Najważniejsze biegowe wydarzenia 2016 [podsumowanie]
Rok 2016 był w bieganiu bardzo burzliwym czasem. Wielkie afery dopingowe i wykluczenie Rosjan z Igrzysk Olimpijskich, kilka rekordów świata na stadionie i dwukrotnie prawie poprawiony rekord świata w maratonie – to najciekawsze wydarzenia minionych 12 miesięcy. Oto wybrane, subiektywnie najważniejsze biegowe punkty roku 2016.
1. Afery dopingowe, walka z dopingiem i wykluczenie Rosjan z Igrzysk Olimpijskich
2016 w bieganiu zdecydowanie stał pod znakiem dopingu. Rok zaczął się od wielkiej afery ze stosowaniem łotewskiego leku na serce – meldonium. Na stosowaniu meldonium została złapana m.in. mistrzyni świata na 1500 metrów. W Polsce – maratonka Olga Ochal, która ze względu na niewielką dawkę substancji i niepewność WADA co do tego, jak długo substancja utrzymuje się w organizmie, nie została oficjalnie ukarana. Inne duże wpadki to m.in. Rosjanka Julia Zaripowa, mistrzyni olimpijska na 3000 m z przeszkodami z 2012 w Londynie, zwyciężczyni maratonu w Los Angeles, Białorusinka Aleksandra Duliba, a także afera z aresztowaniem trenera rekordzistki świata na 1500 metrów, Jamy Adena. W 2016 kontynuowano też dyskwalifikacje po powtórnych badaniach próbek z lat wcześniejszych. Wielką sprawą było wykluczenie lekkoatletów i lekkoatletek Rosji z Igrzysk Olimpijskich, na co zanosiło się już na początku roku. Pod koniec roku ujawniono dokładnie, jak Rosja oszukiwała światowy system antydopingowy.
2.Wayde van Niekirk bije rekord świata na 400 metrów
Po 17 latach biegacz z RPA Wayde van Niekirk poprawił rekord świata Amerykanina Michaela Johnsona na dystansie 400 metrów, uzyskując fantastyczny czas -43,03 . Tymczasem my już w maju proroczo pisaliśmy, że to się wydarzy.
3. Fantastyczny występ polskich biegaczy w mistrzostwach Europy
W czerwcu jak grom spadła na Polskę wiadomość, że wygraliśmy medalową klasyfikację Mistrzostw Europy w Amsterdamie. Tytuły mistrzowskie zdobyło dwoje biegaczy – Adam Kszczot na 800 metrów i Angelika Cichocka na 1500 metrów. Niestety, okazało się to przedwczesnym szczytem formy. Rywale zlekceważyli te zawody i szczyt formy osiągnęli na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie Polacy wypadli słabo. Ani Adam Kszczot, ani Angelika Cichocka nie awansowali do finałów w swoich konkurencjach.
4. Fantastyczny rekord świata na 10 000 metrów kobiet – 29:17,45
To był prawdziwy złoty strzał. Etiopka Almaz Ayana w finale Igrzysk Olimpijskich zwycięża w najwspanialszej kobiecej dyszce wszechczasów, poprawiając „niepoprawialny” rekord świata Chinki Wang Yunxii aż o 14 sekund. Dla niektórych był to wynik mocno kontrowersyjny.
5. Eliud Kipchoge najlepszym maratończykiem w historii
Kenijczyk Eliud Kipchoge najpierw mimo upadku prawie poprawia rekord świata w Londynie, z wynikiem 2:03:05, potem zostaje mistrzem olimpijskim w maratonie. Nie przeszkodziły ma na szczęście kontrowersyjne nominacje olimpijskie w Kenii. W tym roku Eliud nie tylko ma atakować rekord świata, ale i barierę 2 godzin.
6. Adam Kszczot odpada w półfinale Igrzysk Olimpijskich w biegu na 800 metrów
To nie była tylko nasza polska, lokalna sensacja. Wicemistrz świata na 800 metrów z 2015, Adam Kszczot, nie awansował do finału Igrzysk Olimpijskich, mimo zapowiedzi zdobycia złotego medalu. Co gorsza, do awansu zabrakło tylko 0,05 sekundy, a Adam wyraźnie odpuścił końcówkę biegu. Po znakomitych biegach w hali był to prawdziwy szok dla kibiców. Równocześnie najlepsze miejsce w historii osiągnął w finale Marcin Lewandowski.
7. Joanna Jóźwik piąta w finale Igrzysk na dystansie 800 metrów
To był życiowy sukces polskiej biegaczki, która pobiła rekord życiowy wynikiem 1:57,37, ale przegrała medal z trzema kontrowersyjnymi Afrykankami, w tym dominantką, Caster Semenyą. Wcześniej w sezonie Polka zaliczyła m.in. znakomity występ na dystansie 1000 metrów.
8. Kenenisa Bekele o krok od rekordu świata w Berlinie
Po latach kontuzji, braku nominacji do reprezentacji Etiopii na Igrzyska Olimpijskie, Kenenisa Bekele wreszcie się odkuł. Wygrał wrześniowy maraton w Berlinie, ocierając się o rekord świata wynikiem 2:03:03 i wygrywając z byłym rekordzistą świata, Wilsonem Kipsangiem. Czy w tym sezonie Etiopczyk do swoich rekordów świata na 5000 i 10 000 metrów dołoży ten w maratonie?
9. Mo Farah broni dwóch tytułów olimpijskich z Londynu
Mo Farah w Igrzyskach Olimpijskich w Rio zwycięża na 5000 i 10 000 metrów, po wcześniejszych o 4 lata zwycięstwach w Londynie na tych samych dystansach. Brytyjczyk w ten sposób został najbardziej utytułowanym długodystansowcem w historii, co rodzi od razu pytanie: czy można go uznać za najwybitniejszego w historii? Rok 2017 ma być jego ostatnim sezonem na bieżni.
10. Rekordy świata na 100 m przez płotki i 3000 m z przeszkodami kobiet
To były dwa nieco mniej nagłośnione przypadki rekordów. Amerykanka Kendra Harrison podczas mityngu w Londynie niespodziewanie pobiła rekord świata kobiet na 100 metrów przez płotki, wynikiem 12,20. Natomiast Kenijka w barwach Bahrajnu, Ruth Jebet, we wrześniu pobiła rekord świata na 3000 m z przeszkodami kobiet, osiągając czas 8:52,78.