Trening > Teoria treningu > Trening
Roztrenowanie biegacza – kiedy, jak długo, po co
Z końcem sezonu plan treningowy każdego biegacza ulega zmianie. Częściowo modyfikuje się go z myślą o zawodach, których terminy przypadają na początek przyszłego sezonu, ale nie sposób zignorować fakt, że inaczej podchodzimy do treningów również z innych powodów. Być może odpowiedzią na te powody jest klasyczne roztrenowanie biegacza.
Roztrenowanie biegacza – co to jest?
Pojęcie roztrenowania to nic innego jak okres bez standardowych treningów biegowych. Zamiast biegać, zawodnik skupia się na regeneracji. Regenerację rozumie się oczywiście jako wykluczenie z planu dnia samego biegania. Nie wyklucza się aktywnego odpoczynku – w tym wizyt na siłowni czy basenie.
Czy taka przerwa jest konieczna?
Nie każdy biegacz musi decydować się na przerwę w treningach. Roztrenowanie biegacza jest konieczne, jeśli ten uprawia sport zawodowo lub jest bardzo ambitnym, intensywnie trenującym amatorem. W przypadku pozostałych biegających nie jest ono obowiązkiem. Istnieje jednak wiele przesłanek ku temu, by zrezygnować z treningów na jakiś czas.
Ciągłe treningi i starty w zawodach to dla każdego organizmu ogromny wysiłek fizyczny. Oczywiście przy odpowiedniej ilości snu, liczbie dni wolnych od treningu i zabiegach wspomagających regenerację można zakładać, że organizm jest wystarczająco wypoczęty i gotowy do podjęcia kolejnego wysiłku.
Niestety, łatwiej o tym powiedzieć, niż to wszystko zrobić. Dobry sen biegacza zakłócać może choćby stres. Dni wolne od treningu bywają wypełniane zupełnie innym wysiłkiem (ale wciąż wysiłkiem, który również obciąża organizm biegacza), a o czynnościach takich jak chłodzenie, rolowanie czy rozciąganie każdemu zdarza się zapomnieć. Chcąc podreperować swój organizm warto zdecydować się na roztrenowanie biegacza.
Przeżywając sezon intensywnie, biegacz męczy się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Poczucie obowiązku i przemożna chęć wykonania wszystkich zaleceń trenera może powodować pewien dyskomfort psychiczny. Zwłaszcza, jeśli trzeba godzić treningi z innymi zajęciami, a czasem na rzecz treningów z nich rezygnować.
Roztrenowanie może być więc również doskonałym remedium na wszelkie psychiczne zawahania.

Jak długo i kiedy wdrażać
O tym, jak długo powinno trwać roztrenowanie biegacza, powinien zadecydować on sam. Chociaż ta decyzja wymaga porozumienia z trenerem i fizjoterapeutą, to jednak biegacz wie najlepiej, czy przerwa jest mu potrzebna, a jeśli jest, to jak długo powinna trwać.
Warunek jest jeden: musi być ze sobą absolutnie szczery. Niektórzy biegacze skracają okres swojego roztrenowania. Bagatelizują konieczność pełnej regeneracji np. po przebytej kontuzji, inni zaś przesadnie wydłużają przerwę w cyklu treningowym. Każdy przypadek roztrenowania powinien być rozpatrywany indywidualnie. Można jednak przyjąć zasadę, że im bardziej intensywny był sezon startowy, tym dłuższe powinno być roztrenowanie. W przypadku zawodowca więc może ono trwać do kilku tygodni, a amatorowi w zupełności wystarczy kilka do kilkunastu dni regeneracji.
Czas odpoczynku powinno się planować względem przyszłego wysiłku, w domyśle następnych ważnych zawodów. Przyjmuje się, że roztrenowanie biegacza jest zwieńczeniem całego sezonu i jest to słuszne założenie.
Poczytaj również:
Bieganie a sen – jak dobrze potrafimy sobie radzić z jego niedoborami?
Przerwa od biegania – czy jest się czego obawiać?