fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

Test porównawczy obuwia treningowego na asfalt: adidas, ASICS, New Balance. Czym się różnią?

3 różne modele butów, 3 różne fasony, style, a także konstrukcje i jedno przeznaczenie – bieganie po asfalcie. Przygotowaliśmy test porównawczy butów adidas, ASICS oraz New Balance. Sprawdźcie, które będą najlepsze dla Was!

Wybór idealnie dopasowanych do naszych preferencji butów biegowych nie jest łatwą sprawą. Dotychczas, aby móc przymierzyć kilka modeli, musieliśmy udać się do stacjonarnego sklepu. Obecnie dzięki darmowej dostawie i zwrotom z eobuwie.pl, mamy możliwość zamówienia różnych modeli butów i przymierzenia ich w domu. My postanowiliśmy pójść o krok dalej i we współpracy z eobuwie.pl przetestowaliśmy 3 różne modele butów w warunkach bojowych i dokonaliśmy ich porównania.

Artykuł został przygotowany dzięki współpracy ze sklepem eobuwie.pl, w którym znajdziecie szeroki wybór obuwia do biegania.

Poznajcie bohaterów naszego testu:

– adidas Supernova 2;

– ASICS NOOSA TRI 14;

– New Balance Fresh Foam More v4.

W kolejności: adidas Supernova 2, ASICS NOOSA TRI 14 i New Balance Fresh Foam More v4 | foto: Maciej Krüger

Charakterystyka i przeznaczenie

Chociaż wszystkie 3 modele testowanych butów zostały zaprojektowane z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach, to w praktyce nieco różnią się swoim przeznaczeniem. ASICS NOOSA TRI 14 to but o przeznaczeniu raczej startowym – głównie z myślą o triathlonistach – do dystansu 10 km. New Balance Fresh Foam More v4 ze względu na ogromną ilość pianki w podeszwie, to typowy but treningowy. Adidas Supernova 2 również ma przeznaczenie treningowe, ale niezbyt duża ilość pianki czy typ bieżnika wskazuje, że może być wykorzystywany również do szybszych treningów i startów. W poniższej tabelce zebraliśmy kluczowe dane dla poszczególnych modeli.

Kliknij w model, aby sprawdzić bieżącą cenę adidas Supernova 2ASICS NOOSA TRI 14New Balance Fresh Foam More v4
PrzeznaczenieTwarde nawierzchnieTwarde nawierzchnieTwarde nawierzchnie
Typ buta (według naszej oceny)Treningowy (treningowo-startowy)Treningowo-startowy (treningowo-startowy)Treningowy (treningowy)
Testowany rozmiar EU45 i 1/34545
Waga (rozmiar 9 US – dane producenta)278 g215 g318 g
Drop9 mm5 mm4 mm
Rodzaj amortyzacjiBOOSTFLYTEFOAMFresh Foam
Cena eobuwie.pl (21.09.2022 r.)449 zł679 zł699,99 zł

Konstrukcje butów – kluczowe różnice

Testowana trójka modeli wykazuje spore zróżnicowanie pod względem konstrukcji. W każdym z nich przebija się inna filozofia projektowania buta, a to przekłada się na odczucia podczas biegu. Oczywiście, ponieważ mamy do czynienia z 3 różnymi producentami, zastosowane technologie również nieco się od siebie różnią, co widać chociażby po nazwach systemów amortyzacji zastosowanych w podeszwie.

W kolejności: New Balance Fresh Foam More v4, adidas Supernova 2 oraz ASICS NOOSA TRI 14 | foto: Maciej Krüger

Pod względem wyglądu również mamy do czynienia z 3 zupełnie różnymi stylami. Najbardziej tradycyjny i stonowany jest adidas Supernova 2, chociaż jaskrawy kolor sprawia, że but nie pozostaje niezauważony. Jednak jego stylistyka jest minimalistyczna, bardzo prosta, a jednocześnie estetyczna. Na zupełnie przeciwległym biegunie znajduje się wielokolorowy, pełen esów-floresów ASICS NOOSA Tri 14. Pomiędzy nimi na skali od klasycznego do ekstrawaganckiego designu znajduje się New Balance Fresh Foam More v4. Chociaż ma klasyczny, biały kolor, to posiada przyciągające wzrok kolorowe akcenty, a także, jako jedyny z całej trójki, ma sporo elementów odblaskowych, zwiększających naszą widoczność po zmroku. Jednocześnie zwraca na siebie uwagę niecodziennym krojem, za sprawą potężnej podeszwy. Jeśli zatem chodzi o wygląd, mamy 3 różne koncepcje, które mogą trafiać w różne gusta.

