fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Czytelnia > Polecane > Sprzęt

Stoper, pulsometr, GPS – historia zegarka sportowego

Historia zegarka sportowego. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

Zegarek sportowy, to dzisiaj gadżet, bez którego trudno wyobrazić sobie bieganie. Jak wyewoluował od pierwszego przenośnego czasomierza do współczesnych komputerów noszonych na nadgarstku?

Słowo zegarek nie oddaje jednak zaawansowania technologicznego urządzeń, o których mówimy. Wskazanie godziny jest chyba ostatnią cechą, na jaką biegacz zwraca uwagę, ale trzeba pamiętać, że to właśnie proste wskazówkowe modele, sięgające swą historią XVI wieku, są protoplastami współczesnych wielofunkcyjnych kombajnów. Zegarek stał się inspiracją dla producentów sprzętu monitorującego wysiłek i inne parametry człowieka. Ewoluował z urządzenia wielkości szafy do pudełka zapałek.

 1506 r. 

Peter Henlein tworzy pierwszy przenośny zegarek. Nie jest to co prawda model naręczny, ale w niewielkim pudełku udało się zmieścić mechanizm sprężynowy, który służył do napędzania zegara.

 1776 r. 

Francuz Jean-Moyes Pouzai tworzy pierwsze urządzenie służące do pomiaru czasu, pierwowzór stopera.

 1790 r. 

Szwajcarskie zakłady zegarmistrzowskie z Genewy, Jaquet-Droz i Leschot, wypuszczają pierwszy zegarek naręczny. Jest to połączenie biżuterii, ozdobnej bransolety, z przenośnym zegarkiem.

 1843 r. 

Powstał pierwszy sekundomierz, czyli odpowiednik dzisiejszego stopera.

 1869 r. 

Tag Heuer produkuje stoper Chronograph, który jest w stanie odmierzyć czas z dokładnością do 1/5 sekundy.

 1880 r. 

Rusza pierwsza seryjna produkcja zegarków naręcznych dla niemieckiej marynarki wojennej.

 1916 r. 

Tag Heuer wypuszcza stoper Micrograph, który osiąga dokładność 1/100 sekundy. Można przyjąć, że jest to pierwszy współczesny stoper. Był on używany na olimpiadzie w Antwerpii, Paryżu oraz Amsterdamie.

 1936 r. 

Za sprawą Tuomasa Vohlonena powstaje w Finlandii marka Suunto, która zajmuje się produkcją kompasów.

 1949 r. 

Powstaje pierwszy zegar atomowy, czyli zegar, którego działanie opiera się na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości. Został zbudowany w amerykańskim National Bureau of Standards (NBS, teraz NIST) i co ciekawe, był mniej dokładny niż ówczesne zegary kwarcowe. Z upływem czasu zegary atomowe okażą się niezbędne do działania np. systemu GPS.

 1955 r. 

Louis Essen konstruuje w National Physical Laboratory w Anglii pierwszy dokładny zegar atomowy, co doprowadza do przyjęcia na całym świecie definicji sekundy opartej na zegarze atomowym.

 1959 r. 

Firma Seiko rozpoczyna pod kryptonimem „Projekt 59A” pracę nad zegarkiem kwarcowym.

 1964 r. 

Prototyp zegarka kwarcowego zostaje użyty do pomiaru czasu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

 1969 r. 

Wprowadzenie do sprzedaży przez Seiko modelu Quartz Astron, czyli pierwszego powszechnie dostępnego zegarka kwarcowego.

 1970 r. 

George H. Thiess produkuje prototyp zegarka z cyfrowym wyświetlaczem.

 Lata ’70 

Robert Treffene skonstruował pierwszy przenośny kieszonkowy pulsometr, był on wprawdzie oparty na elektrodach na kablach, ale umożliwiał pomiar pulsu pływakom na końcu basenu.

 1972 r. 

Do sprzedaży trafia pierwszy zegarek elektroniczny z wyświetlaczem LED.
Amerykańska firma Accusplit wprowadza pierwszy na świecie elektroniczny stoper.

 1977 r. 

Seppo Säynäjäkangas, profesor elektroniki na uniwersytecie w Oulu, opracowuje przenośny pulsometr zakładany na opuszki palców, zasilany bateriami i zakłada firmę Polar Electro Oy.

 1978 r. 

Polar produkuje pierwszy przenośny pulsometr o nazwie Tunturi Pulser, z opaską zakładaną na klatce piersiowej. Opaska jest wtedy połączona przewodami z urządzeniem.

 1982 r. 

Polar wypuszcza pierwszy bezprzewodowy pulsometr Polar Sport Tester PE2000.

 1984 r. 

Polar wypuszcza urządzenie Polar Sport Tester PE3000 zawierające komputerowy interfejs.

 1989 r. 

Casio zaczyna produkcję pierwszego zegarka wyposażonego w wysokościomierz barometryczny.
Min Kao i Gary Burrell zakładają w Lenexa w USA firmę ProNav, której nazwa później zostanie zmieniona na Garmin.

 1993 r. 

Casio wprowadza przenośny pulsometr, w którym pomiar dokonywany jest poprzez dotknięcie palcem specjalnego czujnika w zegarku.

 1995 r. 

Polar wprowadza do sprzedaży model Vantage NV, czyli pierwszy zegarek mierzący zmienność rytmu zatokowego.
Polar wprowadza technologię OwnCode, czyli kodowaną transmisję danych pomiędzy opaską a zegarkiem.

 1998 r. 

Polar przedstawia w swoim oprogramowaniu funkcję kontroli przetrenowania.
Powstaje firma Dynastream i przedstawia pierwszy pozalaboratoryjny system analizy kroku, czyli protoplastę footpoda.

