fbpx

Zdrowie i motywacja

Zapalenie rozcięgna podeszwowego u biegaczy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, nazywane również ostrogą piętową, jest jednym z najczęstszych problemów dotykających biegaczy. Jest to schorzenie, które powoduje ból w okolicy pięty, utrudniając codzienną aktywność fizyczną. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego, sposoby leczenia oraz poznaj ćwiczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest spowodowane przeciążeniem i mikrourazami w rozcięgnie podeszwowym, czyli tkance znajdującej się na spodzie stopy.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból w okolicy pięty, zwłaszcza przy rozpoczęciu aktywności po dłuższym okresie odpoczynku, na przykład po wstaniu rano. Ból może być ostry lub tępy i stopniowo się nasilać podczas chodzenia lub biegania.

Ból pojawia się zwykle przy ucisku, szczególnie w pobliżu przyłączenia rozcięgna podeszwowego do kości piętowej,

Wczesnym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego może być sztywność i dyskomfort w okolicy pięty po przebudzeniu. Poranne sztywnienie może utrzymywać się przez kilka minut lub dłużej.

Ból związany z zapaleniem rozcięgna podeszwowego może nasilać się podczas chodzenia, biegania, skakania lub długotrwałego stania. Długotrwałe obciążenie stopy może prowadzić do zaostrzenia objawów.

Ból wywołany zapaleniem rozcięgna podeszwowego może promieniować wzdłuż podeszwy stopy, czasem sięgając aż do palców.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny

Najczęstszą przyczyną są zbyt intensywne treningi, niedostosowane do aktualnej formy. Te mogą skutkować m.in. napięciem mięśni łydki, co skutkuje większym obciążeniem na rozcięgno podeszwowe. A zatem osoby z ograniczoną elastycznością mięśni łydki są bardziej podatne na zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Powodem może być także niewłaściwe buty do biegania. Brak amortyzacji, przy niskiej sprawności ogólnej biegacza w połączeniu z wysoką wagą, może także powodować kontuzje.

Leczenie kontuzji

Ważne jest, aby dać odpocząć organizmowi. Unikaj intensywnego biegania i innych aktywności obciążających stopę, które mogą pogorszyć stan. Jednak odpoczynek nie znaczy, że masz leżeć w łóżku. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie łydki i rozcięgno podeszwowe może pomóc w zmniejszeniu napięcia i bólu. Należy skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dla Twoich potrzeb.

Stosowanie lodu na obszarze dotkniętym zapaleniem może pomóc w zmniejszeniu bólu i zapalenia. Należy przyłożyć kostkę lodu do pięty przez około 15-20 minut, kilka razy dziennie.

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie wkładek ortopedycznych, które zapewniają odpowiednie wsparcie łuku stopy i amortyzację, zmniejszając obciążenie na rozcięgno. Tu także jednak nie warto działać na własną rękę. Wkładki można dobrać u ortopedy lub fizjoterapeuty.

W ostateczności lekarz może przepisać leki przeciwzapalne lub sterydowe, które pomagają w łagodzeniu bólu i redukcji stanu zapalnego. Maści przeciwzapalne mogą również być stosowane miejscowo na obszarze dotkniętym zapaleniem.

Ważne jest, aby zauważyć, że nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego może prowadzić do przewlekłych dolegliwości i pogorszenia stanu. Jeśli objawy nie ustępują po kilku tygodniach domowych metod, należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, zapalenie rozcięgna podeszwowego może być uciążliwym problemem dla biegaczy, ale istnieją skuteczne sposoby leczenia i łagodzenia objawów. Warto pamiętać o odpowiednim wsparciu stopy, odpowiednim obuwiu i regularnym rozciąganiu mięśni.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

3 / 5. 1

Przeczytaj też

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?

Kilka tysięcy osób, 12 lokalizacji, 60 minut biegu, 7. edycja i 1 cel – to główne liczby tegorocznej edycji PKO Biegu Charytatywnego. W sobotę 23 września o godz. 10:00 w 12 polskich miastach wystartują sztafety […]

Tysiące biegaczy wystartuje w 7. PKO Biegu Charytatywnym

Bieganie w terenie to nie tylko aktywność fizyczna, ale dla wielu osób wręcz styl życia. Marka Salomon doskonale rozumie ten styl oraz potrzeby pasjonatów uprawiania sportu w otoczeniu przyrody. Chcąc przeżywać wyjątkowe przygody, odkrywać , […]

Szykuj się na niezapomniane przygody! Poznaj kolekcję Salomon jesień-zima 2023/24