fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Czytelnia > Polecane > Sprzęt

Stoper, pulsometr, GPS – historia zegarka sportowego

Historia zegarka sportowego. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

Zegarek sportowy, to dzisiaj gadżet, bez którego trudno wyobrazić sobie bieganie. Jak wyewoluował od pierwszego przenośnego czasomierza do współczesnych komputerów noszonych na nadgarstku?

Słowo zegarek nie oddaje jednak zaawansowania technologicznego urządzeń, o których mówimy. Wskazanie godziny jest chyba ostatnią cechą, na jaką biegacz zwraca uwagę, ale trzeba pamiętać, że to właśnie proste wskazówkowe modele, sięgające swą historią XVI wieku, są protoplastami współczesnych wielofunkcyjnych kombajnów. Zegarek stał się inspiracją dla producentów sprzętu monitorującego wysiłek i inne parametry człowieka. Ewoluował z urządzenia wielkości szafy do pudełka zapałek.

 1506 r. 

Peter Henlein tworzy pierwszy przenośny zegarek. Nie jest to co prawda model naręczny, ale w niewielkim pudełku udało się zmieścić mechanizm sprężynowy, który służył do napędzania zegara.

 1776 r. 

Francuz Jean-Moyes Pouzai tworzy pierwsze urządzenie służące do pomiaru czasu, pierwowzór stopera.

 1790 r. 

Szwajcarskie zakłady zegarmistrzowskie z Genewy, Jaquet-Droz i Leschot, wypuszczają pierwszy zegarek naręczny. Jest to połączenie biżuterii, ozdobnej bransolety, z przenośnym zegarkiem.

 1843 r. 

Powstał pierwszy sekundomierz, czyli odpowiednik dzisiejszego stopera.

 1869 r. 

Tag Heuer produkuje stoper Chronograph, który jest w stanie odmierzyć czas z dokładnością do 1/5 sekundy.

 1880 r. 

Rusza pierwsza seryjna produkcja zegarków naręcznych dla niemieckiej marynarki wojennej.

 1916 r. 

Tag Heuer wypuszcza stoper Micrograph, który osiąga dokładność 1/100 sekundy. Można przyjąć, że jest to pierwszy współczesny stoper. Był on używany na olimpiadzie w Antwerpii, Paryżu oraz Amsterdamie.

 1936 r. 

Za sprawą Tuomasa Vohlonena powstaje w Finlandii marka Suunto, która zajmuje się produkcją kompasów.

 1949 r. 

Powstaje pierwszy zegar atomowy, czyli zegar, którego działanie opiera się na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości. Został zbudowany w amerykańskim National Bureau of Standards (NBS, teraz NIST) i co ciekawe, był mniej dokładny niż ówczesne zegary kwarcowe. Z upływem czasu zegary atomowe okażą się niezbędne do działania np. systemu GPS.

 1955 r. 

Louis Essen konstruuje w National Physical Laboratory w Anglii pierwszy dokładny zegar atomowy, co doprowadza do przyjęcia na całym świecie definicji sekundy opartej na zegarze atomowym.

 1959 r. 

Firma Seiko rozpoczyna pod kryptonimem „Projekt 59A” pracę nad zegarkiem kwarcowym.

 1964 r. 

Prototyp zegarka kwarcowego zostaje użyty do pomiaru czasu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

 1969 r. 

Wprowadzenie do sprzedaży przez Seiko modelu Quartz Astron, czyli pierwszego powszechnie dostępnego zegarka kwarcowego.

 1970 r. 

George H. Thiess produkuje prototyp zegarka z cyfrowym wyświetlaczem.

 Lata ’70 

Robert Treffene skonstruował pierwszy przenośny kieszonkowy pulsometr, był on wprawdzie oparty na elektrodach na kablach, ale umożliwiał pomiar pulsu pływakom na końcu basenu.

 1972 r. 

Do sprzedaży trafia pierwszy zegarek elektroniczny z wyświetlaczem LED.
Amerykańska firma Accusplit wprowadza pierwszy na świecie elektroniczny stoper.

 1977 r. 

Seppo Säynäjäkangas, profesor elektroniki na uniwersytecie w Oulu, opracowuje przenośny pulsometr zakładany na opuszki palców, zasilany bateriami i zakłada firmę Polar Electro Oy.

 1978 r. 