 1999 r. 

Japończycy z Casio przedstawiają model PRT-1GPJ, pierwszy na świecie zegarek wyposażony w moduł GPS.

 2000 r. 

Casio jako pierwszy producent prezentuje zegarek z odtwarzaczem plików mp3 – WMP1V.
Dynastream prezentuje pierwszy na świecie komercyjny footpod, z którego późniejszych wersji będą korzystać tacy potentaci jak Garmin, Polar, Suunto, adidas .

 2002 r. 

Polar wprowadza do sprzedaży pierwszą opaskę do pomiaru pulsu, wykonaną z miękkiego materiału.
Powstaje firma Firstbeat, producent oprogramowania do analizy wysiłku oraz treningu. Algorytmy tego producenta są stosowane w zegarkach Garmin czy Suunto.

 2003 r. 

Garmin wprowadza do sprzedaży serię Forerunner obejmującą modele Forerunner 101, 201 oraz 301. Odbiorniki są przeznaczone do noszenia na nadgarstku i przypominają zegarek. Jest to pierwowzór współczesnych sportowych zegarków wyposażonych w moduł GPS. Model 301 posiadał także możliwość pomiaru tętna.

 2004 r. 

Suunto wprowadza pierwszy zegarek treningowy o nazwie T6, który przy okazji jako pierwszy zostaje wyposażony w algorytm Firstbeat służący do analizy wysiłku.

 2011 r. 

Garmin wprowadza do sprzedaży model Forerunner 610, pierwszy biegowy zegarek wyposażony w dotykowy wyświetlacz.

 2012 r. 

Epson pokazał najlżejszy zegarek świata wyposażony w moduł GPS. Co prawda dokładna waga nie została podana, ale nie przekraczała 50 g.

 2013 r. 

Garmin pokazuje model Forerunner 620, czyli pierwszy zegarek mierzący czas kontaktu z podłożem oraz wysokość oscylacji pionowej.

 2014 r. 

Marka BSX wypuszcza do sprzedaży pierwszy w historii bezinwazyjny miernik kwasu mlekowego, który dzięki łączności z aplikacją na telefonie umożliwia samodzielne wykonanie badań wydolnościowych.
Polar prezentuje model V800, pierwszy zegarek, który umożliwia pomiar i podgląd tętna nawet pod wodą. Nowością jest też „sztuczna inteligencja”, zegarek uczy się użytkownika, aby prawidłowo wskazywać dane dotyczące regeneracji.

 2015 r. 

Amerykański producent Stryd wprowadza do sprzedaży przenośny miernik mocy dla biegaczy.
iFit zaprezentował pierwszy zegarek, który łączy się z butami wyposażonymi w specjalne czujniki, dzięki czemu jest w stanie wyświetlić sposób lądowania i pomóc w poprawie techniki biegu.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Bieganie, z numeru lipiec-sierpień 2015. Sprawdź co jeszcze znajdziesz w numerze.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Tym razem gościem cyklu Czy tu się biega? jest Dominik Milewski aka Bagienny Góral – jeden z najlepszych biegaczy górskich w Polsce, ze świetnymi wynikami także na asfalcie. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Chcesz […]

Moim marzeniem jest umrzeć na mecie. Ale najpierw jeszcze trochę powalczę! Dominik Milewski w Czy tu się biega?

To już 12. edycja największego w Polsce festiwalu biegów trailowych. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozpocznie się 18 lipca startem najdłuższych dystansów – 240 i 130 km. Trasy prowadzą po najpiękniejszych ścieżkach Ziemi Kłodzkiej, a zawodnicy […]

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich po raz kolejny rozbiega Ziemię Kłodzką

9. Nocny Półmaraton Praski oraz towarzyszący mu bieg na 5 km, znany jako Piątka Praska, zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się już 7 września, a start i meta obydwu dystansów znajdować się będą na […]

9. Nocny Półmaraton Praski wyróżniony certyfikatem World Athletics! Elita powalczy o rekord Polski

Każdy z nas nie raz słyszał od rodziców: „Siedź prosto!” albo „Nie garb się!”. Choć mało kto się tym przejmował, rodzice mieli rację! Tym razem skupimy się na tym, jak ich nakazy wprowadzić w życie, […]

Technika biegu okiem fizjoterapeuty

Już prawie 8 tysięcy osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego. 27 lipca wspólnie, w sportowym duchu i podniosłej atmosferze oddamy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnimy wydarzenia z 1944 roku. Pamiątkowe medale dla […]

Bieg Powstania Warszawskiego: ponad 8 tysięcy uczestników i pamiątkowe medale z motywem olimpijskim

Maraton to wyzwanie, któremu co sezon poświęcają się tysiące kolejnych osób. Każdego roku wielu “kanapowców” zrywa się z miejsca z postanowieniem o ukończeniu tego legendarnego dystansu.W tym roku, 2024, jest to być może związane chociażby […]

Czy warto zaczynać bieganie od maratonu?

14 czerwca rozpoczęła się letnia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej ULTRAKREW. Do 31 sierpnia w każdej placówce krwiodawstwa w kraju będzie można oddać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew”. Hasło to należy podać podczas rejestracji […]

Razem w górę dla życia – dołącz do akcji ULTRAKREW i wbiegnij na Warsaw Trade Tower!

Bieganie po ciąży, jeszcze w trakcie okresu karmienia, to wciąż temat tabu. Jednak świeżo upieczone mamy pokazują, że sport nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Coraz więcej z nich nie tylko startuje, ale i staje na […]

Bieganie po ciąży – jak zdrowo wrócić do formy?