fbpx

Akcja Treningowa > Trening > Plany treningowe > Polecane > Promocje > Przygotuj się na wielki bieg > Slider > Trening > Przygotuj się na wielki bieg > Trening do maratonu

Upał a plan treningowy – jakie modyfikacje wprowadzać?

Wysokie temperatury i silne słońce nie są sprzymierzeńcami biegaczy. Przed nami jednak prawdopodobnie wiele tygodni, w których mogą zdarzać się upalne dni. Co robić, by nie odbiło się to negatywnie na naszych treningach?

Wysokie temperatury mają znaczny wpływ na naszą aktywność. Nie musimy wcale uprawiać sportu, by się o tym przekonać. W gorące dni często czujemy się gorzej, jesteśmy mniej produktywni, myślimy o wylegiwaniu się na plaży, niekoniecznie o obowiązkach. Klimat panujący w Polsce sprawia, że aż tak gorących dni nie mamy bardzo wielu w ciągu roku. Kiedy się pojawiają, wypadają najczęściej w miesiącach, które są właśnie przed nami.

Tekst ten jest częścią cyklu “Trenuję do Maratonu Warszawskiego”, którego celem jest przygotowanie Cię do startu w 43. Maratonie Warszawskim. W ramach akcji dostępne są plany treningowe oraz starty kontrolne w Pucharze Maratonu. Dowiedz się więcej

Upały nie pozostają także obojętne dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Oczywiście są osoby “ciepłolubne”, które lepiej znoszą takie warunki. Ale nawet w ich przypadku, trzeba liczyć się z tym, że samopoczucie podczas treningu w wysokich temperaturach będzie inne niż przy optymalnej pogodzie. Co w tej sytuacji robić?

Trenuj nie przetrenuj

Jedną z podstawowych zasad treningowych, jaką powinni kierować się w zasadzie wszyscy, uprawiający sport, jest słynne “train, don’t strain”, tłumaczone często jako “trenuj, nie przetrenuj”. To zasada sformułowana przez legendarnego Arthura Lydiarda, trenera wielu medalistów olimpijskich w biegach średnich i długich. Właśnie takie podejście powinniśmy stosować w przypadku treningów w upałach.

Wraz z podwyższoną temperaturą zewnętrzną, nasz organizm musi zmagać się z dodatkowymi wyzwaniami. W upale szybciej się męczymy, musimy więcej energii poświęcić na schłodzenie całego ciała, należy także pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu płynów. W takich warunkach realizowanie treningów jest wyraźnie utrudnione. Dlatego musimy reagować.

Pierwsza zasada w przypadku treningów w upale jest taka, że nie powinniśmy za wszelką cenę trzymać się wyznaczonych zadań treningowych. Jeżeli realizujemy plan treningowy, np. w ramach akcji przygotowawczej do 43. Maratonu Warszawskiego, a ważny trening wypada w upalny dzień, możemy wprowadzać pewne zmiany w danej jednostce. Podczas długiego wybiegania np. zamiast pokonać 32 km, możemy skrócić trening o kilka kilometrów. W przypadku np. biegów tempowych, nie powinniśmy myśleć o tym, by koniecznie osiągnąć takie tempo, jak w rozpisce. Starajmy się w dużym stopniu kierować samopoczuciem.

Ogólne założenie, jakie powinniśmy przyjąć, jest takie, by osiągnąć cel treningowy, jaki przyświecał danej jednostce. Mówiąc inaczej, chodzi o to, by wysiłek, jaki wykonamy w upalnych warunkach, był zbliżony do tego, jaki osiągnęlibyśmy, realizując plan w “standardowy” dzień. Właśnie dlatego w gorące dni nie powinniśmy przywiązywać się do liczb, jakie widzimy w planie trenigowym.

Planowe przesunięcia

Innym rozwiązaniem, jakie warto zastosować, kiedy realizujemy określony plan treningowy, są przesunięcia. Jeżeli obserwujemy prognozy pogody i widzimy, że mocny trening przypada nam na sobotę, ale np. w niedzielę pogoda będzie dużo korzystniejsza do biegania, często warto przesunąć trening o 1 dzień. Oczywiście należy przy tym uwzględniać całą konstrukcję planu, ale czasami po takie zmiany sięgają nawet zawodowcy.

fot: istock.com

W ten sam sposób czasami warto przyspieszyć realizację określonych treningów, a w wyjątkowych sytuacjach, czasami trzeba całkiem odpuścić jakąś jednostkę. Musimy pamiętać, że plan treningowy jest tylko pewnym drogowskazem, w którym nie sposób przewidzieć wszystkie zmienne, jak właśnie pogoda. Od tego, co mamy zapisane w rozpisce, znacznie ważniejsze jest odpowiednie wsłuchanie się w nasz organizm.