Polar produkuje pierwszy przenośny pulsometr o nazwie Tunturi Pulser, z opaską zakładaną na klatce piersiowej. Opaska jest wtedy połączona przewodami z urządzeniem.

 1982 r. 

Polar wypuszcza pierwszy bezprzewodowy pulsometr Polar Sport Tester PE2000.

 1984 r. 

Polar wypuszcza urządzenie Polar Sport Tester PE3000 zawierające komputerowy interfejs.

 1989 r. 

Casio zaczyna produkcję pierwszego zegarka wyposażonego w wysokościomierz barometryczny.
Min Kao i Gary Burrell zakładają w Lenexa w USA firmę ProNav, której nazwa później zostanie zmieniona na Garmin.

 1993 r. 

Casio wprowadza przenośny pulsometr, w którym pomiar dokonywany jest poprzez dotknięcie palcem specjalnego czujnika w zegarku.

 1995 r. 

Polar wprowadza do sprzedaży model Vantage NV, czyli pierwszy zegarek mierzący zmienność rytmu zatokowego.
Polar wprowadza technologię OwnCode, czyli kodowaną transmisję danych pomiędzy opaską a zegarkiem.

 1998 r. 

Polar przedstawia w swoim oprogramowaniu funkcję kontroli przetrenowania.
Powstaje firma Dynastream i przedstawia pierwszy pozalaboratoryjny system analizy kroku, czyli protoplastę footpoda.

 1999 r. 

Japończycy z Casio przedstawiają model PRT-1GPJ, pierwszy na świecie zegarek wyposażony w moduł GPS.

 2000 r. 

Casio jako pierwszy producent prezentuje zegarek z odtwarzaczem plików mp3 – WMP1V.
Dynastream prezentuje pierwszy na świecie komercyjny footpod, z którego późniejszych wersji będą korzystać tacy potentaci jak Garmin, Polar, Suunto, adidas .

 2002 r. 

Polar wprowadza do sprzedaży pierwszą opaskę do pomiaru pulsu, wykonaną z miękkiego materiału.
Powstaje firma Firstbeat, producent oprogramowania do analizy wysiłku oraz treningu. Algorytmy tego producenta są stosowane w zegarkach Garmin czy Suunto.

 2003 r. 

Garmin wprowadza do sprzedaży serię Forerunner obejmującą modele Forerunner 101, 201 oraz 301. Odbiorniki są przeznaczone do noszenia na nadgarstku i przypominają zegarek. Jest to pierwowzór współczesnych sportowych zegarków wyposażonych w moduł GPS. Model 301 posiadał także możliwość pomiaru tętna.

 2004 r. 

Suunto wprowadza pierwszy zegarek treningowy o nazwie T6, który przy okazji jako pierwszy zostaje wyposażony w algorytm Firstbeat służący do analizy wysiłku.

 2011 r. 

Garmin wprowadza do sprzedaży model Forerunner 610, pierwszy biegowy zegarek wyposażony w dotykowy wyświetlacz.

 2012 r. 

Epson pokazał najlżejszy zegarek świata wyposażony w moduł GPS. Co prawda dokładna waga nie została podana, ale nie przekraczała 50 g.

 2013 r. 

Garmin pokazuje model Forerunner 620, czyli pierwszy zegarek mierzący czas kontaktu z podłożem oraz wysokość oscylacji pionowej.

 2014 r. 

Marka BSX wypuszcza do sprzedaży pierwszy w historii bezinwazyjny miernik kwasu mlekowego, który dzięki łączności z aplikacją na telefonie umożliwia samodzielne wykonanie badań wydolnościowych.
Polar prezentuje model V800, pierwszy zegarek, który umożliwia pomiar i podgląd tętna nawet pod wodą. Nowością jest też „sztuczna inteligencja”, zegarek uczy się użytkownika, aby prawidłowo wskazywać dane dotyczące regeneracji.

 2015 r. 

Amerykański producent Stryd wprowadza do sprzedaży przenośny miernik mocy dla biegaczy.
iFit zaprezentował pierwszy zegarek, który łączy się z butami wyposażonymi w specjalne czujniki, dzięki czemu jest w stanie wyświetlić sposób lądowania i pomóc w poprawie techniki biegu.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Bieganie, z numeru lipiec-sierpień 2015. Sprawdź co jeszcze znajdziesz w numerze.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni