fbpx

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Teoria treningu > Trening

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne jest zdrowe czy wręcz przeciwnie?

Bieganie rekreacyjne to jedna z najprostszych i najbardziej przystępnych form spędzania czasu aktywnie. Potrzebujesz jedynie strój do biegania i nieco samodyscypliny. Regularnie i mądrze wdrażane, przyniesie Ci wiele korzyści.

Na początek jednak warto wyjaśnić , co znaczy w tym przypadku „mądrze”. Bieganie bieganiu nierówne. Pod bieganie rekreacyjne bowiem możemy podciągnąć zarówno tzw. slow jogging, jak i mocniejsze treningi do maratonu. Obie te wersje mogą być bardzo zdrowe dla organizmu. Aby jednak tak się stało, pomiędzy treningami musi być czas na regenerację: odpowiednio długi sen, zdrowa dieta, dni odpoczynku od aktywności. To także solidny stretching oraz regularnie wdrażane ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające.

Jak zacząć biegać?


Jeśli dopiero zaczynasz się ruszać, postaw na spokojne rozbiegania, a nawet marszobiegi. Z czasem, gdy Twój organizm (w tym stawy i mięśnie) przyzwyczają się do nowych bodźców, możesz stopniowo zwiększać obciążenia. Jednak możesz zostać przy tym, co już masz, a zatem np. przy slow joggingu. Rekreacyjne bieganie ma to do siebie, że nic nie musisz.

Zadbaj również o rozgrzewkę przed treningiem i rozciąganie po. Pamiętaj także o odpowiednich butach do biegania. Które najlepsze? Te wygodne! Warto przymierzyć na początku kilka par i przebiec się po sklepie. Buty do biegania muszą współpracować z Twoją stopą (pięta nie może się wysuwać) i oferować komfort. Wybieraj zawsze nieco większy rozmiar od tego, w którym chodzisz na co dzień.

Bieganie rekreacyjne – korzyści


Wiesz już, co zrobić, aby bieganie rekreacyjne było zdrowe. Jednak co ono faktycznie daje?

Bieganie rekreacyjne wzmacnia stawy – na łamach pisma „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy” przedstawiono rezultaty z badań, które wykazały, że biegacze-amatorzy rzadziej borykają się ze zwyrodnieniami stawów biodrowych i kolanowych. Regularne bieganie mobilizuje bowiem stawy do działania i tym samym wzmacnia je.

Bieganie rekreacyjne wzmacnia i chroni serce – serce to nic innego, jak mięsień. Trenowany, staje się mocniejszy i bardziej wydolny. Ponadto bieganie obniża tzw. tętno spoczynkowe, obniża również ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu.

Biegane rekreacyjne pomaga redukować stres – bieganie wprawdzie nie rozwiązuje problemów, nie jest również lekiem na depresję. Jednak pomaga lepiej zarządzać emocjami tym samym, pozwala skuteczniej sobie z nimi radzić.

Bieganie rekreacyjne wpływa pozytywnie na samopoczucie – ruch na świeżym powietrzu pozwala nam się dotlenić. Już kilkanaście minut swobodnego joggingu sprawia, że czujemy więcej energii i radości z życia.

To wciąż nie wszystkie korzyści! Wszelkie formy rekreacyjnego biegania wpływają pozytywnie na pracę mózgu, zwiększają pewność siebie, pomagają wypracować systematyczność i umiejętność realizowania postanowień. Krótko mówiąc – biegania pomaga lepiej żyć.

Ważne jednak, aby ruszać się regularnie. Bieganie okazjonalne zaszkodzić nie powinno, jednak prawdziwe efekty przyjdą tylko wtedy, gdy na dobre wprowadzisz do swojej codzienności.

Kiedy dużo to za dużo?


Gdy czujesz przedłużające się bóle stawów i mięśni, a także borykasz się z notorycznym poczuciem zmęczenia, to znaczy, że coś jest nie tak.

Warto również regularnie kontrolować swoje tętno po wysiłku. Najlepiej zapisywać wyniki w notesie lub w aplikacji. Jeśli zauważysz odchylenia od normy (tętno jest wyższe niż zazwyczaj), może to oznaczać przetrenowanie. A to z kolei może prowadzić do kontuzji.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Niedziela 24 września należała do biegaczy! Wielkie biegowe emocje, sprzyjająca biegaczom pogoda, udane premiery – lokalizacji pod Pałacem Kultury i Nauki, projektu europejskiej rywalizacji drużynowej i imponującego Marathon Zone dla całych rodzin – tak podsumować […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski już za nami! Święto biegania w Polsce – nowa trasa, nowa znakomita lokalizacja startu i mety, premiera formatu TEAM UP! Europe i zwycięstwo Polki – Ewy Jagielskiej. Świetna frekwencja i moc kibicowania w sercu Warszawy!

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

Masz ochotę na produktywny poranek? Taki przy kawie i porządnym planerze? W takim razie służymy pomocą! Bynajmniej nie w kwestii kawy, ale notatnika, który sprawi, że z pozoru zagmatwany dzień nagle stanie się bardziej przejrzysty. […]

Wyjątkowy planner stworzony przez olimpijkę, Alicję Konieczek już w sprzedaży

Bieganie w terenie to nie tylko aktywność fizyczna, ale dla wielu osób wręcz styl życia. Marka Salomon doskonale rozumie ten styl oraz potrzeby pasjonatów uprawiania sportu w otoczeniu przyrody. Chcąc przeżywać wyjątkowe przygody, odkrywać , […]

Szykuj się na niezapomniane przygody! Poznaj kolekcję Salomon jesień-zima 2023/24