Oczywiście sztuka wprowadzania zmian w planie treningowym na własną rękę nie jest łatwa i wymaga pewnej wprawy. Dlatego warto co nieco dowiedzieć się, czemu służą poszczególne środki treningowe i poczytać co nieco o teorii treningu. W tym celu zachęcamy oczywiście do odwiedzenia zakładki “trening” na naszym portalu.

Dobór godzinowy

W arsenale biegacza walczącego z upałem jest jeszcze kolejny oręż. Otóż, jeśli mamy taka możliwość, możemy realizować treningi o takiej porze dnia, w której będzie najchłodniej. Bardzo wczesny ranek czy późny wieczór pozwolą wyeliminować choćby efekt prażącego słońca. Również temperatura powinna być wówczas dużo łatwiejsza do zniesienia.

Tak naprawdę, wczesna pobudka lub trening późną, wieczorową porą, są najbardziej intuicyjnym zachowaniem w upalne dni. Różnica w temperaturze powietrza może sięgać nawet kilkunastu stopni Celsjusza w porównaniu do najcieplejszych momentów doby. To rozwiązanie często pozwala zrealizować nam jednostkę treningową zgodnie z założeniami z planu.

fot: istock.com

W tym kontekście warto pamiętać także o tym, by w upalne dni za wszelką cenę starać się szukać zacienionych miejsc na nasze treningi. Chodzi tu już nie tylko o lepsze samopoczucie, ale także o nasze zdrowie.

Chłodna głowa w gorące dni

W gorące dni powinniśmy starać się zachować chłodną głowę. Pamiętajmy, że nawet biegając według planu, nie zawsze musimy wykonać go w 100%. Upał zmienia nieco warunki gry i musimy też się do nich umieć dostosować. Mamy dostępnych co najmniej kilka opcji, z których warto korzystać. Niech w tym gorącym okresie przyświeca nam zasada “trenuj, nie przetrenuj”!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

4.5 / 5. 2

Przeczytaj też

Śniadanie mistrzów? Oczywiście bułeczki z dżemem lub miodem. Najlepiej, jeśli są jeszcze ciepłe i chrupiące. A gdyby tak zrobić je samodzielnie w domu? Za chwilę przekonasz się, że to wcale nie jest takie trudne. Co […]

Kuchnia biegacza: domowe bułeczki z konfiturą [PRZEPIS]

Nowe buty do biegania z karbonowymi płytkami zmieniły oblicze biegów ulicznych. Mimo wprowadzenia limitów grubości podeszwy producenci nadal przedstawiają coraz lepsze modele, dopracowując detale nowych technologii. adidas przedstawił właśnie swój najnowszy karbonowy but – adizero […]

Dziś premiera adidas adizero adios Pro 2! Rozmawialiśmy o nich z rekordzistką świata, Peres Jepchirchir!

MLIGA CROSS RUN nie bez powodu zyskała uznanie wśród fanów biegania. Także tych najmłodszych. Tym razem edycja biegów zawita 26 czerwca do Mińska Mazowieckiego, a dokładniej w lasy otulające Mińsk od południa. To, co łączy […]

MLIGA CROSS RUN wystartuje w Mińsku Mazowieckim!

Dziarski 73-latek Gene Dykes nie zwalnia tempa. I to dosłownie. W ostatni weekend pokonał 50 km w czasie 3:56:43, poprawiając rekord świata w swojej kategorii wiekowej o 19 minut. Już sam fakt, że osoba w […]

Ma 73 lata i właśnie przebiegł 50 km w tempie 4:44/km

To, że robienie ćwiczeń siłowych pomaga osiągać lepsze wyniki w bieganiu, trenerzy odkryli już chyba w czasach, kiedy zawodnicy startowali jeszcze w togach podczas starożytnych igrzysk. Obecnie naukowcy tylko to potwierdzają. Co więcej, okazuje się, […]

Szykujesz się do maratonu? Ćwicz!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym ich łączna objętość powinna wynosić przynajmniej 400 g. Rodzime zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią nawet o łącznie 7 porcjach warzyw […]

Jedna na porcja, czyli ile? Zaglądamy do warzywno-owocowej miski biegacza

Holenderka Sifan Hassan bije rekord świata kobiet na dystansie 10 000 metrów. Czas 29:06,82 to marzenie wielu męskich biegaczy. Jak szybko mogą jeszcze pobiec kobiety i skąd ten wynik?

Rekord świata Holenderki na 10 000 metrów. Biega szybciej niż mężczyźni.

Cybex Zeno

RE-WO-LU-CJA! To pierwsze słowo, jakie przyszło mi na myśl, kiedy zobaczyłem wózek do biegania Cybex Zeno. Zaraz za tym nadeszła refleksja, że to nie ma prawa się udać. Czy po testach zmieniłem zdanie? Bieganie z […]

Cybex Zeno – bieganie z wózkiem zdefiniowane na nowo!