fbpx

Trening > Jak zacząć biegać > Zdrowie i motywacja

Niszczy kolana? Jest nudne? Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat biegania

pixabay.com

pixabay.com

Zaczynasz biegać i wokół ciebie jest wielu doradców, którzy mówią ci jak trenować lub wręcz odciągają cię od biegania z racji na jego rzekome niebezpieczeństwo? Oto 7 najczęstszych mitów, które słyszymy od lat.

Biegasz, więc jesz co chcesz

Gdyby tak było, mielibyśmy samych biegaczy z idealnym BMI. Niestety tak nie jest. Utrzymanie wagi jest tym bardziej trudne, gdy się wkroczyło w kategorię wiekową 30 + i ma się pracę siedzącą.

Nie myśl także, że bieganie 2 razy w tygodniu po 30 minut załatwi sprawę. W tym czasie jesteś w stanie spalić 300, maksymalnie 500 kcal (w zależności od twojej wagi i wzrostu). To tyle, ile pochłaniasz zjadając jednego batonika lub słodką bułkę.

Ponadto warto zdać sobie sprawę z tego, że bieganie nie niweluje negatywnego wpływu śmieciowego jedzenia na nasz organizm. Jeśli nawet masz to szczęście i nie tyjesz, regularne spożywanie tłuszczów trans i cukru wpływają m.in. na pracę wątroby, serca.

Podsumowując: biegacze mogą jeść więcej, ale to nie znaczy, że bezkarne sięganie po słodycze i fast foody nie odbije się na ich zdrowiu.

Bieganie jest nudne

Szczerze? Na dłuższą metę każdy trening staje się nudny. Czy to będzie bieganie, koszykówka, czy wspinaczka. Jak to możliwe? Trening to nic innego, jak powtarzalna, żmudna robota. Jeśli uczysz się wsadów, po prostu ćwiczysz je do upadłego. Gdy chcesz robić ekstra triki na deskorolce, powtarzasz w kółko to, co ci nie wychodzi, aż do momentu, w którym odnosisz sukces.

Jest jednak druga strona medalu. Ta powtarzalność sprawia, że czerpiesz wręcz euforyczną radość ze swojej sprawności, siły, szybkości. Regularnie biegając, nie łapiesz zadyszki po 10 km biegu, a na zawodach dajesz się porwać atmosferze ścigania lub po prostu uczysz się pokonywania swoich słabości. Nic nie daje tyle energii jak świadomość, że zrobiło się kawał dobrej roboty.

pixabay.com

pixabay.com

Bieganie niszczy stawy

I tak nie. Wszak mamy biegaczy seniorów, którzy nawet po ukończeniu 80 lat są w stanie biegać maratony. Z drugiej strony jest liczna rzesza amatorów, którzy po 1-2 latach biegania muszą wyciągnąć białą flagę, na skutek dręczących ich kontuzji.

Zwykle bóle kolan pojawiają się u osób, które biegają po prostu za dużo, w odniesieniu do swoich obecnych możliwości. Ludzki organizm jest w stanie znieść bardzo wiele. jednak kluczem do sukcesu jest adaptacja do wysiłku. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, musisz w trening wchodzić stopniowo.

Tutaj znajdziesz plan treningowy dla początkujących biegaczy

Kolejnym problemem wielu biegaczy, jest brak ogólnej sprawności, a co za tym idzie, kiepska technika biegu. Jeśli do tej pory mało się ruszałeś, wiele godzin spędzasz w pozycji siedzącej, to nie możesz się łudzić, że twoje ciało jest w pełni przygotowane do ciężkiego treningu. Jednak z braku świadomości w tym temacie, kreuje nam się kolejny mit, czyli…

…biegasz, więc już nie musisz ćwiczyć

Wielu osobom wydaje się, że jak już zaczęli biegać, to już są zwolnieni z innego rodzaju aktywności fizycznej. Tymczasem monotonne klepanie kilometrów, bez wdrażania ćwiczeń wzmacniających i stretchingu, prędzej czy później kończy się kontuzją.

Być może wybrałeś bieganie, bo zajmuje tak niewiele czasu. Owszem, ale bez dodatkowego „robienia siły”, nie masz co myśleć o jakimkolwiek biegowym rozwoju, czy nawet utrzymywaniu formy przez dłuższy czas. Dobry (i zdrowy) biegacz, to biegacz ogólnie sprawny. Ale spokojnie – nie musisz wielu godzin spędzać na siłowni. Wystarczy, że kilka razy w tygodniu poświęcisz choćby 15-20 minut na ćwiczenia. Takie minimum sprawi, że zaczniesz biegać efektywniej, zmniejszysz ryzyko kontuzji, a dodatkowo, jeśli zależy ci na chudnięciu – zaczniesz gubić kilogramy.

Tutaj znajdziesz przykładowe zestawy ćwiczeń:

Ćwiczenia z taśmą dla biegaczy

Ćwiczenia dla biegaczy: wzmacnianie nóg

Bieganie jest dla każdego

Dla większości – tak. Niestety nie jest ono dla wszystkich. Po pierwsze na bieganie nie powinny się „rzucać” osoby otyłe. Warto, żeby zaczęły od marszów, ćwiczeń w domu lub na siłowni, by stopniowo przejść do lekkich truchtów. Po takim okresie przygotowawczym, można powoli wdrażać bieganie.

Przeciwwskazaniem do biegania są ponaddto niektóre wady serca. Potrafią one być podstępne, gdyż nieodczuwalne na co dzień. To właśnie one są najczęstszym powodem zgonów podczas zawodów biegowych. Dlatego zanim chcesz rozpocząć treningi, koniecznie udaj się do kardiologa.

Chudnie się tylko wtedy, gdy biega się długo i powoli

Nie tylko. Krótszy, ale intensywny bieg również sprawi, że spalisz energię, co pomoże ci stworzyć deficyt kalorii. Jednak nie możesz wykonywać stale intensywnych treningów, bo mówiąc kolokwialnie: zajedziesz się.

Jeśli jesteś w stanie już biegać bez większego wysiłku 40-50 minut, staraj się różnicować trening. Raz w tygodniu pobiegaj po terenie pagórkowatym (nie musisz jechać na południe Polski, na pewno masz w okolicy choć jedną górkę, którą możesz „atakować” z różnych stron). Możesz też raz w tygodniu pod koniec treningu wykonywać kilka intensywniejszych przebieżek np. 30 sekund na 60 sekund odpoczynku.

To wszystko sprawi, że twój organizm nie będzie miał szansy przyzwyczaić się do jednostajnego treningu, dzięki czemu spalanie kalorii stanie się efektywniejsze.

Zobacz, jak i po co wykonywać trening w terenie pagórkowatym

By biegać, muszę mieć specjalne ubranie

Tak, ale niekoniecznie potrzebujesz biegowej odzieży, by zacząć biegać. Z czasem oczywiście warto udać się do sklepu i zaopatrzyć nawet w najtańsze, techniczne ciuchy.

To, co potrzebujesz na początek, to biegowe buty. A reszta, to wyłącznie wspomagacze treningu, które sprawiają, że bieganie jest bardziej komfortowe.

Tutaj znajdziesz porady, jak dobrać odpowiednie buty do biegania

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek