fbpx

Przygotuj się na wielki bieg > Debiut w półmaratonie > Trening > Jak zacząć biegać

Debiut w półmaratonie? Plan treningowy to nie wszystko

fot: istock.com

fot: istock.com

Większość planów treningowych opisuje wyłącznie sam trening biegowy. Jednak za ściśle określonym kilometrażem, rozbieganiami, przebieżkami, podbiegami i biegami z narastającą prędkością, kryje się coś jeszcze. To szereg elementów, które sprawiają, że jesteś w stanie ten plan w ogóle wykonać.

Plany treningowe to jedna z najbardziej pożądanych rzeczy, których biegacze poszukują w sieci. Nic dziwnego, niewielu z nas może poszczycić się opieką trenera, przynajmniej na początku swojej sportowej podróży. Jednak nie każdy wie, że za suchymi tabelkami stoi jeszcze kilka zasad, do których należy się stosować podczas  realizacji znalezionego w internecie planu.

Rozgrzewka

Rozgrzewka jest zwykle traktowana nieco po macoszemu. Tymczasem powinna ona poprzedzać KAŻDY trening oraz start w zawodach.

Dlaczego? Ma ona ma celu pobudzić krążenie, podnieść temperaturę mięśni oraz przygotować stawy do intensywniejszej pracy. Krótko mówiąc: przygotuje Cię do treningu tak, abyś mógł wykonać go efektywnie, nie narażając się zanadto na kontuzje.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem? To możesz sprawdzić tutaj:

Przed bieganiem – rozgrzewka dynamiczna

lub tutaj:

Rozciąganie dynamiczne – ćwiczenia

Stretching

Stretching (rozciąganie statyczne) jest jednym z obowiązkowych elementów każdego treningu. Wykonujemy go krótko po bieganiu i powinniśmy poświęcić na niego każdorazowo minimum (!) 10 minut. Rozciąganie pozwala na szybszą regenerację, zmniejsza ryzyko kontuzji, zwiększa ruchomość w stawach. Dzięki niemu będziecie biegać ładniej, lżej, a po treningu biegowym szybciej dojdziecie do siebie.

Pod tym linkiem znajdziecie pełny zestaw ćwiczeń rozciągających dla biegaczy:

Rozciąganie statyczne – zestaw ćwiczeń dla biegaczy

Rolowanie

Rolowanie przebojem weszło kilka lat temu do amatorskiego biegania i nie bez powodu. Jednorazowy wydatek na wałek do rolowania jest stosunkowo niewielki (od 50 do ok. 150 zł), a efekty nie do przecenienia. Jeśli poświęcisz na rolowanie chociaż po kilka minut 2 razy w tygodniu, pomagasz mięśniom szybciej się zregenerować, zmniejszasz ryzyko kontuzji. Nierzadko również rolowanie jest jednym ze sposobów na szybsze dojście do siebie po urazie np. przy zespole pasma biodrowo-piszczelowego czy shin splints.

W poniższych artykułach znajdziesz więcej informacji o tym, jak i po co się rolować:

Rolowanie mięśni

Kontuzje biegaczy. Wyroluj je!

Trening uzupełniający

Myślisz, że jak już biegasz, to nie musisz robić nic więcej? Wręcz przeciwnie. Jeśli zależy Ci na progresie, nie uciekniesz przed treningiem uzupełniającym. On pomoże Ci biegać więcej i szybciej, a do tego bez kontuzji. Więcej informacji oraz zestawy ćwiczeń znajdziesz tutaj:

Biegacz kompletny, to silny biegacz!

Trening siłowy dla biegaczy. Zestaw ćwiczeń

Bądź ogólnie sprawny. Zestaw ćwiczeń dla biegaczy

Odczytywanie sygnałów swojego ciała

Wydaje się proste, jednak trochę czasu może minąć, zanim nauczysz się słuchać tego, co Twoje ciało chce Ci przekazać. Wszak nie każdy ból oznacza, że trzeba rezygnować z treningu, jak i pozornie dobre samopoczucie nie zawsze sugeruje, że dany dzień jest dobry na mocne bieganie.

Aby skutecznie słuchać swojego organizmu, potrzeba nieco doświadczenia. Jednak warto próbować od samego początku, byś nie musiał płacić wysokiej ceny za swoją ignorancję. Co należy brać pod uwagę przed podejmowaniem treningu?

– sen – jedna nieprzespana noc nie powinna wyrządzić szkody, jednak regularnie niedosypianie może skutkować kontuzją lub przeziębieniem. W takich momentach zrezygnuj z mocnego treningu i zamień go na swobodne rozbieganie.

– popularne „zakwasy” czy już kontuzja? Jeśli czujesz ból w stawach (biodra, kolana), rwanie, ostre kłucie, lepiej zostań w domu i zrób sobie trening wzmacniający (z unikaniem pozycji i ćwiczeń, które wzmagają ból). Jednak gdy masz do czynienia ze zwykłym zespołem opóźnionego bólu mięśniowego, nie bądź dla siebie aż tak pobłażliwy.

– chroniczne zmęczenie – może sugerować, że trenujesz zbyt mocno, za mało wypoczywasz i/lub Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia. Jeśli to zbagatelizujesz, możesz być pewien, że lada moment będziesz musiał pożegnać się na jakiś czas z treningami do półmaratonu.

Sprzęt

Mówi się, że bieganie to najtańszy sport. I tak właśnie jest! Jedyne czego potrzebujesz by biegać, to buty (kobiety z dużym biustem powinny też zaopatrzyć się w solidny stanik do biegania), przynajmniej jeden zestaw odzieży (legginsy, koszulka, bluza, kurtka-wiatrówka). Reszta, to tylko elementy, które bardziej lub mniej zwiększają komfort uprawiania sportu.


Wyjątkiem są zegarki lub aplikacje treningowe kompatybilne z telefonem komórkowym. Nie są one niezbędne, jednak pomagają efektywnie trenować, szczególnie początkującym. To oni bowiem zwykle biegają za szybko i na zbyt wysokim tętnie. GPS oraz pulsometr pomaga kontrolować tempo oraz intensywność treningu.

tt

Porada trenerska

Wielu początkujących biegaczy jest przekonanych, że trener, to w ich przypadku przerost formy nad treścią. Nie do końca. Otóż to właśnie początkujący nie wiedzą, jak się za to bieganie w ogóle zabrać. Biegają za mocno lub nieregularnie, w wyniku czego starają się nadrobić stracone jednostki treningowe. Ich ogólne przygotowanie fizyczne, jak i technika biegu pozostawiają wiele do życzenia, jednak debiutanci nie mają zwykle pojęcia co robią źle i jak te błędy wyeliminować.

Dlatego kontakt z trenerem, nawet okazjonalny, jest czymś, czego nie da się zastąpić niczym innym. Obecnie w dużych miastach jest istny wysyp darmowych treningów biegowych, prowadzonych właśnie przez trenerów. Nie bój się korzystać z ich oferty, gdyż oprócz biegania pod okiem profesjonalisty, masz możliwość poznania świetnych ludzi.

Trenuj z FMW Runners!

Fundacja „Maraton Warszawski” zaprasza wszystkich na bezpłatne treningi w Warszawie! Świetni polscy biegacze – Łukasz Oskierko, Paweł Olszewski i Julita Kotecka pracują z Wami nad formą do 13. Półmaratonu Warszawskiego oraz do kolejnych biegów. Możesz brać udział we wszystkich lub tylko w wybranych treningach. Zajęcia z naszymi trenerami  są komplementarne. Na trening nie musisz się zapisywać – najważniejsze to się na nim pojawić!

 

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach