Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja
Zasłabnięcia u biegaczy – sygnały ostrzegawcze i pierwsza pomoc
Nawet doświadczonemu biegaczowi może się zdarzyć, że „złoży się” na trasie zawodów. Wystarczą upał, za mocne tempo, tłok… czasem jednak przyczyna leży gdzie indziej.
Autor: dr n. med. Bartosz Puchalski
Zasłabnięcia u biegaczy występują najczęściej na zawodach. Niektóre bywają niegroźne, wynikają często ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza u osób, które nie biegają regularnie lub przeceniają swoje możliwości. Inne z kolei mogą wynikać z poważnych, wcześniej nieujawnionych lub niezdiagnozowanych chorób układu sercowo-naczyniowego, a wychodzą na jaw dopiero w związku z maksymalnym wysiłkiem fizycznym i stresem, jaki ma miejsce w trakcie rywalizacji sportowej.
Sygnały ostrzegawcze
Zasłabnięcia mają zazwyczaj charakter nagły i niejednokrotnie ciężko jest przewidzieć moment ich wystąpienia. Jednak niektórzy biegacze mogą doświadczać tzw. objawów „przepowiadających”, wskazujących na fakt, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Najpopularniejsze objawy to: zawroty głowy, mroczki przed oczami, metaliczny posmak w ustach, nudności, bóle brzucha.
Jak się zachować, gdy ktoś zasłabnie?
Gdy biegamy w grupie, warto zwracać uwagę na osoby, które przeceniają swoje możliwości, mają nadmiernie przyspieszony oddech, potliwość niewspółmierną do wykonywanego wysiłku, bladą skórę. Jeśli w naszej obecności ktoś zasłabnie, należy natychmiast wezwać pomoc: zgłaszamy się do najbliższej osoby z identyfikatorem organizatora, punktu medycznego lub dzwonimy na numer 112 lub 999.
Na kartach startowych lub na odwrocie numeru startowego często znajduje się także telefon alarmowy, z którego możemy korzystać w takich sytuacjach. Jeśli to możliwe, zabezpieczamy miejsce upadku, aby nikt nie wbiegł wprost na poszkodowanego. W przypadku zatrzymania krążenia (osoba nieprzytomna, bez oddechu) należy wdrożyć w miarę możliwości resuscytację lub zapytać świadków, czy ktoś potrafi udzielać pierwszej pomocy.
Prawidłowo wykonana resuscytacja:
Pozycja boczna bezpieczna:
Pamiętajmy o konieczności natychmiastowego wezwania pomocy.