Podeszwy to właśnie elementy, które w dużym stopniu odróżniają poszczególne modele od siebie. Co ciekawe, najmniejszy drop posiada ten but, który jednocześnie oferuje najwięcej pianki pod stopą. W New Balance Fresh Foam More v4 mamy jedynie 4 mm dropu. Tylko o 1 mm wyższy drop ma ASICS NOOSA Tri 14. W przypadku adidas Supernova 2 wartość ta ma bardziej klasyczne 9 mm.

W kolejności: New Balance Fresh Foam More v4, adidas Supernova 2 oraz ASICS NOOSA TRI 14 | foto: Maciej Krüger

Inaczej sytuacja ma się, jeśli chodzi o wagę butów. Najlżejsze są ASICS-y, co nie powinno zbytnio dziwić, bowiem model NOOSA Tri jest tworzony z myślą o triathlonistach, w związku z czym but ten ma być wygodnym, ale dającym również odpowiednią prędkość kompanem w biegu na 10 km, w klasycznym triathlonowym dystansie olimpijskim. Nieco cięższe są adidas i New Balance. Przy czym wagi modelu Supernova 2 za bardzo nie odczuwamy podczas biegu – to też stosunkowo lekki but, dlatego uznaliśmy, że może być stosowany przez niektórych biegaczy nawet jako startówka. Odczuwalnie cięższy, zwłaszcza po przesiadce z któregoś z pozostałych modeli, jest New Balance. Dodatkowa waga wynika w tym przypadku jednak z najlepszych właściwości, jeśli chodzi o amortyzację.

W kolejności: New Balance Fresh Foam More v4, adidas Supernova 2 oraz ASICS NOOSA TRI 14 | foto: Maciej Krüger

Amortyzacja i dopasowanie

Skoro pojawił się temat amortyzacji, warto powiedzieć nieco więcej o poszczególnych modelach. Ta cecha to główny wyróżnik New Balance Fresh Foam More v4, który w ogromnym stopniu izoluje stopę od podłoża. Tym samym będzie to doskonały wybór dla osób, którym zależy na dużej ilości pianki, wysokim komforcie biegu, a niekoniecznie rozwijaniu zawrotnych prędkości. Taka konstrukcja powinna również dobrze sprawdzić się w przypadku cięższych biegaczy.

Pozostałe 2 modele oferują podobny poziom amortyzacji, który pozwala korzystać z nich zarówno podczas krótszych, szybszych jednostek, jak też nieco dłuższych biegów. Z powodzeniem tak adidas Supernova 2, jak i ASICS NOOSA Tri 14 powinny być dobrym wyborem na zawody, nawet do dystansu półmaratonu – amortyzacji nie powinno zabraknąć.

Pod względem dopasowania, najbardziej do stopy przylegają adidas Supernova 2. Z jednej strony zapewnia to największe poczucie kontroli, a także wrażenie lekkości buta, z drugiej sprawia, że na ten model powinny się decydować raczej osoby o węższych stopach. ASICS NOOSA Tri 14 oferuje nieco więcej miejsca, zwłaszcza w przedniej części buta, zarówno na szerokość, jak i wysokość i sprawdzi się dobrze zarówno dla osób o węższej stopie, które lubią poczuć w bucie troszkę przestrzeni, jak też osoby o nieco szerszych, choć nie bardzo szerokich stopach. Dla tych ostatnich najlepszym wyborem z naszego testu będzie New Balance, bowiem Fresh Foam More v4 jest dość szeroki i zapewnia dużo miejsca na palce.

W kolejności: adidas Supernova 2, ASICS NOOSA TRI 14 i New Balance Fresh Foam More v4 | foto: Maciej Krüger

Wrażenia z biegania

Oczywiście to, co z perspektywy biegacza najważniejsze, to wrażenia, jakie daje każdy z butów podczas biegu. Dlatego omówimy pokrótce każdy z nich w kolejności alfabetycznej.

