii są sztywne i w dużym stopniu izolują stopę od podłoża. Saucony Kinvara 13 oferuje zupełnie inne doznania podczas biegu. Już po pierwszym treningu w nich poczułem, jak bardzo tych doznań mi brakowało.

Saucony Kinvara 13 | fot: Paweł Paciorek

Dominującym odczuciem od pierwszego biegowego kroku w modelu Kinvara 13 jest lekkość. Wspominałem już o podawanej przez producenta wadze 213 g. Podczas biegu ma się wrażenie, jakby ta wartość była jeszcze mniejsza. Buta niemal nie czuć na stopie, cienka cholewka zapewnia dużą przewiewność, a dość elastyczna podeszwa nie krępuje ruchów.

Amortyzacja na pewno nie była priorytetem przy tworzeniu tego modelu, ale jest jej wystarczająco dużo, by od czasu do czasu porwać się na dłuższe wybiegania. Nie izoluje może nas tak bardzo od podłoża, jak choćby testowany przeze mnie niedawno Saucony Guide 15, ale podczas biegu po chodnikach, asfalcie, czy udeptanych parkowych ścieżkach, nie ma to najmniejszego znaczenia. W tym bucie po prostu chce się biegać i naprawdę można poczuć z tego sporo frajdy.

Nie oszukiwać przeznaczenia

Największy potencjał Saucony Kinvara 13 odkrywa przed nami, kiedy zaczynamy rozwijać wyższe prędkości. Tempa wyraźnie poniżej 4:00/km to przestrzeń, w której ten but czuje się znakomicie. Doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju szybszych jednostkach. Z powodzeniem daje sobie także radę podczas spokojnych biegów. Mnie osobiście tak bardzo przypadł do gustu, że wykonuję w tym modelu zdecydowaną większość treningów. Jedynie, kiedy w planach mam naprawdę powolne człapanie lub wyjątkowo długą jednostkę, sięgam po inną parę butów.

Saucony Kinvara 13 | fot: Paweł Paciorek

Mając na uwadze całą charakterystykę buta i niski drop, Kinvara 13 doskonale sprawdza się u osób, które biegają ze śródstopia. Pod piętą nie znajdziemy bowiem żadnych dodatkowych elementów amortyzujących i usztywniających konstrukcję. Pianka zapewnia równomierną sprężystość na całej długości podeszwy. Cały but zachęca do tego, by biegać właśnie ze śródstopia i podkręcać tempo. Ten but przypomina mi trochę diabełka z kreskówek, który zachęca bohaterów do bycia niegrzecznymi. Nawet, gdy biegniemy spokojnie, zdaje się mrugać do nas okiem i kusić „no, weź trochę podkręć… tylko troszkę, ale szybciej!”. Należy pogodzić się z tym, że przeznaczenie tego modelu to po prostu szybkie, a jednocześnie przyjemne bieganie.

Saucony Kinvara 13, przyjemność bez ograniczeń

Chociaż zapewne wybrzmiewa to z całego powyższego tekstu, podkreślę to jeszcze raz wprost: Saucony Kinvara 13 to model, który naprawdę przypadł mi do gustu. Nie pamiętam buta, który w ostatnim czasie sprawiłby mi tyle frajdy i zachęcał do kolejnych treningów. W erze wyścigu zbrojeń i karbonu, prosty, lekki i szybki but jest odświeżający, jak letni deszczyk. Spora elastyczność całego buta, lekkość jego konstrukcji i większa naturalność biegu sprawiły, że Saucony Kinvara 13 przywrócił mi autentyczną przyjemność z treningów. I póki co, wcale nie tęsknię za karbonem.

Saucony Kinvara 13 | fot: Paweł Paciorek

Mając na uwadze styl tego modelu, uważam, że Kinvara 13 to but, który doskonale sprawdzi się u wielu biegaczy np. jako startówka na dystansach od 5 km do półmaratonu oraz na szybkie treningi. Biegacze, którzy lubią poczuć wolność podczas treningu, szukają naturalnych doznań i butów, które nie będą ich ograniczać, także powinni zainteresować się tym modelem. Saucony Kinvara 13 przypomniał mi, że podczas codziennych treningów nie musimy za każdym razem obcować z kosmiczną technologią. To but, w którym większość pracy wykonują nasze mięśnie, nasze stopy, a właśnie to powinno być celem treningu. Jednocześnie ogólna lekkość sprawia, że nie odniosłem wrażenia, że np. w biegu na 5 km miałbym osiągnąć gorszy czas, wybierając go zamiast innego buta, który posiada karbon. Saucony Kinvara 13 to naprawdę doskonała propozycja dla osób lubiących lekkie, komfortowe, nienarzucające się i jednocześnie szybkie buty biegowe.

Saucony Kinvara 13 – ocena obuwia
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

4.7 / 5. 3

Przeczytaj też

21 Cracovia Maraton to więcej niż tylko bieg ulicami miasta – to podróż pełna emocji i niepowtarzalnych widoków. Przygotujcie się na niezwykłą przygodę, podczas której wzrok warto trzymać ponad szerokie ulice stolicy Małopolski. Zapraszamy do […]

„Z historią w tle” – taka właśnie jest trasa 21. Cracovia Maratonu. Poznajcie szczegóły!

Wielka biegowa euforia nad Wisłą! Do startu 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień, a listy startowe „połówki” i „piątki” wciąż się wydłużają! W sumie na obu dystansach zamelduje się prawie 20 tysięcy biegaczy. […]

10 dni do biegu i niemal 20 tysięcy uczestników na listach startowych!

Czy nowoczesne buty startowe muszą mieć w swojej konstrukcji karbon, żeby zapewniać świetną dynamikę? Jak się okazuje – niekoniecznie. Udowadnia to Saucony Endorphin Speed 4, który ma płytkę… nylonową. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jak […]

Saucony Endorphin Speed 4 – buty z płytką, która daje szybkość i sporo… przyjemności [RECENZJA]

Gościem kolejnego podcastu z cyklu Czy tu się biega? jest Greg Albrecht – coach i doradca biznesowy, przedsiębiorca, który wylicytował start z numerem „1” w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim zasilając konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. […]

Sport jest niezbędny do życia i do prowadzenia biznesu. Greg Albrecht

Zapraszamy Was na transmisję LIVE, będącą integralną częścią naszej akcji treningowej, mającej przygotować Was do udziału w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W trakcie spotkania z doświadczoną dietetyczką, a także pasjonatką biegania, Agnieszką Tokarz, odkryjecie tajniki […]

Dieta i trening na 10 dni do 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego [LIVE]

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Patrycji Wyciszkiewicz chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To utytułowana i ambitna sprinterka, która startując na najwyższym poziomie nam, kibicom, dostarczyła wielu pięknych emocji. Dziś Patrycja walczy o powrót do najwyższej ligi i za główny cel […]

Na bieżni czuję się jak rekin na polowaniu. Patrycja Wyciszkiewicz nie tylko o powrocie do formy

Już za nieco ponad miesiąc krakowskie ulice wypełnią biegacze podczas 21. Cracovia Maratonu oraz towarzyszącemu mu sobotniemu Biegowi Nocnemu na 10 km. W tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję pokonać dystans w ekologicznych koszulkach technicznych […]

Pokonaj trasę 21. Cracovia Maratonu lub Biegu Nocnego na 10km w oficjalnej koszulce!