fbpx

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Teoria treningu > Trening

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne jest zdrowe czy wręcz przeciwnie?

Bieganie rekreacyjne to jedna z najprostszych i najbardziej przystępnych form spędzania czasu aktywnie. Potrzebujesz jedynie strój do biegania i nieco samodyscypliny. Regularnie i mądrze wdrażane, przyniesie Ci wiele korzyści.

Na początek jednak warto wyjaśnić , co znaczy w tym przypadku „mądrze”. Bieganie bieganiu nierówne. Pod bieganie rekreacyjne bowiem możemy podciągnąć zarówno tzw. slow jogging, jak i mocniejsze treningi do maratonu. Obie te wersje mogą być bardzo zdrowe dla organizmu. Aby jednak tak się stało, pomiędzy treningami musi być czas na regenerację: odpowiednio długi sen, zdrowa dieta, dni odpoczynku od aktywności. To także solidny stretching oraz regularnie wdrażane ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające.

Jak zacząć biegać?


Jeśli dopiero zaczynasz się ruszać, postaw na spokojne rozbiegania, a nawet marszobiegi. Z czasem, gdy Twój organizm (w tym stawy i mięśnie) przyzwyczają się do nowych bodźców, możesz stopniowo zwiększać obciążenia. Jednak możesz zostać przy tym, co już masz, a zatem np. przy slow joggingu. Rekreacyjne bieganie ma to do siebie, że nic nie musisz.

Zadbaj również o rozgrzewkę przed treningiem i rozciąganie po. Pamiętaj także o odpowiednich butach do biegania. Które najlepsze? Te wygodne! Warto przymierzyć na początku kilka par i przebiec się po sklepie. Buty do biegania muszą współpracować z Twoją stopą (pięta nie może się wysuwać) i oferować komfort. Wybieraj zawsze nieco większy rozmiar od tego, w którym chodzisz na co dzień.

Bieganie rekreacyjne – korzyści


Wiesz już, co zrobić, aby bieganie rekreacyjne było zdrowe. Jednak co ono faktycznie daje?

Bieganie rekreacyjne wzmacnia stawy – na łamach pisma „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy” przedstawiono rezultaty z badań, które wykazały, że biegacze-amatorzy rzadziej borykają się ze zwyrodnieniami stawów biodrowych i kolanowych. Regularne bieganie mobilizuje bowiem stawy do działania i tym samym wzmacnia je.

Bieganie rekreacyjne wzmacnia i chroni serce – serce to nic innego, jak mięsień. Trenowany, staje się mocniejszy i bardziej wydolny. Ponadto bieganie obniża tzw. tętno spoczynkowe, obniża również ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu.

Biegane rekreacyjne pomaga redukować stres – bieganie wprawdzie nie rozwiązuje problemów, nie jest również lekiem na depresję. Jednak pomaga lepiej zarządzać emocjami tym samym, pozwala skuteczniej sobie z nimi radzić.

Bieganie rekreacyjne wpływa pozytywnie na samopoczucie – ruch na świeżym powietrzu pozwala nam się dotlenić. Już kilkanaście minut swobodnego joggingu sprawia, że czujemy więcej energii i radości z życia.

To wciąż nie wszystkie korzyści! Wszelkie formy rekreacyjnego biegania wpływają pozytywnie na pracę mózgu, zwiększają pewność siebie, pomagają wypracować systematyczność i umiejętność realizowania postanowień. Krótko mówiąc – biegania pomaga lepiej żyć.

Ważne jednak, aby ruszać się regularnie. Bieganie okazjonalne zaszkodzić nie powinno, jednak prawdziwe efekty przyjdą tylko wtedy, gdy na dobre wprowadzisz do swojej codzienności.

Kiedy dużo to za dużo?


Gdy czujesz przedłużające się bóle stawów i mięśni, a także borykasz się z notorycznym poczuciem zmęczenia, to znaczy, że coś jest nie tak.

Warto również regularnie kontrolować swoje tętno po wysiłku. Najlepiej zapisywać wyniki w notesie lub w aplikacji. Jeśli zauważysz odchylenia od normy (tętno jest wyższe niż zazwyczaj), może to oznaczać przetrenowanie. A to z kolei może prowadzić do kontuzji.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Tym razem gościem cyklu Czy tu się biega? jest Dominik Milewski aka Bagienny Góral – jeden z najlepszych biegaczy górskich w Polsce, ze świetnymi wynikami także na asfalcie. Czego dowiecie się z tej rozmowy? Chcesz […]

Moim marzeniem jest umrzeć na mecie. Ale najpierw jeszcze trochę powalczę! Dominik Milewski w Czy tu się biega?

To już 12. edycja największego w Polsce festiwalu biegów trailowych. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozpocznie się 18 lipca startem najdłuższych dystansów – 240 i 130 km. Trasy prowadzą po najpiękniejszych ścieżkach Ziemi Kłodzkiej, a zawodnicy […]

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich po raz kolejny rozbiega Ziemię Kłodzką

9. Nocny Półmaraton Praski oraz towarzyszący mu bieg na 5 km, znany jako Piątka Praska, zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się już 7 września, a start i meta obydwu dystansów znajdować się będą na […]

9. Nocny Półmaraton Praski wyróżniony certyfikatem World Athletics! Elita powalczy o rekord Polski

Każdy z nas nie raz słyszał od rodziców: „Siedź prosto!” albo „Nie garb się!”. Choć mało kto się tym przejmował, rodzice mieli rację! Tym razem skupimy się na tym, jak ich nakazy wprowadzić w życie, […]

Technika biegu okiem fizjoterapeuty

Już prawie 8 tysięcy osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego. 27 lipca wspólnie, w sportowym duchu i podniosłej atmosferze oddamy hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego i upamiętnimy wydarzenia z 1944 roku. Pamiątkowe medale dla […]

Bieg Powstania Warszawskiego: ponad 8 tysięcy uczestników i pamiątkowe medale z motywem olimpijskim

Maraton to wyzwanie, któremu co sezon poświęcają się tysiące kolejnych osób. Każdego roku wielu “kanapowców” zrywa się z miejsca z postanowieniem o ukończeniu tego legendarnego dystansu.W tym roku, 2024, jest to być może związane chociażby […]

Czy warto zaczynać bieganie od maratonu?

14 czerwca rozpoczęła się letnia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej ULTRAKREW. Do 31 sierpnia w każdej placówce krwiodawstwa w kraju będzie można oddać krew lub jej składniki na hasło „Ultrakrew”. Hasło to należy podać podczas rejestracji […]

Razem w górę dla życia – dołącz do akcji ULTRAKREW i wbiegnij na Warsaw Trade Tower!

Bieganie po ciąży, jeszcze w trakcie okresu karmienia, to wciąż temat tabu. Jednak świeżo upieczone mamy pokazują, że sport nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Coraz więcej z nich nie tylko startuje, ale i staje na […]

Bieganie po ciąży – jak zdrowo wrócić do formy?