fbpx

Zdrowie i motywacja

Zapalenie rozcięgna podeszwowego u biegaczy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, nazywane również ostrogą piętową, jest jednym z najczęstszych problemów dotykających biegaczy. Jest to schorzenie, które powoduje ból w okolicy pięty, utrudniając codzienną aktywność fizyczną. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego, sposoby leczenia oraz poznaj ćwiczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest spowodowane przeciążeniem i mikrourazami w rozcięgnie podeszwowym, czyli tkance znajdującej się na spodzie stopy.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból w okolicy pięty, zwłaszcza przy rozpoczęciu aktywności po dłuższym okresie odpoczynku, na przykład po wstaniu rano. Ból może być ostry lub tępy i stopniowo się nasilać podczas chodzenia lub biegania.

Ból pojawia się zwykle przy ucisku, szczególnie w pobliżu przyłączenia rozcięgna podeszwowego do kości piętowej,

Wczesnym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego może być sztywność i dyskomfort w okolicy pięty po przebudzeniu. Poranne sztywnienie może utrzymywać się przez kilka minut lub dłużej.

Ból związany z zapaleniem rozcięgna podeszwowego może nasilać się podczas chodzenia, biegania, skakania lub długotrwałego stania. Długotrwałe obciążenie stopy może prowadzić do zaostrzenia objawów.

Ból wywołany zapaleniem rozcięgna podeszwowego może promieniować wzdłuż podeszwy stopy, czasem sięgając aż do palców.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny

Najczęstszą przyczyną są zbyt intensywne treningi, niedostosowane do aktualnej formy. Te mogą skutkować m.in. napięciem mięśni łydki, co skutkuje większym obciążeniem na rozcięgno podeszwowe. A zatem osoby z ograniczoną elastycznością mięśni łydki są bardziej podatne na zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Powodem może być także niewłaściwe buty do biegania. Brak amortyzacji, przy niskiej sprawności ogólnej biegacza w połączeniu z wysoką wagą, może także powodować kontuzje.

Leczenie kontuzji

Ważne jest, aby dać odpocząć organizmowi. Unikaj intensywnego biegania i innych aktywności obciążających stopę, które mogą pogorszyć stan. Jednak odpoczynek nie znaczy, że masz leżeć w łóżku. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie łydki i rozcięgno podeszwowe może pomóc w zmniejszeniu napięcia i bólu. Należy skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dla Twoich potrzeb.

Stosowanie lodu na obszarze dotkniętym zapaleniem może pomóc w zmniejszeniu bólu i zapalenia. Należy przyłożyć kostkę lodu do pięty przez około 15-20 minut, kilka razy dziennie.

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie wkładek ortopedycznych, które zapewniają odpowiednie wsparcie łuku stopy i amortyzację, zmniejszając obciążenie na rozcięgno. Tu także jednak nie warto działać na własną rękę. Wkładki można dobrać u ortopedy lub fizjoterapeuty.

W ostateczności lekarz może przepisać leki przeciwzapalne lub sterydowe, które pomagają w łagodzeniu bólu i redukcji stanu zapalnego. Maści przeciwzapalne mogą również być stosowane miejscowo na obszarze dotkniętym zapaleniem.

Ważne jest, aby zauważyć, że nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego może prowadzić do przewlekłych dolegliwości i pogorszenia stanu. Jeśli objawy nie ustępują po kilku tygodniach domowych metod, należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, zapalenie rozcięgna podeszwowego może być uciążliwym problemem dla biegaczy, ale istnieją skuteczne sposoby leczenia i łagodzenia objawów. Warto pamiętać o odpowiednim wsparciu stopy, odpowiednim obuwiu i regularnym rozciąganiu mięśni.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

3 / 5. 1

Przeczytaj też

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]

Za nami jubileuszowy, 20. Cracovia Maraton, a już niebawem – 14 czerwca, w samo południe, rozpoczną się zapisy do 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego! Meta ponownie w TAURON Arenie Kraków! Największa pod względem frekwencji impreza z […]

9. Cracovia Półmaraton Królewski: 14 czerwca początek zapisów!

Jedynie do 30 maja potrwają zapisy elektroniczne na Plum Ekiden 2023. To oznacza, że impreza dla biegowych zespołów, która odbędzie się w Białymstoku w pierwszy weekend czerwca jest już za pasem. Kto jeszcze nie zdążył […]

Plum Ekiden w Białymstoku – to już ostatnie dni zapisów!

Miasto Żychlin już po raz trzeci będzie gościć biegaczy z województwa łódzkiego. Rywalizacja toczona będzie na dwóch dystansach – 5 i 10 km. Zawody odbędą się 11 czerwca (niedziela), a dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe. […]

Emocje biegowe w Żychlinie. Biegi na 5 i 10 kilometrów już 11 czerwca

Bieganie jest sportem mocno eksploatującym ciało. Przeciążenie organizmu po treningu może mocno dawać się we znaki. W poniższym artykule przedstawiamy suplementy pomagające uporać się z tym problemem. Zmęczenie po treningu objawy Suplementy na przeciążenie organizmu […]

Zmęczenie po bieganiu? Zobacz co postawi Cię na nogi

Na stronie i w aplikacji eobuwie.pl trwa właśnie mega wyprzedaż obuwia sportowego do biegania i trekkingu. Do 31 maja w promocyjnych cenach można kupić buty topowych marek takich jak: adidas, ASICS, CMP, New Balance, Columbia […]

Trwa wyprzedaż obuwia do biegania na eobuwie.pl. Macie czas tylko do końca maja!

540 drużyn, ponad 3 tysiące uczestników, rywalizacja sztafetowa i piknikowa, letnia atmosfera – integracja i sport w jednym! To wszystko miało miejsce 20 maja w Parku Kęp Potocka! Już po raz siedemnasty odbył się EKIDEN […]

Największy drużynowy bieg w Polsce – XVII EKIDEN Maraton Sztafet za nami!