fbpx

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Teoria treningu > Trening

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne jest zdrowe czy wręcz przeciwnie?

Bieganie rekreacyjne to jedna z najprostszych i najbardziej przystępnych form spędzania czasu aktywnie. Potrzebujesz jedynie strój do biegania i nieco samodyscypliny. Regularnie i mądrze wdrażane, przyniesie Ci wiele korzyści.

Na początek jednak warto wyjaśnić , co znaczy w tym przypadku „mądrze”. Bieganie bieganiu nierówne. Pod bieganie rekreacyjne bowiem możemy podciągnąć zarówno tzw. slow jogging, jak i mocniejsze treningi do maratonu. Obie te wersje mogą być bardzo zdrowe dla organizmu. Aby jednak tak się stało, pomiędzy treningami musi być czas na regenerację: odpowiednio długi sen, zdrowa dieta, dni odpoczynku od aktywności. To także solidny stretching oraz regularnie wdrażane ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające.

Jak zacząć biegać?


Jeśli dopiero zaczynasz się ruszać, postaw na spokojne rozbiegania, a nawet marszobiegi. Z czasem, gdy Twój organizm (w tym stawy i mięśnie) przyzwyczają się do nowych bodźców, możesz stopniowo zwiększać obciążenia. Jednak możesz zostać przy tym, co już masz, a zatem np. przy slow joggingu. Rekreacyjne bieganie ma to do siebie, że nic nie musisz.

Zadbaj również o rozgrzewkę przed treningiem i rozciąganie po. Pamiętaj także o odpowiednich butach do biegania. Które najlepsze? Te wygodne! Warto przymierzyć na początku kilka par i przebiec się po sklepie. Buty do biegania muszą współpracować z Twoją stopą (pięta nie może się wysuwać) i oferować komfort. Wybieraj zawsze nieco większy rozmiar od tego, w którym chodzisz na co dzień.

Bieganie rekreacyjne – korzyści


Wiesz już, co zrobić, aby bieganie rekreacyjne było zdrowe. Jednak co ono faktycznie daje?

Bieganie rekreacyjne wzmacnia stawy – na łamach pisma „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy” przedstawiono rezultaty z badań, które wykazały, że biegacze-amatorzy rzadziej borykają się ze zwyrodnieniami stawów biodrowych i kolanowych. Regularne bieganie mobilizuje bowiem stawy do działania i tym samym wzmacnia je.

Bieganie rekreacyjne wzmacnia i chroni serce – serce to nic innego, jak mięsień. Trenowany, staje się mocniejszy i bardziej wydolny. Ponadto bieganie obniża tzw. tętno spoczynkowe, obniża również ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu.

Biegane rekreacyjne pomaga redukować stres – bieganie wprawdzie nie rozwiązuje problemów, nie jest również lekiem na depresję. Jednak pomaga lepiej zarządzać emocjami tym samym, pozwala skuteczniej sobie z nimi radzić.

Bieganie rekreacyjne wpływa pozytywnie na samopoczucie – ruch na świeżym powietrzu pozwala nam się dotlenić. Już kilkanaście minut swobodnego joggingu sprawia, że czujemy więcej energii i radości z życia.

To wciąż nie wszystkie korzyści! Wszelkie formy rekreacyjnego biegania wpływają pozytywnie na pracę mózgu, zwiększają pewność siebie, pomagają wypracować systematyczność i umiejętność realizowania postanowień. Krótko mówiąc – biegania pomaga lepiej żyć.

Ważne jednak, aby ruszać się regularnie. Bieganie okazjonalne zaszkodzić nie powinno, jednak prawdziwe efekty przyjdą tylko wtedy, gdy na dobre wprowadzisz do swojej codzienności.

Kiedy dużo to za dużo?


Gdy czujesz przedłużające się bóle stawów i mięśni, a także borykasz się z notorycznym poczuciem zmęczenia, to znaczy, że coś jest nie tak.

Warto również regularnie kontrolować swoje tętno po wysiłku. Najlepiej zapisywać wyniki w notesie lub w aplikacji. Jeśli zauważysz odchylenia od normy (tętno jest wyższe niż zazwyczaj), może to oznaczać przetrenowanie. A to z kolei może prowadzić do kontuzji.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Odzież termoaktywna, zwana również odzieżą outdoorową, znajduje się w szafach większości z nas. Nawet jeżeli nie jesteśmy pasjonatami górskich wycieczek i innych eskapad, to i tak wiele osób posiada chociażby kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną. Zadaniem […]

Odzież outdoorowa – wskazówki użytkowania

Aż trzy dystanse do wyboru, nowe trasy w pięknym otoczeniu natury, piknik i możliwość wygrania atrakcyjnych nagród – to wszystko czeka na uczestników VI edycji Charytatywnego Biegu z Butelką Mleka, 4 września w Giełczynie. Co […]

Pobiegnij z butelką mleka w charytatywnym celu! Niezwykły bieg w Giełczynie

Niezależnie od tego, czy chcesz postępować zgodnie z planem treningowym, zorganizowanymi interwałami, czy może planem żywieniowym przygotowanym na zawody, przewodniki SuuntoPlus są stworzone po to, aby Ci to ułatwić (dowiedz się więcej o nich na […]

Korzystaj z funkcji synchronizacji przewodników SuuntoPlus

W sobotni wieczór 31 lipca ponad 7 tysięcy zawodników przekroczyło metę 31. Biegu Powstania Warszawskiego i uczciło tym samym pamięć Bohaterów i Bohaterek wydarzeń z 1944 r. Zawodnicy zmierzyli się, w zależności od wyboru, z […]

31. Bieg Powstania Warszawskiego za nami

Jak powinien wyglądać trening do maratonu w trakcie ostatnich 8 tygodni? Jaki jest sens pracy nad szybkością i jak powinny wyglądać treningi specjalistyczne? I czy bezpośrednie przygotowanie startowe jest dla każdego?

Trening do maratonu na ostatnie 8 tygodni

23 kwietnia, w wieku 65 lat, Donald Tusk zadebiutował na dystansie maratońskim. Do jego wyniku nieco pogardliwie odniósł się sam prezes PiS – Jarosław Kaczyński. Zasugerował, że Mateusz Morawiecki zrobiłby to szybciej. Czy dojdzie do […]

Czy Donald Tusk zmierzy się z Mateuszem Morawieckim w maratonie?

Pekao S.A. Warszawska Dycha odbędzie się już za 2 miesiące! To właśnie z myślą o tej imprezie przygotowaliśmy dla Was plany treningowe na 45min, 60min oraz dla początkujących. To będzie naprawdę wyjątkowa, bo pierwsza edycja […]

Plany treningowe na 10km: 45min, 60min i dla początkujących. Akcja treningowa do Pekao S.A. Warszawskiej Dychy

Biegaczki i biegacze celujący w osiągnięcie określonych rezultatów czasowych, muszą liczyć się z tym, że plan na 60 minut zakłada, że są realizowane przez osoby w miarę regularnie biegające. Ze względu na ograniczony czas, jaki […]

Plan treningowy 10km w 60 minut w 8 tygodni