fbpx

Zdrowie i motywacja

Zapalenie rozcięgna podeszwowego u biegaczy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, nazywane również ostrogą piętową, jest jednym z najczęstszych problemów dotykających biegaczy. Jest to schorzenie, które powoduje ból w okolicy pięty, utrudniając codzienną aktywność fizyczną. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego, sposoby leczenia oraz poznaj ćwiczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest spowodowane przeciążeniem i mikrourazami w rozcięgnie podeszwowym, czyli tkance znajdującej się na spodzie stopy.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ból w okolicy pięty, zwłaszcza przy rozpoczęciu aktywności po dłuższym okresie odpoczynku, na przykład po wstaniu rano. Ból może być ostry lub tępy i stopniowo się nasilać podczas chodzenia lub biegania.

Ból pojawia się zwykle przy ucisku, szczególnie w pobliżu przyłączenia rozcięgna podeszwowego do kości piętowej,

Wczesnym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego może być sztywność i dyskomfort w okolicy pięty po przebudzeniu. Poranne sztywnienie może utrzymywać się przez kilka minut lub dłużej.

Ból związany z zapaleniem rozcięgna podeszwowego może nasilać się podczas chodzenia, biegania, skakania lub długotrwałego stania. Długotrwałe obciążenie stopy może prowadzić do zaostrzenia objawów.

Ból wywołany zapaleniem rozcięgna podeszwowego może promieniować wzdłuż podeszwy stopy, czasem sięgając aż do palców.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny

Najczęstszą przyczyną są zbyt intensywne treningi, niedostosowane do aktualnej formy. Te mogą skutkować m.in. napięciem mięśni łydki, co skutkuje większym obciążeniem na rozcięgno podeszwowe. A zatem osoby z ograniczoną elastycznością mięśni łydki są bardziej podatne na zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Powodem może być także niewłaściwe buty do biegania. Brak amortyzacji, przy niskiej sprawności ogólnej biegacza w połączeniu z wysoką wagą, może także powodować kontuzje.

Leczenie kontuzji

Ważne jest, aby dać odpocząć organizmowi. Unikaj intensywnego biegania i innych aktywności obciążających stopę, które mogą pogorszyć stan. Jednak odpoczynek nie znaczy, że masz leżeć w łóżku. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie łydki i rozcięgno podeszwowe może pomóc w zmniejszeniu napięcia i bólu. Należy skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dla Twoich potrzeb.

Stosowanie lodu na obszarze dotkniętym zapaleniem może pomóc w zmniejszeniu bólu i zapalenia. Należy przyłożyć kostkę lodu do pięty przez około 15-20 minut, kilka razy dziennie.

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie wkładek ortopedycznych, które zapewniają odpowiednie wsparcie łuku stopy i amortyzację, zmniejszając obciążenie na rozcięgno. Tu także jednak nie warto działać na własną rękę. Wkładki można dobrać u ortopedy lub fizjoterapeuty.

W ostateczności lekarz może przepisać leki przeciwzapalne lub sterydowe, które pomagają w łagodzeniu bólu i redukcji stanu zapalnego. Maści przeciwzapalne mogą również być stosowane miejscowo na obszarze dotkniętym zapaleniem.

Ważne jest, aby zauważyć, że nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego może prowadzić do przewlekłych dolegliwości i pogorszenia stanu. Jeśli objawy nie ustępują po kilku tygodniach domowych metod, należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowując, zapalenie rozcięgna podeszwowego może być uciążliwym problemem dla biegaczy, ale istnieją skuteczne sposoby leczenia i łagodzenia objawów. Warto pamiętać o odpowiednim wsparciu stopy, odpowiednim obuwiu i regularnym rozciąganiu mięśni.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

3 / 5. 1

Przeczytaj też

Tym razem gościem cyklu Czy tu się biega? jest Dominik Milewski aka Bagienny Góral – jeden z najlepszych biegaczy górskich w Polsce, ze świetnymi wynikami także na asfalcie. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Chcesz […]

Moim marzeniem jest umrzeć na mecie. Ale najpierw jeszcze trochę powalczę! Dominik Milewski w Czy tu się biega?

To już 12. edycja największego w Polsce festiwalu biegów trailowych. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozpocznie się 18 lipca startem najdłuższych dystansów – 240 i 130 km. Trasy prowadzą po najpiękniejszych ścieżkach Ziemi Kłodzkiej, a zawodnicy […]

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich po raz kolejny rozbiega Ziemię Kłodzką

9. Nocny Półmaraton Praski oraz towarzyszący mu bieg na 5 km, znany jako Piątka Praska, zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się już 7 września, a start i meta obydwu dystansów znajdować się będą na […]

9. Nocny Półmaraton Praski wyróżniony certyfikatem World Athletics! Elita powalczy o rekord Polski

Każdy z nas nie raz słyszał od rodziców: „Siedź prosto!” albo „Nie garb się!”. Choć mało kto się tym przejmował, rodzice mieli rację! Tym razem skupimy się na tym, jak ich nakazy wprowadzić w życie, […]

Technika biegu okiem fizjoterapeuty

Już prawie 8 tysięcy osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego. 27 lipca wspólnie, w sportowym duchu i podniosłej atmosferze oddamy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnimy wydarzenia z 1944 roku. Pamiątkowe medale dla […]

Bieg Powstania Warszawskiego: ponad 8 tysięcy uczestników i pamiątkowe medale z motywem olimpijskim

Maraton to wyzwanie, któremu co sezon poświęcają się tysiące kolejnych osób. Każdego roku wielu “kanapowców” zrywa się z miejsca z postanowieniem o ukończeniu tego legendarnego dystansu.W tym roku, 2024, jest to być może związane chociażby […]

Czy warto zaczynać bieganie od maratonu?

14 czerwca rozpoczęła się letnia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej ULTRAKREW. Do 31 sierpnia w każdej placówce krwiodawstwa w kraju będzie można oddać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew”. Hasło to należy podać podczas rejestracji […]

Razem w górę dla życia – dołącz do akcji ULTRAKREW i wbiegnij na Warsaw Trade Tower!

Bieganie po ciąży, jeszcze w trakcie okresu karmienia, to wciąż temat tabu. Jednak świeżo upieczone mamy pokazują, że sport nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Coraz więcej z nich nie tylko startuje, ale i staje na […]

Bieganie po ciąży – jak zdrowo wrócić do formy?