Adidas Supernova 2

To but, który mocno trzyma stopę, dając poczucie pewności kroku. Jednocześnie, pomimo tego, że ściśle przylega, oferuje wysoki poziom komfortu dzięki miękkiej wyściółce cholewki. adidas Supernova 2 w odbiorze początkowo może wydawać się nieco sztywny, ale w trakcie biegu cechuje się dobrą responsywnością. Mam wrażenie, że to but, który najlepiej czuje się podczas codziennych treningów, ewentualnie biegów tempowych. Jest dość szybki, chociaż nie aż tak jak NOOSA Tri 14, jednocześnie oferuje dobrą amortyzację, chociaż nie jest jej aż tyle, co w Fresh Foam More v4. Adidas Supernova 2 to swoisty kompromis i dobry but, dla osób, które szukają uniwersalnej propozycji.

ASICS NOOSA Tri 14

Według deklaracji producenta, wagi i ogólnej charakterystyki buta, to najszybszy model z całej trójki. I rzeczywiście ASICS NOOSA Tri 14 zachęca do tego, by podczas treningów w nim nieco podkręcać tempo. Jest lekki, dobrze oddaje energię, a dość niski drop sprawia, że łatwo biegnie się w nim ze śródstopia. Z drugiej strony dość płaska podeszwa zewnętrzna, sprzyjająca szybkiemu bieganiu, sprawia, że na mokrej nawierzchni przyczepność nie jest idealna. Jeśli jednak biegniemy po suchym, mamy pełną kontrolę, możemy biegać naprawdę swobodnie i szybko, a przy tym wszystkim w warunkach sporego komfortu, bowiem but jest wygodny. Dlatego sądzę, że będzie świetnym wyborem na szybsze treningi i starty w zawodach, nie tylko w przypadku triathlonistów. Chociaż producent wykonał spory ukłon w ich stronę, dodając do fabrycznego zestawu, obok klasycznych, również parę sznurówek samozaciskowych.

New Balance Fresh Foam v4

Najcięższy, największy, najbardziej amortyzowany i najprzestronniejszy z testowanych butów, to propozycja typowo treningowa. Ze względu na masywny wygląd, ogromną ilość amortyzacji i poczucie biegania niemal jak na poduszkach, New Balance Fresh Foam v4 to zdecydowanie but na długie treningi, gdzie po prostu zależy nam na komforcie. Chociaż wykonałem w nim kilka szybszych przebieżek czy zabaw biegowych i również w takich warunkach zdał egzamin, to jednak całą swoją konstrukcją nie zachęca do tego, by szczególnie forsować tempo. Ale nie ma też takiej konieczności, bo nie do tego został stworzony. To zdecydowanie propozycja dla osób poszukujących buta, który zapewni maksymalny komfort, dużą amortyzację i poczucie stabilności podczas każdego biegowego kroku.

Podsumowanie

Nasz test obejmował 3 modele butów o różnym przeznaczeniu. Z tego powodu nie ma tutaj miejsca na wygranych czy przegranych. To po prostu propozycje kierowane do nieco innych typów zawodników czy pasjonatów biegających po twardych nawierzchniach. Jeżeli komuś zależy na komforcie i amortyzacji, a do tego ma szeroką stopę – powinien postawić na New Balance Fresh Foam More v4. Ktoś, komu zależy głównie na osiągach, ale też na ekstrawaganckim wyglądzie, śmiało może sięgać po ASICS NOOSA Tri 14. Dla osób, które cenią uniwersalność, klasyczny design oraz mają dość wąskie stopy dobrym wyborem będzie adidas Supernova 2. A w idealnym świecie najlepiej byłoby mieć wszystkie 3 pary: New Balance na długie, leniwe rozbiegania, adidas na codzienne treningi oraz ASICS na szybkie jednostki i starty w zawodach. Wszak w szafie biegacza butów nigdy za wiele!

Linki do testowanych modeli ze sklepu eobuwie.pl:

adidas Supernova 2;

ASICS NOOSA TRI 14;

New Balance Fresh Foam More v4.

Biegowy zawrót głowy, czyli jakie obuwie biegowe wybrać? adidas, ASICS, New Balance. | foto: Maciej Krüger

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?