fbpx

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Teoria treningu > Trening

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne jest zdrowe czy wręcz przeciwnie?

Bieganie rekreacyjne to jedna z najprostszych i najbardziej przystępnych form spędzania czasu aktywnie. Potrzebujesz jedynie strój do biegania i nieco samodyscypliny. Regularnie i mądrze wdrażane, przyniesie Ci wiele korzyści.

Na początek jednak warto wyjaśnić , co znaczy w tym przypadku „mądrze”. Bieganie bieganiu nierówne. Pod bieganie rekreacyjne bowiem możemy podciągnąć zarówno tzw. slow jogging, jak i mocniejsze treningi do maratonu. Obie te wersje mogą być bardzo zdrowe dla organizmu. Aby jednak tak się stało, pomiędzy treningami musi być czas na regenerację: odpowiednio długi sen, zdrowa dieta, dni odpoczynku od aktywności. To także solidny stretching oraz regularnie wdrażane ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające.

Jak zacząć biegać?


Jeśli dopiero zaczynasz się ruszać, postaw na spokojne rozbiegania, a nawet marszobiegi. Z czasem, gdy Twój organizm (w tym stawy i mięśnie) przyzwyczają się do nowych bodźców, możesz stopniowo zwiększać obciążenia. Jednak możesz zostać przy tym, co już masz, a zatem np. przy slow joggingu. Rekreacyjne bieganie ma to do siebie, że nic nie musisz.

Zadbaj również o rozgrzewkę przed treningiem i rozciąganie po. Pamiętaj także o odpowiednich butach do biegania. Które najlepsze? Te wygodne! Warto przymierzyć na początku kilka par i przebiec się po sklepie. Buty do biegania muszą współpracować z Twoją stopą (pięta nie może się wysuwać) i oferować komfort. Wybieraj zawsze nieco większy rozmiar od tego, w którym chodzisz na co dzień.

Bieganie rekreacyjne – korzyści


Wiesz już, co zrobić, aby bieganie rekreacyjne było zdrowe. Jednak co ono faktycznie daje?

Bieganie rekreacyjne wzmacnia stawy – na łamach pisma „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy” przedstawiono rezultaty z badań, które wykazały, że biegacze-amatorzy rzadziej borykają się ze zwyrodnieniami stawów biodrowych i kolanowych. Regularne bieganie mobilizuje bowiem stawy do działania i tym samym wzmacnia je.

Bieganie rekreacyjne wzmacnia i chroni serce – serce to nic innego, jak mięsień. Trenowany, staje się mocniejszy i bardziej wydolny. Ponadto bieganie obniża tzw. tętno spoczynkowe, obniża również ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu.

Biegane rekreacyjne pomaga redukować stres – bieganie wprawdzie nie rozwiązuje problemów, nie jest również lekiem na depresję. Jednak pomaga lepiej zarządzać emocjami tym samym, pozwala skuteczniej sobie z nimi radzić.

Bieganie rekreacyjne wpływa pozytywnie na samopoczucie – ruch na świeżym powietrzu pozwala nam się dotlenić. Już kilkanaście minut swobodnego joggingu sprawia, że czujemy więcej energii i radości z życia.

To wciąż nie wszystkie korzyści! Wszelkie formy rekreacyjnego biegania wpływają pozytywnie na pracę mózgu, zwiększają pewność siebie, pomagają wypracować systematyczność i umiejętność realizowania postanowień. Krótko mówiąc – biegania pomaga lepiej żyć.

Ważne jednak, aby ruszać się regularnie. Bieganie okazjonalne zaszkodzić nie powinno, jednak prawdziwe efekty przyjdą tylko wtedy, gdy na dobre wprowadzisz do swojej codzienności.

Kiedy dużo to za dużo?


Gdy czujesz przedłużające się bóle stawów i mięśni, a także borykasz się z notorycznym poczuciem zmęczenia, to znaczy, że coś jest nie tak.

Warto również regularnie kontrolować swoje tętno po wysiłku. Najlepiej zapisywać wyniki w notesie lub w aplikacji. Jeśli zauważysz odchylenia od normy (tętno jest wyższe niż zazwyczaj), może to oznaczać przetrenowanie. A to z kolei może prowadzić do kontuzji.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

4 zakres: Dlaczego warto zostać wolontariuszem na imprezie biegowej? [PODCAST]

Miało być elitarnie – i było. Organizatorzy Valencia Marathon postawili na przyciągnięcie świetnych zawodników, co zaowocowało kosmicznymi wynikami na mecie. Zwycięzcą okazał się Kelvin Kiptum, uzyskując czas 2:01:53. Pierwszą kobietą na mecie była Amane Beriso […]

Valencia Marathon: rekord trasy, 24 zawodników z wynikiem poniżej 2:10!

Już jutro, w niedzielę 4 grudnia, odbędzie się ostatni wielki tegoroczny maraton. Piekielnie mocna elita wraz z 30 tysiącami biegaczy amatorów opanują po raz kolejny ulice Walencji. Maraton w Walencji przebojem wdarł się do światowego […]

Kosmiczne biegowe ostatki, czyli Valencia Marathon 2022

Polski Związek Lekkiej Atletyki podał skład reprezentacji Polski na 28. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych. W grudniu w Turynie ostatecznie wystartuje 9 biało-czerwonych. Na liście brakuje m.in. mistrza Polski seniorów oraz mistrzyni Polski juniorów – […]

Biało-czerwoni, którzy powalczą w przełajowych Mistrzostwach Europy

Wraz z rozegraniem 11 listopada Biegu Niepodległości zakończyła się rywalizacja w ramach pierwszej edycji Ligi Mistrzów Warszawy. Tym samym znamy już końcowe klasyfikacje w poszczególnych kategoriach. Oficjalne podsumowanie inauguracyjnej edycji cyklu odbędzie się 15 stycznia […]

Poznaliśmy zwycięzców Ligi Mistrzów Warszawy! Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w styczniu

W ostatni weekend w Oleśnie rozegrano 94. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Rywalizacja toczyła się łącznie w aż 16 indywidualnych konkurencjach. Zwieńczeniem imprezy były biegi seniorów na krótkim (4 km) i długim (6 km […]

Znamy medalistów mistrzostw Polski w biegach przełajowych 2022!

Bieganie zimą może być naprawdę przyjemne – również dla początkujących. Chociaż najpopularniejsza pora do tego to wiosna, grudzień czy styczeń to również doskonały czas, by ruszyć na biegowe szlaki. Warto jednak wcześniej zapoznać się z […]

Bieganie zimą – 3 popularne błędy początkujących

Tylko do końca listopada trwa rywalizacja w ramach Ligi Biegowej! Dobrze Ci poszły jesienne starty? Dołącz do bezpłatnej Ligi Biegowej i porównaj się z biegaczami z całej Polski, a przy okazji wesprzyj młodzież trenującą w […]

Ostatnia szansa! Dołącz do Ligi Biegowej 2022.